Zdjęcie w tle
Budownictwo

Społeczność

Budownictwo

99

Domy małe i duże, bloki i szeregowce. Budowy, wyburzenia, remonty, instalacje.

Jak sąsiad podsmaża cebulkę na jajecznicę i włącza okap to opary wchodzą do mojego mieszkania przez kanał ( ͠° ͟ʖ ͡°) Słyszałem o klapach zwrotnych do okapu i chciałem sprawdzić rozmiar żeby taką zamówić. Przy demontażu okazało się że jest coś podobnego z tym że cały czas otwarte i nie widzę nic co mogłoby to odblokować. To jakiś inny zawór jakby przeciwpożarowy? Czy na zdjęciu to jest właśnie to czego potrzebuję? Czy tak czy inaczej muszę ten zawór zwrotny dokupić?
To w ogóle jest normalne, że przez kanał wentylacyjny powietrze mi wpada do mieszkania? Zgadywałbym, że powinno to działać jak wyciąg...
3d62b398-fb3b-435a-b885-ea6d955650d4
cebulaZrosolu

@niebylem ja mam dwie klapy zwrotne. Jedna przy samym okapie, druga przy pionie wentylacyjnym. To co pokazujesz to klapa ppoż

827c3873-422f-4d31-98a0-e67bf4a50757
AdelbertVonBimberstein

@niebylem nie jest normalne a okap nie powinien być podłączony do ciągu wentylacyjnego. Możesz to zgłosić w swojej spółdzielni.

To co pokazujesz to chyba zagroda właśnie ppoz.

Potrzebujesz coś tego typu jak na zdjęciu. Lujowe ale trochę działa.

3de32c90-265b-4dc0-af65-ebeb4a58a38d
MaMajk

To jest klapa przeciwpożarowa

Zaloguj się aby komentować

Do czego służą te czerwone elementy w ścianie budynku? #budownictwo #pytanie
c237c618-bd31-4082-8bf5-32342d181eae
Astro

@DerMirker a to nie są te gownienka do sprawdzania jak budynek osiada/pracuje?

Zgaduje tylko po tych trzpieniach po środku.

UmytaPacha

@DerMirker budynek ospy dostał

Lubiepatrzec

A to nie jest woda dla strażaków?

Zaloguj się aby komentować

Ludzie, trochę zgłupiałem, więc chciałbym zapytać mądrzejszych ode mnie.
Mam działkę, która jest objęta MPZP. Działka ma przeznaczenie MNU (mieszkaniowe jednorodzinne i uslugowe), klasa gruntu RV. No i chłop wymyślił, że postawi sobie domek 35 mkw na zgłoszenie. Urzędniczka, do której poszedłem by "rozpocząć procedurę" poinformowała mnie, że "uuuu ale to trzeba najpierw złożyć wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej". Jako, że nie miałem czasu drążyć, odstawiłem temat do dalszej analizy. Zawsze byłem przekonany, że takie wyłączenie robi się dla działek rolnych lub tych gdzie nie ma MPZP. Czy coś się zmieniło w tej kwestii i biurwa miała rację, czy była niewyspana i wolała mnie odesłać z kwitkiem? Pomożecie?
#budownictwo #budowadomu i #prawobudowlane
pigoku

@Banan11 taki kraj że co urząd, co gmina to inne podejście 😁

Przy zgłoszeniu, z tego co wiem, a sam składałem dwa razy, to wrzucasz na dziennik podawczy wniosek z mapka, rysunkiem i opisem, im lepiej i profi wygląda, tym mniejsza szansa ze ktos cos sie doczepi. I czekasz 2 tygodnie chyba, jak gmina nic nie odpisze to możesz robić.

Będziesz chodził się pytać urzędniczki to się dopytasz i zawsze coś znajdzie bo to taka mentalność że się nie da i trzeba jeszcze to i tamto. A jak trzeba wydać opinie na piśmie to się okazuje że już nie są tacy do przodu.

Fen

@Banan11 sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana niż poprzednicy opisują. Ważne jest też pochodzenie gruntów - mineralny/organiczne. Pamiętaj też, że twój budynek musi spełniać wymagania postawione przez MPZP dotyczące kształtowania nowej zabudowy.


