Zdjęcie w tle
RedCrescent

RedCrescent

Fenomen
  • 388wpisy
  • 888komentarzy

Staram sie przyblizac czytelnikom wiesci z Rosji publikowane przez rozne (glownie w jawny sposob propagandowe) tuby internetowe.

Uwazajcie co jecie - zwlaszcza jezeli zdrowe salatki - a zwlaszcza jezeli robicie to w krainie mlekiem i miodem (czytaj: samogonem i kartoszkami) plynacej.

Wychodzi, ze zli ludzie skrzywdzili ponad 100 obywateli Rosji - zerknijcie na naglowki:

Liczba osób zatrutych w Moskwie przekroczyła sto: odkryto sałatkę wywołującą zatrucie jadem kiełbasianym

Liczba osób zatrutych sałatkami w Moskwie wzrosła do 121 (więcej)

Kupowali produkty drugiej kategorii i byli poszukiwani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: Co wiadomo o dostawcy fasoli do sałatki, która zaraziła 200 osób zatruciem jadem kiełbasianym?

Dostawca fasoli do sałatki z zatruciem jadem kiełbasianym kupował surowce drugiej kategorii (więcej)

"Kupili trzylitrowe worki": W regionie moskiewskim znaleziono produkcję konserw, które zatruły ponad 100 osób.

#jedzenie #rosja #pravda
d534d212-4172-4b4e-83f3-918bbd6075cb
Ragnarokk

@RedCrescent

Przydałoby się, by wielu fanów źle rozumianej wolności i ruskiego miru takie coś przeczytało.

Zaloguj się aby komentować

Drodzy Hejtowicze - ostatnio duzo sie pisalo o sytuacji na naszej wschodniej granicy.
Ja polecam zerknac do zrodla ( samemu nie moge zweryfikowac ale jezeli mam bazowac na przedrukach i roznych dziennikarzach -to proponuje sprawdzic na stronie strazy granicznej bezposrednio) aby przekonac sie o codziennym naporze na granice.

https://www.strazgraniczna.pl/

"W piątek odnotowano ponad 130 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę blisko 160, natomiast w niedzielę ponad 130."

"W czerwcu 2024 roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 2600 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy."

Podczas minionych trzech dni (14 – 16 czerwca) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali blisko 430 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy. Kilkukrotnie kamieniami i gałęziami migranci zaatakowali polskie służby. Kilka razy udzielono też pomocy cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.
Zdarzenia związane z nielegalną migracją miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Krynkach i Czeremsze. W piątek odnotowano ponad 130 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę blisko 160, natomiast w niedzielę ponad 130.
W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży cudzoziemcy usiłowali sforsować graniczną rzekę Przewłoka, a w okolicach Krynek rzekę Świsłocz. Kilkukrotnie doszło też do agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą. Migranci rzucali w stronę polskich patroli konarami drzew i kamieniami.
Podczas minionego weekendu Straż Graniczna zatrzymała również jednego kuriera i udzielała pomocy 6 cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.
W czerwcu 2024 roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 2600 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.
#wojna #rosja #bialorus #strazgraniczna

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
@kodyak

Anglosasi chcieli odebrać Rosjanom funty: odpowiedzi na główne pytania dotyczące sankcji USA wobec Moscow Exchange
Analityk finansowy Belyaev: wymiana waluty w kantorze nie jest jeszcze opłacalna
Stało się więc to, czego od dawna oczekiwano. W końcu USA ogłosiły sankcje wobec Moscow Exchange i National Clearing Centre (NCC). Symbolicznie, w Dniu Rosji. I praktycznie. Ponieważ w święto nie było handlu na giełdzie. Moskiewska giełda natychmiast ogłosiła, że nie będzie już handlu dolarami ani euro na parkiecie. Kursy są zamrożone, nie ma już zakładów. Co teraz stanie się z kursem rubla? I co to oznacza dla nas - zwykłych posiadaczy niewielkich zasobów walutowych lub tych, którzy chcą je stworzyć? Przejdźmy do sedna sprawy.

