Zdjęcie w tle
splash545

splash545

Fanatyk
  • 1061wpisy
  • 8673komentarzy
#stoicmeme #memy #heheszki
3e21196a-10d2-4b09-bd81-d1ba5a64d4a7
ErwinoRommelo

Dobry guru wie co i jak, ruda usadził w pierwszym rzędzie (° ͜ʖ °).

splash545

@ErwinoRommelo a ten z tymi rudzielcami

Gepard_z_Libii

@ErwinoRommelo to jest chłop

Zaloguj się aby komentować

A że od nieszczęśliwego losu nie uchroni nas żadna warownia, zbrójmy się wiec od wewnątrz. Jeżeli ta część jaźni jest bezpieczna, człowiek może być oblegany i kruszony, ale nie może być zdobyty. Chcesz wiedzieć, na czym polega to wewnętrzne uzbrojenie? Na tym, żeby nie oburzać się na nic, co się nam przytrafia, i rozumieć, że właśnie to, co wydaje nam się krzywdzące, przydatne jest do zachowania ogólnego układu rzeczy i należy do czynników, które nadają bieg światu i umożliwiają mu wypełnienie swego zadania. Niech człowiekowi podoba się to, co się podobało Bogu. Niechaj siebie i swoje właściwości podziwia tylko dlatego, że nie może być zwyciężony, że podporządkował sobie nawet niepowodzenia, że rozumem, ponad który nie masz nic silniejszego, ujarzmił nieszczęście, cierpienie i krzywdę. Kochaj więc rozum!

Seneka, Listy moralne do Lucyliusza
#stoicyzm
021e4ca6-89e7-43f6-8bb2-15a17a9caaf5
tmg

Ciekawe czy ten Licyliusz którego pewnie przez lata zalewała fala listów z mądrościami Seneki coś w ogóle mu sensownego odpowiedział ... A może kręcił z nich tylko bekę w łaźni ze swoimi kumplami.

splash545

@tmg jak czytam te listy wychodzi z nich, że była to korespondencja list za list. Lucyliusz zwierzał się Senece z tego co się dzieje u niego, jakie ma rozterki itp a Seneka najczęściej te stoickie mądrości dopasowywał do aktualnej sytuacji życiowej Lucyliusza.

Z tego powodu czasem jest ciężko znaleźć cytat taki ogólny i żeby do każdego i wszędzie pasował. Te listy były mocno spersonalizowane do konkretnych sytuacji i skierowane do osoby będącej dosyć zaawansowanej w stoicyzmie, więc jest w nich też wiele uproszczeń i niedomówień, żeby cytat wybrzmiał mocniej i lepiej zadziałał na psychikę osoby, która wie o co ogólnie chodzi. Dlatego też nieraz zdarza się, że ktoś wychwytuje jakieś uproszczenie i pisze, że mu się to nie klei. No a dzieje się to z wyżej wymienionych powodów.

tmg

@splash545 czyli zachowała się korespondencja w dwie strony bo obawiałem się że to tylko zbiór samych listów Seneki. Takie coś ciężko mi się czyta a tak to może kiedyś rzucę okiem. Dzięki za info.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
#stoicmeme #memy #heheszki
180de1b0-dba5-4972-803a-0d32d5bd9646
Heheszki

Trzeba przestawać z ludźmi, którzy są jak najbardziej łagodni i łatwi do współżycia, jak najmniej z niespokojnymi i kłótliwymi.


Trochę jak dezederata Ehrmanna, co nie? Ciekawie ilu wygłosiło tę samą sentencje w różny sposób na przestrzeni wieków..

Heheszki

Nikt, kto z własnej woli wybiera życie złe, nie może mienić się wolnym

michal-g-1

...albo graj w warhammera 40k

Wtedy będziesz szcześliwy

Trupus

@michal-g-1 ale biedny

Dan188

@michal-g-1 Zajebiste uniwersum

Zaloguj się aby komentować

Nie zabraniam ci posiadania bogactw, chcę sprawić tylko, byś nie drżał ze strachu nad nimi. Możesz to osiągnąć jednym sposobem: jeśli nabierzesz przekonania, że nawet bez nich będziesz żył szczęśliwie; jeżeli zawsze będziesz patrzył na nie jako na rzecz przemijającą.

Seneka, Listy moralne do Lucyliusza
#stoicyzm
7082b673-a445-4ec8-ba1e-7b038243c9c8
Heheszki

Seneka to szkoła chłopskiego rozumu. W dzisiejszych czasach pewnie zająłby się marketingiem.

Zaloguj się aby komentować

(...) ten kto pragnie lub unika rzeczy, które nie leżą w jego mocy, nie może być ani lojalny, ani wolny, lecz musi się zmieniać razem z tymi rzeczami i być wraz z nimi miotany niczym liść na wietrze, a także dopasowywać się do woli tych, którzy są władni zapewnić to, czego pragnie, lub zapobiec temu, czego chce uniknąć;

Epiktet, Diatryby
#stoicyzm
6c2f698e-d179-452c-97b7-819b2d6a44a6
ruhypnol

Niby się zgadzam, ale:

POTĘŻNA WICHURA ŁAMIĄC DUŻE DRZEWA,

TRZCINĄ ZALEDWIE TYLKO KOŁYSZE

CzosnkowySmok

@ruhypnol uważaj, uważaj, uważaj, uważaj

Zaloguj się aby komentować

Czas zacząć XXXIV edycję bitwy #nasonety
A skoro przed chwilą wrzuciłem recenzję książki o medytacji i uważności to pozwolę sobie pozostać w temacie i zaproponuje sonet #diproposta Antoniego Langego z cyklu sonetów wendyckich.
Cykl ten przedstawia drogę człowieka podążającego ku doskonałości drogą reinkarnacji. Utwory rozpoczyna stan kamienny, który jest wizją człowieka żyjącego w nieświadomości, ograniczającego się do swojej typowo fizycznej egzystencji, a kończy duch boży — opis, w którym człowiek będący w Nirwanie oddaje się wyłącznie miłości oraz uciechom ducha. Tytuł nawiązuje do wedyzmu, najstarszej poznanej religii wywodzącej się z Indii.