Jeżeli będziesz potrzebował pomocy to daj znać na priv, prawdopodobnie na każdym etapie będę potrafił Ci coś doradzić

Banan11

@dez_ @argonauta @Heterodyna @pigoku @wonsz zostawię tu komentarz ku potomnym. Dzięki @Fen udało się potwierdzić, że jeśli nawet w MPZP działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkalną lub usługową, ale jest ona w rejestrze gruntów oznaczona jako rolna, leśna, pastwiska, łąki itd, to trzeba wystąpić z wnioskiem o wyłączenie z produkcji rolnej, itd. Warto to wiedzieć, bo koszty mogą być bardzo duże. Jak duże - patrz tabelka. Oprócz jednorazowej opłaty, płaci się przez 10 kolejnych lat!

Dlatego kupując działki, oprócz MPZP sprawdzajcie rejestr gruntów (w wypisie jest zawsze taka informacja lub w geoportalu - nie zawsze).

Finalnie - u mnie przed zgłoszeniem budowy, muszę wyłączyć grunt pod planowanym budynkiem z produkcji rolnej. Plusem jest, że nie będzie mnie to nic kosztować.

e5c1639c-657e-463b-a2d5-f3f66f09da01
b91f988c-6851-488f-8c8c-6c1a67e488d9

Zaloguj się aby komentować

Który chętny zakredytować się po same kule na trzydzieści lat? To nie ruina, mój misiu kolorowy, to nowe budownictwo od dewelopera
0e846320-1cf2-4a05-95de-c6175a43e475
7c58f79c-8ef2-4ad3-93d9-85d7f4cdb97f
Wrrr

@Tabs0n spoko spoko, za niedługo na wp i Onecie znowu pojawia się sponsorowane artykuły, że wielka płyta w krotce się rozleci xD

Klopsztanga

Ale cieniutkie ścianki. Serio tak się teraz robi?

Tabs0n

Bonusik pod tytułem: "Pracuję na budowie w Polsce, zatem jestem nieśmiertelny!"

ee0d846a-fa28-4ea6-a192-b5fbec443c29

Zaloguj się aby komentować

Czołem!
Ma ktoś może doświadczenie z kupnem projektu budowlanego ze strony wybieramprojekt.pl ?
Jestem zdecydowany na projekt, który akurat na ich stronie jest najtańszy, jednak sama strona w ogóle mnie nie przekonuje xD
Ten sam projekt jest też np. na extradom.pl oraz na kilku innych stronach.
#pytanie #budownictwo
jarezz

@Panda ja brałem ezyradom. Pierwszy był zwrócony, bez żadnego problemu. Generalnie te strony to pośrednicy więc obczajaj promocje.

Ewentualnie weź rzuty i zasuwaj do architekta żeby zrobił coś swojego dla. Ciebie

Adaptację i tak będziesz musiał zrobić.

Zaloguj się aby komentować

Za nami najcieplejszy luty w Polsce w historii pomiarów.
Oczywiście odbiło się to na zużyciu prądu do ogrzewania domu.
W lutym na grzanie domu (z pompą obiegową podłogówki), ciepłej wody i rekuperację poszło 250 kWh.

Dla porównania:
luty 2021: 527 kWh.
marzec 2021: 350 kWh
kwiecień 2021: 230 kWh

luty 2022: 320 kWh
marzec 2022: 300 kWh
kwiecień 2022: 220 kWh

luty 2023: 330 kWh.
marzec 2023: 280 kWh
kwiecień 2023: 140 kWh

Jak widać tegoroczny luty termicznie był porównywalny bardziej z kwietniem, niż z lutym.

#dompasywny #ogrzewanie #pompaciepla
twombolt

@GazelkaFarelka Ile ty masz metrów domu, że tak mało energii ci idzie?

myoniwy

Cieplejszy luty > mniej spalonego węgla > mniej CO2 > mniejsze ocieplenie > zimniejszy luty > więcej spalonego węgla > więcej CO2 > cieplejszy luty

ed1ebfa8-73d2-4aad-b5c6-7deda1d2dd83
KUROT

@GazelkaFarelka co prawda dwa razy większy dom ale mi poszło cztery razy tyle.