CZYM SĄ MOSBIRZHA I NKTS?
Na poczČtek odrobina edukacji. Moscow Exchange to platforma łącząca kupujących i sprzedających. Posiada ona sekcję walutową. Do niedawna określano tam kurs wymiany dolara i innych walut, którymi tam handlowano. Odbywało się to w następujący sposób.

Niektórzy ludzie i firmy chcieli kupić dolary, a inni chcieli je sprzedać. I takich osób na giełdzie są dziesiątki i setki tysięcy. Po każdej ze stron. Średni dzienny wolumen obrotu na rynku walutowym Moskiewskiej Giełdy w maju tego roku wyniósł 1,4 bln Br. A kurs wymiany został określony przez średnią wartość między chęcią sprzedających do sprzedaży po wyższej cenie a chęcią kupujących do zakupu po niższej cenie.

Teraz Krajowe Centrum Rozliczeniowe. W rzeczywistości jest to organ techniczny, który powinien prawidłowo przeprowadzać wszystkie te operacje kupna i sprzedaży. To znaczy, brać dolary od sprzedającego i kredytować go rublami, a od kupującego - brać ruble i kredytować go dolarami. A także przekazać niewielką prowizję giełdzie i nieco wyższą prowizję każdemu brokerowi, u którego otwarto rachunki sprzedającego i kupującego. To wszystko.

CO SIĘ ZMIENIŁO PO WPROWADZENIU SANKCJI?
Od czasu nałożenia sankcji niewiele się zmieniło. W ostatnich latach NCC stopniowo zwiększało udział operacji krajowych, które nie są powiązane z tą czy inną infrastrukturą USA. Dobrą wiadomością jest więc to, że dolary i euro leżące na rachunkach maklerskich są w większości w obiegu krajowym. Odmrożenie ich to tylko kwestia techniki.

- W wyniku wdrożonych środków środki pieniężne w walucie obcej na kodach rozliczeniowych klientów uczestników obrotu nie zostały naruszone" - powiedział Mosbirzhi w oświadczeniu.

Niemniej jednak platforma zapobiegawczo zawiesiła handel walutami, aby uniknąć panicznej wyprzedaży. Większość brokerów zrobiła to samo. Zamrozili oni konta walutowe klientów. Jak obiecują firmy, w najbliższych dniach klienci uzyskają dostęp do swoich środków. Nie będą mogli sprzedawać waluty na giełdzie. Ale będą mogli przelać dolary lub euro z konta maklerskiego na konto bankowe. I tam to do nich będzie należała decyzja, czy zatrzymać je w walucie, czy przelać na ruble.
Niektórzy ludzie i firmy chcieli kupić dolary, a inni chcieli je sprzedać. I takich osób na giełdzie są dziesiątki i setki tysięcy

Zdjęcie: City News Agency MOSCOW.

JAK SANKCJE WPŁYNĄ NA NAS
Po pierwsze, jeśli nie masz rachunków maklerskich i nie kupujesz waluty na giełdzie - dla ciebie niewiele się zmieni.

- Firmy i obywatele mogą nadal kupować i sprzedawać dolary amerykańskie i euro za pośrednictwem rosyjskich banków. Wszystkie środki w dolarach amerykańskich i euro na rachunkach i depozytach obywateli i firm pozostają bezpieczne" - wyjaśniła służba prasowa Banku Centralnego.

W kantorach jest waluta gotówkowa. Chociaż nie we wszystkich. Walutę można również przechowywać na rachunkach bankowych. Nie można jej jednak wypłacić w gotówce. Tylko w rublach - po kursie wymiany Banku Centralnego w dniu wypłaty. Ograniczenie to obowiązuje od marca 2022 roku.

