Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Realizm polityczny
Trzeba być realistą i stwierdzić dwie rzeczy. Polska jest zbyt słaba by funkcjonować jako niezależny podmiot geopolityczny na arenie międzynarodowej. Dlatego ten kraj potrzebuje ochrony i wsparcia ze strony silniejszych mocarstw żeby istnieć. Marzenia o sile i niezależności to mrzonki. Drugi fakt jest taki, że na amerykanów nie można obecnie polegać z powodu Trumpa, a współpraca z rosją to najgorsza opcja. Pozostaje opcja stworzenia zjednoczonej armii UE.
Prawda jest taka, że większość partii prorosyjskich jak Konfederacja czy AfD jest krytyczna wobec UE w dużej mierze z powodu strachu przed potencjałem zjednoczonej Europy. USA po części również mają pewne obawy w tym względzie. Unia Europejska mogłaby z łatwością stać się jednym z najpotężniejszych ekonomicznie, a później i militarnie państw na świecie. Jest w tym projekcie ogromny potencjał który dalej nie został wykorzystany.
#geopolityka #usa #polska #polityka #europa

Unia Europejska mogłaby z łatwością stać się jednym z najpotężniejszych ekonomicznie
Mrzonka. Żaden, lub prawie żaden z krajów członkowskich nie będzie w ostatecznym rozrachunku, w stanie wznieść się ponad swoje partykularne polityczne/gospodarcze interesy, by zbudować coś większego, kosztem potencjalnych zysków dla własnej ekonomii.
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Order Białej Róży Finlandii – najwyższe odznaczenie Finlandii, przyznawane za znamienite zasługi od 16 maja 1919.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Bia%C5%82ej_R%C3%B3%C5%BCy_Finlandii
Miało tradycyjnie łańcuch ze swastykami (które były jego częścią jeszcze przed Nazizmem), Finowie je usunęli w 1963, bo w 1962 dostał je w Paryżu generał Charles de Gaulle, który poza byciem mocno zmieszanym i wydawał się robić wiele żeby swastyk (których było sporo) nie było widać.
... gen. Charles de Gaulle był jedenastym, który otrzymał Krzyż Wielki z łańcuchem ze swastykami – prezydent Kekkonen wręczył mu go w Paryżu podczas wizyty państwowej pod koniec października 1962 roku.
Piętnaście lat później Kekkonen napisał w prywatnym liście, że de Gaulle wydawał się zaniepokojony obecnością swastyk na łańcuchu i próbował je zakryć innymi odznaczeniami. To wydarzenie dało impuls do usunięcia swastyki z łańcucha Orderu Białej Róży Finlandii.
Dowodem z wizyty państwowej jest zdjęcie wykonane przez pana Kalle Kultalę. Przedstawia ono generała de Gaulle’a noszącego Krzyż Wielki z łańcuchem podczas kolacji na cześć prezydenta Kekkonena w Pałacu Elizejskim, jednak łańcuch był schowany pod marynarką francuskiego generała, tak że widoczne były jedynie kilka swastyk na łańcuchu oraz sam krzyż.
Cały artykuł o swastyce w symbolice Finlandii: http://www.virtualpilots.fi/feature/articles/honorable_swastika/
Zdjęcia z: https://www.reddit.com/r/Finland/comments/1izoo6u/finnish_medals_can_someone_explain/
#finlandia #nazizm #europa #francja #ciekawostkihistoryczne




Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Estonia uruchomiła pierwszą na świecie inicjatywę mającą na celu integrację ChatGPT Edu i innych wyspecjalizowanych w edukacji narzędzi AI z krajowym systemem edukacji, ogłosiły w poniedziałek estoński rząd, OpenAI i Anthropic.
Zgodnie z rządowym komunikatem prasowym, wraz z rozpoczęciem kolejnego...
Zaloguj się aby komentować
@Lopez_ federalizacja Europy i utworzenie jednego europejskiego państwa, które będzie tak jak inna federacja stanów USA walczyło o nasz wspólny interes i bezpieczeństwo, gdzie będziemy mogli z każdej strony bronić granic Europy jest jedynym wyjściem w przyszłość.
Chcę zarabiać i pracować tak jak Francuzi, mieć wspólny rynek i mieć wszędzie te same prawa. To nieuniknione, tak jak nieunikione było cesarstwo rzymskie, czas do tego wrócić
Nie zapraszam do trollowania, bo nie ma po co ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#europa #polityka #heheszki
@Nedkely @ErwinoRommelo
Panowie to jest tak, że EWG powstało by ułatwić handel i wymianę dóbr i usług. Dopiero potem doszły inne państwa, przemianowali się na UE, wprowadzili regulacje, przepisy etc. i dzisiaj jest tak:
nie ma żadnej możliwości federalizacji krajów europejskich na rzecz wspólnej polityki obronnej (różne interesy krajów)
Nie ma Konstytucji UE i nie będzie
Nie ma Armii UE i nie będzie
do dzisiaj wiele państw nie jest w strefie EUR. Ministerstwo Finansów unika tematu jak ognia, wygodnie NIE SPEŁNIAMY warunków
Obecnie w wielu krajach społeczeństwa patrzą w stronę konserwy - to woda na młyn dla proputinowskich partii takich jak Konfederacja, PiS, AFD, Bracia Włosi czy Zjednoczenie Narodowe (Francja).
Warunki wstąpienia do strefy EUR
------------
Jeden warunek, dotyczący stabilnych cen, stanowi, że inflacja nie może być większa niż 1,5 pkt proc. od średniego poziomu cen obliczonego dla trzech państw w strefie euro z najniższą inflacją.
Drugi warunek dotyczy finansów publicznych i nakazuje, by deficyt budżetowy nie był wyższy niż 3 proc. PKB, a dług publiczny nie przekraczał 60 proc. PKB. W związku z przekroczeniem limitu dotyczącego luki w budżecie Polska została objęta 19 czerwca przez KE procedurą nadmiernego deficytu wraz z sześcioma innymi krajami (ostateczną decyzję w sprawie uruchomienia procedury podejmą w lipcu ministrowie finansów krajów członkowskich). W raporcie z 2022 r. warunek równowagi finansów publicznych był jedynym, jaki Polska spełniała.
Warunek trzeci dotyczy stabilnej waluty i stanowi, że państwo chcące przystąpić do strefy euro musi uczestniczyć w mechanizmie kursowym ERM II przez co najmniej dwa lata.
Czwarty warunek przystąpienia do strefy euro dotyczy długoterminowych stóp procentowych. Mogą one być większe najwyżej o 2 pkt proc. od średniej obliczonej dla trzech państw w strefie euro z najniższymi stopami procentowymi.
KE odnotowała też, że Polska nie dostosowała swojego prawa do zapisów traktatowych, co również uniemożliwia jej wejście do strefy euro. Obecnie nie należy do niej siedem państw członkowskich UE: Bułgaria, Czechy, Dania, Węgry, Polska, Rumunia i Szwecja. KE w raporcie podkreśliła, że wszystkie te państwa z wyjątkiem Danii są prawnie zobowiązane do przystąpienia do strefy euro. Dania korzysta z tzw. klauzuli opt-out, dającej jej możliwość nieprzystępowania do danej polityki UE, i z tego powodu nie podlega ocenie konwergencji.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
-------------------------
Przez lata wmawiano opinii publicznej, że USA jest naszym najlepszym i najważniejszym sojusznikiem, że NATO zapewnia nam bezpieczeństwo vide artykuł 5. (użyty tylko raz w historii - WTC 2001), stacjonują tutaj bataliony z USA. Co jest drzazgą w fiucie putlera, więc prędzej czy później będzie to przehandlowane.
Kraje europejskie przespały okres pokoju, nawet teraz w czasie 3letniej wojny skąpiły na pomoc dla UA.
Technologia amerykańska sprzężona bezpośrednio z infrastrukturą USA zależy TYLKO od USA, więc to że daliśmy Amerykanom ciężarówki gotówki na zbrojenia nie oznacza, że będziemy mogli tej broni użyć ot tak. Wystarczy, że Trump wyda rozkaz, by odciąć dostęp w Polsce do serwerów i po temacie. Całe miliardy USD sprzętu są bezużyteczne.
Jedynie Wielka Brytania ma jaja i zdolności bojowe, ewentualnie jeszcze Francja i Niemcy.
Kraje północy poduczyły ludzi, mają infrastrukturę krytyczną (schrony, przeszkolenie społeczeństwa etc.)
My? Mamy zabawki do obrony od wujka z Ameryki.
Zaloguj się aby komentować
Fajna akcja na reddicie, w związku z aktualną sytuacją geopolityczną, dotycząca stawiania na to co europejskie i wyprodukowane w UE - https://www.reddit.com/r/BuyFromEU/
#europa #polityka #geopolityka

Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Zaloguj się aby komentować
#mapy #europa #geografia
Źródło: https://landgeist.com/2021/07/29/town-village-furthest-from-the-coast/

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Prezydent Czech Petr Pavel, były przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, uważa, że Europa powinna negocjować ze Stanami Zjednoczonymi dalszą instytucjonalizację europejskiego filaru NATO, który byłby wykorzystywany do „typowo europejskich operacji”.
Petr Pavel pozostaje sceptyczny wobec pomysłu...
#podrozujzhejto #astronomia #europa #hiszpania
Z takich rzeczy co mam z tyłu głowy to 12 sierpnia 2026 będzie całkowite zaćmienie słońca nad Europą (całkowite w Hiszpanii). Ale niestety nie tak efektowne jak w stanach, bo zacznie się po 19.
Z rzeczy które brzmią kusząco to na Majorce (Hiszpańska wyspa pod Barceloną) będzie 100% zaćmienie o 20:31, w sierpniu na południu Europy, sam zachód będzie o 20:49. Zakładając optymistyczną interpretacje o 19 można pójść na plaże żeby od 19:38 oglądać częściowe zaćmienie a o 20:31 całkowite i 15 minut później jego zachód na horyzoncie.
W Madrycie będzie 99.98% zaćmienie z maksimum o 20:32, generalnie na lądzie zachód będzie później więc zaćmienie bardziej zrobi z dnia noc, ale pułapka to znowu, że będzie ono nisko nad horyzontem i budynki je mogą przysłonić.
Na północnym wybrzeżu które jest mniej popularne u nas zacznie się o 20:28 i patrzymy na ocean.
PS. W stolicy Islandii będzie całkowite zaćmienie o 17:48, tylko tam mamy 76%, że zasłonią je chmurki.

Tu można sobie wybierać dekady i jest mapka wszystkich:
https://www.timeanddate.com/eclipse/list-total-solar.html?starty=2020



Zaloguj się aby komentować

Po latach efektownych wzrostów, Tesla zaliczyła nagły spadek sprzedaży. Jej szef zraził część klientów skokiem na główkę w politykę, obrażaniem głów państw i gestem „moje serce jest z wami”.
#musk #motoryzacja #polityka #europa #samochody #ekonomia #tesla #marketing
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Fun fact.
PKB stanów zjednoczonych jest stucznie wyższy przez prywatną służbe zdrowia, która jest wliczana do PKB każdego kraju.
Prywatna służba zdrowia w USA kosztuje/generuje 2 razy większe pieniądze niż publiczna służba zdrowia w Europie. To powoduje, że ich PKB jest wyższe o 2.5 Biliony $.
Gdyby wziąć pod uwage faktyczną wartość służby zdrowia w USA, to ich PKB wynosiłoby 26.5 biliona $ zamiast 29.
I pewnie takich kwiatków i stucznych liczb jest o wiele więcej w tym kraju niż nam się wszystkim wydaje.
Jaranie się stanami i atakowanie Europy, że mamy tylko nakrętki to jest śmiech na sali.
Europa ma swoje własne projekty AI.
Mistral AI jest szybszy niż chatgpt np.
#usa #europa #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować