Zdjęcie w tle
Historia

Społeczność

Historia

49
Sztos
ArroyoSpecjalista
w społecznościHistoria
#historiazarroyo Natarcie rycerzy księstwa Aten na kompanię katalońską pod Halmyros, 15 marca 1311 r. (mal. Darren Tan) Na ilustracji mamy ukazaną pierwszy atak 200 rycerzy frankijskich dowodzonych przez księcia Aten, Waltera V z Brienny. Szarża zostaje zatrzymana podczas kontaktu z katalońską linią piechoty, między innymi przez błoto występujące na zalanych równinach Halmyros. Piechota ta składa się głównie z almogawarów, najemnej lekkiej piechoty, uzbrojonej w oszczepy i noże, a także z aragońskich i katalońskich rycerzy, których widać po lewej stronie. Kierując się źródłami, Walter V poległ w tym natarciu, pieczętując los reszty swojej armii. Bitwa pod Halmyros miała miejsce 15 marca 1311 r. i była jedną z bitew, w której brała udział Kompania Katalońska, jedna z ciekawszych formacji zaciężnych średniowiecza. To właśnie ona przyczyniła się do klęski księstwa Aten, a także śmierci jej władcy, Waltera V z Brienne. Do bitwy by nie doszło, gdyby Walter V nie próbował ich zwolnić ze służby i oszukać w sprawie wynagrodzenia za służbę. Informacje zaczerpnięto z 2 numeru pierwszej serii "Medieval Warfare" pt. "The Catalan Company in the East" aut. Vassilisa Pergaliasa.
b64d6613-666a-4797-9390-ac683c487dbf
lubieplackijohn18 godzin temu
@Arroyo Dzień dobry, a kto to się pojawił? Zapraszam na #konkursegipski
0

Zaloguj się aby komentować

Sztos
ArroyoSpecjalista
w społecznościHistoria
Historia z Arroyo - o królu, który się nie lękał Dzisiejszy post związany jest zarówno z historią, jak i z pewną grą (swoją drogą ostatnio wciągnęła mnie jak diabli). Mowa tu o Assassin's Creed Valhalla. Jak w każdej grze z tej serii staram się wyszukiwać ciekawych smaczków historycznych. Jednym z nich jest postać króla Oswalda ze Wschodniej Anglii, która to pojawia się w owej grze. W grze ukazany jest jako postać, która ze świniopasa staje się władcą całej Wschodniej Anglii. Okazuje miłosierdzie znienawidzonemu wodzowi Duńczyków oraz godzi wikingów oraz Anglosasów. Prawda jest jednak taka, że historycznie o nim zbyt wiele nie wiemy. Ot kolejny z mniej znanych władców saskich w Anglii w IX wieku, który rządził w latach 70.tych owego stulecia po śmierci swojego poprzednika, Edmunda Męczennika. Średniowieczne obrazy przedstawiają go jako poległego z rąk Wielkiej Armii Pogan. Co do Oswalda to istnieją jedynie monety datowane na okres jego rządów, a które można znaleźć w British Museum w Londynie. Po śmierci owego władcy (niestety nie wiemy, kiedy. Najprawdopodobniej przed 880 rokiem, bowiem dolną część tzw. Danelagh/Danelaw (ziem przybyszy ze Skandynawii od 878 roku), czyli Wschodnią Anglię, przejął we władanie król Guthrum Stary. Ten zaś po klęsce pod Edington, zadanej mu przez króla Alfreda Wielkiego, przyjął także chrzest.
0e292b79-5db9-43b9-85be-f0fa6d000f9e

Zaloguj się aby komentować

Sztos
ArroyoSpecjalista
w społecznościHistoria
#historiazarroyo - "A więc wojna" - 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej i nie tylko "A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa." - Józef Małgorzewski, pracownik Polskiego Radia. 1 września roku 1939 rozpoczęła się druga wojna światowa, konflikt jeszcze straszniejszy i brutalniejszy od Wielkiej Wojny. To właśnie tego dnia o 4:45 Pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzelał polską placówkę na Westerplatte. To o 4:40 na Wieluń spadły pierwsze niemieckie bomby. To o 10:00 na polach pod wsią Mokra rozpoczęła się jedna ze zwycięskich polskich batalii tego pamiętnego września. Tego poranka rozpoczęła się także bitwa pod Mławą, a granicę przekroczyły wojska niemieckie i słowackie. To też tego dnia doszło do słynnej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, gdy po czternastu godzinach ciężkich i chwalebnych walk obrońcy zostali zmuszeni do kapitulacji. Zostali po starciu rozstrzelani przez Niemców. Stawialiśmy dzielnie czoła inwazji z dwóch stron (od 17 września bowiem na plecy Polski uderzyły siły Sowietów), tocząc wiele batalii, z których winniśmy być dumni. Nie zapominajmy o poświęceniu naszych dziadków i pradziadków. Choć walczyli z przeważającym nas liczebnie i siłowo wrogiem, nie ulegli. Wkrótce (nie podam terminu, kiedy, gdyż muszę zebrać odpowiednią bibliografię) pojawią się serie poświęcone bitwom września 1939 roku.
af2235f8-809d-44bf-899e-5656ca1a6868

Zaloguj się aby komentować

Sztos
GeekwebZawodowiec
w społecznościHistoria
O Polsce Hitler mówił tak: „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem. Decyzja musi być natychmiastowa ze względu na porę roku. Podam dla celów propagandowych jakąś przyczynę wybuchu wojny. Mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni.” - słowa te wypowiedział Adolf Hitler na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, a w zasadzie Hitler - Stalin. II Wojna Światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku o godz. 4.40 poprzez nalot na Wieluń, przeprowadzony na bezpośredni rozkaz feldmarszałka Wolframa von Richthofena.
979984c9-69a8-4d0d-a6d3-5bb7da593065
lubieplackijohn2 miesiące temu
@GAB A to też prawda. Oraz ślepa wiara w sojusz z Francją i Wielką Brytanią.
kurwiszon2 miesiące temu
Papcio Chmiel miał ciekawe wspomnienia z tamtego okresu - jeśli się nie mylę to opisane w książce "Żywot człeka zmałpionego". Ciekawie też opowiadał w wywiadzie: https://www.youtube.com/watch?v=W92U3fsz9G8&t=1s
lubieplackijohn2 miesiące temu
@kurwiszon Świetny wywiad! Dzięki piękne!

Zaloguj się aby komentować