Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
Typ wpisu

  Pewnie koszt transportu z polskiej stolarni do niemieckiego sklepu jest niższy niż do sklepu w Polsce. Trzeba też sobie zrekompensować wyższe wynagrodzenie polskich pracowników niż niemieckich. Ikea.pl vs Ikea.de

  fa13aed5-0966-45fd-9d16-8f04999b6da7
  6fff16be-ccdc-43a3-8859-f21314dab7a1
  80341800-e2a8-4e63-9ca5-4fcdac553666

  @Magulord Nikogo tak pięknie nie rucha się w dupę, jak Polaków. Wszyscy już to wiedzą...

  @Magulord mowiles cos? Ikra nl
  @SuperSzturmowiec ciekawe jak to wytlumaczy xD

  3247c94d-8871-4eba-9207-8380a42e684a

  @Rebe-Szewach mocne slowa jak na obrzezanego parcha

  Zaloguj się aby komentować

  Polskie szkoły w Kazachstanie: Jak wygląda tam edukacja? | Nur-Sułtan (Astana), Ałmaty, Pierwomajka

  Ciekawostka na dobranoc:

  Ludwig van Beethoven napisał "Dla Elizy" - jak sama nazwa wskazuje - dla pewnej dziewczyny, w której się zakochał. Dziewczyna nie potrafiła jakoś super grać na fortepianie, więc początkowa część jest bardzo łatwa i zazwyczaj potrafią ją zagrać nawet początkujący pianiści. Ale pewnego razu Beethoven dowiedział się, że owa Eliza ma chłopaka i że z ewentualnego związku nici. Specjalnie wprowadził więc szereg komplikacji do dalszej części utworu (fragmenty po części początkowej są znacznie trudniejsze do zagrania), żeby dziewczyna nie mogła sobie pograć.

   

  #muzyka #ciekawostki

  132f376e-893a-4990-9f1e-9a8411df2f7b

  @BlueTony trust me bro

  @BlueTony Komentarz z YouTuba xD

  @Horkheimer w hotelu gdzie mieszkam ten utwór leci cały czas w windach

  Zaloguj się aby komentować

  Teorie z dupy i inne takie, lubi sobie wieczorem posłuchać.

   

  Ktoś w ogóle słyszał o fenomenie "missing 411" ??

   

  Ktoś coś?

   

  https://www.youtube.com/watch?v=wQxg4UAPh6E

   

  #teoriezdupy #teoriespiskowe #creepy #nephilim

  @Afrobiker ok ale młodszy syn chyba też chciał zabrać dziewczynę na arkę i Noe na to nie pozwolił? Był o coś zazdrosny albo ją podejrzewał o coś?

  @SiostraNieZdradziDziewczynaTak tak. Zginęła gdy uciekali na arkę bo Cham ją znalazł w osadzie "zepsutej ludzkości" a Noe dostał rozkaz by tylko ludzie "czyści" trafili na arkę Cham po potopie został przeklęty przez Noego i wyruszył szukać swego miejsca w świecie. W filmie wyruszył sam ale faktycznie ta dziewczyna przeżyła i założył razem z nią ród chamicki (w Afryce) bo arka wylądowała na górze Ararat czyli w dzisiejszej Turcji. Żydzi mocno tę historię skomplikowali. Sumerowie ją lepiej opisali ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

  @Afrobiker ok ale to chyba chodzi o Japeth? nie o Hama? Todziewczyne Japeth Noe zostawił na śmierć.

  a7909fb1-cbbd-4a32-a592-0a6a4e4b867a

  Zaloguj się aby komentować

  Któraś pani chętna na porobienie fikołków dla ministerstwa finansów? xD

   

  by wytłumaczyć jak działają pit-y wystarczy, że będziesz umiała stanąć na głowie, może kto zrozumie xD

   

  jak coś to zgłoszenia wysyłamy mailem: rekrutacja@vevpro.com

   

  #bekazpisu #gospodarka #humorobrazkowy#memy #polityka

  a7eff668-df97-4ca7-be36-bd8201a5de94

  @Papajak_Watykaniak a nie, to ja się zgadzam, że chuj wie o co w tym chodzi. Szczęśliwie ogarnia to za mnie księgowy, ale rozumiem irytację. Ja się po prostu poddałem i klikam co mi wyślą. Staram się zwiększać przychody zamiast optymalizować podatki.

  @wombatDaiquiri dobry księgowy jak ogarnia
  Prawda jest taka, że obecnie nawet będąc na uop przydaje się mieć księgowego. No patologia

  @Papajak_Watykaniak jak wali w chuja to tego nie weryfikuję, ale zweryfikowałem konta, więc wysyłam te podatki na dobre konta. Mam nadzieję, że jego ubezpieczenie pokryje wpadki. Patologia w chuj.

  Zaloguj się aby komentować

  @BylemSimpem Generalnie to takie wyszło te zdjęcie, wierz lub nie, ale nie był spalony.

  Swinia > krowa, tyle w temacie, boczus ribsy i bonus dmg na muslimow.

  @ErwinoRommelo Nie no, bez przesady

  Zaloguj się aby komentować

  Jaskinia platońska, alegoria jaskini – mit platoński, metaforyczne przedstawienie podstawowych idei filozofii Platona.

   

  Stopnie rzeczywistości w platońskiej jaskini

  Mit wyraża w metaforycznej formie podstawowe składniki filozofii Platona. Jaskinię można traktować jako więzienie duszy, która za prawdziwy byt bierze wyłącznie to, co poznaje zmysłami. Gdyby tylko mogła zwrócić się w przeciwną stronę, ku wyjściu, tj. w głąb siebie (a także zmysłowych przedmiotów), mogłaby dotrzeć do źródła prawdziwego poznania i istnienia: czyli świata idei wraz z naczelną zasadą dobra, która niczym słońce świeci na zewnątrz.

   

  Ostateczny wynik rozumowania był taki: mówiąc ściśle, nie ma dwóch rodzajów bytu, lecz jest tylko jeden, mianowicie idee. Przyjęcie nowego rodzaju bytu pociągnęło za sobą odwrócenie poglądu na byt, na realność: bo zwykły pogląd widzi realność jedynie w rzeczach, Platon zaś, wziąwszy za miarę realność idei, nie znalazł jej w rzeczach. Wydały mu się jedynie zjawiskami, nie bytem; tylko byt idealny wydał mu się naprawdę realny.

  Władysław Tatarkiewicz, Historia filozofii.

   

  W interpretacji można wyróżnić następujące płaszczyzny mitu:

   

  ontologiczną – przedstawione obrazy symbolizują ontologiczne stopnie rzeczywistości. Cienie to zmysłowe pozory bytów, a posągi to ich zmysłowe źródło. Mur oddziela rzeczywistość zmysłową i pozazmysłową. Za nim znajduje się prawdziwa rzeczywistość (idee), a słońce jest ideą najwyższą (Dobrem). W swoim wpływowym odczytaniu mitu Hans Krämer wskazywał, że realne rzeczy za murem symbolizują idee gatunków, gwiazdy symbolizują metaidee i liczby idealne, a słońce jest ideą Dobra-Jedna.

   

  epistemologiczną – obrazowane są stopnie poznania i ich poszczególne etapy. Postrzeganie cieni na ścianie jaskini związane jest z wyobraźnią (εἰϰασία), a oglądanie przedmiotów, które je rzucają to wiara (πίστιϛ). Przejście na wyższy poziom poznania, od oglądu przedmiotów zmysłowych ku przedmiotom prawdziwym dokonuje się za pomocą odbić obrazów: nauk matematycznych (poznanie pośredniczące, διάνοια). Poznanie rzeczywistości poza jaskinią następuje dzięki noezie (stgr. νόησις, noesis), intuicyjnemu wglądowi w istotę rzeczywistości,

   

  religijno-mistyczną – przejście od życia w świecie zmysłowym, ku nadzmysłowemu światu realnemu ma charakter religijno-mistyczny. Wiąże się z zerwaniem kajdan i odwróceniem twarzy od mroków jaskini ku światłu, a potem podążaniu ku jego źródłu (czyli Dobru). Wyzwolenie następuje poprzez „odwrócenie szyi” (περιάγειν τὸν αὐχένα), a nieco dalej jako „nawrócenie” (περιαγωγή) duszy. Werner Jaeger uznaje Platona za autora tej religijnej metafory, przejętej potem przez platonizm chrześcijański.

   

  filozofii polityki – mit zawiera również elementy Platońskiej filozofii polityki. Ten, który wyzwolił się z kajdan i poznał prawdziwą rzeczywistość (filozof) nie poprzestał na jej kontemplacji, lecz wrócił z powrotem w mroki jaskini, by wyzwolić z kajdan swoich towarzyszy. Jest to czyn ryzykowny, gdyż jego słowa, tak odbiegające od codziennego doświadczenia uwięzionych, brane będą za słowa szaleńca.

   

  Całość:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_plato%C5%84ska?wprov=sfla1

  cedfa078-33f9-48a3-884e-fd931e5804c4

  Zaloguj się aby komentować

  Trójstyk trzech północnych państw leży na jeziorku. Ku uciesze zwiedzających jednak zrobili tam przejście, aby sobie mogli chodzić po trzech państwach naraz :) #ciekawostki #geografia #heheszki #szwecja #finlandia #norwegia #mapporn

  2ad22bf7-c4b1-4cd9-8b72-5dd2da7223d9

  @Slavica ale by było fajnie tak se stanąć w Norwegii i najszczeć do Szwecji

  @pipek_drenczyciel do zrobienia :)

  Ale świetne!

  Zaloguj się aby komentować