Ozdabiamy pierniczki na choinkę. Będzie jeden wyjątkowy, dobrze schowany
#swieta #diy #jedzenie



Ozdabiamy pierniczki na choinkę. Będzie jeden wyjątkowy, dobrze schowany
#swieta #diy #jedzenie



Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
-Jestem szalooony!
-Za dużo grzybów z kropkami jesz
-Kropki wyrzucam
Kupilem tonę grzejników żeliwnych.
Mam na nie plan. Jaki, zapytacie.
A sprytny.
Kupiłem tanio, a będę chciał sprzedać drożej.

Zaloguj się aby komentować
Czołem.
Całe życie zawsze sam buduję swoje PCty, od pierwszego, ponad 20 lat temu ze słynną Riva TNT, więc z góry proszę o wybaczenie. :)
Jak wiecie przy budowaniu zawsze trzeba na research trochę czasu poświęcić, jeśli się w temacie nie siedzi cały czas na bieżąco. Wtedy można kupić np. grafę formalnie z niższym numerem a faktycznie lepszą, a wszystko po złożeniu śmiga i nie marudzi. Itd.
Tym razem nie mam na to czasu bo mam urwanie d⁎⁎y pod koniec roku, więc chciałem się was poradzić:
Kupiłem sobie wczoraj nową grafę (1), niestety performance praktycznie nie wzrósł (łudziłem się niepotrzebnie), DziadGPT mówi że głównym wąskim gardłem jest CPU, (2) wcale mnie to nie dziwi.
No więc trudno, trzeba wymienić procka i płytę, polecicie mi coś?
Jeśli chodzi o płyty, od ponad 20 lat jestem wierny Asusowi, i nigdy się nie zawiodłem.
Co do procka, wolał bym jednak pozostać przy Intelu (ech ledwo co nowy cooler kupiłem), ale kiedyś miałem AMD i dawał radę.
I nie obrażę się za polecenie jakieś nowej budy, potrzebuję jakiejś dużej, bez lampek, mam 5 dysków a będę miał więcej, grafa też wielkie bydle.
Wolał bym nie wydawać za dużo kasy, aktualnie komputer nie jest dla mnie priorytetem, w gry gram teraz mało, a i do pracy na razie nie potrzebuję kombajna.
Cholera, RAM też będę musiał bym kupić nowy, bo DDR3 już nie obsługują, fuck fuck fuck fuck, muszę pomyśleć czy jednak warto to robić teraz. :-(
Z góry dzięki.
P.S.
Tak, wiem że sprzęt staruszek, ale przez 12 lat dobrze mi służył, soft do pracy do niego pasował i śmigał, gry w które grałem też.
1 - Gigabyte AORUS GeForce RTX 5060 ELITE 8GB GDDR7 128bit w miejsce staruszki Gigabyte GeForce GTX 1050TI OC RGB 4GB GDDR5
2 - CORE i5 3470 3.2 GHz LGA1155 (dobra kostka swego czasu)
3 - ASUS P8H77-V LE Intel H77 LGA 1155
#pc #pcmasterrace #komputery #pcbuild



Do tej karty - która ma 8gb vram to polecam
Ryzen 5 5600, 16gb ram ddr4 a płyta byle jaka z oznaczeniem B w nazwie, chociaż nawet jakąś z A by się sprawdzila do tego procka.
Dlaczego tak ? Masz słaba kartę graficzną te 8gb vram już w części gier to za mało, a w nowych grach AAA może być jeszcze gorzej więc nie ma co brać zbyt mocnego kompa 16gb ram to obecnie wystarczająco do większości gier, to nie czasy na future proofing, do tego ddr4 jest tańsze i tam 16gb jako 2x8gb jest standardem, przy ddr5 standardem jest 32gb. Z kolei 32gb na tym procku to już future proofing do którego ten procek się nie nadaje, zanim 32gb będzie ci potrzebne to ten procek będzie za słaby, a o karcie nawet nie wspominając. Szkoda że nie doplaciles do wersji 16gb.
Przy takim kombo masz dobrze wyważony zestaw. Nie masz tam nic z future proofingu. Ten zestaw jest na jakieś 3-4 lata. Później wymienić trzeba całość, mógłbyś teraz kupić jakiegoś Ryzen 5 7500f i 32gb RAM a później wymienić procesor na najlepszy na tej podstawce ale przy tej karcie tego nie wykorzystasz, karta będzie za słaba do reszty. Więc lepiej kupić komputer lekko przestarzały ale o najlepszym stosunku cena do osiagów, a za parę lat wymienić całosc łacznie z grafiką.
Zaloguj się aby komentować
Ze dwa miesiące temu kupiłem baterię zlewozmywakową (co za gupia nazwa, ani to prądu nie daje, ani nie strzela) i w końcu dostała wystarczająco dużej mocy urzędowej.
Zdążyłem przed rdzą, ledwo. Mocowanie na dwie śruby tylko dotknąłem kluczem i odpadło samo
Stare wężyki trochę przetyrane, ale jeszcze trzymały.
Brakuje mi 10 cm wężyka, ale to się zateguje nowym ze sklepu.
#macmajster #diy #zrobtosam #hydraulika