90175745-c03b-46f1-8d34-e944e70f0166

Zaloguj się aby komentować

Money.pl podaje że rząd szykuje zmiany, które pozwolą budować mieszkanie bez zagwarantowanego 1 miejsca parkingowego na mieszkanie.
Skurwodeweloperzy oczywiście już się nie mogą doczekać, bo kto to by słyszał, żeby ludzie mieli gdzie parkować swoje jedno, jedyne, pieprzone auto, po co ono komu.

Kilka miesięcy temu podawałem, że nawet istnienie tego prawa nie przeszkadza, jeśli ktoś się postara.
Na Ochocie w końcu ruszyła budowa TBSa o który od lat toczą się boje (specjalnie dla niego zlikwidowano prężnie działający bazar).
Budowa została zablokowana przez wojewodę mazowieckiego ze złego PiSu, ale władza się zmieniła, przyszło dobre PO, i już można.

Warto zrozumieć wagę tego co się dzieje - prezydent Stolicy publicznie się chwali, że W KOŃCU UDAŁO SIĘ (zobacz wideo) przepchnąć tą inwestycję, czyli ordynarnego wała. W miejscu gdzie on stanie od lat i tak nie ma już wolnych miejsc parkingowych, teraz będzie jeszcze gorzej.
No ale po co one komu. Mieszkania pójdą pod wynajem, you will own nothing and you will be happy.

https://www.money.pl/gospodarka/zmiany-w-lex-deweloper-branza-parkingowy-wymog-musi-zniknac-7000188460038656a.html

P.S.
W wolnej chwili muszę wyszukać za której władzy zmieniono przepisy dzięki którym teraz można budować tak blisko że da się nasikać do balkonu sąsiada z przeciwka. Chodzi o konkretny wzór matematyczny który określa, ile światła ma wpadać do mieszkania itd.

#patodeweloperka #mieszkanie #budownictwo #niewolnictwo #nieruchomosci #wynajem
Opornik userbar
06a69afd-7ad9-4c86-8f31-3365611248ef
parapet-inferno

@Opornik prężnie rozwijający sie bazar na banacha. No dawno nic tak zabawnego nie przeczytałem. Mieszkałem, po drugej stronie ulicy. Ten prężnie rozwijający się bazar, to była wylęgarnia szczurów, bud pokrytych eternitem i chińskich podjebek. W klatce z kwiatami tymi 24h to wszyscy najebani. Dwa warzywniaki ma rogu go ratowały… generalnie nie miał podjazdu do jakiegokolwiek innego warszawskiego bazaru.


Nie bronię deweloperów, uważam że ten bazar powinien zniknąć 20 lat wcześniej.

Budo

@Opornik w uk to doszło dość daleko. Nie tylko legalne są mieszkania i bloki bez żadnych parkingów (np. ja mam takie), ale i są nawet inwestycje, gdzie mieszkańcy mają zakaz ubiegania się o miejskie pozwolenie na parkowanie, więc nie ma szans na normalny parking permit.

Ja,jeśli kupię samochód, to mogę się ubiegać o miejski permit w okolicy zamieszkania.

kwiatek87

Jeżeli ktoś nie ma i nie potrzebuje samochodu to nie widzę problemu. Problemem jednak jest mentalność ludzi, którzy jednak potrzebują samochodu i twierdzą, że "jakoś to będzie" a później płacz. Ludzie kupią wszystko nawet jak im nie pasuje byle mieć coś swojego. Ostatnio widziałem największe kuriozum pod Wrocławiem. Domki z mini tarasikami (chyba z mieszkaniami w stylu góra, dół, nie bloki), chyba z 4m obok postawiona ściana wyciszająca i za nią obwodnica 4 pasy (2 w każdym kierunku) i rondo (czyt. samochody ciągle przyspieszają i hamują). To jest dopiero patodeweloperka i wszystko było sprzedane, ludzie mieszkają.

Zaloguj się aby komentować

Najfajniejsze przy budowie domu jest to, jak staje się po trochę coraz bardziej twoim bezpiecznym schronieniem.

