Kanapka BigMac kosztuje 17,90. Najniższa krajowa w przeliczeniu na godziny, to jakieś 16,12 zł na rękę.

 

Oznacza to, że Polak zapierdalając godzinę gdzieś na sortowni czy produkcji za najniższą, nie jest w stanie kupić sobie gównokanapki z taniego fast fooda.

 

POSTĘP.

 

#pieniadze #inflacja #heheszki #bekazpisu

@PuriPuriPrisna ja akurat mieszkam i pracuje w DE. Dalej mi bardziej szkoda wydać 5.90€ niż 20 cebulionów XD

@Wyrocznia nie czaje zupelnie logiki ale ok

no kiedyś tych nie można było dostać
nadal postęp

Zaloguj się aby komentować

siRcatcha
siRcatchaOsobistość

Daje do memów, bo ten gość tak jak cała Konfa i jej zwolennicy to jest jeden wielki mem

 

#wiadomoscipolska #polityka #memy

9564bb1a-5d56-4c96-b17a-1c25b74b0105

@siRcatcha ciekawe kto ich wprowadził w błąd... XD

coś jak kukiz co się pomylił za pierwszym razem xD

@siRcatcha chłop od dłuższego czasu leci jakby przepisywał z kartki. I jeszcze to dziwne powtarzanie za każdym razem: „tylko konfa była przeciwko”, jakby bycie przeciwko zawsze i wszędzie było jakąś odznaką zajebistości:)

Zaloguj się aby komentować

18+

Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

lub

Ukraina idzie na ofensywę — rozważania na temat potencjalnych kierunków ofensywy ukraińskiej oraz dlaczego. Przepisywanie całości na artykuł hejto to byłaby mordęga. Szkoda, że nie ma jakiegoś api do eksportu

https://aryo.blog/index.php/2023/02/04/ukraina-idzie-na-ofensywe-tlumaczenie-atomic-cherry/

 

#aryocontent #wojna #ukraina #rosja

a901eb74-90b7-4df1-8484-3b0487f1ea0d

Zaloguj się aby komentować

**Rosyjskie bankructwo? Nie tak szybko**

 

Dużo mówi się o problemach gospodarczych Rosji. Faktycznie są one spore, ale bankructwo Rosji to bardzo odległa perspektywa.

 

W 2022 r. rosyjskie wydobycie ropy naftowej nie tylko nie zmniejszyło się, ale nawet wzrosło – o ok. 2%, do 10,7 mln baryłek ropy dziennie. Jednocześnie eksport rosyjskiej ropy wzrósł o ok. 7,5%. Po wykluczeniu z zachodnich rynków, Rosjanie zaczęli sprzedawać ropę do Azji. Najlepszym „klientem” okazały się Indie. Na początku 2022 r. Indie nie importowały nawet 100 tysięcy baryłek ropy dziennie (bpd). Jednak w kolejnych miesiącach import rosyjskiej ropy konsekwentnie rósł – do 1,6 mln bpd na początku grudniu. Poniżej grafika przedstawiająca Rosyjski eksport morski ropy do krajów Azji (źródło: Bloomberg).

 

Coraz trudniej ustalić finalną destynację rosyjskiej ropy. Rosjanie ukrywają te dane – co zresztą zrozumiałe. W efekcie np. w styczniu nie można doliczyć się gdzie trafiało ok. 30 mln baryłek rosyjskiej ropy – z pewnością do Azji, ale gdzie konkretnie? Nie wiadomo.

 

To, że Rosjanom udało się utrzymać przedwojenny poziom eksportu, to jednak tylko jedna strona medalu. Sankcje zmusiły Rosjan do sprzedawania ropy znacznie poniżej cen rynkowych. W lutym 2023 r. różnica cenowa między Uralem a Brentem to ok. 30$ na baryłce. Poniżej grafika od Financial Times, przedstawiająca tę różnicę cenową.

 

Na rynku gazu jest gorzej. W 2022 r. produkcja rosyjskiego gazu zmniejszyła się o ok. 13,4% w porównaniu z 2021 r. Jednocześnie eksport rosyjskiego gazu zmniejszył się aż o 45%. Jutro wchodzą natomiast kolejne zachodnie sankcje. Tym razem ban na produkty ropopochodne. To będzie mocne uderzenie w rosyjską gospodarkę, ale nokautu nie należy się spodziewać.

 

Jeszcze latem szacowano, że PKB Rosji skurczy się o 8-10% w 2022 r. Jednak teraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w 2022 r. PKB skurczyło się tylko o 2,2%. Według szacunków MFW, teraz Rosjanie wyjdą na prostą, w 2023 r. ich PKB urośnie o 0,3%, a w 2024 r. o 2,1%

 

Oczywiście te projekcje mogą się zmieć, bo w średnim i długim terminie, sankcje mogą mocniej „przydusić” rosyjską gospodarkę. Jednak jeśli Putin będzie chciał „długiej wojny” (a na to wygląda), to pieniędzy szybko mu nie zabraknie.

