Koźle jest częścią miasta Kędzierzyn-Koźle, które położone jest w województwie opolskim. W moim przekonaniu jest to najciekawsza część tej miejscowości, a największą atrakcją są zapewne pozostałości miejscowego zamku.
@antekwpodrozy jeździłem z tyłu na rynek na serwis chłodniczy sklepu. A synem właścicielki był jakiś mistrz kolarstwa ale nie pamiętam jak się nazywał . Musiałbym poszukać po zdjęciach
Dziś ponad 18 km spaceru zwieńczone zwiedzaniem Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeninie Polskim.
Krajobrazy Doliny Środkowej Wisły są płaskie i możnaby powiedzieć, że nudne. Wierzby szatkujące pola i łąki stanowią jedyne urozmaicenie. Takie widoki dają mi spokój i wytchnienie od gwarnej, przeładowanej bodźcami Warszawy.
Spotkałem dziś mnóstwo zwierzyny. Poczynając od tokujących bażantów, przez pasące się sarny, po bardzo dziś aktywne trznadle, które widziałem pierwszy raz w życiu.
Znalazłem też chyba ze dwadzieścia skrzynek, bo #geocaching stanowił pretekst dla tej wycieczki.
Na pierwszym zdjęciu szkoła w Wiączeminie Polskim z charakterystyczną dla tych okolic piwnicą.
Na drugiej fotce kosciół, chyba mojego wyznania, gdyż zamiast ołtarza stoi kanapa :-)
Dalej zdjęcie wnętrza olęderskiej chałupy - w skansenie
Kolejno - dom, który zdaje się jeszcze zamieszkały (to już nie skansen).
A na koniec najfajniesza skrzynka, którą dzisiaj znalazłem.
@Half_NEET_Half_Amazing Te piwnie są niezwykle często spotykane w tym rejonie. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego stanowią jedyne pozostałości po zlikwidowanych osadach. Do ich budowy bardzo często używano występującej w okolicy rudy żelaza.
Jako że na razie muszę jeść tylko miękkie jedzenie, kupiłem sobie w Biedronce taką zupę i powiem szczerze że jestem miło zaskoczony.
odpowiednio kwaśna, odpowiednio doprawiona, smaczna. Jak na gotowca całkiem nieźle.
W sumie to dodam tag #turystyka bo na krótkie wyprawy albo #camping można zabrać, na dłuższe to wiadomo, lepiej coś lżejszego, jakieś liofizowane MRE albo co.
Dziś spacer dzikim brzegiem Wisły. Od ujścia Świdra w Otwocku do mostu Anny Jagiellonki w Warszawie (czyli mostu południowego). W sumie to tylko połowa "normalnego" spaceru, bo zazwyczaj kończy się on przy Moście Siekierkowskim, ale dziś był dzień turystyki popołudniowej, więc krócej, bo nie wyrobiłbym się przed zmierzchem.
Bardzo lubię tę dzicz. Zwłaszcza w tej kolorystyce. W Wiśle mało wody, można wejść na łachy suchą stopą i dojść do samego środka koryta, a nawet dalej. Ptaków jakoś mało, trochę wron, parę dzięciołów, jakieś mewy, sikory. Na Wyspach Zawadowskich pasące się stado owiec i kóz. Mnóstwo śladów bobrów.
Od 2 kwietnia 2025 roku Wielka Brytania wprowadza dla obywateli Polski oraz całej Unii Europejskiej obowiązek posiadania ETA (Electronic Travel Authorisation). ETA to nic innego jak zezwolenie wydawane online, bez którego nie przekroczymy już granicy z Wielką Brytanią.
Pozwoliłem sobie przygotować poradnik, który znajdziecie u mnie na blogu o tym, jak wypełnić ten dokument. Chociaż w sumie jest to całkiem proste. Zapraszam do artykułu
Kilka słów o ETA:
- Aktualnie kosztuje 10 funtów
- Jest wydawana na 2 lata lub do czasu ważności Waszego paszportu
- Musisz ją mieć podróżując do Wielkiej Brytanii
- Nie musisz mieć ETA, gdy masz tylko transfer na lotnisku i nie opuszczasz strefy tranzytowej
- ETA upoważnia do wielokrotnego wjazdu w trakcie jej ważności
- ETA jest przypisana do numeru paszportu
- Wniosek można złożyć przez aplikację na telefon lub przez stronę
Jeśli ktoś wybiera się do Irlandii Północnej ( taki trzeci świat w UK ), a będzie lądował w Dublinie ( Republika Irlandii ), to spokojnie może przyjechać bez ETA