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Naprawy młotowiertarki ciąg dalszy
Żeby ściągnąć kolejne kółko zębate musiałem zrobic sobie specjalny ściągacz.
Żeby wymienić to łożysko trzeba rozebrać w drobny mak cały młot.


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Atak hackerski na Dom Development. Wyciekły dane pracowników / klientów / potencjalnych klientów.
Najprawdopodobniej DD nie ma pojęcia co wyleciało, więc wypisał wszystko.
Atak dotknął nie tylko spółkę-matkę, ale cały ekosystem grupy kapitałowej. Na liście poszkodowanych podmiotów znajdują się oddziały we Wrocławiu i Krakowie, spółka kredytowa, Dom Construction, a także trójmiejski Euro Styl S.A. oraz Fundacja Nasz Dom.
Co wyciekło?
Zakres wykradzionych klientów / potencjalnych klientów:
imię i nazwisko,
adres zamieszkania,
adres zameldowania,
numer i rodzaj dokumentu tożsamości,
data ważności i organ wydający dokument tożsamości,
PESEL,
numer rachunku bankowego,
adres mailowy,
numer telefonu,
stan cywilny,
numer księgi wieczystej,
informacja o prowadzonej działalności gospodarczej,
wysokość zadłużenia,
dane dotyczące roszczeń,
dane dotyczące transakcji i zakupionych produktów.
Dla pracowników / współpracowników / członków ich rodzin:
imię i nazwisko,
PESEL,
NIP lub nr i seria dowodu osobistego, w tym wizerunek,
adres zameldowania,
adres zamieszkania,
adres korespondencyjny,
numer telefonu lub adres e-mail, wynagrodzenie,
numer rachunku bankowego, dane dotyczące badań trzeźwości
Dodatkowo: informacje nt. członków rodziny – dzieci pracownika:
imiona i nazwiska,
daty urodzenia dzieci,
numer PESEL,
adres zamieszkania
Pozostali członkowie rodziny oraz partnerzy życiowi:
imię i nazwisko,
data urodzenia,
PESEL,
stopień pokrewieństwa.
#cyberbezpieczenstwo #cybersecurity
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Serwis młotowiertarki #hilti
Skończyły się zęby, nie chodził na przeglądy do okulisty.
Teraz trzeba zrobić ekstrakcję i wstawić zastępcze.
Czekam jeszcze na paczkę z DE, z kołem zębatym.



Zaloguj się aby komentować
Widzieliście czemu Vite działa na porcie 5173? 5 = rzymskie V 1 = rzymskie I 7 = T 3 = E #vite #javascript
Zaloguj się aby komentować
Notepad++
Hackers intercepted auto-updater traffic to download malicious files.
The developers of Notepad++ recently discovered an actively exploited vulnerability that enabled hackers to hijack the popular editor's automatic updater. Version 8.8.9 addresses the issue, but users should avoid relying on the updater in earlier releases and instead download the latest installer directly from the Notepad++ website.
Although Notepad++ developers are still investigating the issue.
#cyberbezpieczenstwo #cybersecurity
Zaloguj się aby komentować
Kupiłem dysk SSD, cena ok 40% wyższa niż w okresie wakacyjnym.
Patrząc na rynek, obecnie zwyżka to 50-60% dla wielu modeli.
Dysk będzie potrzebny na wiosnę. Zaufałem dwóm LLM'om, te twierdzą że istotne spadki cen SSD to optymistycznie druga połowa 2026, a realistycznie początek 2027. Powrót do poziomu cen z wakacji 2025 to odległe późne 2027.
Na ile się przejechałem, okaże się za pół roku (° ͜ʖ °)
#komputery #pcmasterrace #ssd

