Zaloguj się aby komentować
![Dlaczego Rosja jest wroga Zachodowi? Historia relacji Rosja-Zachód [FILM DOKUMENTALNY]](https://cdn.hejto.pl/uploads/posts/images/250x250/4edc1b0f2204a0a5858135fe87938acf.jpg)
"Relacje Rosja-Zachód nigdy nie należały do prostych. Jednak rozpad Związku Radzieckiego i koniec zimnej wojny były szansą na redefinicja relacji między nowo utworzoną Federacją Rosyjską a Europą i Stanami Zjednoczonymi. Dziś, Zachód to dla Rosji największy wróg. Jak do tego doszło? O tym mówi...
Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak chujowo?
#hydepark #ekonomia #gospodarka #polska #europa #qualityoflife


Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
W ramach przerzucania się na europejskie produkty, uznałem że rozejrzę się za europejską przeglądarką internetową.
Wychodzi na to, że w zasadzie jedyna opcja to Vivaldi, czyli przeglądarka stworzona przez Norwegów, której CEO jest współzałożyciel Opery. Jako że to właśnie Opera była moim daily przez ostatnich kilka lat, uznałem że przesiadka nie powinna być trudna.
W zasadzie jedynym ficzerem Opery, bez którego trudno byłoby mi żyć są tzw. workspace'y, czyli oddzielne "pulpity" w przeglądarce, między którymi można się płynnie przełączać. Dzięki temu mam oddzielny bałagan główny, oddzielny bałagan do kodzenia, bałagan z filmami, itd. Każdy bałagan ma swoją kategorię i swój własny workspace. Vivaldi jest chyba jedyną przeglądarką obo Opery, która ma to natywnie, bez instalowania jakichś rozszerzeń.
Po około dobie użytkowania nie mam w zasadzie żadnych zastrzeżeń. Opcji customizacji jest mnóstwo i dopiero zaczynam się nimi bawić. Myślę, że zostanie ze mną na jakiś czas.
#przegladarki #opera #vivaldi #buyfromeu (a w tym wypadku EEA) #kupujeuropejskie #europa #komputery

@lukmar Używam od wieków. Zapłaczę się jak chromium przejdzie na manifest V3 i vivaldi będzie też musiało wyciąć sporo wtyczek (w tym uBlocka). Mam nadzieję, że nie będą się śpieszyli z migracją do V3, albo wymyślą coś, żeby temat ominąć. Inaczej czeka mnie firefox a on niestety jest mało elastyczny jeśli chodzi o wygląd i nawet z wtyczkami nie sposób go ogarnąć, żeby był dla mnie wygodny.
Zaloguj się aby komentować
Liczba kobiet na 100 mężczyzn w Europie. Gdzie mamy największe szanse poznać reprezentantkę płci przeciwnej?
Czy migracja za kobietami to nieuchronny proces w niedalekiej przyszłości?
#polska #europa #ciekawostki #mapy #kobiety

Zaloguj się aby komentować
Tego nie miałem w moim bingo2025.
https://x.com/WarNewsPL1/status/1902664665630433647?t=ZxmYfxUUKHLBzbu3PXdZrg&s=19
#wiadomosciswiat #europa #kącikjebaniatrumpa

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Minister obrony Kanady potwierdza że Kanadyjczycy rozważają częściową rezygnację z F-35A na rzecz europejskich myśliwców
https://www.cbc.ca/news/politics/f35-blair-trump-1.7484477
#wojsko #polityka #kanada #europa
Zaloguj się aby komentować
Mamy dzisiaj czwartek, a więc weekend jest już za rogiem. Jest to czas zwiększonej aktywności w sferze konsumenckiej i z racji ostatnich wydarzeń na świecie oraz zmieniającej się świadomości obywateli europejskich, przedstawiam ciekawą stronę:
https://buyeuropean.fandom.com/wiki/Buy_European_Wiki
Może dla kogoś okaże się pomocne, komuś pokaże alternatywę
#zakupy #gospodarka #europa

