Walki na granicy afgańsko-irańskiej. Talibowie szturmują irański posterunek graniczny

   

  Wczoraj wybuchły starcia na granicy afgańsko-irańskiej. W ruch poszły karabiny maszynowe, moździerze oraz ręczne granatniki przeciwpancerne. W kilku miejscach talibowie próbowali nawet zająć irańskie posterunki graniczne. Co dzieje się na afgańsko-irańskim pograniczu i jaka jest geneza ostatnich starć?

   

  Spór o wodę

   

  W 2021 r. talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Co prawda Iran nie uznał oficjalnie rządu talibów, jednak utrzymuje z nimi rozległe kontakty. Irańskie delegacje regularnie odwiedzają Kabul, a w Teheranie działa afgańska ambasada, w której rezyduje przedstawiciel talibów.

   

  W relacji między talibami a Iranem dochodzi jednak okresowo do sporów. Ostatni taki spór pojawił się na tle dostępu Iranu do wód rzeki Halmand, która swoje źródła ma w Afganistanie.

   

  18 maja prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, odwiedził - sąsiadującą z Afganistanem - prowincję Sistan i Beludżystan, która od dłuższego czasu zmaga się z problemem suszy. Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent stwierdził:

   

  "Ostrzegam rządzących Afganistanem, aby natychmiast zapewnili mieszkańcom prowincji Sistan i Beludżystan dostęp do należnej im wody. Nie pozwolimy, aby prawa naszych ludzi były łamane".

   

  Prezydent Raisi odnosił się do afgańsko-irańskiego traktatu z 1973 r., który reguluje dostęp Iranu do rzeki Helmand, która ma swoje źródła w Hindukuszu, a następnie płynie w kierunku Iranu, gdzie uchodzi do jeziora Hamun-e Helmand.

   

  Od lat Teheran oskarża władze w Kabulu, że nie respektują postanowień traktatu i dostarczają Irańczykom mniej wody niż powinni. Spór zaognił się zwłaszcza w ostatnich latach, gdy problem suszy w Iranie uległ intensyfikacji (obecnie ok. 97% terytorium Iranu zagrożone jest suszą), a Afgańczycy zaczęli budować tamę Kamal Khan na rzece Helmand - budowa została ukończona w marcu 2021 r., na kilka miesięcy przed upadkiem pro-amerykańskiego rządu.

   

  Wojna słów

   

  Konfrontacyjne słowa prezydenta Raisiego padły na żyzny grunt - niektórzy irańscy konserwatyści domagają się siłowego rozwiązania wszelkich sporów istniejących na linii Teheran-Kabul (w Iranie nadal pamięta się o wydarzeniach z 1998 r., gdy talibowie zamordowali 10 irańskich dyplomatów w mieście Mazar-i-Szarif, o mało nie prowokując Iranu do inwazji na Afganistan).

   

  Oliwy do ognia dolał jeszcze minister Abdollahijan (szef MSZ-u Iranu), który stwierdził, że - jeśli będzie trzeba - to Iran skorzysta z “odpowiednich środków nacisku”.

   

  Oficjele talibanu próbowali uspokoić Teheran, twierdząc że zmniejszone dostawy wody do Iranu wynikają ze zmniejszonego stanu wód w samej rzecze Helmand a nie złej woli Kabulu.

   

  Pogranicze w ogniu

   

  Właśnie w takiej atmosferze, w sobotę 27 maja, doszło do starć na granicy afgańsko-irańskiej. W mediach szybko pojawiły się nagłówki, że Irańczycy i Talibowie “walczą o wodę“. O ile jednak ostatnie wypowiedzi prezydenta Raisiego o podziale wód z rzeki Helmand zwiększyły napięcia we wzajemnych relacjach, to nie były one bezpośrednią przyczyną wczorajszych starć. Powód walk był dużo bardziej prozaiczny.