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Kupiłem sobie glosnik #JBL Flip 6 do garażu.
Male gówienko wielkości puszki Dzika a nagłaśnia calkiem fajnie cały garaż.
Apka do JBL ma możliwość podłączenia dwóch i grania w stereo. Chyba kupię drugi.

Minusem takiego głośnika jest to, że nie jest "wieczny". W sensie bateria prędzej czy później się zużyje. Za tę cenę mógłbyś kupić głośniki np. od Edifier i te pewnie by grały lepiej, nie trzeba ich ładować, też mają BT oraz podziałają dłużej. No ale ten JBL wiadomo jest przenośny więc może się przydać w innych sytuacjach jeszcze.
Zaloguj się aby komentować
#cyberbezpieczenstwo #cybersecurity #ai & źródło
AMOS Stealer wykorzystuje zaufanie do AI: Malware dostarczany przez ChatGPT i Grok
5 grudnia 2025 r. Huntress przeanalizował alert dotyczący Atomic macOS Stealer (AMOS), który początkowo wyglądał rutynowo: eksfiltracja danych, standardowa persystencja AMOS i brak nietypowych wskaźników łańcucha infekcji w telemetrii. Spodziewaliśmy się standardowych wektorów dostarczenia: linku phishingowego, spreparowanego instalatora albo przynęty typu ClickFix. Niczego takiego jednak nie było — żadnego maila phishingowego, żadnego złośliwego instalatora i żadnej znanej przynęty w stylu ClickFix.
https://www.huntress.com/blog/amos-stealer-chatgpt-grok-ai-trust
Zaloguj się aby komentować
Siedzę na audycie IT z asseorem...luźna refluksja nt temat tego jak wygląda UX/UI jakiejś tam apki pisanej na starą Windę (okolice 2006-2008). Rzucam tekstem, że "to jest tak siermiężne i fchuj nieużywalne jakbyśmy korzystali z "Nestacape Navigator" w 2025!""
2 minuty pauzy i odzywa sie młody koleżka z mojego zespolu:
"- Karwa, aż musiałem wyguglać co to za technologia i o czym gadacie bo nigdy o tym nie słyszałem xD"
Dobrze, ze nie wspomniałem, że administrowałem onegdaj sieciami Novel Network na topologii BMC a IMO audytor też mógł kminić to co za tech I ugułem by sie spotkanie moglo przeciągnąć niepotrzebnie bo #stareludzia lubią sie nostalgować.. Lucky me ¯\_(ツ)_/¯
Trochę poczułem się staro 🙃.
EDIT: ciekawostka - współczesne zarabiarki do kabli ethernetowych nadal mają (chyba) zaciski do BMC. Przynajmniej ta która kupiłem 5 lat temu!
"- Anrzeju, zastanów sie czy pół dekady to nadal "spółczesne?" 😀
#cybersecurity #stareludzia #konkutery #bezsennosc
@AndrzejZupa Dopiero teraz doczytałem o zaciskarce. To jest BNC, nie BMC. (Bayonet Neill-Concelman). Borze, też ciągałem takie sieci po akademiku. Raz nawet musiałem użyć swoich umiejętności wspinaczkowych, żeby wywiercić dziury i przeciągnąć kabel pomiędzy 7 i 4 piętrem (czego się nie robi dla koleżanek). Wisiałem wówczas na linie za oknem z wiertarką, a cała żeńska część akademika wstrzymywała oddech ze stresu xD.
Zaloguj się aby komentować
Ah krúci... M2405S. W jednym kanale jest przydźwięk, w drugim zupełna cisza. Tak samo na głośnikach zewnętrznych. Na dziś wymienione do końca kondensatory, co dało niewiele. Jutro będę diagnozować dalej.
#macmajster #unitra #audio #magnetofonszpulowy #elektronika #serwisrtv

