Misool i Batanta to dwie z czterech głównych wysp archipelagu Raja Ampat w Indonezji. Misool jest wysunięty najbardziej na południe, a Batanta z kolei położona bardziej w centralnej części archipelagu. Każda z tych wysp jest inna, każda bardzo ciekawa. Na Misoolu zobaczyć można dwie laguny w kształcie serca i posnurkować z meduzami, które nie parzą. Przy Batancie natomiast często pojawiają się manty.
Przygotowałem film o tych ciekawych miejscach, gdzie zobaczyć można najciekawsze atrakcje.
Z racji pojawiającego się co jakiś czas zainteresowania pamiątkowymi magnesami na lodówkę oraz ich wymianą między Tomeczkami i Kasiami, postanowiłem utworzyć społeczność gdzie będzie można to zgromadzić w jednym miejscu i łatwiej odnaleźć.
Karlowe Wary to chyba najbardziej znane i największe uzdrowisko położone w Republice Czeskiej. Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a odwiedzających urzeka piękną i nietuzinkową architekturą.
Byłem w 2023 roku, w wakacje. Piękne miasto, niestety śmierdzi ruską onucą. Historycznie związane z rossją, ruskie uwielbiają tu przyjeżdżać. I to czuć na każdym kroku. Nigdzie w Europie nie widziałem znaków, cen itp. tak zorientowanych na russkich. Podobno orki mają w KV ogrom nieruchomości. Pozbawić ich nieruchomości to jedno, ale cenówki i znaki po rusku to Czesi mogliby do tego czasu zdjąć. Wiadomo jednak, Czesi jak zwykle pragmatyczni.
Dziś był 25km spacer po Kampinosie. Od Palmir puściutko, ale im bliżej południa i im bliżej Warszawy, tym więcej ludzi. No cóż, pogoda dopisała, więc trudno się dziwić.
Fauna nie dopisała, poza wrzeszczącymi gdzieś niedaleko żurawiami nie spotkałem właściwie żadnego zwierza. Za to jak zwykle dopisały grzybki.
Gdyby ktoś się czepiał, dlaczego taguję "góry", to proszę zaakceptować fakt, że w Kampinosie są góry
@BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta Moje pierwsze skojarzenie to pierwsze ujęcie filmu "Fargo" braci Coen. Tylko w lustrzanym odbiciu. Mam nadzieję, że Twoje przygody były mniej intensywne, niż te bohaterów filmu.
Zdążyło Wam się kiedyś, podczas rezerwacji na AirBnB (albo dowolnej innej platformie), że najmujący/hotel/biuro podróży zapomnieli wspomnieć o jakimś „małym” szczególe?
Np. że do morza jest 200m ale wzdłuż klifu? Albo, że z pokojów hotelowych jest widok na jezioro ale tylko z dwóch i tylko od grudnia do marca?
Ja znam takie przypadki ale nigdy osobiście mnie to nie dotknęło… do dzisiaj.
Przed świętami zarezerwowałem kwaterę dla naszej 4ki, rodziców i kota w Niemieckich Alpach.
Bad Reichenhall, dom z miejscem parkingowym ok 2km od centrum w zacisznym miejscu.
Widok na góry, dużo miejsca 3 sypialnie, ogólnie super standard, dobra komunikacja z hostem, cena spoko, bierem!
Przed rezerwacją zrobiłem rozeznanie na Google maps co można zobaczyć, gdzie można zjeść w okolicy itp. (Btw niedaleko zimową miejscówkę miał pewnien austriacki pejzażysta)
Nasza kawtera była za jakimiś magazynami, cóż tam z kuchnią jakiś klub, nic specjalnego.
@Taxidriver w sumie to trochę nie rozumiem problemu. Największe dziwactwo to to, że jednostka wojskowa wywołuje u Ciebie flashbacki ze starcia 86 lat temu.
@Deykun Dwa razy przeczytałem tekst, żeby wyłapać w czym leży problem. No i nie udało mi się go znaleźć. Ludziom najwyraźniej brakuje kłopotów, więc szukają ich na siłę.
Taaa, na jakiejś wyspie, chyba to Korfu było, okazało się że hotel jest na sporej górze, trzeba było dymac ok 30 minut pod górę by dojść do hotelu przy 34 stopnia C, chcesz zejść do miasta to dymasz z góry, wracasz z miasta na⁎⁎⁎⁎ny, to pod górę i parę przystankow na piwo.
Ten opuszczony dom, to tak naprawdę przedwojenna stacja kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Wyszogrodu. Ponoć była to kiedyś linia niezwykle popularna - w 1950 roku przejechało nią ponad półtora miliona pasażerów. Ostatni pociąg ze stacji odjechał w 1984 roku.
Kapliczka w Kamionie jest ciekawa, bo zawiera kamień, w którym wgłębienie zrobił stopą przechodzący nieopodal Święty Jacek Odrowąż. Nie wiem, które to wgłębienie, w każdym razie kształt stopy miał ciekawy.
Skrzynia na kolejnym zdjęciu to geocache w wyszogrodzkim Muzeum - uwielbiam takie malutkie muzea.
Następnie jest kościółek franciszkański w Wyszogrodzie. Wszedłszy tem usłyszałem jak ktoś gra na organach, nikogo poza mną i organistą nie było, czad.
Ostatnia jest szkutnia w Wyszogrodzie, obok za szybą można zobaczyć szczątki kacapskiego bombowca strąconego przez szkopów, a wyłowionego w XXI wieku.
Piękny dzień za mną, kilka fajnych i niespisznie zwiedzonych miejsc. Mnóstwo za to historii i ciekawostek. To się chyba nazywa krajoznawstwo 🤔 Chyba założę nową społeczność.
A jeszcze kilka zdjęć zrobiłem, jak wywołam, to się podzielę.
@adamszuba Ładnych naście lat temu to byś się jeszcze załapał na najdłuższy drewniany most w Europie, niestety rozebrany. Resztki zostały w Wyszogrodzie.
A sama kolejka to odnoga kolejki leśnej do Piasków Królewskich, która istnieje do dnia dzisiejszego i wozi w sezonie turystów. Ładny zakątek Puszczy, daleko od Wawki, to stonki dużo mniej.
@kitty95 Byłem na ruinach podwalin/przyczółku dawnego mostu i z jednej i z drugiej strony Wisły. A kolejka jeździ, ale jako atrakcja turystyczna, no i nie tak daleko. Faktycznie dociera w fajne okolice - złazilem je dokładnie swego czasu 😀
Dziś zabrałem różową i gowniaki na krótki wypad do Goslar w #niemcy
Goslar to zabytkowe miasto w Dolnej Saksonii, u podnóża gór Harz. Znane jest z dobrze zachowanego średniowiecznego centrum i dawnej kopalni Rammelsberg, wpisanej na listę UNESCO.
Najważniejszym zabytkiem jest Pałac Cesarski (Kaiserpfalz), wybudowany w XI wieku. Był to niegdyś ważny ośrodek władzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, często odwiedzany przez cesarzy.
W Goslar znajduje się także Dom Siemensa, pochodzący z XVII wieku. To dawna rezydencja kupieckiej rodziny Siemensów, z której wywodzi się założyciel znanej firmy technologicznej.
Serce miasta stanowi Rynek (Marktplatz), otoczony pięknymi kamienicami. Znajduje się tam również ratusz oraz Kościół św. Kosmy i Damiana (Marktkirche St. Cosmas und Damian), z charakterystycznymi dwiema wieżami, skąd roztacza się widok na miasto.
Oslo jest miastem, w którym znajduje się wiele ciekawych muzeów. Najlepiej zwiedzać je z kartą Oslo Pass, która pozwala wejść za darmo do większości obiektów.