Zaloguj się aby komentować
Ostatnio to mam łeb do interesów - parafrazując klasyka - może myśleć Elon Musk.
Przez pchanie się w politykę wartość jego spółek leci na łeb, na szyję, klienci rezygnują z kontaktów na Starlinka, a w tym samym momencie akcje konkurenta Starlinka rosną bardzo ładnie.
Akcje francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat tylko w ciągu ostatniego tygodnia wystrzeliły w górę o 390 procent. Przyczynił się do tego sam Elon Musk, który zasugerował, że Ukraina może stracić dostęp do należącej do niego sieci Starlink.
Eutelsat wystrzelił na giełdzie. Giełdowy rajd Eutelsatu rozpoczął się w ubiegły wtorek, gdy walory firmy na paryskim parkiecie zdrożały aż 77 proc., w środę było to już 120 proc., a tydzień francuska spółka zakończyła z oszałamiającym wynikiem +387 proc. W tym tygodniu Eutelsat również rośnie, choć nieco wolniej. W poniedziałek akcje zdrożały o kolejne 22 proc., a we wtorek (stan na 11:40) o 8 proc. i są obecnie wyceniane na 8 euro.
Doniesienia dotyczące możliwości odcięcia Ukrainy od Starlinków pojawiły się już w lutym. To wówczas w unijnych kuluarach omawiano pomysł zastąpienia tego systemu alternatywnym rozwiązaniem - najlepiej europejskim.
Musk jeszcze bardziej podgrzał atmosferę w niedzielę, kiedy to napisał na platformie X, że Starlink to "kręgosłup armii ukraińskiej", a gdyby wyłączył system to "zawaliłaby się cała linia frontu". Na jego wpis zareagował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. "Starlinki dla Ukrainy są opłacane przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji kosztem ok. 50 mln dolarów rocznie". Dodał, że Polska będzie musiała poszukać nowego dostawcy łączności dla ukraińskiej armii, jeśli SpaceX Muska "okaże się niewiarygodnym dostawcą". Musk w odpowiedzi napisał: "Bądź cicho, mały człowieczku. Płacisz niewielki ułamek kosztów. I nie ma zamiennika dla Starlinka". W kolejnym wpisie zapewnił, że "bez względu na to, jak bardzo się nie zgadza z polityką Ukrainy, Starlink nigdy nie wyłączy terminali"
No cóż, kij temu odklejeńcowi w nery. Życzymy mu jeszcze wielu takich wywiadów jak ten ostatni dla Fox, gdzie nie był w stanie odpowiadać na pytania tylko wzdychał i się zapowietrzał.
#wiadomosciswiat #europa #musk #dobrewiesci #francja
@damw To też było niezłe.
In a significant business development, Mexican billionaire Carlos Slim has decided to cancel his collaboration with Elon Musk’s Starlink. The decision comes after a series of tensions between the two magnates, culminating in Slim’s choice to invest in his own infrastructure rather than relying on Starlink’s satellite technology
Elon Musk shared a post on his social network stating that Slim could have ties to criminal groups, and five minutes later, Carlos Slim canceled all business collaborations with Starlink in Latin America, which made Musk lose 7 billion US dollars.
Wspaniały negocjator!
Zaloguj się aby komentować
W obliczu rosnących napięć między Europą a Stanami Zjednoczonymi w kontekście NATO i Ukrainy, pojawił się mit o rzekomym “wyłączniku awaryjnym” w samolotach F-35, który miałby umożliwiać Pentagonowi zdalne unieruchomienie tych maszyn używanych przez sojuszników. Pomimo że oficjalne źródła, w tym przedstawiciele Belgii i Szwajcarii, zaprzeczają istnieniu takiego mechanizmu, fakt, że F-35 to zaawansowany system oparty na oprogramowaniu, zależny od systemów takich jak ALIS i ODIN, rodzi pytania o potencjalny wpływ USA na operacje sojusznicze.
W rzeczywistości, choć nie ma dowodów na istnienie “wyłącznika awaryjnego”, zależność od amerykańskiego wsparcia technicznego, aktualizacji oprogramowania i części zamiennych może wpływać na suwerenność operacyjną krajów użytkujących F-35. To skłania do refleksji nad potrzebą dywersyfikacji źródeł uzbrojenia i uniezależnienia się od pojedynczego dostawcy.
https://theaviationist.com/2025/03/10/f-35-kill-switch-myth/
#usa #europa #f35 #lotnictwo
Nikt nigdy tego oficjalnie nie potwierdzi, nieoficjalnie wszyscy o tym wiedzą. I nie dotyczy to tylko F-35 oraz tylko amerykańskiego sprzętu.
Dwie inne, ale podobne bajki
1) Nawet jeśli wujek Sam czy Adolf Musk nie zdecydują się na odpalenie full kill switcha, to mają wiele różnych możliwości zdalnej degradacji możliwości sprzętu wojskowego.
2) Amerykański pocisk nigdy nie trafi w amerykański myśliwiec. Teoretycznie nie miało to znaczenia, ale skoro teraz pojawił się temat inwazji na Grenlandię, to…
Zaloguj się aby komentować
W Polsce może nie jest to tak bardzo widoczne, ale przez ostatnie "zmiany" na świecie coraz więcej osób zaczyna unikać produktów/usług powiązanych z USA. Z tego tytułu powstaje ankieta
Jeżeli w apce nadal ankiety się nie pokazują poprawnie to tu jej treść:
Czy w ostatnim czasie zmieniłeś/aś swoje podejście do kupowania produktów lub usług powiązanych z USA?
Tak, staram się unikać amerykańskich produktów/usług.
Nie zwracam na to uwagi, kupuję jak wcześniej.
Wręcz przeciwnie, teraz chętniej wybieram produkty z USA.
Nie mam zdania na ten temat.
#ankieta #polityka #usa #europa #zakupy