   

  Patrol talibów wkroczył na terytorium Iranu i zaczął przeganiać irańskich rolników, którzy uprawiali swoje pola. Na miejscu pojawili się irańscy pogranicznicy, którzy stanęli w obronie rolników. Wkrótce później wywiązała się strzelanina.

   

  Sytuacja momentalnie eskalowała. W ruch poszły karabiny maszynowe, moździerze czy ręczne granatniki przeciwpancerne. W kilku miejscach doszło do przekroczenia granicy. Talibowie próbowali nawet szturmować irańskie posterunki graniczne.

   

  Irańczycy - jako lepiej uzbrojeni i dysponujący dobrze ufortyfikowanymi punktami obrony - odnieśli zwycięstwo w tych pierwszych potyczkach. W sieci pojawiły się jednak filmy przedstawiające posiłki talibów zmierzające w kierunku granicy. Nie wiadomo czy talibowie chcą faktycznie użyć tych sił przeciwko Irańczykom, czy może chcą tylko urządzić demonstrację siły - raczej to drugie.

   

  Co ciekawe, talibańskie posiłki uzbrojone są częściowo w amerykański sprzęt, który zdobyto w 2021 r., m.in. pojazdy Humvee.

   

  Nagrania z walk znajdziecie na moim Twitterze

   

  Potyczka to jeszcze nie wojna

   

  Obecne starcia na granicy afgańsko-irańskiej nie są ewenementem. Do podobnych incydentów dochodziło zarówno w czasach pro-amerykańskich rządów, jak i po przejęciu władzy przez talibów. Przy czym, faktycznie, po 2021 r. te starcia stały się częstsze. Przyczyną potyczek jest zwłaszcza pospolity przemyt, który kwitnie na granicy (przykładowo w marcu, irańscy pogranicznicy zabili 11 afgańskich przemytników).

   

  Obecne starcia nie są pierwszymi na granicy afgańsko-irańskiej, i z pewnością nie będą ostatnimi. Wybuch wojny między Iranem a talibami jest jednak bardzo mało prawdopodobny. O ile istnieje wiele punktów spornych w relacji Iran-Talibowie (Iran chce m.in. zabezpieczyć prawa mniejszości szyickiej w Afganistanie, czy zwiększyć swój dostęp do afgańskich rzek), to na wielu innych polach Iran współpracuje z talibami. Przykładowo Irańczycy chętnie sprzedają talibom prąd czy ropę naftową - talibowie płacą bowiem w dolarach (które mają ze względu na swój narkobiznes). Dla Teheranu, który od 2018 r. obłożony jest amerykańskimi sankcjami, dostęp do dolara jest ważniejszy niż mogłoby się to wydawać.

   

  Inna granica

   

  Dużo większe problemy i dużo większy potencjał do eskalacji istnieje na granicy afgańsko-pakistańskiej.

   

  Pakistan, który przez lata potajemnie wspierał talibów, w 2021 r. odniósł duży sukces, instalując w Kabulu przyjazny sobie reżim. Tak przynajmniej mogło się wydawać. Szybko bowiem okazało się, że zwycięstwo talibów miało dla Pakistanu bardzo gorzki posmak. Dlaczego?

   

  Granicę między Afganistanem a Pakistanem wyznacza tzw. linia Duranda (wyznaczona przez Brytyjczyków w XIX w.), która w sztuczny sposób podzieliła tereny zamieszkane przez Pasztunów - w Afganistanie mieszka ok. 21 mln Pasztunów, a w Pakistanie 40 mln.

   

  “Afgański taliban” jest organizacją zdominowaną przez Pasztunów. Jednocześnie nie jest to jedyna pasztuńska organizacja działająca w regionie. Po pakistańskiej stronie granicy (linii Duranda) działa tzw. “pakistański taliban“, który od lat walczy z rządem w Islamabadzie.

   

  Kolejne afgańskie rządy (także te pro-amerykańskie) odmawiały uznania linii Duranda za międzynarodową granicę. Pakistan liczył, że po przejęciu władzy w Kabulu przez talibów uda się zażegnać konflikt graniczny. Talibowie odmówili jednak uznania linii Duranda. Mało tego, talibowie zintensyfikowali jeszcze swoje kontakty z “pakistańskim talibanem”.