Wreszcie, jeśli masz konto maklerskie i miałeś na nim trochę dolarów lub euro, kwoty te są teraz zamrożone. Moscow Exchange potrzebuje czasu na uruchomienie mechanizmów wzajemnych rozliczeń.
RYNEK POZAGIEŁDOWY
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie mechanizmy są gotowe. Ryzyko sankcji wisiało nad Mosbirge od dwóch lat. Dlatego też parkiet, wraz z bankiem centralnym, rozważał różne opcje zarówno w zakresie handlu, jak i ustalania kursów wymiany. Teraz musimy wykorzystać te wcześniej przygotowane scenariusze i zastosować je w praktyce. W szczególności, oto jak Bank Centralny będzie teraz określał kursy wymiany dolara i euro.

- Bank Rosji będzie korzystał z raportów bankowych i informacji z cyfrowych platform transakcyjnych OTC" - wyjaśniła służba prasowa Banku Centralnego.

Mówiąc o handlu pozagiełdowym. Kiedyś były one czymś nieznanym. Ale w ostatnich latach stało się na nie duże zapotrzebowanie. A wolumeny stały się nawet wielokrotnie wyższe niż na giełdzie. Waluta jest wymieniana bezpośrednio między bankami i dużymi eksporterami/importerami. Zostali zmuszeni do opuszczenia giełdy przez ryzyko sankcji i zamrożenia. Zgadzam się, jedną rzeczą jest trzymanie kilkuset dolarów na rachunku maklerskim. Czym innym jest posiadanie kilkuset milionów, które mogą zostać zamrożone w każdej chwili.

Dlatego ostatnio dolar i euro były przedmiotem obrotu na giełdzie głównie przez osoby fizyczne, a na rynku pozagiełdowym - przez osoby prawne. W tym samym czasie, gdy chińską walutą handlowano głównie na giełdzie, dolarem i euro handlowano na rynku pozagiełdowym.

KURS DOLARA - ZA POŚREDNICTWEM JUANA
Liczenie, ile rubli jest wart dolar lub jakakolwiek inna waluta, może odbywać się na różne sposoby. To nic innego jak kwestia metodologii. Na przykład, jedną z opcji rozważanych przez Bank Centralny dla handlu walutami jest obliczanie kursu dolara poprzez kurs juana. Odbywa się to w dość prosty sposób.

Bierzemy kurs wymiany rubel-juan. Dziś wynosi on 12 rubli. A teraz bierzemy kurs juana do dolara. Na FOREX wynosi on 7,25 juana za jednego dolara. Mnożymy te dwie wartości (7,25 x 12). I otrzymujemy 87 rubli. Wszystko jest proste i technologiczne.

Inną rzeczą jest to, że każda metoda obliczeniowa ma swoje wady. Najważniejszą z nich jest to, że realny kurs walutowy jest nadal określany przez podaż i popyt. Dlatego, zdaniem ekspertów, na początku będzie duża różnica między kupnem a sprzedażą na rynku. Zwłaszcza w przypadku waluty gotówkowej. Banki będą próbowały sprzedawać ją drogo, a kupować taniej. Mając nadzieję na zarobienie pieniędzy na tych, którzy panikują i nie wiedzą, co robią (patrz poniżej).
Niemniej jednak z czasem zmienność ustabilizuje się, prowizje spadną, a kurs walutowy stanie się zrównoważony.

- Oficjalny kurs rubla do dolara amerykańskiego będzie teraz obliczany przez Bank Centralny na podstawie transakcji pozagiełdowych, a nie danych z giełdy moskiewskiej. Istnieją już takie wskaźniki. Ale istota tego się nie zmienia - kurs rubla nadal zależy przede wszystkim od przepływów w handlu zagranicznym" - mówi Sofya Donets, główna ekonomistka T-Investments.
- Zasadniczo nic się nie stało z kalkulacją kursu walutowego. Kurs wymiany zależy od stanu bilansu handlowego, stóp dyskontowych i sytuacji budżetowej" - mówi Sergey Suverov, główny strateg w Arikapital Management Company i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Finansowym przy rządzie rosyjskim.

Innymi słowy, wartość dolara, tak jak poprzednio, będzie określana przez równowagę podaży i popytu. Eksporterzy i importerzy grają główne skrzypce w tym procesie. Sankcje w żaden sposób nie wpłyną na ten proces.