Najpierw są mury. Jest w nich nadal zimno, a na głowę pada deszcz, ale jak schowasz się do pomieszczenia bez okien to jest tam cieplej, bo jesteś już osłonięty od wiatru i daje ci prywatność, odsłaniając cię od drogi. To jest taki przedsmak ciepła, jakie daje twój dom.

Potem dach. Dach to kolosalny etap. Dach to coś, co odróżnia schronienia ludzi od zwierząt. Zadaszenie to coś, czego szukają zwierzęta, usiłując schronić się przed deszczem. Ptaki, koty sąsiadów. Oto twój dom jest już takim schronieniem. Od pustego miejsca na działce gdzie pada i wieje jak wszędzie naokoło, masz już prawdziwe schronienie. Możesz stać, słuchając deszczu bębniącego po dachu, z tą miłą świadomością, że na ciebie nie spadnie ani kropelka. Możesz już pod tym dachem przechować coś, co trzeba chronić przed opadami. Jeszcze hula wiatr. Ale to nic.

Potem okna. Okna mój mąż najpierw zrobił z grubej zbrojonej folii, przymocowanej drewnianymi listwami do ościeży. Wstawił prowizoryczne drzwi z OSB. W środku przestał hulać wiatr i choć nadal jeszcze było zimno, najwyżej kilka stopni, tak jak na dworze, wejście do domu było już odczuwalną przyjemnością. A jak jeszcze wstawił tani tymczasowy piecyk koza! Można było rozsiąść się na styropianie z kubkiem herbatki.

Lubię teraz bardzo zasypiać w nocy, jak pada deszcz, jak wieje - im gorsza pogoda na zewnątrz, tym czuję się bardziej przytulnie w naszej kryjówce.

#budowadomu
Man_of_Gx

@GazelkaFarelka Pamiętam jak mimo gołego betonu ale z działająca wodą i kominkiem spędziliśmy pierwszą w życiu noc we własnym domu, na styropianie bo innych mebli nie było

A teraz bez wielostrefowego materaca i spec poduszki plus jaśka człowiek nie da rady się wyspać, ech...


Gx

ivaldir

@GazelkaFarelka Przy zastanawianiu się dom/mieszkanie w bloku, szukałem w necie właśnie takich opinii/wpisów. Nie jakiegoś pierdzielenia o kosztach, zyskach/stratach, dojazdach, malowaniu płotu (hehehe), tylko tego jak różni ludzie odczuwają życie w domu. Najlepiej ci którzy najpierw mieszkali w bloku, a potem w domu. Miałem swoje wyidealizowane spojrzenie, ale potrzebowałem jakiegoś rodzaju weryfikacji. I właśnie tego typu wpisy najlepiej oddawały wrażenia, a nie jakieś suche liczby/"fakty"/za i przeciw. Po zamieszkaniu, moje wyobrażenie o mieszkaniu w domu zostało zweryfikowane i mogę śmiało powiedzieć, że jest inaczej i lepiej. Zdecydowanie jestem kompatybilny z domem jednorodzinnym :-).

GitHub

@GazelkaFarelka jak przeczytałem o kotach sąsiadów to chciałbym żeby mój dom jeszcze nie był schronieniem xD

Szanuję, że mężowi chciało się okna tą folią zakrywać. Mnie by się nie chciało. Chociaż jak pomyślę o tych kotach...

Zaloguj się aby komentować

Witam inwestorów i budowlańców.
Szukam porady.
Jestem w trakcie budowy domu, do stanu deweloperskiego zostało: położyć styropian na chudziaka, zrobić wylewkę z rurami od podłogówki i ewentualnie zamontować kocioł gazowy.
Chciałbym sprzedać ten dom i nie wiem czy lepiej zrobić to przed odbiorem w obecnym stanie czy po odbiorze.
Pytanie jest takie.
Czy do odbioru domu potrzebny jest kocioł?
Jeśli tak to czy musi to być docelowe źródło ogrzewania czyli właśnie kocioł gazowy czy można np. wstawić narazie samą kozę bo mam dodatkowy kanał w kominie i jest taka możliwość.
Jak było u was przy odbiorze, na co zwracano uwagę?

