Trochę to głupie, bo stary chłop i pierwszy raz spawa, ale #chwalesie bo mi się strasznie spodobało.
Chyba faktycznie, #pracaspawaczamnieprzeistacza :P
Miałem okazję nauczyć się spawać kilka lat temu, nie skorzystałem i żałowałem, bo bez tego ciągle jestem skazany na drewno, jak coś chcę zbudować.
Nie zrozumcie mnie źle, lubię pracować w drewnie, bardzo, ale wicie rozumicie, inna technologia, inne możliwości, inna wytrzymałość itd.
Nie pokazuję efektu bo oczywiście gówno (zwłaszcza że pierwsze spawanie i od razu pionowo), ale podjarałem się.
Posiadam laptopa MSI Leopard GP76 11UG 889z kartą graficzną 3070 8GB.
Chcialbym kupić monitor 4K głównie do seriali , YT ale również do grania lecz póki co nie w 4K ( latem planuje kupić nowego PC ) .
Moj laptop posiada mini display port .
Pytania :
czy da się podłączyć laptopa z monitorem kableml Mini Display Port《-》Display Port bez większych problemów ?
Czy będę mógł wyświetlać obraz 4K na monitorze np na YT ?
Od czego będzie zależeć częstotliwość wyświetlania?
Częstotliwość będzie zależała od wersji DP w laptopie. RTX 3070 miał zdaje się DP 1.4a, a więc z tabelki na wiki wynika, że przy 4K i 24-bitowej palecie kolorów można wyciągnąć 120 Hz. Przy czym musiałbyś sprawdzić w specyfikacji monitora, jakie ma tryby wyświetlania, bo pewnie dostosuje się do możliwości karty.
Nawet jeśli nie, to kupisz sobie przejściówkę USB-C<->DP i wybierzesz taką, która zapewni odświeżanie, jakie chcesz. Nawet replikatory portów są dziś bardzo kompaktowe i w przystępnych cenach.
Młodemu tak się spodobało wbijanie gwoździ na ostatnich zajęciach, że postanowiłem go zająć czymś w domu. Znalazłem w pracowni kawałek ładnej deseczki i wpadłem na pomysł by zrobić anioła. Mamusia zbiera, będzie miała jedynego w swoim rodzaju i to od synka. Młody twardo wbijał, aż się zmęczył i musiałem dokończyć. Niemniej wyszło nam całkiem ładne dzieło. I to z resztek znalezionych w szufladzie
-#konstruktorelektrykamator czy ty czasem nie jesteś jebnięty?
-Nie byłbym do końca szczery twierdząc, że nie mogę z całą mocą zaprzeczyć, że to twierdzenie jest – lub nie jest prawdziwe.
-A zatem jesteś? -Yyy... Nie w każdym sensie! Powiedzmy, że mogę z umiarkowaną stanowczością zaprzeczyć twierdzeniu, że w taki, czy inny sposób, zatajam informacje o faktach bezsprzecznie wskazujących na fakt, czy jestem, czy nie....
Trochę ponad 2 lata temu geodeta wyznaczył mi rogi działki. W ich miejsce wkopałem betonowe słupki geodezyjne. Ale że jest to tylko kawałek betonu to może się przesunąć lub ktoś umyślnie go przesunie.
A czego nie a się tak łatwo przesunąć? A fundamentu mojego płotu, to są tony betonu i stali. Więc od każdego słupka odmierzyłem konkretne odległości i w fundament wbiłem gwoździe geodezyjne z dodatkową blaszką z odległością od rogu działki. Szybkimi dwoma pomiarami nawet zwykłą metrówką będę mógł odnaleźć słupek, a przynajmniej miejsce gdzie powinien być.
YouTuberzy od paru lat rezygnują z introsów, bo to im obniża wyświetlenia. Ja bym dał coś max 2 sekundy tak szczerze. Krótki dźwięk, logo, i jedziemy z tematem.
A obecna wersja jest ODPYCHAJĄCA. Przynajmniej odtwarzana na typowym do oglądania sprzęcie, telefonie i laptopie. Może na jakimś zestawie audio to brzmi dobrze.
@anty-lop
Też mi się tak wydaje. Szybkie intro maksymalnie 2 sekundowe z nazwą kanału i jakimś fajnym chwytliwym „dżinglem” jeszcze ok. Ale przeciągnięte niepotrzebnie i kłujące w uszy dźwięki to błąd.
Z jednej strony fajne że USB-C jest tak uniwersalnym portem i jak ostatnio podłączyłem zewnętrzną kartę graficzną przez Thunderbolt 4 do laptopa to jakoś trudno mi było uwierzyć że to działa, to jednak trochę mi się łezka w oku zakręciła...
@cec Nie zapomnijmy o pierdolniku w wersjach samego standardu pomiędzy 3.0, a 4.0.
Nowsze nazewnictwo też nie jest super, bo te prędkości nie zawsze są podane i trzeba sie doszukiwać.
@cec Typ A - najgorsze gówno jeżeli chodzi o kształt. Nawet większość archiwalnych złącz dzięki odpowiedniemu kształtowi widziało się jak podłączyć za pierwszym razem. A to gówno wchodzi zawsze za trzecim. Ktoś ewidentnie nie pomyślał. Na szczęście w nowych urządzeniach montują już wszędzie USB-C.
