Zdjęcie w tle
Historia

Społeczność

Historia

586
Typ wpisu

  #historia #historiazarroyo #hitzarroyo #turcja

   

  Turecka wojna o niepodległość – wyjaśnienie niektórych wątpliwości (post skopiowany z mojej strony na FB)

   

  Zbliżający się pełną parą wrześniowy wyjazd do Republiki Turcji zachęcił mnie do stworzenia serii opowiadającej o Imperium Osmańskim i państwie będącym oczkiem w głowie Mustafy Kemala Atatürka – Republice Tureckiej. Parę postów poświęconych Turkom pojawiło się już na stronie i można zaliczyć je do tej serii. Seria ma na celu wyjaśnienie wielu wątpliwości, spraw dyskusyjnych oraz udzielanie się w sprawach związanych z państwem, którym aktualnie rządzi Recep Tayvip Erdoğan. Niektóre tematy mogą się wydać kontrowersyjne, ale uważam, że należy je poruszyć ze względu na oddanie sprawiedliwości historii jako matce wszystkich nauk.

  --------------------------------------------------------------------------

  Kilka dni temu na Histomemawce wrzuciłem mema związanego z wojną o niepodległość Turcji. Konfliktem, który doprowadził do uwolnienia się Turków od państw Ententy, a także przewrotu w Grecji. Potem mem trafił na stronę Historyczne Memy i wywołał kilka ciekawych dyskusji. W tym poście zamierzam wyjaśnić kilka z nich – są one dość ważne dla ogólnego rozeznania się w tym konflikcie, niekiedy będącego równie trudnym, co wojna domowa w Rosji po przewrocie bolszewickim. Główną bazą materiałową do rozwiania tych wątpliwości i niedopowiedzeń będą biografie Mustafy Kemala, ojca Turków, „The Turkish War of Independence. A military history 1919-1923” Edwarda J. Ericksona, „The Vanquished. Why the First World War failed to end, 1917-1923” Roberta Gerwarth’a, „The Ottoman Endgame: War, Revolution and the Making of the Modern Middle East 1908-1923” Sean’a McMeekin’a, a także biografia Mussoliniego aut. Göran’a Hägg’a, a także netografia zawarta w angielskojęzycznym artykule na Wikipedii (choć tu bardzo pobieżnie).

  --------------------------------------------------------------------------

  Włoska aktywność w wojnie

   

  Jednym z państw, które brało udział w wojnie o niepodległość Turcji, były Włochy. Choć stali po stronie Ententy, potajemnie wspierali Turków. Wysyłali im broń, jak relacjonował jeden z ormiańskich historyków, a także starali się utrzymać w swoich rękach archipelag Dodekanezu. Te poparcie Kemala przez Włochów można wyjaśnić jednym słowem – Wersal. Włosi po I Wojnie Światowej w rokowaniach nad przyszłym wyglądem świata poczuli się oszukani. W I WŚ Włosi stracili około 600 tysięcy ludzi. Cele, o które walczyli, przepadły. Obiecano im południowy Tyrol, Istrię z Triestem i Dalmację. Zamiast tego w Wersalu dostali od Brytyjczyków Jubaland (fragment południowo-zachodniej Somalii) i niewielkie skrawki terytorium od Francuzów. To rozwścieczyło nacjonalistyczne kręgi włoskiej polityki. Gabrielle d’Annunzio w sierpniu 1919 roku zdobył Fiume (dzisiejszą Rijekę). Sam temat zajęcia Fiume przez zwolenników d’Annunzia to dobry temat na inny post. Ponadto Włosi byli przeciwni okupacji zachodniej Turcji przez Greków, co było dodatkowym powodem do potajemnego wsparcia Kemalistów. A wynikało to też z nie otrzymania w ramach traktatu wersalskiego ziem między Izmirem, a Ayvalikiem (wybrzeżami Morza Egejskiego). Zamiast nich dostali te tereny Grecy, którzy włożyli do I WŚ znacznie mniej niż Włosi.