   

  Już podczas przejmowania Afganistanu w 2021 r. “afgańscy talibowie“ uwolnili z więzień wielu swoich “pasztuńskich kumów z Pakistanu“. Istnieją także poszlaki wskazujące, że po 2021 r. “pakistański taliban” - korzystając z gościny swoich “afgańskich braci” - zadomowił się w Afganistanie. Po 2021 r. odnotowano intensyfikację ataków “pakistańskiego talibanu“ na siły rządowe, co doprowadziło do tego że w 2022 r. Pakistan przeprowadził nawet ograniczone naloty na Afganistan.

   

  _______________

   

  Info wrzucam na:

  - stronę Facebook [Puls Lewantu](https://www.facebook.com/PulsLewantu))

  - [Twittera](https://twitter.com/PulsLewantu))

  - [stronę internetową](https://pulslewantu.pl/))

  - #lagunacontent

   

  [Założyłem newsletter na substacku. Jeśli chcecie być na bieżąco i dostawać powiadomienie o moich nowych tekstach, to zachęcam do zasubskrybowania KLIK.

   

  Jeśli podobają Ci się moje teksty i chcesz wesprzeć moją działalność to możesz zostać patronem bloga w serwisie [Patronite - KLIK](https://patronite.pl/PulsLewantu)) albo postawić mi wirtualną kawę w serwisie [BuyCoffee.to - KLIK](https://buycoffee.to/pulslewantu))

   

  #iran #afganistan #geopolityka #bliskiwschod - bardziej okolice #lagunacontent - autorski tag

  bace1c53-f430-419e-be2c-17e306feb819
  a931a1a5-2b42-4c61-98cf-53eff5a282e1
  e0a8a06a-25d2-4913-ab8c-e4a656d0331c
  b90f16e6-4b67-4451-b290-8692fa09ce36
  loginnahejto.pl

  @janlaguna

  Granicę między Afganistanem a Pakistanem wyznacza tzw. linia Duranda (wyznaczona przez Brytyjczyków w XIX w.), która w sztuczny sposób podzieliła tereny zamieszkane przez Pasztunów - w Afganistanie mieszka ok. 21 mln Pasztunów, a w Pakistanie 40 mln.

   

  jeden z najważniejszych problemów w państwach postkolonialnych. Można sobie wyobrazić jakby wyglądała sytuacja gdyby połączyć Niemcy i Polskę a następnie znowu podzielić wzdłuż 52 równoleżnika, tak że Warszawa i Berlin są w Niemczech, a Monachium i Kraków w Polsce.

  Zaloguj się aby komentować

  Na razie bylo samo lurkowanie, ale czas coś napisać:
  Jeśli dalej nie wiecie, "co zrobic z tą władzą jak nic nie można" to spróbujmy swoich sił w niedziele 4 czerwca. Marsz z Tuskiem ewoluował już w Strajk Wszystkich i mam nadzieję, że coś tym się ugra. Ja będę maszerować o prawo do marudzenia.

   

  Tez jestem tylko obywatelskim trybikiem, któremu ręce opadają z bezradności. Ale jesli nie teraz, to kiedy wyjdziesz na ulicę?

  https://facebook.com/events/s/strajk-wszystkich-antypis-prop/922000738889188/

  27991c31-4b1a-49e2-aa4d-e8280225bce3
  Quake

  @Rysia jeszcze nie upadłem na głowę żeby maszerować obok odklejeńców z takimi transparentami jak na obrazku

  Scooter

  4 czerwca? W rocznicę ustawionych wyborów, symbolu układu magdalenkowego?

  yourgrandma

  @Rysia Proszę tagować #polityka.

  Zaloguj się aby komentować

  Na zdjęciu mamy dzięcioła żołędziowego.

  Tak jak wskazuje jego nazwa, głównie żywi się żołędziami.