CO SIĘ STANIE Z KURSEM WYMIANY?
Ponieważ zasadniczo nic się nie zmieni, nie oczekuje się gwałtownych skoków.

- Cóż, kurs walutowy oczywiście poleci w górę w ciągu pierwszych kilku dni. Nie ma co do tego wątpliwości. I najprawdopodobniej dość szybko się ustabilizuje. I, jak sądzę, dość blisko kursu sprzed sankcji. W przyszłości nie wykluczałbym pewnego umocnienia rubla. Pytanie pozostaje otwarte" - pisze na swoim kanale w Telegramie bankier inwestycyjny Evgeny Kogan.

- Paradoksalnie, ale dziś rubel nawet umocnił się w stosunku do juana. Sankcje USA są interpretowane przez rynek jako katalizator pewnego umocnienia rubla. Jest to jednak całkiem zrozumiałe. Popyt na walutę może teraz gwałtownie spaść" - wyjaśnia Sergey Suverov.
- Nie spodziewamy się znaczącego wpływu na kurs walutowy, więc nasza prognoza na resztę roku pozostaje w przedziale 90-95 Br za dolara" - mówi Sofia Donets.

PYTANIE REBORDER
Czy muszę biec do kantoru w pośpiechu?

A teraz najważniejsze. Co powinniśmy zrobić my - zwykli posiadacze niewielkich skrytek w twardej lub nie tak twardej walucie? Prosta odpowiedź brzmi: lepiej nic nie robić. Wszelkie gwałtowne ruchy mogą teraz prowadzić tylko do strat. Na przykład w czwartek niektóre banki ustaliły szalone kursy. Jeden z nich sprzedawał dolara po 140 Br, a kupował po 40 Br. Najwyraźniej w oczekiwaniu, że ci, którzy naprawdę go potrzebują i którzy bardzo panikują, kupią go za wszelką cenę.

- Niektóre banki skorzystały z niejasnej sytuacji i podniosły stopy procentowe do niewyobrażalnych wysokości. Wszystko to zostanie przywrócone w ciągu najwyżej tygodnia. Nie należy kupować po takich stawkach. Mamy bardzo mocną psychikę. Kiedy w gospodarce pojawiają się jakiekolwiek kłopoty, natychmiast szukamy koła ratunkowego. I z jakiegoś powodu jest ono w obcej walucie. Ale warto się nad tym zastanowić. Jeśli dolar i euro są toksycznymi walutami, to nie powinniśmy trzymać w nich pieniędzy" - powiedział na antenie radia Komsomolskaja Prawda Michaił Bielajew, doktor ekonomii, analityk finansowy.

- Nie ma pilnej potrzeby, aby biec do kantoru. Nie opłaca się tego robić teraz. Nie ma kursu wymiany. Banki zwiększają spready i wykorzystują niepewną sytuację, aby zarobić więcej. Dopóki wszystko się nie ustabilizuje, lepiej nie chodzić do kantorów" - radzi Sergey Suverov.

KIEDY NAPRAWDĘ TEGO CHCESZ
W czym trzymać pieniądze, jeśli nie w rublach?

I na koniec kolejne ważne pytanie dla inwestorów prywatnych. Zawsze uczono nas, że jedną z głównych zasad inwestowania jest dywersyfikacja. I powinna ona opierać się na różnych podstawach. Jeśli akcje, to kupuj spółki z różnych branż. Jeśli obligacje, to na różnych warunkach. Jeśli waluta, to nie tylko rubel, ale także waluty obce.

W obecnych warunkach eksperci sugerują zastąpienie dolarów i euro na rachunkach maklerskich czymś innym, co zmniejszy ryzyko walutowe. Po pierwsze, złoto lub srebro. Są one przedmiotem obrotu na światowych giełdach w dolarach. Oznacza to, że jest to rodzaj powiązania z obcą walutą. Po drugie, juan. Eksporterzy i importerzy coraz częściej z niego korzystają. Oznacza to, że na pewno nie zabraknie chińskiej waluty.