 

Wojna na Ukrainie, wydatki na armię i zachodnie sankcje drenują rosyjską gospodarkę, wykluczają Rosję z zachodnich rynków, utrudniają Rosjanom dostęp do zachodnich technologii. Czy jednak doprowadzą do bankructwa Rosji? To bardzo wątpliwe.

 

Wykluczona z zachodnich rynków Rosja, próbuje coraz mocniej wiązać się z Azją, łącząc systemy bankowe z Iranem, priorytetyzując rozbudowę korytarza Północ-Południe do Indii, Oczywiście nie jest to idealny scenariusz dla Rosji, ale zacieśnienie współpracy z krajami Azji to nie najgorsza perspektywa. Nie da to Rosji takich korzyści jak handel z Zachodem, ale przynajmniej utrzyma rosyjską gospodarkę na powierzchni. Pytanie do kiedy?

 

Poza tym to też jest kwestia szerszego dylematu. Napoleon miał kiedyś powiedzieć: "aby prowadzić wojnę potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy". Czy w dzisiejszych czasach to jest nadal aktualne? W sytuacji izolacji politycznej, pieniądze to może być za mało.

 

_______________

 

W związku z tym, że wołanie na wykopie i na hejto nie działa to postanowiłem uruchomić newsletter na substacku - zasady są proste, zapisujecie się mailem i dostajecie powiadomienie jak dodam nowy tekst. ( ͡º ͜ʖ͡º) Żeby się zapisać kliknij tutaj

 

_______________

 

Info wrzucam na:

- stronę Facebook [Puls Lewantu](https://www.facebook.com/PulsLewantu))

- [Twittera](https://twitter.com/PulsLewantu))

- [stronę internetową](https://pulslewantu.pl/))

- #lagunacontent

_______________

 

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić [pod tym linkiem](https://buycoffee.to/pulslewantu)..) Przypominam też, że mam też [Patronite](https://patronite.pl/PulsLewantu)) - dla Patronów przygotowuję cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i inne fajne rzeczy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

#ukraina #rosja #lagunacontent

32f9ff1c-52bf-4437-b627-e17baad0f192
070f726b-bd8b-4102-9d5e-47a039e66611
ddf4156e-91b0-4ce7-ab31-2a7808769946

@Wyrocznia

Amerykańcom

 

Amerykanom

 

bardziej bogatszym

 

bardziej bogatym lub bogatszym.

 

Ależ od Ciebie zaciąga onucą...

@Janus92 specjalnie napisałem amerykańcom żeby tych śmieci nie nazwać śmieciami a Ty jeszcze mnie poprawiasz:)

 

No zaciąga onucą, jestem Moskalem z krwi i kości a teraz uciekaj wypłakać się mamusi.

@Gamtaro2 tak, rzuciłbym w ryj obsłudze lokalu bo jest tępa. W przenośni.

 

za głupotę

 

Bo? Zawsze taki wyszczekany jesteś chłopcze?

Zaloguj się aby komentować

Śmierć cesarza Augusta

W starożytnym Rzymie brutalna, gwałtowna śmierć panującego była wpisana w logikę władzy do tego stopnia, że dzisiaj często powraca stwierdzenie, że w istocie zawód „cesarz” był najbardziej niebezpieczną profesją świata. Z dwunastu cesarzy zmarłych w I wieku naszej ery, tylko czterech wyzionęło ducha w sposób naturalny. Morderstwo jako sposób zmiany władzy było taką oczywistością, że naturalny zgon zawsze budził podejrzenia i był źródłem domysłów, czy aby na pewno nikt się doń nie przyczynił.

Pierwszy rzymski cesarz – Oktawian August, był zarazem jednym z tych nielicznych szczęśliwców, którym udało się odejść ze starości. Zmarły w 14 roku n.e. princeps panował ponad 40 lat i gdy odchodził w miejscowości Nola, miał już blisko 76 lat. W ostatnich chwilach życia towarzyszyła mu jego żona, Liwia. Jak wyglądała śmierć cesarza możemy się jedynie domyślać. Trzej historycy: Tacyt, Swetoniusz i Dion, pozostawili nam rozbieżne relacje. Wersja Diona jest najbardziej dramatyczna, a „Swetoniuszowa” – romantyczna.