  Występujące w zachodniej części Ameryki Północnej, od południowych Stanów Zjednoczonych po Amerykę Środkową, ptaki te wykształciły unikalne sposoby przechowywania swojego podstawowego źródła pożywienia. W niektórych miejscach, takich jak Kalifornia

  dzięcioły żołędziowe tworzą spichlerze lub „drzewa żołędziowe”, robiąc dziury w martwych drzewach, martwych gałęziach, słupach telefonicznych i drewnianych budynkach. Otwory te służą jako pojemniki do przechowywania żołędzi, które są następnie wykorzystywane jako żywność w miesiącach zimowych, kiedy brakuje świeżych źródeł żywności.

  #ciekawostki #ptaki #natura

  20681366-4054-4324-bd7d-a982d024f52f
  Pol616

  @Quake Właśnie przypomniałeś mi tę nazwę.

  Zaloguj się aby komentować

  ++++++++++++

   

  ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ

   

  https://twitter.com/AFP/status/1662747083055550465

   

  Francuska Agencja Prasowa AFP podaje, że Rosja ostrzega Zachód, że w sprawie F16 "igra z ogniem".

   

  Z OSTATNIEJ CHWILI

   

  Szef rosyjskiej dyplomacji ostrzegł w niedzielę państwa Zachodu, że "igrają z ogniem", zgadzając się na przekazanie Ukrainie amerykańskich samolotów bojowych F-16, co nazwał "niedopuszczalną eskalacją" konfliktu.

   

  ++++++++++++

   

  #ukraina #wojna #rosja #francja

  Kciuk14

  @xniorvox Kolejna cienka czerwona linia? Czensem siem i bojem.

  Amebcio

  @xniorvox Ano igranie. A wręcz kombinowanie jak wsadzić putlerowi w dupę rozgrzany do czerwoności bosak

  GazelkaFarelka

  @xniorvox Igranie z ogniem? Ależ skąd, jakże byśmy śmieli. To plucie wprost na ryj

  Zaloguj się aby komentować

  Zła Unia ukradła zwykłym kacapom piniendze. Lekarzom ukradła, nauczycielom. Na drogi to było, na mosty, szkoły. Ruska propaganda w akcji..

   

  https://streamable.com/8lkxuz

   

  #rosja #ukraina #bekazkacapow

  cskparty

  xd No i co z tym zrobia? Gowno zrobia. Chaty z desek, woda ze studni i wychodki, tam beda jeszcze za 100 lat.

  vredo

  @cskparty ALE BĄBA ATOMOWAAA! Ruskie żondzo, bo mają asa w rękawie: BĄBE ATOMOWO! Nie boisz się ich?

  Zaloguj się aby komentować

  Jak widzicie takie plamy na winorośli to pora na oprysk miedzianem a jak nie pomoże to jakimś środkiem grzybobójczym bo to infekcja pierwotna mączniaka rzekomego.

  Wraz z środkiem grzybobójczym (bo z miedzianem nie wiem) mozna zastosować nawóz dolistny i siarkę w celu wspomożenia krzewów i od razu zabezpieczenia przed infekcją mączniaka prawdziwego.

   

  #winoroby #winogronadeserowe #ogrodnictwo #ciekawostki

  8d122287-c238-4fee-943e-70f11f36260a
  2112a635-d8ce-4c9d-8f9e-d62dc41eb5ff

  Zaloguj się aby komentować

  Jeszcze tego lata na Ukrainę trafią szwedzkie samobieżne działa artyleryjskie 155 mm FH77 BW L52 Archer.

  #wojna #ukraina

  13 997,10 + 12,32 = 14 009,42

   

  W planie 5km rozgrzewki, a potem 12km w tempie 4.10-4.20. znowu zmęczenie wygrało i przebiegłem 5km w takim tempie, silnik się zerwał, pokrecilem się trochę po okolicy i wróciłem do domu. Trochę tę niedzielę muszę chyba zmienić, bo mocne biegi mi w nią nie wychodzą totalnie.