#budownictwo #budowadomu #budujzhejto
Dalmierz_Ploza

Raczej do odbioru i zapisaniu domu jako do użytku mieszkalnego nadający się - potrzebne jest wszystko to by można było w nim mieszkać przez cały rok - to tyczy się także zatwierdzonego w projekcie, legalnego źródła ciepła (z jego odbiorem technicznym) jak i nawet ocieplenia budynku - sam stryropian zgodny z projektem wystarczy - elewacja nie jest musowa do odbioru.


No chyba, że ktoś, kto ma uprawnienia do podpisywania papierów odbioru Ci to przyklepie na gębę - wtedy to już inna bajka.

GazelkaFarelka

@Enzo generalnie muszą być protokoły odbioru wszystkich przyłączy (prąd, woda, gaz jeśli ma być do grzania, kanaliza lub szambo, oczyszczalnia) i instalacji elektrycznej, wodkan, wentylacji, gazowej jeśli ma być. Do tego inwentaryzacja zrobiona przez geodetę.

dez_

Zasadniczo łatwiej będzie Ci sprzedać dom po odbiorze, świadomy kupujący będzie się obawiał zakupu domu w budowie więc możesz sobie ograniczyć popyt.


Zrób wszystkie odbiory i dopytaj kierbuda czy koza wystarczy, on będzie wiedział najlepiej czy lojalny nadzór budowlany może się czegoś czepiać. Niektóre w ogóle nie bawią się w kontrolę jednorodzinnych.

Zaloguj się aby komentować

Znalazłam chwilę, aby zrobić statystyki - podsumowanie roku z podziałem na miesiące.
Na pierwszym wykresie pokazane jest zużycie prądu, z podziałem na prąd pobrany z sieci i prąd z własnej fotowoltaiki.
Na drugim wykresie widać, co składało się na zużycie w poszczególnych miesiącach.

W nowoczesnym domu sezon grzewczy udało się skrócić do 6 miesięcy, utrzymując w domu temperaturę +24 stopnie. Na ogrzewanie, wentylację oraz grzanie ciepłej wody poszło mniej prądu, niż na zwykły domowy użytek - gotowanie, pieczenie, pranie, sprzęty domowe i oświetlenie.

#dompasywny #fotowoltaika
eb050fd1-c3b0-44fe-bcdc-165665f9b9e6
MarianoaItaliano

Panie, 24 stopnie? Tożto sauna, w gaciach samych bym musiał latać

Piechur

Biorąc pod uwagę koszt instalacji fotowoltaiki, konserwacji etc., a oszczędności wynikającej z wygenerowanej przez niej energii - kiedy wychodzi się na plus przy tej inwestycji? Jak to wygląda w Twoim przypadku? Pytam z czystej ciekawości.

wykopany

Powinni pokazywać pierwszy wykres wszystkim, którzy myślą że OZE w Polsce to jest 100% alternatywa dla węgla lub atomu.

Zaloguj się aby komentować

Trochę afera,

Zgłosiliście przydomowe oczyszczalnie ścieków do urzędu?
Zgłoszenie jest bezpłatne dla tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego.

Chyba że mieszkacie w Poznań, wtedy opłata jest obowiązkowa, nielegalnie.
Urzędasy dowiedziały się że z ich pobieranym od lat 120zł/dom jest coś nie tak, trochę panika, zastanawiają się co z tym fantem teraz zrobić (° ͜ʖ °)

Kto nie zgłosił, ten się pewnie i tak dowie o tym obowiązku, okresowo pojawiają się kontrole.

#prawo #ochronasrodowiska #budownictwo #budujzhejto #remontujzhejto
93fc83b2-30c3-4fa1-9091-70385fef4555
GazelkaFarelka

@Marchew Jak to cwaniaki z Poznania. Kiedyś też pobierali opłaty za parkowanie w soboty mimo że to było nielegalne bo ustawa na go nie pozwalała. Musieli oddawać kasę za mandaty XD

Zaloguj się aby komentować

Pytam dla szwagra i siostry.
Takie drzwi przesuwne, spadły z rolki z tyłu, albo rolka odseparowała się od drzwi.
Da się jakoś łatwo te drzwi zdemontować żeby to naprawić?