No, a skromny zapas gotówki w walucie można staromodnym sposobem trzymać w dolarach i euro. Mogą się one przydać na ewentualnych wakacjach. Przydadzą się też jako uspokajająca poduszka powietrzna.
#pravda #rosja #gielda

Wrzucam jako post - bo przekracza maksymalna dlugosc komentarza.
4569485a-c7f6-493a-a68d-739aa5929173
684d2a66-015f-4d7e-9db7-05f87cc8d482
184d6f5e-ab0a-40f0-80a6-9c814e5b0ce5
6e747ea9-ee87-463a-a81d-cea3ce7ad212
kodyak

Fajnie sciemniaja. W zasadzie to się nic nie dzieje. Import praktycznie im się zapadnie ale to nic ważnego.

Zaloguj się aby komentować

Czesc, na piatek dostarczam Komsomolskiej #pravda a w niej z pewnoscia zaciekawi Was rosyjska "klasa srednia”
Czym jest rosyjska klasa średnia, gdzie pracuje i ile zarabia: duże badanie KP
Ekonomista Safonov wymienił oznaki przynależności do klasy średniej w Rosji
9 godzin temu
EKONOMIA.
Przemówienie Władimira Putina na SPIEF-2024: transmisja na żywo online z przemówienia prezydentaVIDEO
Władimir Putin wygłosi przemówienie na sesji plenarnej SPIEF w dniu 7 czerwca 2024 r.
2 godziny temu
ECONOMYEXCLUSIVE KP.RU
Wiceminister finansów Ivan Chebeskov: Zakazanie kryptowalut jest jak zakazanie internetu. Będzie więcej szkody niż pożytkuVIDEO
Wiceminister finansów Ivan Chebeskov: kryptowaluty nie powinny być zakazane, ale powinny być regulowane.
wczoraj
SOCIETYEXCLUSIVE KP.RU
Namiętności wokół USE: czy egzamin powinien zostać odwołany
Alexander Milkus: USE należy poprawić, a nie anulować
Czym jest rosyjska klasa średnia, gdzie pracuje i ile zarabia: duże badanie KP
W Rosji pojawiła się "nowa klasa średnia"! Cóż, jeśli wierzyć ekspertom. Niedawno zaczęli oni głośno mówić o obszarach, w których wynagrodzenia wzrosły z powodu niedoborów kadrowych. W firmach produkcyjnych, IT i budowlanych wynagrodzenia wzrosły o ponad jedną czwartą w ciągu roku. W niektórych miejscach wzrosły one nawet dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Wielu pracowników, zwłaszcza w regionach, którzy wcześniej byli nisko opłacani, teraz zarabia wow! I mogą sobie pozwolić na znacznie wyższy poziom konsumpcji.
Czy powinniśmy więc cieszyć się z ekspansji klasy średniej w naszym kraju? Pojawia się jednak podchwytliwe pytanie: czy nie okazuje się, że z jednej strony rozszerza się, ale z drugiej kurczy kosztem części starej "klasy średniej", która nie jest już w stanie utrzymać dawnego poziomu życia dzięki wakacjom za granicą i zagranicznym samochodom? A w ogóle, kogo w Rosji można teraz zaklasyfikować jako klasę średnią, która nie jest biedna, ale też nie bogata? Jak wygląda ta "klasa średnia"?
Istnieje wiele metod obliczania, kogo należy uznać za klasę średnią. Jedna z najpopularniejszych pochodzi z Banku Światowego: jeśli dochód danej osoby jest półtora raza lub więcej wyższy od poziomu ubóstwa, to jest to już klasa średnia.
Zgodnie z tą wersją możemy bezpiecznie zaklasyfikować większość populacji jako klasę średnią. Rosstat określił granicę ubóstwa na 2023 r. na średnio 14,3 tys. rubli w całym kraju. Tak więc, jeśli dochód rodziny na osobę przekracza 21,5 tys. rubli, to jest to już klasa średnia. Istnieją oczywiście szczegóły związane z różnicą w kosztach i standardzie życia w zależności od regionu. I fakt, że zgodnie z tą metodologią w Kraju Krasnodarskim - klasa średnia, w Moskwie i na Czukotce - bieda. Ale mimo wszystko spis "klasy średniej" jest niższy niż średni dochód w kraju (patrz "Sprawdź się").
