Hejto.pl
Zdjęcie w tle

Społeczność

Turystyka

79

O dreptaniu, kimaniu i podziwianiu otaczającej nas natury słów kilka... Kontakt: mejwen

Szukam atrakcji których jeszcze w okolicach Giżycka nie widziałem i co by dzieciom pokazać no i chyba punkt pierwszy mnie przekonał

oryginale ruiny Warzywnika Hitlera tuż obok króliczkowa

#heheszki #turystyka #mazury #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera

82dcc4a9-53c5-4ff2-b7f2-d9b5b086fdeb

Zaloguj się aby komentować

Ahoj szczury lądowe!


Projekt na rzece Wel chyba zakończony, został mi jakiś początkowy kawałek nie wart organizowania większego wydarzenia, aczkolwiek obowiązkowy do zaliczenia - może uda się SUPem.


Co do sobotniego spływu wszystko poszło raczej zgodnie z planem - pokonaliśmy etap od wsi Kuligi do ujścia i połączenia się naszej rzeki z Drwęcą, którą następnie spłynęliśmy kolejne 12km do wsi Kurzętnik, kończąc wycieczkę u stóp góry zamkowej z widokiem na 'spacer w chmurach'.

W sumie z GPSa wyszło 25,1km, które pokonaliśmy w 8h 25min (razem z przerwami) co dało nam jakieś 3km/h średniej prędkości - liczyłem na więcej, ale jednak trochę niewygodnych i czasochłonnych zwałek było, nie udało się pociągnąć BONUSowego odcinka, ale i tak jestem zadowolony.

Najgorzej, że zakończyliśmy naszą 'górską' rzekę i co ja mam teraz wymyślić na przyszły rok żeby ekipie się nie nudziło?

(╯°□°)╯︵ ┻━┻


#rzeka #turystyka #kajaki #splywkajakowy #kajakarstwo #zuchwiosluje #wel #drweca #rzeki #przyroda #natura #zuchpostuje

01645def-641d-4245-a360-c548f004e3db
e6bbd4e6-2301-4892-b73a-b6edf290fca8
357a2ce1-df47-4594-a60c-50a929741263
74ffae52-ec13-483c-96da-c5136e8a3029
8fbf218b-4a5f-4592-aa94-b5ab375f48ef

@zuchtomek 

Najgorzej, że zakończyliśmy naszą 'górską' rzekę i co ja mam teraz wymyślić na przyszły rok żeby ekipie się nie nudziło?

Jak nie za daleko to polecam Wdę od miejscowości Gródek. Pierwsze 10km to pływanie po drzewach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Że też ja tyle lat w nieświadomości żyłem, że to jednak ma sens xD


Pierwsze pływanie odbyte przy niedzieli.

Miałem z kumplem jechać tylko się 'wczuć', ale jak już jechaliśmy to stwierdziłem, że sprawdzimy jak wygląda etap Welu do jeziora Zarybinek i czy da się w ogóle płynąć SUPem (dość zwałkowa rzeka).

No i jak się okazało - dało się wpłynąć, a skoro się dało wpłynąć to musieliśmy sprawdzić dokąd da się dopłynąć i w ten sposób dopłynęliśmy pod prąd aż do drugiego jeziora - jeziora Rumian ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Pojechaliśmy 'tylko na godzinkę' i w ten sposób przepłynęliśmy 10km w 3h, tym bardzo malowniczym szlakiem, znajdującym się na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego - polecam fanom #ornitologia - na jeziorze i rzece widzieliśmy całą paletę kaczek - od Krzyżówek, przez Łyski po Perkozy (i inne, których nie zidentyfikowałem), Kormorany, Czaple Siwe, Bąki, Trzciniaki.. Normalnie ptasi raj!

Poza tym na tym krótkim etapie znajdują się dwa potężne bobrze żeremia, a poza tym - cisza, spokój, sielanka..
Nawet przelotny deszcz nas nie zraził.

Doskonała rozgrzewka przed sobotnim spływem!