#budownictwo #remontujzhejto #naprawa #pytanie
entropy_ userbar
1e0f791d-f3a5-4d6f-bbe6-acde9c252736
dbd7d678-b7fc-4848-87d9-ddf4cc69b739
MaMajk

Dało się założyć to prawdopodobnie da się również zdjąć ;)

Dzban3Waza

Włóż rolkę na prowadnicę

m_h

Chyba mam podobny mechanizm, opiszę jak to u mnie wygląda:


  1. Prowadnica ma kilka śrub nad futryną, powinieneś być w statnie ją odkręcić i wyciągnąć.

  2. Po przeciwnej stronie prowadnicy powinna być blokada: ustawiasz ją jak głęboko mają drzwi się chować, jeżeli spadła to jej poszukaj i przykręć.

  3. Powinny się tam również znajdować rolki do drzwi, wsuń je do prowadnicy zanim przykręcisz blokadę.

  4. Na szczycie drzwi są śruby do regulacji, powinny wejść w te prowadnice które wcześniej wsunąłeś do szyny.

  5. Nakładaj drzwi od tej strony co się chowa, czyli: jeżeli drzwi chowają się w ścianę w prawo, zakładaj od prawej strony i vice versa z lewą.

Zaloguj się aby komentować

Podsumowanie energetyczne roku 2023 w kontekście porównania z poprzednimi dwoma latami.

Dom ok. 120 m2, prawie pasywny (wg projektu 21 kWh/m2/rok), III strefa klimatyczna, wschód kraju.
Pompa ciepła powietrzna, rekuperacja, zorientowany przeszkleniami na południe i zachód.
Dom parterowy, zwarta bryła, w całości na podłogówce.
Wszystko w domu na prąd (kuchenka indukcyjna), od 2022 roku doszła suszarka automatyczna, od 2023 budynek gospodarczy oraz regularne pieczenie chleba i innych wypieków (stąd wzrosty prądu bytowego).
W domu temperatury około +24 +25 stopni.
Klimatyzacja - w pierwszym roku bez podlicznika. Używana do chłodzenia oraz sporadycznie do ogrzewania.

W 2023 na ogrzewanie domu oraz rekuperację poszło tylko 1762 kWh, co daje okolice 15 kWh/m2, a więc wartość graniczną dla domu pasywnego. Żartuję sobie, że to, co poszło więcej na gotowanie i pieczenie, zostało zaoszczędzone na ogrzewaniu domu - bo przy rekuperacji ciepło wydzielane przez wszystko w domu jest odzyskiwane i zwracane z powrotem do pomieszczeń. Faktem jest jednak, że rok 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów i widać to też w kosztach ogrzewania.

W tym roku zwróciła się nam fotowoltaika - od założenia wyprodukowała ponad 17 000 kWh, co po dopłatach i uldze podatkowej pokryło koszt jej montażu jeszcze po starych cenach prądu. Od połowy tego roku wszystko, co wyprodukuje instalacja, to już czysty zysk. Przed nami jeszcze 12 lat wg umowy/ustawy.

W osobnym wpisie podsumuję 2023 rok z rozbiciem na miesiące.

#dompasywny #pompaciepla #energetyka
50bc756c-52d7-4f43-8089-609a13b2b820
vinclav

Ile koszt takiego domu? Całościowo pod wprowadzenie się.

m-q

@GazelkaFarelka tak to wyglądało u mnie w 2023. Niestety mam tylko dane z eLicznika, nie prowadzę dokładniejszych pomiarów.

Dom 160 m², pompa ciepła, reku, podłogówka, klima (24 °C cały rok), fotowoltaika.

Od założenia FV (3,5 roku, jeszcze na starych zasadach prosumenta) rachunek za prąd to ok. 200 zł /rok (opłaty stałe).


Edit: apka od FV pokazuje produkcję 9250 kWh. To by chyba znaczyło, że 1800 skonsumował dom a reszta poszła do sieci

1a731348-c850-4778-a507-9194ad685050
c82ac385-c2e9-4d2f-abd8-3b67c1c32171
vinclav

@GazelkaFarelka dzięki za odpowiedzi, jak wtedy było 3k/M2 to pewnie teraz jest z 5k/m2.


