Komentarze (22)

@nbzwdsdzbcps trzy języki to trzy języki, nie ma nic o obcych


Finowie - fiński, szwedzki (urzedowe) i angielski


Norwegowie podobnie z duńskim pewnie.

@pokojowonastawionaowca rosyjski w podstawówce, potem po zmianach w szkolnictwie: rosyjski i angielski, aż do licbazy i ang/hiszpański na studiach? Tak przynajmniej było w moim przypadku

Zaskoczony jestem niskim procentem w Holandii. Wiem ze od 25 roku życia, ale rozmawiałem z moja chrześnicą. Mówi po polsku, holendersku, nordholland, angielsku i niemiecku. I to standard.

Siostra jest w klasie językowej i ma do tego francuski i chinski

@Bjordhallen niderlandzki to taka mieszanka niemieckiego z angielskim, wiec oni z automatu powinni znac 3

a troche powazniej, to belgowie w duzej wiekszosci sa dwujezyczni (bo flamadzki i francuski), a angielskiego sie ucza w szkole, wiec Belgia mnie bardziej dziwi niz Niderlandy

@onlystat byłem mocno zaskoczony jak dużo rozumiałem - ten dialekt nordholland to jakby niemiecki z kluskami napchanymi do gęby - czyli idealnie jak Styryjski ( dialekt z rejonu gdzie mieszkam )

@AdelbertVonBimberstein Dokladnie tak się to liczy, bokmål, w dupę jebany nynorsk i angielski i już masz 3 języki w Norwegii.


W Finlandii jest podobnie, w szkole obowiązkowe są szwedzki i fiński, do tego większość zna angielski.

@Deykun Przecież ta mapa jest bezużyteczna. Jakie trzy języki - obce czy wraz z ojczystym? I od kiedy zaczyna się "znajomość"? Czy liczą się tylko języki opanowanie - powiedzmy - na poziomie C1 czy w ogóle? Znam angielski na poziomie B2, niemiecki na B1, do tego na A1 rosyjski i ukraiński. Mam się liczyć czy nie?

@BapitanKomba jak jesteś w stanie załatwić codzienne sprawy.

Co z tego, że polak zna niemiecki na C1, skoro on się boi odezwać bo myśli, że ma zły akcent. A jedyni, co na to zwrócą uwagę to oni Polacy.

@Felonious_Gru No to się wpisuje z ang. I niem. Co prawda *brzmię jak Polak*, ale już wyrosłem z wysłuchiwania buractwa dowalającego się o akcent lub nieprecyzyjne słownictwo. Wiem, że mam ciężka mowę i się zacinam, ale przynajmniej mam te same problemy mówiąc po polsku

Zaloguj się aby komentować