  Okupowali Konstantynopol i część południowo-zachodniej Anatolii. Nigdy jednak nie starli się w tej wojnie z Turkami. Do tego chronili turecką ludność cywilną przed ręką Greków i przyjmowali tureckojęzycznych uciekinierów z terenów

  zajętych przez królestwo Hellenów.

   

  Armenia i Imperium Osmańskie po jednej stronie? Działania osmańskie

   

  W trakcie wojny o niepodległość doszło do kilku bitew Osmanów przeciwko Atatürkowi. W 1920 roku doszło do serii 3 buntów ze strony rządu osmańskiego, będącego pod kontrolą Brytyjczyków, na czele których stanął były oficer osmańskiej żandarmerii – Anzawur Ahmed Pasza. Przeciwko niemu stanął islamski socjalista Çerkes Ethem. Choć sam nie popierał ruchu Mustafy Kemala Paszy, to uznał wojska okupacyjne i Greków za większe zagrożenie dla tureckiego państwa. Postanowił więc wesprzeć siły nacjonalistów w wojnie. Pokonał powstańców Anzawura, którego w 1921 roku skazano na śmierć.

  Przeciw Kemalowi stanęła też tzw. „Armia Kalifatu” utożsamiana z osobą Sulejmana Sefika Paszy, usuniętego ze stanowiska ministra wojny przez sułtana Mehmeda VI w związku z organizacją armii mającej na celu mordowanie nacjonalistów. Powstanie to zakończyło się klęską Sulejmana Sefika po 2 miesiącach walk.

  Doszło też do kilku powstań feudalnych, między innymi do rebelii w Yozgat – krwawo stłumionej przez wojska nacjonalistyczne. 23 Czerkiesów zostało rozstrzelanych, a 12 innych mieszkańców powieszono.

  Wypada też wspomnieć, że na wielu działaczy kemistowskich jak wspomniany Mustafa Kemal Pasza (późniejszy Atatürk) została nałożona kara śmierci. Z tego powodu takie powstania jak bunt Anzawura czy „Armii Kalifatu” były walkami rządu centralnego i kemalistów.

  Ormianie po zawarciu pokoju między Rosją, a Państwami Centralnymi w 1918 r. poczuli się zagrożeni rozebraniem świeżo powstałej w 1917 r. Demokratycznej Republiki Armenii. W wojnie o niepodległość Ormianie wraz z Francuzami okupowali fragment azjatyckiej części Turcji. Sama współpraca z Osmanami była też mocno naciągana. Ormianie pamiętali niejedno ludobójstwo na ich narodzie* dokonane przez Osmanów. Trudno więc było uznać, że mimo wszystko ze sobą współpracowali mimo, że byli w tym samym bloku wojskowym.

   

  Amerykanie w wojnie Kemala?

   

  Podczas wojny grecko-tureckiej z lat 1919-1922 jednym z sojuszników Grecji była Ameryka. Jankesi poparli w tej wojnie Greków jako nota bene jedno z państw Ententy. 7 czerwca 1922 r. grecka flota wsparta przez 3 okręty amerykańskie – USS Sands, USS McFarland i USS Sturtevant bombardowała leżące na północy miasto Samsun. Aliantom udało się je zająć, lecz nie udało się tym osłabić Turków. 3 miesiące później padła Smyrna. Utrata miasta przez Greków i wybuch

  rewolucji antymonarchistycznej w Grecji doprowadził do zakończenia wojny.

   

  A jeśli widzicie jeszcze jakieś elementy tego konfliktu, które Was zastanawiają, piszcie w komentarzach.

   

  *To też mocno dyskusyjny temat i nie negując zbrodni, jaką była rzeź Ormian przez Turków i Azerów, to sama niezgoda między oboma narodami (Ormianami i Turkami) była z winy obu ludów.