Co masz na myśli "stan developerski"? Słyszałem rożne ilości i objętości prac wliczanych w ten "stan". Czy taki dom jest z pustaków ? Bo widziałem jakieś "sendomy" drewniane z wypełnionymi ścianami watą, jakoś mnie to nie urządza, szczerze mówiąc.


Podpięcie melioracji, jakiejs elektryczności, internetow, wody, kanalizacji. Jak to wygląda?

Zaloguj się aby komentować

Wasze bezterminowe zaświadczenia UDT tracą ważność z dniem 1 stycznia 2024.
Warunkiem przedłużenia było złożenia wniosku do 2 października.
Kto nie przedłużył, ten je stracił.
Zapewne BHP'owcy po 1 stycznia zaczną swoje mandatowe żniwa.

Wszystkie zaświadczenia kwalifikacyjne wydane na podstawie postępowań wszczętych przez UDT przed 01 czerwca 2019 roku tracą ważność 1 stycznia 2024.
źródło: https://www.udt.gov.pl/kwalifikacje-osob/przedluzanie-okresu-waznosci-zaswiadczen-kwalifikacyjnych

@Felonious_Gru

#UDT #budownictwo #inzynieria #pracbaza #januszex
Oł jea. Jedynie 4 lata od zamieszkania wziąłem się za to. Problem był ze zmieszczeniem i ułożeniem przewodów. W końcu dłutem przeorałem puszkę, podkułem i jakoś weszło. Mocowanie też musiałem wywalić. Oczywiście jest przewód, adapter kątowy, gniazdo, przewód i adaptery hdmi <-> mini displayport. Trochę chujowo dla sygnału, ale chromecast mi tnie jak pojebany, a apka tvp vod się wykrzacza. A dodatek pokazuje reklamy

#budownictwo #budujzhejto #budowadomu #wykonczenia #chwalesie
5c473ef5-e397-4476-b7bb-e3c05041304d
4b7a2dc3-e0d9-45d9-ac75-94244f567e5a
f3903d3e-ec59-4d71-8940-351d0caad2d3
KLH2

A pokaż no to pod telewizorem. To z kablami. Może też być link

Zaloguj się aby komentować

Niedługo będę wymieniać to gówno.
Siedzę teraz, ustawione na max i leci letnia, czasem odrobinę cieplejsza, a po chwili chłodna... Zapętlić, z tendencją do przejścia do chłodnej im dłużej leci.

Nigdy więcej gówna Teesta z Leroy Merlin.

Jakieś propozycje na nową baterię termostatyczną?
Taka żeby po tygodniu nie chodziła ciężej od drzwi w starym pociągu i żeby wymiana elementu termostatycznego była możliwa. Bo tutaj nie mam pojęcia jaki bym miał model kupić...

No i żeby faktycznie dało się puścić wrzątek i lodowatą wodę jak jest potrzeba.

#lazienka #budownictwo #armaturalazienkowa #pytanie #ehhhhhhhhhhhhhhhhhh

PS: w odbiciu nic nie widać poza zniekształconym nie wiadomo czym. Nie ma co zoomować, kurczak nie jest na sprzedaż. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
c9c70144-6bd1-47c8-ba9d-737305a7965c
peposlav

@Acrivec mam podobną baterię Grohe i działa bez zarzutu.

s_____

@Acrivec Ja mam kfa, woda twarda, zażelaziona a bateria działa.

radidadi

@Acrivec właśnie wymieniałem głowicę po 3 latach w Deante, koszt głowicy 200pln.. Jak będę wymieniał całą deszczownice to raczej ze standardowym mieszaczem.. Jedyne baterie z którymi nie ma problemów to hansgrohe ale są dość drogie

Zaloguj się aby komentować

#majsterkowanie #remontujzhejto
Powitać, hello there, dobry wieczór!

Przybywam z prośbą o poradę od mądrzejszych, bo jam w kwestiach budowlanych jestem nieopierzonym newbie.
Z różową właśnie finalizujemy zakup połówki bliźniaka. Fajna chata, po remoncie (potwierdzone info, gość odziedziczył większą chatę i w tej postanowił dokończyć remont i sprzedać, więc raczej bez niespodzianek).