  #bieganie #biegajzhejto

  #sztafeta

   

  Wpis dodany za pomocą https://hejto.sztafetastats.pl/sztafeta/

  085af48d-47da-4580-a15b-f9b58f38550b

  Zaloguj się aby komentować

  23 719 + 103 = 23 822

   

  Tosie i Tomki,

  Dzisiaj świętuje! Przejechałem swoje pierwsze 100km na raz. I to solo. Miałem jechać ze znajomymi i całkiem inną trasą, ale na ostatnią chwilę się wycofali. Więc na Garmina weszła trasa Szczecin - Buk - Stolec ಡ⁠ ͜⁠ ⁠ʖ⁠ ⁠ಡ - Nowe Warpno - Trzebież - Tanowo - Szczecin

   

  Jestem dumny że hoho! Mam nadzieję, że to nie jedyna setka jaką zrobię w tym roku ᕙ⁠(⁠⇀⁠‸⁠↼⁠‶⁠)⁠ᕗ

   

  #rowerowyrownik

   

  Wpis dodany za pomocą https://hejto.sztafetastats.pl/rowerowyrownik/

  78fa2084-486c-4791-b325-91c86ec825f1
  a1d33a43-3c41-4124-8a60-4b41218459cd
  89cfd9ee-cd6e-44fb-8150-91ce8119fb72
  nobodys

  @grubynaszosie Gratulacje, pierwsza setka smakuje najlepiej

  Zaloguj się aby komentować

  Uważam się za WYJĄTKOWEGO człowieka bo jestem szczęśliwy. Dziewczyna? Won. Chcę mieć święty spokój. Rodzina? Nie, ja po pracy mam grać na PS5 do 23:00. Praca za 10k? Nie, wolę za 5k i minimum obowiązków i odpowiedzialności. Dzieci? Ja wolę się zamknąć w pokoju sam ze sobą. I nie płaczę jak jebane #przegryw jak mi źle że nie mam mordy 10/10, wystarczy mi moja 6/10. Ruchałem ale jednak wolę #gry . Bliskość z drugim człowiekiem? Wystarczy że pogadam z kimś w robocie i tyle mi wystarczy kontaktu międzyludzkiego. 2 związki i się wymiksowałem bo mnie to przytłacza. Jestem lubiany w pracy, uważany za dość miłego gościa choć czasem lubię palnąć. Marzę tylko o pracy z domu.

   

  #gownowpis #pracbaza

  ICD10F20

  dużo spokoju życzę.

  gawafe1241

  @ICD10F20 dziękuję!

  PrzegralemZycie

  @gawafe1241 nie płaczę jak jebane #przegryw

   

  i po chuj wyzywasz panie szczęśliwy? Taki jesteś szczęśliwy że musisz sie dowartościować?

  Kubilaj_Khan

  @gawafe1241 a ja mam świetną żonę i wspaniałą córkę. Daje mi to szczęście. Z mordy też 6/10. Zarobki 17-18k netto (w UK) i też gram w gry ale na ps2 i ps3 bo nowe gry mi nie leżą. Bardziej filmy niż gry.

   

  Też mam święty spokój bo córka jest samodzielna (gotuje obiady itp) no chyba, że chce pomocy w jakichś sprawach technologicznych.

   

  W pracy jestem 90% czasu sam (kierowca tira) i to lubię a po pracy oglądamy seriale a jak żona pójdzie spać 20-21 to gram w gry. Czasem gram w niwe gry (hitman itp) na gamingowym lapku.

   

  W życiu nie zamieniłbym tego na samotne życie. Bo żona jest również moim najlepszym przyjacielem.
  A bycie rodzicem daje spełnienie i satysfakcję.

   

  Pozdrawiam.

  Zaloguj się aby komentować

  raikage
  raikage
  Inspirator

  Ferrari jakie blefy xDDD Najprędzej to się Sainz nabierze na to

   

  #f1

  Zaloguj się aby komentować