Jednak zaczynają się dalsze komplikacje. Ponieważ oprócz poziomu dochodów Bank Światowy bierze również pod uwagę poziom konsumpcji. A możliwość zakupu nowego zagranicznego samochodu, wyjazdu na wakacje za granicę i kształcenia tam swoich dzieci nie są zbyt istotnymi parametrami dla rosyjskiej klasy średniej, nawet jeśli hipotetycznie mają pieniądze.
Kilka lat temu analitycy Wyższej Szkoły Ekonomicznej zaproponowali inną metodologię: klasa średnia to ludzie, którzy mają określony status zawodowy (menedżerowie, wykwalifikowani specjaliści), wyższe wykształcenie i dochód nie mniejszy niż 125% mediany (mediana to sytuacja, w której połowa kraju ma niższy dochód, a druga połowa ma wyższy dochód).
Nasi ekonomiści nalegali na medianę jako podstawę do obliczeń, ponieważ w kraju istnieje duże rozproszenie dochodów, a ich średnia arytmetyczna nie daje wyobrażenia o sytuacji.
Zgodnie z metodologią "liceum" okazuje się, że rodziny o dochodach co najmniej 50 tys. na osobę można zaklasyfikować jako rodziny o średnich dochodach (patrz "Sprawdź się"). Jest to jednak średnia dla kraju. A w Moskwie, na przykład, od 105 tys. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w stolicy (z dwójką dzieci) powinna zarabiać co najmniej 400 tysięcy rubli. To trochę stromo. Chociaż, jeśli spojrzeć na moskiewskie ceny mieszkań, nawet nie w środku, ale w klasie "masowej", to nie wystarczy.
Istnieje również dobrze znana metodologia szwajcarskiego banku Credit Swiss, który przygotowuje coroczny Global Wealth Report - raporty na temat światowego bogactwa. Nie obciążajmy się jeszcze bardziej arytmetyką, ale według Szwajcarów rosyjska klasa średnia powinna mieć dochód w wysokości około 200 000 rubli miesięcznie na osobę. To nieco ponad 3% siły roboczej. To dość surowe.
Ale komu powinniśmy wierzyć?
WYKSZTAŁCENI PROFESJONALIŚCI
- Klasa średnia to przede wszystkim status społeczny" - wyjaśnia Alexander Safonov, prorektor Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej. - Przypomnijmy sobie, skąd wzięła się ta koncepcja. W latach 70. na Zachodzie ukształtowała się warstwa ludzi związanych z zarządzaniem, usługami i małym biznesem. Wszyscy oni byli określani mianem klasy średniej. Tym, co łączyło tych ludzi, był wysoki poziom wykształcenia zawodowego, który pozwalał im zarabiać znacznie więcej niż zwykłym pracownikom. Dlatego klasa średnia to koniecznie dobre wykształcenie. W warunkach zachodnich przynajmniej college. Albo uniwersytet. To są specjaliści. A to, co konsumują i jakimi samochodami jeżdżą, jest drugorzędne. W przeciwnym razie prostytutki i gangsterzy, którzy mają dobre dochody i jeżdżą drogimi samochodami, powinni być klasyfikowani jako klasa średnia. Ale nikt tego nie robi.
W naszym kraju, jak przypomina ekspert, klasa średnia tradycyjnie obejmuje pracowników. Ci, którzy nie są klasą robotniczą ani chłopami - inteligencję. W latach 90. dołączyli do nich przedsiębiorcy - małe i średnie firmy.
- Niestety, w naszej rzeczywistości okazało się, że wysokiemu poziomowi wykształcenia niekoniecznie towarzyszył odpowiedni wzrost płac" - kontynuuje swoją historyczną wycieczkę Alexander Safonov. - Spowodowało to zamieszanie. Lekarze, nauczyciele, pracownicy nauki i kultury, inżynierowie powinni należeć do klasy średniej. A fakt, że przez długi czas nie pasowali do niej pod względem poziomu dochodów, jest zniekształceniem wynagrodzenia za pracę.
Jeśli chodzi o kryteria finansowe klasy średniej, Safonov uważa, że lepiej jest opierać się nie na formułach, ale na prostej logice, biorąc pod uwagę realia danego kraju. Klasa średnia jest klasą średnią, jeśli jej dochody są na poziomie średniej dla danego regionu i wyższe. A jeśli trudno jest kupić mieszkanie i nowy samochód za ten dochód, jest to spowodowane zakłóceniami w gospodarce i cenach.