Zaloguj się aby komentować
AI zaskakuje, tutaj jest naprawdę nieźle!
The Lord of the Rings - The People's Fellowship | North Korea Trailer
https://www.youtube.com/watch?v=rzV-Un9aoT0
#ai
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Czy ktoś z szanownego grona ma notebooka z dedykowaną kartą graficzną #nvidia i używa na nim #linux (najlepiej jakiś debiano-podobny, bo wtedy mam przełożenie na Minta)?
Rozglądam się za nowym sprzętem i jednym z niewielu dostępnych bez licencji na Windows (a ta pójdzie prosto w kosz - starczy mi wrażeń na komputerze służbowym) jest ASUS TUF A16. No i ma to ustrojstwo procesor AMD Ryzen i kartę NVidia (z innych plusów ma aluminiową obudowę) - w jednych źródłach czytam, że potrafi to powodować problemy, inni twierdzą, że po prostu działa - ot, zainstalować własnościowe sterowniki NVidii tak jak Mint proponuje.
Ktoś? Coś?
@REXus Pisałem tutaj to parę razy już. Akurat ASUS ma community użytkowników linuxa i ci popisali parę skryptów i poradników które pomagają ogarnąć te laptopy. Sprawdź tutaj: https://asus-linux.org/
Z tym, że tam zalecane distro to jest chyba Arch, ewentualnie Fedora. Ale jak ci się nie chce bawić w Archa to każde distro bazujące na nim będzie też działać czyli np. EndeavourOS (którego gorąco polecam bo na nim siedzę od 3 lat) albo CachyOS.
Sam właśnie jestem przed kupnem lapka do Linuxa i myślałem nad którymś od ASUSa bo one powinny spoko działać z Linuxem. Na oku mam te 2: Asus TUF Gaming A14 albo ASUS ROG Zephyrus G14 (2025). Nie wiem w sumie ile jeszcze chce wydać na tego laptopa więc 2 z różnych półek cenowych.
@REXus Debian 13, świeżynka (wcześniej Pop, Elementary). Driver 590 Nvidii śmiga bez problemu. Choć tu uwaga - musiałem się nieco postarać, bo Debian stawia na stabilność i w standardowych repo nie ma nic ponad 550. To samo z CUDA (<12). Ale dało radę po chwili starań.
We wcześniejszych wszystko działało od strzała i po standardzie. Zresztą Pop'a dalej mam, jako drugi.
@REXus mam taki setup i problem na fedorze 43, po instalacji sterowników nvidia karta zaczęła chodzić na wayladzie na 3 % całe gui się zaczęło ścinać. Nie działało te całe dGPU iGPU tylko non stop nvidia musiałem wrócić do sterowników z kernela które obsługują tylko zintegrowaną w procku kartę AMD. Generalnie i tak mam gdzieś obsługę tej karty nvidia bo nie gram na lapku ale jak jest to chciałbym żeby działała.
Jak znajdziesz jakieś rozwiązanie to napisz mi tu albo na priv
Zaloguj się aby komentować
Mój pierwszy PC złożony samemu od 2005...
MSI Carbon X870E, AMD Ryzen 7 9800X3D, MSI Vanguard RTX 5090, Corsair Dominator 64 GB, WD_BLACK SN9100 4TB x2
Warczy jak kosiarka, grzeje jak farelka ale chodzi jak marzenie
#pcmasterrace



Zaloguj się aby komentować
Brać Strikery czy nie?
Krótkie i merytoryczne podsumowanie z którymi się zgadzam w 100%.
#technikawojskowa #wojsko #militaria #striker #bwp #kto #rosomak

@Kronos na razie nasi badają czy jest sens, wyniki będą znane za pół roku. Mam nadzieję że będzie to uczciwie zbadane. Ja osobiście bym nie brał, bo i tak trzeba w niw będzie kupę kasy wpakować (czytaj: zapłacić amerykanom), i jeszcze bardziej logistykę skomplikuje. No chyba że ktoś nam da na to kasę a strikery pojadą na Ukrainę która już ich używa.
Zaloguj się aby komentować