#sup #wioslarstwo #splywkajakowy #splyw #rzeka #wel #zuchpostuje

c235e712-aa14-40f4-9bce-ee63b7eaa8d0
d3e5fe28-3f94-4f1b-91da-75b812acf05e
7e26b2f8-c890-445f-99fa-dcdc0f27e063
9f6067cb-dfb2-491d-b8e3-94d8fbb3b0da
8320f02a-ebdc-4dd8-a429-b6316fc8f87f

Zaloguj się aby komentować

Wiele osób wrzucało dziś co robi, to też wrzucę co by nie było. Moje ukochane Podlasie w pigułce Puszcza Knyszyńska i ognisko, Żubry, rezerwaty przyrody, chata baby Jagi. A wszystko to obok siebie.


#podlasie

9c238aaf-9d49-4de8-95c4-0da091f36bcf
faafdc20-1f49-47fb-bfe2-7569f71375cc
fc3885e8-994b-4d48-a5a0-0d061e3f6870
50f2a929-c8a7-4398-bea0-afb39675b38e
5a9253e7-2037-4142-80c4-1aa6b30e0d89

Zaloguj się aby komentować

Wow #biedronka zaszalała - kopia Gerbera, kopia Cold strela (chyba), kopia Mory...

I jeszcze saperki ale to pewnie akurat nędza


#bushcraft #outdoor #atrakcjeturystyczne #survival #noze #okazje

7eb8cf9d-6a01-4d17-8833-375ac78686b5
6a4b29cc-fb90-4172-a9cf-316de953b520
Opornik userbar

@Opornik oo właśnie a polecasz jakąś mini saperke? Najlepiej jak najlżejsza i nie za duża, głównie potrzebna żeby zakopać kloca w ziemi

Zaloguj się aby komentować

Jak powiedział tak zrobił - plan nam się nieco przedłużył i zamiast 50km, zrobiło się nieco ponad 80km ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale nikt nie narzekał
(na czerwono plan, na niebiesko ślad)


Przy pieszych wędrówkach jest jednak nieco więcej czasu na nawigację i jechałem prawie cały czas z pamięci więc i tak jestem ukontentowany i zadowolony z mojej orientacji w terenie.

A, że przestrzeliliśmy kilka skrzyżowań? Jak to mówię:


"C⁎⁎j tam, tędy też się da!"

#zuchmapuje #zuchpostuje #zuchwedruje #mapy #mapporn #turystyka #ziemialubawska #quady #chwalesie #turystykaoffroadowa

3dc24f22-57cf-4848-a1de-1fa46b895624

Zaloguj się aby komentować

@AdelbertVonBimberstein szedłem zachodnim fragmentem tego szlaku, tylko zabłądziłem xD ale jakbyś szedł to daj znać, chętnie dołączę na kilka- kilka naście km

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Sorry że zaśmiecam wam tagi ale potrzebuję rady, bo mam (znowu) już dosyć.
Pewnie skończy się tak jak poprzednio, i poprzednio - ponarzekam a potem znowu kupię to samo.


No więc od ponad 20 lat moim głównym koniem stopo-roboczym są buty Grom firmy Protektor.
Mają dwie zasadnicze zalety: Są lekkie, i świetnie oddychają, nadają się do noszenia latem.

Niestety, nie są trwałe. Przy "lekkim" używaniu starczają na 3+ lata, przy intensywnym po półtora roku się rozwalają, jak te na zdjęciu.
Do tego poodklejały się noski, interwencja szewca nie pomogła na długo.
Dopóki kosztowały 150-200zł, nie było problemu, ale w 2024 kosztowały ponad 300, a teraz już 400.
Jak na mnie, za drogo na buty które rozwalą się tak szybko.


Więc, wzdech po raz kolejny rozglądam się za alternatywą. Coś co będzie również lekkie i świetnie oddychające, nadające się na cały rok, i oczywiście wysoko nad kostkę.
Chodziły za mną 939/MON, bo mi się podobają i są trwałe, ale gadałem z żołnierzami, mówią że w porównaniu do Gromów mają gorszą wentylację, i generalnie nie są o nich zbyt pochlebni.
Podobają mi się też, oczywiście, Lowa, ale za mało chodzę by tyle na buty wydawać - gdybym robił częstsze wypady do lasu/ na "łono" to by było co innego.

Macie jakieś pomysły godne polecenia?
Osobiście nie jestem wielkim fanów butów "trekingowych", wiem że ta sztywność dobrze chroni nogi w górach, ale to trochę nie moje klimaty.

P.S.
Sorry że zaśmiecam wam tagi.


#outdoor #turystyka #bushcraft #survival #buty #obuwie #militaria #pytanie #hejtoradzi #zbuta

e6cee0a6-355d-4f8c-a411-dd7dbca2697c
fd8a6557-e87a-486b-b6a0-ef23bc8694df
Opornik userbar

@Opornik trzewiki grom u mnie dają radę, ale nie chodzę dużo, dodać wkładkę i ok, zawsze sucho, swoje nabyłem jak jeszcze kosztowały 180pln a za 400zl to nie wiem czy bym kupił ponownie. Sam jestem ciekaw co ludzie napiszą

@Opornik polecam trekkingowe buty, nie rozumiem jak ludzie mogą w tym badziewiu "taktycznym" chodzić xD

Trekkingowe nie znaczy sztywne i twarde, są najróżniejsze. Moje są elastyczne i dość miękkie, ale zapewniają dobrą stabilność. Model to Mammut Atlas gtx i mam już je ze 12 lat i wprawdzie są zorane i chyba raz mi przeciekły (chyba, bo nie jestem pewien już), ale ciągle je używam czasami i nie były oszczędzane. Nie będę oryginalny gdy polecę vibram na dole i gore-tex u góry.

156bbfe7-6e6d-40c4-bf7e-79363dfb320d
e1e2d958-c913-49c1-9ea2-b8be91f43f5b

Zaloguj się aby komentować

Jak zwykle po donacji krwi, wolne wykorzystałem na wędrówkę 'regeneracyjną' ;)

Jakoś nie było czasu na planowanie, więc wybraliśmy tylko punkt startu - średniowieczne grodzisko plemienia Sasinów (zajęcy) z ok. XII w., obok wsi Sassenpile/Haasenberg/Zajączki.

Nieco więcej pisałem o tym miejscu kiedyś tutaj: https://www.hejto.pl/wpis/wielkanocny-spacer-krajobrazowy-po-krainie-zajecy-tzn-sasinow

Prognoza wskazywała na dużą przejrzystość powietrza, więc liczyłem na ładny widok między pozbawionymi liści drzew, ale mgła niestety nie odpuściła..

Mimo tego wspięliśmy się na ok. 40. metrowy "szczyt" (190m n.p.m.), a dalej podążyliśmy odwieczną granicą i naturalną fosą wspomnianego grodziska - czyli doliną rzeki Gizeli/Gryźliny - tym razem z biegiem rzeki.

Zaliczyliśmy relikty dawnego młyna, a raczej tylko ślady po nim w terenie. Rzuciliśmy okiem na nieistniejącą wieś Zakurzewo.
Przeszliśmy przez nieczynną 'kopalnię' czyli żwirownię, a na powrocie zahaczyliśmy kilka wiaduktów i przepust wodny pod nieistniejącą już linią kolejową prowadzącą z Samborowa do Turzy Wielkiej. Przed dotarciem miejsca postoju, z racji, że była jeszcze chwila czasu, odwiedziliśmy też stary leśny cmentarz ewangelicki z kamienną kaplicą rodu Kramer - dawnych właścicieli okolicznych włości. Muszę przyznać, że to jeden z najlepiej zadbanych cmentarzy tego typu.