A CO Z KURIERAMI I TAKSÓWKARZAMI?
Opierając się na logice, dość trudno jest określić, kto powinien być obecnie zaliczany do rosyjskiej klasy średniej. Niewykwalifikowani pracownicy w Rosji często zarabiają znacznie więcej niż wykwalifikowani pracownicy - z doświadczeniem, wieloma kursami przekwalifikowującymi i dwoma dyplomami uniwersyteckimi. A wzrost ich wynagrodzeń często wyprzedza nawet wzrost wynagrodzeń pracowników IT. Powodem tego jest fakt, że brakuje około miliona pracowników budowlanych, zwykły monter to super deficytowy zawód, a połowa kraju zajęła się już pracą kurierską, ale wciąż brakuje tam pracowników.
- Dochody kurierów, którzy jeżdżą po mieście na rowerach i skuterach, często przewyższają wszelkie branże produkcyjne, a nawet sferę IT" - mówi Alexander Safonov. - Nie powinniśmy jednak spisywać ich na straty jako klasy średniej. I to nie tylko ze względu na wykształcenie. Ale dlatego, że oprócz bezwzględnych liczb dochodu istnieją inne wskaźniki. Zarobki, które pozwalają zaliczyć przedstawicieli danego zawodu do klasy średniej, powinny być stabilne. Nie powinny być spowodowane warunkami rynkowymi, które zmienią się jutro. I nie powinny być tłumaczone przepracowaniem i pracą po 12-16 godzin dziennie, jak robią to obecnie kurierzy.
Ale inżynierowie i projektanci przedsiębiorstw przemysłowych, na których popyt wzrósł ze względu na zamówienie obronne państwa i substytucję importu, mają należne miejsce w klasie średniej. Podobnie jak wysoko wykwalifikowani specjaliści IT co najmniej średniego szczebla (ci, którzy naprawdę już coś wiedzą i umieją, a nie tylko wczoraj ukończyli trzymiesięczne kursy programowania online). Obejmuje to również wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy są zatrudnieni na stanowiskach, które często wymagają wyższego wykształcenia (np. praca przy złożonych, nowoczesnych maszynach sterowanych cyfrowo).
- Niestety, w dzisiejszych czasach zwykły monter, który po prostu wbija śrubokręt w to samo miejsce, może zarobić tyle samo" - ubolewa Safonov. - Ponieważ nie ma ludzi, musimy ich wabić wysokimi pensjami. Ale nie zawsze tak będzie.
Według prognoz, wraz z rozwojem automatyzacji produkcji (a głód pracowników mocno na to naciska), tacy "zwykli monterzy" odejdą jako pierwsi. W przeciwieństwie do tych, którzy mają wiedzę i poziom wykształcenia do obsługi robotów.
Innymi słowy, czas kiedyś wszystko uporządkuje.
PYTANIE KRÓLIKA
Kto powinien być uważany za bogatego?
- Moim zdaniem osoby z dochodem ponad 10 milionów rubli rocznie (czyli ponad 830 tysięcy miesięcznie - red.) - zgodnie z naszymi realiami - można uznać za bogate" - mówi Alexander Safonov. - Według organów podatkowych w 2023 r. takich osób będzie tylko 167 000 (0,3% płatników podatku dochodowego). Podejrzewam, że w rzeczywistości jest ich więcej, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby wszyscy ci, którzy ukrywają swoje dochody, mogli wyjść na jaw. Ale to wciąż bardzo wąska warstwa. Dlatego z 10 milionów - to nie jest wyższa klasa średnia, ale bogaci.
To tyle z #rosja Warto wiedziec ze oficjalny kurs EUR do Rubla to 96.7 – wiec wystarczy podzielic wartosci przez 100 i mamy oficjalny przekaz wg oficjalnego kursu. #ekonomia
Pozdrawiam na piateczek i milego weekendu!
b0712e2f-3eca-4410-85fb-11a175e58aab
ffa82562-9b0b-4886-a8e2-6df983236809
7971a395-7f41-4f4c-8748-054edee624cf
bd4541ac-a65a-40a8-bb83-9e4398f492d3
7075be78-294a-4073-a007-e21e567aa495
666