  834853a1-11c1-4f81-9c34-4845549c292a

  Zaloguj się aby komentować

  Czemu większość okładek prasy historycznej to musi byc czerwony kolor i zdjęcie Hitlera albo Stalina? Wstyd to gdzieś czytać w miejscu publicznym

  Plus oczywiście 90% tematów z XX wieku, najlepiej II WŚ

  #historia

  070e17a6-4503-43ef-b522-b07b93a8b286

  @_Walter ja chcę poczytać o historii, ale raczej w takiej lekkiej formie. A zresztą takiego periodyku czy książki nie włożę do kieszeni i nie poczytam w kawiarni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  @HolenderskiWafel to chyba z tego zestawu Mówią Wieki najlepsze

  Pasjonatom historii polecam kwartalnik "Karta". Faktycznie dotyczy tylko 20 wieku ale skupia się na źródłach z komentarzem historycznym. Bardzo ciekawa pozycja.

  Zaloguj się aby komentować

  #historia #historiazarroyo #hitzarroyo

   

  Bitwa pod Novarą - 1849 r. (mal. Albrecht Adam) 

   

  Klęska wojsk piemonckich pod wodzą polskiego i sardyńskiego generała Wojciecha Chrzanowskiego w tej bitwie z wojskami austriackimi Josepha Radetzky'ego przyczyniła się do abdykacji króla Karola Alberta i zawarcia pokoju przez jego syna i następcę tronu, Wiktora Emanuela II. Dopiero jemu oraz Giuseppe Garibaldiemu udało się utworzyć królestwo Włoch, którego władcą został Wiktor Emanuel.

  8644cab9-6e7d-4e56-8e4a-50f6b2f9f30f

  Zaloguj się aby komentować

  Tomás Ó Cuirín (ang. Tom Crean) Irlandzki Marynarz i członek wypraw Arktycznych.

  Zdjęcie z lutego 1915r. z czasów wyprawy Ernesta Shackeltona wykonane na statku Endurance

  Tomas był rybakiem a później marynarzem Royal Navy który na ochotnika zgłosił się w 1901r będąc w Nowej Zelandii do wyprawy Antarktycznej Scotta.

  Uczestniczył później także w wyprawach Ernesta Shackeltona, odznaczony medalem Alberta za heroizm w czasie wyprawy Scotta "Terra Nova" w czasie której samotni przeszedł 56km po lodowcu szelfowym żeby wezwać pomoc dla swojego towarzysza Edwarda Evansa. Sam Scott zapłacił wtedy najwyższą cenę, a zdobywcą bieguna został Roald Amundsen.

   

  #ciekawostkihistoryczne

   

  Lubię czasy wypraw arktycznych wiec będę tutaj szitpostował aż mi się nie skończą ciekawostki o których nie wspomina się zbyt często a które pamiętam.

  75d31a1c-6c43-4099-ac2c-b04e45a318ce

  Wyprawa Scotta była taką porażką, że jest znana bardziej niż udana wyprawa Amundsena

  Zaloguj się aby komentować

  Dywizjon 303 i jego początki.

   

  Pierwsze zwycięstwo Dywizjonu 303 miało miejsce 30 sierpnia 1940, jeszcze przed oficjalnym uzyskaniem gotowości bojowej. Podczas lotu treningowego Ludwik Paszkiewicz odłączył się od grupy i zestrzelił myśliwiec Messerschmitt Bf 110.

   

  Pierwsza grupowa walka miała natomiast miejsce w dniu 31 sierpnia 1940. O godzinie 5:50 Polacy dostali rozkaz wylotu. Radar wykrył 200 samolotów niemieckich przelatujących nad kanałem. Dowódctwo wiedziało, że musi do walki rzucić wszystko co było dostępne w pobliżu. Dywizjon 303 miał się po raz pierwszy sprawdzić w bitwie.

   

  Polacy zbliżając się do niemieckich samolotów usłyszeli w słuchawkach głos dowódcy, był to krótki rozkaz: Namierzać cel i strzelać.

   

  Mirosław Ferić opisał potyczkę w dzienniku w taki sposób:

  Szybko go dogoniłem. Rósł mi w oczach, aż jego kadłub wypełnił cały celownik. Był najwyższy czas, aby otworzyć ogień. Nie czułem nawet szczególnego podniecenia. Raczej zaskoczenie, że to takie łatwe. Inaczej niż w Polsce. Na naszych maszynach trzeba było się mocno namęczyć, a potem i tak to nie ty dopadałeś drania, tylko on ciebie.