#zuchpostuje #zuchwedruje #wzgorzadylewskie #warminskomazurskie #polska #ciekawostki #wedrowki

f23edf75-098a-4d1f-b5e8-1fc7f01d8ee8
cba40b0b-99a4-4282-80a2-33066fa72735
ab5d1af1-da62-4e50-9196-e8afc9018850
7cf3d14c-cff9-4f84-a3cd-0ecce01aef83
e8a5f8b4-deb1-4e7a-941f-a290339ff6ef

Zaloguj się aby komentować

16 godzin na nogach w stópkawiczkach od @AdelbertVonBimberstein

Są faktycznie świetne, nie za grube, nie za cienkie, w sam raz by dobrze amortyzowały, i nie grzały za bardzo, stopa się w nich nie poci, ani lewa ani prawa.


Nie mam metki, więc nie powiem dokładnie składu, (wełna z czymś) najwyżej jak wrócę do domu, ale na pewno dokupię sobie więcej, jeszcze raz dzieki!

co ciekawe mam rozmiar 43 a te (44-46) pasują idealnie.


#skarpety #skarpetki #turystyka #outdoor #recenzje #pracbaza #vikafjell #bushcraft (nie mamy tagu do rozmów o szpeju)

39ecbf86-a0ee-4674-8a48-5264ff83bfc9
ebb1aac5-a451-4306-b16e-a06f663d9b50
Opornik userbar

To co, robimy #hejtoskarpety ? Zasady: wybieramy kolejnego noszącego z pośród piorunujących, skarpety wysyłamy, a odbiorca ma nosić cały dzień i napisać swoją opinię, po czym cykl się powtarza. Kwestię prania/nie prania ustalamy indywidualnie na podstawie preferencji odbiorcy

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Możecie mi polecić jakieś grube wełniane skarpety nadające się na lato?

Zwyczajnie, wełniane, byle w miarę grube, ale w miarę oddychające czyli niezbyt gruby splot i niezbyt ciasne.

Muszę kupić kilka par bo moje stare się rozpadają, a nie mam czasu jechać na ryneczek ciuchlandowy.


#trekking #skarpety

19dbb2ba-96f2-405e-82de-c38112d5b49f
Opornik userbar

Zaloguj się aby komentować

Jedziemy na krótki wypad do Katowic w ten weekend i mam pytanie czy może coś byście jeszcze polecili do odwiedzenia na szybko.


Plan mamy taki: Piątek rano jedziemy do Katowic, planujemy odwiedzić Zoo i poszlajać się po osiedlu Nikiszowiec.


W sobotę z rana jedziemy do Sztolni królowa Luiza, tam się nam zejdzie ponoć gdzieś do 12, wracamy do Wawy o 19.

Zastanawiam się co jeszcze fajnego dało by się odwiedzić, może ktoś ma pomysł.


#slask #zabrze #katowice #zwiedzanie #kopalnia

a8654113-7d53-49ff-beca-9b38d471f0a4
Opornik userbar

Jak będziecie w Nikiszowcu to tuż obok jest Giszowiec. W skrócie, właściciel kopalni Giesche (później Wieczorek, dwa lata temu zamknięta), krwiożerczy kapitalista wyzyskiwacz, wybudował dla pracowników tej kopalni dwa osiedla. Nikiszowiec był dla prostych robotników, zabudowa to ceglane domy wielorodzinne. Giszowiec był dla wykwalifikowanych pracowników, inżynierów i urzędników, składał się z domów jednorodzinnych z własnymi ogrodami. Stara część Giszowca jest bardzo ładna, polecam spacer zaczynając od zabytkowego rynku, obok którego jest park z karczmą (Gasthaus).

b8d6046e-2b29-4ae5-a642-7854f5d329da

W drodze powrotnej polecam zobaczyć Wielką Hutę, z górki Borowej za⁎⁎⁎⁎sty widok ale to trzeba do Dąbrowy Górniczej wyskoczyć. W drodze powrotnej macie Tomaszów Mazowiecki, tam jest most który był w 4 pancernych i taras widokowy na kopalnię Biała góra, ale obie te miejscówki to raczej jak będziecie mieć nadmiar czasu - szału nie ma

Zaloguj się aby komentować