jeśli dochód danej osoby jest półtora raza lub więcej wyższy od poziomu ubóstwa, to jest to już klasa średnia

Boziu zachowaj nas od ruskiego miru xDD

RedCrescent

@666 Jak nie jestes tak biedny zeby zezrec go.no spod siebie to jestes bogaczem. Taki przekaz maja miec i sie cieszyc. Bo nie dosc ze caly swiat sie boi matuszki rasiji to i dobrobyt w niej ogromny.

(nawet nie musisz patrzec za wysoko bo oligarchowie by tylko burzyli Twoje poczucie "bogactwa")


Nie jestem ekonomista ale znalazlem, ze w 2023r w PL okolo 600PLN (TVN, wywiad z Czarzastym) na glowe bylo uznawane za skrajne ubostwo. 1.5x600 - daje 900 PLN na glowe a zatem dla 4 osobowej rodziny zarabiajac powyzej 3600 PLN moglbys twierdzic ze lapiesz sie do "klasy sredniej"

RedCrescent

Znalazlem cos wiecej, za IPISS:

c23ea7c6-b2f3-4750-83f9-95960ed0b284

Zaloguj się aby komentować

@bojowonastawionaowca
Droga Owco - moze na kolejne wybory (tak, te najblizsze) masz jakies zestawienie umozliwiajace zebranie i podsumowanie kandydatow/ programow?
Bedac pod wrazeniem wspanialej pracy wykonanej przez Ciebie przed #wybory parlamentarne chcialbym prosic o pomoc w nadchodzacych unijnych.
#uniaeuropejska #polityka
bojowonastawionaowca

@RedCrescent a to ktokolwiek ma jakieś programy wyborcze oprócz hasełek na plakaty i spoty?

RedCrescent

@bojowonastawionaowca

Ej, serio będziesz głosował na podstawie sloganow na plakatach?

paulusll

@RedCrescent Ja starałem się coś dowiedzieć o ludziach startujących w moim okręgu iii... rece mi opadły ale na wybory i tak pójdę.

Zaloguj się aby komentować

Cos przestala mi dzialac rosyjska pravda (moze ktos sprawdzic? ja z 2 kompow - z tej samej sieci - mam wciaz przekaz sprzed 10 dni )

Ale zeby troche tresci wrzucic to odrobine kontrowersji z bliskiego wschodu (na dole bedzie link do al-Jazeery) i obrazki tym razem kolorowe ale podobne do tych, ktore znamy z 2 W.S.: dziecko zaglodzone na smierc, w 2024 roku.
#wojna #izrael #palestyna

https://www.aljazeera.com/program/newsfeed/2024/6/3/israels-forced-starvation-in-gaza-has-killed-dozens-of-children
c81a7dba-0e03-4d6f-9113-5ee444e2590f
nadalniewiempoco

Chyba aktualna wersja, wybitne teksty z dzisiaj tj 3.06.2024

e3eb7dfa-6470-484c-86b9-1c7edbba9418
RedCrescent

@nadalniewiempoco

Kurcze!

DZiekuje - no tak - u Ciebie dziala.


A u mnie wciaz tak:

Pewnie jakies ciasteczka czy inny syf.

dobra, byle do jutra

74e6302e-9f6c-4af1-bd0f-bb58275a8807
alaMAkota

@RedCrescent albo Cię namierzyli

Zaloguj się aby komentować

Następna