Atma

Coraz miłości szerszą żądzą gnany,
Coraz jej szersze kręgi duch ogarnie,
I czując wszystkich atomów męczarnie,
Zechce rozsadzić bytu ich kajdany. 

Grobem tysiąca mar rozczarowany,
Pomny na dziejów swych wieczne trupiarnie,
Pozna wszechrzeczy treść, co go bezkarnie
W niedoścignione pchały wciąż omany. 

Więc silny wiedzą cierpienia wszechrzeczy
I wszechmiłością ku nim — duch człowieczy,
Jak bóg, zapragnie z nimi wejść w zbratanie:

I w tej ku źródłom swym drodze powrotnej,
Jaźń swą rozleje w materii pierwotnej
I w bezpotomnej pójdzie śnić Nirwanie.

#zafirewallem
f002cdca-690c-4c7b-99b9-da97b0962fc3
621 + 1 = 622

Tytuł: Gdziekolwiek jesteś bądź. Przewodnik uważnego życia
Autor: Jon Kabat-Zinn
Kategoria: inne
Wydawnictwo: Czarna owca 
ISBN: 978-83-8252-659-2
Liczba stron: 260
Ocena: 8/10

Prywatny licznik: 16/24

Autorem książki jest Kabat-Zinn amerykański emerytowany profesor medycyny, psychiatra, terapeuta, mikrobiolog, twórca programu MBSR ( Mindfulness-Based Stress Reduction) – redukcja stresu poprzez medytację uważności. Program ten wykorzystywany jest w wieku klinikach na całym świecie oraz w większości szpitali amerykańskich.

Autor w książce rozprawia się z wieloma wyobrażeniami na temat medytacji i ukazuje jej prawdziwą realną, bardziej przyziemną treść. W książce znajdziemy również opis jak medytować i kilka różnych wariantów medytacji. Każdy zainteresowany powinien znaleźć coś co do niego trafi. Oprócz tego opis uważności i to jak ją wdrożyć do swojego życia codziennego. Jest w niej też kilka zagadnień z okolicy buddyzmu bądź typowo buddyjskich jak np. pojęcie karmy. 
Co ciekawe, ale dla mnie już nie aż tak zaskakujące było to, że czytając o buddyzmie udało mi się lepiej zrozumieć niektóre zagadnienia ze stoicyzmu. Pewne myśli z tej książki lepiej do mnie trafiały niż z książek typowo stoickich. Więc dla mnie plusem jej przeczytania poza lepszym zrozumieniem i usprawnieniem praktyki medytacji oraz uważności było również polepszenie mojej praktyki stoickiej. 
Książka jest napisana w zrozumiały sposób, niezbyt długa, podzielona na wiele kilkustronowych rozdziałów często zakończonych ramką "Spróbuj" gdzie autor zawarł ćwiczenia uważności do wykorzystania w swoim życiu. Podoba mi się taka forma dzięki temu książka jest przystępna, zachęca do czytania na raty po 1-2 rozdziały dziennie i natychmiastowego wypróbowania informacji w niej zawartych. 
Polecam każdemu kto chciałby zacząć medytować lub już ma w tym jakieś doświadczenie. 

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #dwanascieksiazek
78b28601-826e-4575-97fd-013e879475ab
splash545

@Rashan dzięki za polecenie

Rashan

@splash545 cieszę się, że się podobała;)

splash545

@Rashan podobała się jak najbardziej. A przez to, że jest dosyć krótka i zawiera sporo myśli, które dobrze do mnie trafiają, myślę, że jeszcze do niej wrócę

Budo

@splash545 Kabat-Zinna można polecać w zasadzie w ciemno. Fajnie wyłożone wszystko bez zbędnej magii.

ErwinoRommelo

@Wrzoo fajne wydawnictwo, przypadek?

splash545

@ErwinoRommelo nie somdze

Zaloguj się aby komentować

To, z czego cieszy się pospólstwo, dostarcza płytkiej i tylko powierzchownej przyjemności, a wszelka radość pochodząca z zewnątrz pozbawiona jest mocnej podstawy. To zaś, o czym mówię tutaj i do czego usiłuję cię nakłonić, jest trwałe, a iżby tym łatwiej było dostępne, znajduje się w twoim wnętrzu. Czyń więc, proszę cię, najdroższy Lucyliuszu, to, co jedno tylko może ciebie uszczęśliwić: poćwiartuj i podepcz wszystko, co jest ci obiecywane przez kogoś lub od kogoś, podążaj zaś do prawdziwego dobra i raduj się z tego, co własne. Lecz czymże jest to «własne»? Jest tobą samym i najlepszą cząstką twojej istoty.

Seneka, Listy moralne do Lucyliusza
#stoicyzm
97d60cd1-0c50-4932-8645-de3827634030
CzosnkowySmok

Proste umysły, proste przyjemności.

I nie jest to obraza czy wywyzszanie się. To jest życie. Ja bardzo lubię proste przyjemności.

splash545

@CzosnkowySmok a kto nie lubi?

CzosnkowySmok

@splash545 najwyraźniej seneka pierdoli farmazony XD

Zaloguj się aby komentować

Następna