   

  W ciągu pierwszych 15 minut walki każdy z 6 polskich pilotów zdążył zestrzelić Messerschmitta. Jeden z angielskich pilotów walkę Dywizjonu 303 opisał tymi słowami:

  Polacy nienawidzili niemców. My chcieliśmy niszczyć samoloty. ONI zabić wszystkich, którzy nimi lecieli.

   

  Następnego dnia Kapitan RAFu - John Kent - leciał z polskimi pilotami nad południowym wybrzeżem. Z naprzeciwka nadleciało 150 samolotów niemieckich. Angielski Kapitan natychmiast zgłosił ten fakt przez radio. Końcówka jego rozmowy z bazą wyglądała tak:

  [Kent]: Jest nas tylko 6-ciu! Powtarzam. Jest nas tylko 6-ciu!

  [Baza]: Przyjąłem. Jest was tylko 6-ciu. Bądźcie ostrożni.

   

  Kent po latach opisał w swojej biografii jak Polacy poradzili sobie w tak niesprzyjających okolicznościach.

  Sierżant Rogowski, który odpowiadał za utrzymanie szyku poszedł w górę - prosto między niemców. Tuż za nim leciał Frantisek (czeski pilot w szeregach dywizjonu). Niemiecka formacja się rozpadła. Zaczęła się walka. Ze zdumieniem obserwowałem Polaków lecących prosto na niemieckie maszyny. Przy tych prędkościach najmniejszy błąd groził katastrofą. Ogony szarego dymu przecinały się na niebie we wszystkich kierunkach. Namierzanie celu było niemożliwe - trzeba było strzelać na pamięć. W ferworze bitwy jakiś Messerschmitt podejmował próby podejścia do mnie, ale za każdym razem ostrzeliwał go polski pilot. Byłem pewien jednego: Polacy nie nauczyli się tak latać w Anglii.

   

  Po powrocie do bazy Kent starał się najlepiej jak mógł podziękować Polakom za uratowanie tyłka. W odpowiedzi na swoje podziękowania usłyszał krótkie: "Ok". Natomiast inny pilot uświadomił go wtedy, że to nie był 1 Messerschmitt... a 6!

   

  Wystarczył tydzień, aby Brytyjczycy wbrew własnym uprzedzeniom, przekonali się o niezwykłej waleczności Polaków. W dniu 7 września Polacy w 15 minut potrafili zestrzelić 16 niemieckich maszyn. Takim wynikiem nie mógł się pochwalić żaden dywizjon RAFu. A to był dopiero początek.

  #historia

  0a13b22c-1b9f-47a0-bca1-7bc375c25958

  @recenzor Czytałem kilka książek o dywizjonie. początków łatwych nie mieli, spotykali sie z niechęcią, dopiero po udowodnieniu swojej wartości zaczęto ich brać na poważnie

  @T1001 ten polski? raczej bym sie nie odważył tego obejrzeć, ja natomiast polecam bitwa o anglie z 69

  @recenzor wrzuciłem to w google i identyczne opracowanie znalezlem na stronie jakiegoś gimnazjum, i myślałem że sobie tak kopiujcie, więc to oni plagiatują ciebie, zwracam honor i przepraszam.

  Zaloguj się aby komentować

  Młoda inuitka Helen Agaaqtuq Konek wchodzi do swojego domu (iglo) 1949 okolice osady Nunavut na północnych rubieżach Kanady.

   

  Helen ma obecnie 91 lat.

  #ciekawostkihistoryczne

  718f2623-de93-4fc2-8b3d-fb4bf404c41d

  wg wyliczeń na podstawie danych od OPa, eskm0ska na zdjęciu ma 17 lat

  @Poji wyliczenia są poprawne. ZATWIERDZAM ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

  @Helio09. w naszym klimacie zamiast iglo możesz wykopać sobie ziemiankę na skrawku ziemi, też dasz sobie rade bez kredytu

  Zaloguj się aby komentować