@Sensination Kiedyś wychodziłem z takiego założenia, że sprzęt musi być uniwersalny i gadać ze wszystkim, czyli mieć jak najwiecej róznych portów. Technologia poszła tak bardzo do przodu, że dopada mnie frustracja gdy coś nie ma portu USB C i w zasadzie nie mam już nic co mógłbym podłączyć np. do VGA.
@Barta55ko nie płaczę z tego powodu, płyta z gówna gigabyte dla r9 7910x3d musi mieć 4x16GB MTU3600, moje ramy są za szybkie, kontroler w CPU głupieje.
Jestem dużym fanem userscriptów w js do #tampermonkey i zdecydowanie wolę je niż roszerzenia w przeglądarkach. To co lubię w userskryptach to że, z założenia użytkownik ma wiedzieć jaki kod się u niego odpala i na jakich domenach, roszerzenia oferują więcej ale trzeba się nagrzebać żeby czytać ich kod. Też jak padnie roszerzenie trzeba liczyć, że twórca urzymuje i naprawi, a skrypt można sobie samemu na kolanie naprawić jak trzeba.
Przez lata napisałem tych skryptów setki od kilku linijkowych do jakiś mini appek na stronach dodające funkcjonalności. I sobie wypracowałem jakiś flow na live rebuild, testowanie wydawanie etc. ale zawsze jak coś parsowałem to kopiowałem ostatni i czyściłem i stawiałem coś nowego.
I ostatnio się wziąłem za templatkę i wyszedł manager do developmentu wielu skryptów z jednego miejsca, i obecnie szlifuje i testuje ale jest fajnie bardzo. Mam full support dla TypeScripta, lokalnie mi przebudowywuje skrypt i jak klikam F5 to na stronie do której developuje skrypt i odrazu mogę testować update.
Teraz przenoszę parser do wpisów na hejto z 2024 żeby zliczyć roczne wyniki w #diffle i żeby przetestować flow, ale wszystko wskazuje na to, że mam fajną czystą baze pod pisanie skryptów i jak będzie gotowe to zrobe publiczną jako templatka dla innych i niech sobie siedzi na githubie. Github jest też o tyle supper, że jak jest url do repozytorium to linkując do skryptu z paramem do "raw" żeby dostać kod będziemy mieć działający URL do aktualizacji jak ktoś korzysta z naszych skryptów może je aktualizować prosto z repo.
@Felonious_Gru kolego ja myślę, że będzie większy problem bo chyba jak się wchodzi na strone tagu to powyżej którejś strony pokazuje w kółko 20 strone a nie 21 czy 22. xD
@Deykun O, potrzebowałem coś takiego xD. Też jestem fanem userscriptów do Tampermonkey.
Ja żeby mieć live rebuild zrobiłem tak, że sam skrypt w przeglądarce jest pusty i ma po prostu @require ze ścieżką do lokalnego pliku na dysku (trzeba w ustawieniach włączyć dostęp do plików z dysku). I zwyczajnie podaje ścieżkę do pliku który jest bundlem z Vite.js. W jego configu ustawiłem sobie aby budowało mi ten plik za każdym razem jak edytuje pliki z JS i to działa. Chętnie przetestuje twoje rozwiązanie jak już to upublicznisz. Bo znalazłem kiedyś coś podobnego na GH ale nie chciało mi działać.
@Deykun chciałbym umić w programowanie na tyle, żeby zrozumieć. Znaczy się wiem co to userscript, chociaż sam żadnego nie napisałem, to korzystałem kiedyś z Greasemonkey. Jak rozumiem Tampermonkey jest odpowiednikiem w Chromie. Ale clou Twojego dzieła mi umyka. Manager tworzenia usersciptów z szablonów? W sensie że nie musisz zaczynać od zera m tylko korzystasz z wcześniej napisanych skryptów? Dobrze kombinuję?
Jak rozumiem Tampermonkey jest odpowiednikiem w Chromie.
Jest na oba, GM też używałem w przeszłości ale ludzie rekomendowali zmianę i Tampermonkey jest popularniejszy wszędzie, tez na FF.
W sensie że nie musisz zaczynać od zera m tylko korzystasz z wcześniej napisanych skryptów?
Obecnie jak się ma TM to się klika dodaj skrypt i droga wolna pisze się czysty "js" i nawet jest jakieś podkreślanie składni, ale jak masz większy skrypt to masz 600 linii ciągiem bez typów czyli z linii 600 wywołujesz funkcję zdefiniowaną w linii 100 i musisz pamiętać jakie parametry przekazać i wszystko. Tak się nie piszę solidnego JS w 2025. Ja mam u siebie jeden index z wywołaniem tej funkcji jak w linii 600, ale u mnie w kodzie to jest importowane z innego pliku i ma informacje co dostaje i co zwraca.
A mówię manager, bo w repo mogę mieć 5 skryptów i wszystkie je mogę z tego 1 repozytorium budować, bo są w swoich folderach, ale mam też funkcję którą chcę użyć kilku to mogę ją dać do folderu nad nimi i wszystkie mogą ją importować.