Mamy 2 piece gazowe dwufunkcyjne z otwartą komorą spalania (jeden parter, drugi piętro - pokłosie podziału na dwa mieszkania X lat temu). Wiekowe i dawno nie chodziły, toteż przyjechał majster, posprawdzał poczyścił, pompkę rozmontował i zmontował i ruszyły.

Niestety na sam koniec stwierdził że w jednym to na jego oko to się spaliny cofają i go się nie powinno włączać. Sprawdził to przykładając rękę przy piecu i twierdząc że wilgoć czuć.
Cholera, ja tam nic nie czułem ale cóż, jestem newbie.
Jak pojechał odpaliłem jeszcze ten piec i poszedłem na dach - dym z komina niby normalnie leci. Fotka z lampą, komin wygląda na drożny. Nic innego pod ręką nie miałem to i od góry i od strony pieca wpuściłem żmijkę i nic nie zastałem blokującego drogę.
Czujnik czadu&dymu dziś zamontowany, pokazuje same zera.

Tak więc moje pytanie, poleci ktoś czym to można sprawdzić? Czy od razu dzwonić po kominiarza?

tl;dr
Gość od pieca gazowego twierdzi że w kominie ciągu nie ma, ja myślę że jest. Komin czysty i leci dym, jak to sprawdzić?

Za wszystkie sugestie dozgonne dzięki i Chwała Wam!
dez_

A na wuj w kominie gazowym ciąg? Kocioł ma swój wentylator który wypycha spaliny ¯\_(ツ)_/¯


(Chyba że to jakiś stary kocioł który działa inaczej, wołaj następnego speca do weryfikacji bo to nie są kwestie do rozstrzygania przez randomy z neta).

mortt

@dez_ to nie znaczy, że mu się udaje. Nie wiem jak to się po polsku nazywa ale możesz mieć "backflow", jak wsadzisz wiatrak w rurę i ją zatkasz to powietrze wyjdzie z tyłu wiatraka, gdzieś musi a nie mamy do czynienia ze szczelnym układem więc się komin nie napompuje tylko spaliny wrócą.


edit: nie wiem nawet czy angielska nazwa jest poprawna. Termin znam z for dla drukarzy 3d więc może być różnie

dez_

@mortt kumam o co chodzi, odnosiłem się jedynie do kwestii ciągu w kominie (to kwestia czystej fizyki), komin oczywiście może być niedrożny - u mnie kiedyś jakiś wróbelek się wtarabanił i musiałem rury rozkładać żeby go ewakuować.


Co do samego cugu w kominie to byłem świadkiem jak kominiarz nie podpisał protokołu bo w zimnym domu (budowa) nie było cugu - na zewnątrz było cieplej niż w środku. Tyle w kwestii kompetencji niektórych majstrów.

Ziutson

Dzięki za odpowiedzi, kominiarza zawezwę

O tyle jest to śmieszne że kwoty mam sprzed dwóch tygodni, bo kominiarz był wezwany jeszcze przez poprzedniego właściciela i przegląd zrobił.


Ale teraz ściągnę typa na konkretną robotę i sprawdzenie czy jest ok.

GazelkaFarelka

@Ziutson Stare piece z otwartą komorą spalania zaciągają powietrze z mieszkania. Żeby nie robiło się w domu podciśnienie, albo ciąg wsteczny, musisz mieć nawiewniki w oknach (masz?), rozszczelnione albo uchylone okna, podcięcia w drzwiach. Słowem, żeby powietrze ze spalinami wylatywało kominem, musi gdzieś wlatywać. Zatkaj słomkę palcem z jednej strony a z drugiej ssij (wentylator). Coś ci wyciągnie? No nie, bo nie ma z drugiej strony nawiewu.


Na twoim miejscu rozważyłabym wymianę na piec z zamkniętą komorą spalania, gdzie powietrze jest pobierane oraz usuwane spaliny przez komin (komin dwukierunkowy). Wtedy żyjesz spokojnie, a nie zastanawiasz się, czy dzisiaj przypadkiem nie masz pozamykanych szczelnie wszystkich okien i nie cofają się spaliny z czadem do domu.

Zaloguj się aby komentować

Następna