Kasjusz Dion sugeruje, że w śmierci Augusta maczała palce jego żona Liwia, która miała podać mu zatrute figi. Ponoć obawiała się, że zbliżający się do kresu swych dni cesarz będzie chciał przekazać władzę swemu biologicznemu wnukowi, a nie adoptowanemu przez siebie Tyberiuszowi (synowi Liwii z pierwszego małżeństwa). Ani Tacyt, ani Swetoniusz, choć pisali znacznie wcześniej, nic o tym nie wspominają, więc ta wersja wydaje się mało prawdopodobna.

Wersja Swetoniusza jest bardziej ckliwa: August miał wezwać Tyberiusza desygnowanego przezeń na następcę i długo z nim rozmawiać w cztery oczy (w domyśle – przekazywał mu instrukcje dotyczące panowania). Wedle dziejopisa August miał dopytywać, czy dobrze zagrał w sztuce życie oraz wypowiedzieć słynny dwuwiersz: „A jeżeli dobra sztuka, oklaski dajcie / i razem wszyscy radość nam swą okażcie”. W ten sposób miał okazać typowo rzymskie opanowanie w obliczu śmierci i pogardę dla niej. Ponoć umarł w chwili, gdy na pożegnanie całował swą żonę.

Czy tak wyglądały ostatnie chwile Augusta? Cóż, mocno wątpliwe. Opowieść Swetoniusza z daleka zalatuje legendą tworzoną post factum dla wzmocnienia dynastii, więc trzeba do niej podejść z rezerwą.

Tę mocno „przesłodzoną” wersję tonuje inny historyk – Tacyt, którego relacja jest znacznie bardziej rzeczowa, a zarazem odarta ze Swetoniuszowego romantyzmu (i może właśnie dzięki temu najbardziej wiarygodna). Pozwala ona sobie wyobrazić brutalną rzeczywistość walki o władzę, gdy na wieść o pogarszającym się zdrowiu męża, Liwia pospiesznie wezwała do Noli swego syna Tyberiusza. Nie wiadomo, czy Tyberiusz zdążył przybyć przed śmiercią Augusta, bowiem Tacyt sugeruje, że Liwia dokonywała celowej dezinformacji: Rzymianie byli nieustannie zapewniani o tym, że cesarz wraca do zdrowia, a dostęp do rezydencji cesarskiej w Noli zablokowany. Wieść o zgonie władcy Liwia przekazała światu dopiero, gdy sukcesja Tyberiusza była zagwarantowana.

Wszystkie trzy wersje są zgodne co do jednego: do ostatnich chwil Augustowi towarzyszyła Liwia. Relacja Tacyta sugeruje, że raczej nie była pogrążoną w rozpaczy wdową, bo zachowała trzeźwość umysłu i skupiła się na działaniach zabezpieczających jej syna. Ale czy mogła się przyczynić do śmierci męża? Wydaje mi się to skrajnie mało prawdopodobne. W trakcie swego ponad 40-letniego panowania August stał się zwornikiem spajającym rodzinę, a jego najbliżsi pełnymi garściami czerpali benefity z przynależności do rodziny panującej. Ale rywalizacja członków rodziny kruszyła jej spoistość od środka jeszcze za życia Augusta. Dopóki żył, cesarz łagodził spory i tłumił niesnaski. Nikt z członków rodziny nie skorzystałby z jego śmierci, a już na pewno nie miała w niej interesu Liwia. Odejście Augusta było krytycznym momentem, w którym ona i jej syn musieli zadbać, by władza nie wymknęła im się z rąk. August umarł ze starości. Kolejnych siedmiu przez następne kilkadziesiąt lat miało mniej szczęścia i kończyło w okolicznościach znacznie bardziej dramatycznych.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/smierc-cesarza-augusta/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

-----------------------------------------------------------------------------

Jeżeli podobają Ci

się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu,

wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/

a98fa4c8-9bbd-46fa-9e1a-a732977df031

Zaloguj się aby komentować

Prawdziwy mężczyzna w #sobota wygląda tak. Jedzonko, piwko, gierki i czilaut. Pozdro dla wszystkich koczkodanów #redpill #bluepill którzy teraz odprawiają jakieś fikołki gdzieś w klubach i na domówkach, żeby zyskać względy jakiejś ulanej i zużytej 25 letniej polki staruszki ze sztucznymi brwiami, po to tylko żeby raz w miesiącu zyskać dostęp do jej zatęchłej i spopularyzowanej osiedlowo cipy. Albo jeszcze gorzej, jak do tego wszystkiego ma bachora po innym typie który ją zalał - takich to nawet nie nazywam mężczyznami xD

#zwiazki #kluby #gdziecimezczyzni #dzentelmen #logikarozowychpaskow #samiecsigma #arcybebech

99836dc3-816c-4695-b2d1-07d66165a8e4

Zaloguj się aby komentować