Też przekleję jeden z moich komentarzy:
Kilka przykładów ode mnie:
-do wyszukiwania używam Qwanta; jeśli rezultaty są niezadowalające, wtedy dopiero google (wystarczy że w prompcie dam "g " na początku i używa google'a); w większości przypadków mam satysfakcjonujące wyniki w Qwancie,
-używam DeepL zamiast Google Translate, HERE WeGo zamiast Google Maps (chyba że potrzebuję znaleźć knajpę i sprawdzić oceny, wtedy faktycznie Google Maps),
-Vivaldi i Mullvad jako przeglądarki internetowe,
-Tutanota jako poczta zamiast gmail, ostatnio dodali quantum-safe encryption protocol jako pierwsi,
-nie używam więcej amerykańskich serwisów streamingowych,
-Le Mistral Chat albo BielikAI zmiast ChatGPT (chyba że się nie sprawdzi, wtedy sprawdzam w ChatGTP, większość rzeczy jednak mi jest w stanie ogarnąć francuski odpowiednik),
-ciuchy kupuję od europejskich producentów;
-dane w chmurze można trzymać np. w niemieckim Koofr - do 10gb za darmo;
Do zrobienia:
-następny telefon będzie europejski, jak obecny się zużyje,
-następny smartwatch (do śledzenia aktywności sportowych) to będzie Suunto (mam już ich taktyczny zegarek na co dzień i jest super).
Zaloguj się aby komentować
Trump mówi, że obserwuje działania w Europie i co robimy z obronnością i twierdzi, że te działania mogą doprowadzić do 3. wojny światowej.
Jakby ktoś nie wiedział do tej pory to z tymi wydatkami na obronność chodziło o to, że mamy je wydawać w dolarach, a nie w euro.
Edit: słyszeliście o pomyśle Urszulki o 800 mld euro na zbrojenia w ramach pożyczki z ujemną stopą procentową (dosłownie płacą żeby wziął pieniądze xd)? No to pisowcy właśnie się oburzyli, że mają one być wydawane tylko w Europie. Bo przecież unia najwidoczniej powinna sponsorować przemysł zbrojeniowy w USA czy Azji XD
https://x.com/Marekwalkuski/status/1898240272409968694
#polityka #usa #europa

Zaloguj się aby komentować
#usa #europa #polityka
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Jak wygląda struktura budżetów zbrojeniowych poszczególnych państw NATO.
Olbrzymia dysproporcja w stosunku do US, prawda?
Ale trzeba pamiętać, że kraje europejskie:
- nie mają drugiego największego arsenału nuklearnego na świecie, który trzeba utrzymywać i rozwijać
- nie mają ogromnej floty obejmującej swoim zasięgiem cały świat
- nie mają baz wojskowych w USA oraz innych krajach świata
- nie prowadzą non stop rozlicznych wojenek i operacji, w szczególności na Bliskim Wschodzie
- nie pompują miliardów $ w Izrael
- nie prowadzą osobnego wojskowego programu kosmicznego (X-37)
Gdyby nie uwzględniać ww., to rozbieżność nie byłaby taka duża.
#nato #ciekawostki #usa #europa #wojsko

@bori Rozwinięcie 2 punktu, kórde :v
Globalna flota (~200 mld USD rocznie)
US Navy posiada 11 lotniskowców, ponad 70 okrętów podwodnych i ponad 290 innych okrętów.
Koszty operacyjne obejmują utrzymanie, modernizację oraz nowe programy jak okręty podwodne klasy Columbia (132 mld USD na 12 sztuk) czy niszczyciele klasy Arleigh Burke Flight III (2 mld USD za sztukę).
Koszty samego paliwa dla floty to około 4 mld USD rocznie.
@kitty95 @bartek555 @bori
Zapytałem o szacunkowe wartości ChatGPT i wypluł coś takiego
Podsumowanie szacowanych kosztów (rocznie)
1. Arsenał nuklearny: 50-70 mld USD
2. Globalna flota: 200 mld USD
3. Bazy wojskowe: 55-80 mld USD
4. Operacje zagraniczne: 50-100 mld USD
5. Pomoc wojskowa: 20-30 mld USD
6. Programy kosmiczne: 30-40 mld USD
Łącznie: 405-520 miliardów USD rocznie, czyli około połowy całego budżetu obronnego USA (916 mld USD w 2023 r.).
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna