Zdjęcie w tle
Budownictwo

Społeczność

Budownictwo

85

Domy małe i duże, bloki i szeregowce. Budowy, wyburzenia, remonty, instalacje.

Posiadam podłużną, wąską działkę leśną.

Wystąpiłem do urzędu miasta o zmianę w MPZP na budowlaną by móc spróbować się na niej w przyszłości wybudować.

Miasto nie zgodziło się na zmianę całości i po kilku latach w końcu wyznaczyło mniej więcej 1/3 działki jako teren do zmiany z leśnego na mieszkaniowy.

Wyznaczyło to chyba dorysowując się do przestrzeni jaką ma część budowlana działki sąsiedniej.

Teraz wstąpiłem do urzędu o wypis i wyrys z MPZP dla tej działki żeby odlesić tą część działki.

Ku mojemu zaskoczeniu na wypisie jest tylko podane, że MPZP zakłada dwa rodzaje typów zagospodarowania dla tej działki i tyle.

Pojechałem do urzędu i poprosiłem o podanie dokładnej powierzchni jaką urząd wyznaczył na teren do przekształcenia na budowlany. Panie stwierdziły, że urząd tego nie wie, a ja mogę sobie zmierzyć na miejskim portalu ale "i tak za każdym razem wyjdzie panu trochę inna wartość". ಠ_ಠ

Niech ktoś mi wytłumaczy, przecież ja muszę wiedzieć gdzie się kończy ten teren, muszę wiedzieć czy mogę wystąpić o wyłączenie z produkcji leśnej całych 0,05ha czy mniej i muszę wiedzieć od jakiej linii muszę się odsunąć te cholerne "12m od linii lasu.

#budowa #budownictwo #budowadomu #architektura #pytanie

Zaloguj się aby komentować

Cześć.

 

Mam pytanie bardziej na zaś. Otóż moja sąsiadka z dołu przez ostatnich kilka tygodni robiła remont u siebie w mieszkaniu. Twierdzi, że od półtora tygodnia zalewamy jej mieszkanie regularnie (gdzieś blisko pionu). Z nami się nie kontaktowała (bo jest nawiedzona i wredna, serio), tylko zadzwoniła do spółdzielni. Dziś miałem już 3 wizytę hydraulików no i oni nie widzą żadnego wycieku, 'sucho jak pieprz'. Poprosili mnie, żebym wykuł jedna płytkę (rury w zabudowie) tam gdzie mam kibelek, bo jak twierdzą, to ostatnia możliwość, gdzie mogą coś sprawdzić.

Baba twierdzi że te zabudowę mam całą skuć bo jak tak można, a na prośbę hydraulików żeby jedna belkę ściągnęła powiedziała, że nic nie będzie robić. Umówiłem się z hydraulikiem, że postaram się te jedną płytkę zdjąć i oddzwonię do nich.

Mam przeczucie, że baba na tym nie skończy i będzie mi kazać wszystko kuc, a ja mam wrażenie, że to niekoniecznie u mnie cieknie. Pytanie, czy ktoś miał do czynienia z podobną sytuacją? Ponieważ baba jest wredna i napsuła mi już dużo krwi, w przypadku gdy nie znajdziemy żadnego wycieku, chce ją obciążyć wszystkimi kosztami remontu. Jak się za to zabrać? Tak jak pisałem na wstępie, to na zaś. Może mi się ta wiedza nie przydać, ale za wszelkie rady jestem wdzięczny. W każdym razie plan miałbym taki, że całe postępowanie przekazalbym od razu kancelarii. Co sądzicie?

 

#remonty #sasiedzi

Zaloguj się aby komentować

Udało się, bolier działa Kurla deal życia, boiler 100l za flaszkę dostałem.

Zaloguj się aby komentować

Mam dom i chciałbym postawić niedaleko domek dla gości

Założenie jest by był to domek całoroczny, żeby niezależnie od pogody można tam mieszkać.

Są różne rozwiązania, widziałem domki holenderskie, drewniane całoroczne, domki prefabrykowane.

Ktoś z was doradzi co wybrać by było wygodnie, w miarę przestrzennie (50 do 70m) jakoś 2 sypialnie.

 

#architektura xd

Zaloguj się aby komentować

KURWA MAĆ! To jest szczyt wszystkiego. Człowiek wykonuje swoją pracę najlepiej jak tylko potrafi. Stara się, dba o bezpieczeństwo, przestrzega przepisów BHP i tych dotyczących obsługi żurawi wieżowych, które zawarte są w rozporządzeniu (sic!). Co dostaje w zamian? SKARGĘ! Budowa skarży się, że operator nie chce pracować! TAK KURWA NIE CHCĘ! Nie w warunkach atmosferycznych, które mi na to nie pozwalają. Jak w jakimś krzywym zwierciadle... to nie tak, że powinieneś być zaskarżany w momencie jak zrobisz coś niezgodnego z przepisami i zagrażasz bezpieczeństwu na budowie. Skarga leci na Ciebie, kiedy dbasz o zdrowie i życie ludzi, którzy pod Tobą pracują XDDD

 

W gwoli wyjaśnienia operator żurawia wieżowego (najwyższe stanowisko na budowie hehe) zobowiązany jest przerwać pracę przy prędkości wiatru osiągającym w porywach ponad 15 m/s.

 

Tylko kasa kasa kasa, co tam bezpieczeństwo ludzi na budowie. Dyrektorek się złości, bo opóźnienia są i telefonuje jak mały gnojek, że ktoś nie pozwala mu się bawić we własnej piaskownicy.

 

Nic tylko się śmiać.

 

#patodeweloperka #budownictwo #pracbaza

14f6eeed-9274-4bcf-8205-09461d5e5432

Zaloguj się aby komentować

Aktualny postep budowy:

  • jutro/pojutrze wiezba bedzie skonczona i wjedzie membrana, wiec wkoncu z grubsza przestanie padac do srodka
  • jutro jade podpisac umowe na okna/drzwi zewn/ brame garazowa
  • hydraulik od calej instalacji, tj. rowniez pompy cieply i podlogowki jest w trakcie kalkulacji kosztow i dobierania pompy

#budujzhejto #budownictwo #architektura #dom #chwalesie

2ba37ffd-7471-4a5b-8c9d-2acb91162108
banan-smietana

@jaczyliktoo oj tak ja wprawdzie mieszkanie a nie dom ale jest pani architekt z nadzorem to jeden wielki prezent dla mnie. Po pierwsze dokładny projekt wnętrza z umeblowaniem potem wszystkie przeróbki elektryki i hydrauliki, ogrzewania pod projekt. Żadnego latania po sklepach bo całe wyposażenie jest już w projekcie tylko zamawiam i odbieram. Różowa coś ostatnio buczała że może stół okrągły a ja tylko projekt otwarlem pokazałem palcem na wybrany stół i elo.

1
MrBean

@bartek555 Nie. Mówię o kompletnym projekcie budowlanym, tj. projekcie architektoniczno-budowlanym, zagospodarowania terenu i technicznym wraz z wtórnikiem geodezyjnym i badaniami gruntu.

0

Zaloguj się aby komentować

Przymierzam się do nowej wkrętarki bo mój parkside się rozleciał, chciałbym coś budżetowego, raczej nie mam w planach remontów przez następne kilka lat.

 

Macie jakieś wskazówki? Udar mi nie potrzebny jbc.

 

#narzedzia #warsztat

Zielonypomidor

@Atarax Jak masz działające akumulatory to kupuje się tej samej firmy przeważnie.

5
homar_mnie_szczypie

Ja mam taką z IKEA ze zintegrowanym akumulatorem. Skubana już z 10 lat działa i nie chce się popsuć. Nawet akumulator w miarę się trzyma. Zdecydowanie nie polecam, jeśli lubisz zmieniać sprzęt.

2
k0201pl

@Atarax ja męczę dedre i całkiem polecam, ded7142 - jedyny minus że swoje waży

1

Zaloguj się aby komentować

Jak myślicie, czy bardziej opłaca się sprzedać pustą działkę budowlaną, czy lepiej wybudować dom w standardzie deweloperskim, lub surowym i sprzedać działkę z tym domem? #warszawa here.

 

#jestemzielony #januszebudownictwa #inwestycje #deweloperka

tomilidzons

@Pyton_Nadwislanski Budując ten dom, drastycznie zmniejszasz ilość chętnych na tą inwestycje. Nie każdy może chcieć mieć taki dom jak wybudujesz

8
BillyFuckboy

@Pyton_Nadwislanski szybciej i latwiej sprzedasz dzialke.

7

Zaloguj się aby komentować

Ceny materiałów budowlanych I kw 2023

 

#budownictwo #nieruchomosci #ekonomia #gospodarka

fa655637-6cfd-4194-9a5b-7702775dc890
michal-g-1

Uuuu skala nie oddaje charakteru tego co wykres pokazyluje

0
bartek555

@Lanzarot3 jak mozna zrobic wykres bez opinia osi? Toz w podstawowce juz ucza takich rzeczy. Ceny w PLN za worek? W EUR za tone? W jenach za 100kg?

0
Lanzarot3

@bartek555 PZPB nie wpisał jednostek do wykresu. Wyjaśnił ich przypadkowy hejttowicz [zobacz.jak]

0

Zaloguj się aby komentować

Ktoś poleca jakąś baterię termostatyczną do wanny która nie będzie się zacinać po miesiącu użytkowania?

 

Mam obecnie tą:

https://www.castorama.pl/bateria-wannowa-termostatyczna-goodhome-teesta-id-1117833.html

I jest dramat. Ile razy już ją rozkręcałem i smarowałem to głowa mała. Nie wiem dlaczego po paru dniach zaczyna się zacinać, bo po rozkręceniu wszystko jest dalej nasmarowane...

I teraz jest też taki problem, że o ile regulacja temperatury jest (Wyjąłem ogranicznik) od najzimniejszej, to kończy się na temperaturze która nie jest największa dostępną - a czasem jest taka potrzebna.

 

Z grohe mam złe doświadczenia. Hansgrohe?

 

#lazienka #budownictwo #armaturalazienkowa #hydraulika

Fen

@Acrivec wydaje mi się że ostatnio słyszałem coś o poprawie jakościowej całego Deante, więc może?

0
GazelkaFarelka

@Acrivec każda bateria będzie do dupy jak masz twardą wodę. Ja mam teraz zmiękczacz to nawet tanie kupione na sztukę "kiedyś się wymieni na lepszą" dają radę i chodzą jak nówki. Jak masz dom i masz miejsce to rozważ zmiękczacz na całą chałupę.

0
Acrivec

@GazelkaFarelka nie mam domu, a Warszawska kranówa jest miękko-średnia

0

Zaloguj się aby komentować

2.      Warunki zabudowy. Zapewnienie dostawy, warunki o przyłączenie, mapa zasadnicza

 

Działka posiadała warunki zabudowy, jednak były one wydane przed podziałem działki oraz na poprzedniego właściciela. Chcieliśmy wystąpić o warunki które nam by pasowały do naszej wizji. W urzędzie gminy poradzili wystąpić o nowe niż o przepisanie oraz zmianę istniejących (bez opłaty ale dłużej). Na początku zaczęliśmy od kompletowania załączników potrzebnych do dołączenia do wniosku o wydanie warunków zabudowy. Było to jakoś w połowie lipca. Wysłaliśmy wnioski o wydanie zapewnień dostaw oraz wydanie warunków przyłączenia do miejscowych dystrybutorów energii elektrycznej oraz wody.

 

  • Prąd:

 

U dystrybutora energii wnioski były na tyle proste, że wypełniliśmy je bez zbędnego kłopotu. Załączyliśmy mapkę wydrukowaną z geoportalu oraz akt notarialny. Obydwa dokumenty wraz ze szkicem umowy o przyłączenie do sieci dostaliśmy po dwóch tygodniach. Znając terminy realizacji umowy (10 miesięcy na projekt, 5 miesięcy na roboty) od razu podpisaliśmy umowę z zawnioskowaną mocą 13 kW na przyłączu trójfazowym. Faktura za przyłączenie na 760 PLN brutto zostanie wysłana po wywiązaniu się energetyki z umowy.

 

  • Woda:

 

U dystrybutora wody było już trochę ciężej. Wniosek był dla nas kompletnie niezrozumiały. Nigdy bowiem nie zastanawialiśmy się jakie zapotrzebowanie średniodobowe oraz maksymalne godzinowe na wodę zużywa przeciętnie człowiek. Do dziś nie wiem czy dobrze obliczyłem sumę wszystkich normatywnych wypływów z punktów czerpalnych. Posiłkowaliśmy się jednak internetowymi kalkulatorami oraz publikacjami naukowymi gdzie te rzeczy zostały rzeczowo wyjaśnione. Mimo otrzymania zapewnienia które już wystarczyło jako załącznik do wniosku o wydanie warunków zabudowy, zabrakło warunków przyłączenia. Okazało się, że dołączyliśmy zły załącznik mapowy. Nie było na nim opisów rur jakie będą zamontowane, zaznaczonego miejsca gdzie będzie wodomierz, oraz błędnie naszkicowaliśmy przebieg przyłącza. Planowo chcieliśmy się wpiąć w (jedyną zaznaczoną na geoportalu w okolicy działki) magistralę idącą przy wschodniej stronie działki – w drodze powiatowej. Jednak zgodnie z zaleceniem wodociągów powinniśmy mieć przyłącze z magistrali biegnącej wzdłuż drogi gminnej na polu sąsiada. Był to wybór dużo prostszy do realizacji i od razu byśmy to uwzględnili na mapce, gdybyśmy mieli wiedzę, że cokolwiek takiego się tam znajduje. Po paru bardzo miłych rozmowach z kierownikiem wodociągów udało się sprostać ich wymaganiom co do załącznika graficznego i w odpowiedzi dostaliśmy wydane warunki przyłączenia. Z wodą nam się nie śpieszyło, dlatego nie szukaliśmy jeszcze wykonawcy robót.

 

  • Mapa zasadnicza:

 

W starostwie powiatowym pojawiłem się osobiście z wypełnionym wnioskiem o wydanie map zasadniczych. Cała procedura była krótka do załatwienia w 15 minut. Zdecydowałem się na mapę w skali 1:1000, gdyż w skali 1:500 była by czterokrotnie większa. Mapa musiała obejmować odległość 150 m od działki w każdą stronę od jej granicy jako, że jej front od planowanej drogi dojazdowej ma długość 50 metrów. Nawet w takiej skali była już wystarczająco duża, aby nie dało się jej skserować ani zeskanować w domowych warunkach. Za wydanie dwóch map zapłaciłem około 120 PLN.

 

Podsumowanie wydatków:

  • Działka: 148.000 PLN
  • Koszt aktu notarialnego: nadal nie uzupełnione
  • Koszt mapy: 120 PLN

 

Dla tych którzy dotrwali do tego momentu mam pytanie - wolicie wpisy dłuższe czy krótsze? Nie wiem czy taka forma jest czytelna.

 

#budownictwo #budowadomu #budowaszeretleka

 

Poprzednie wpisy:

  1. Wybór działki
1ea365aa-af3e-43c0-b2b2-13af1776c730
Szeretlek

@SuperSzturmowiec Wiesz co, link prowadzi do wpisu ale ale pojawił się banner pomiędzy zdjęciem a wpisem który prowadzi do Błąd 404 nie wiem dlaczego

1
d-yf

@Szeretlek jakbyś zadzwonił do spółki wodnej to podaliby zapotrzebowanie. Na domek jednorodzinny przyjmuje się stała. Tak samo ścieki. Jak będziesz występował o warunki to rób budynek na maxa. Największy jaki się da. Nie ważne czy taki będziesz chciał. Ale zawsze będzie jakiś margines w razie czego

1
bartek555

@Szeretlek nie lepiej zamiast studzienki z licznikami szpecacej podjazd/ ogrod zamontowac je w garazu/ pomieszczeniu gospodarczym? Do odczytu i tak musi gosc wejsc na posesje (i wkurwiac sie na studzienke) albo nakladka radiowa.

0

Zaloguj się aby komentować

Witam, mam pytanie odnośnie wodociągów. Sytuacja wygląda tak iż w drodze dojazdowej do mojej działki 3 sąsiadów zrobili wodociąg na własny koszt, jednak na środku drogi (której nie są właścicielami) postawili hydrant blokując drogę i dojazd do mojej działki.

W gminie dowiedziałem się, że aby się przyłączyć do wodociągów musiałbym się z nimi dogadać i uzyskać od nich zgodę.

Właściciel drogi twierdzi iż nie dawał im pozwolenia na budowę wodociągów w drodze.

Gminy nic nie obchodzi że hydrant stoi na środku drogi ponieważ jest to na terenie prywatnym.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać problem niechcianego hydrantu, oraz czy zgodę na przyłączenie potrzebuję od nich, od właściciela drogi czy od nich i właściciela?

 

#prawo #pytanie #niewiemjaktootagowac #wodociagi

Gumoleum

@Zelazny_Karzel_Wasyl mam służebność przejazdu dokładnie

0
Zelazny_Karzel_Wasyl

@Gumoleum masz wpisaną w akt notarialny? Jak tak to do właściciela gruntu że nie zapewniono możliwości przejścia i przejazdu. I niech on się pruje o samowolę. A właściciel ma wyjebane że ktoś mu na jego terenie buduje bez zgody?

1

Zaloguj się aby komentować

#konfederacja #bekazkonfederacji #budownictwo #bekazprawakow

 

Właśnie słucham sobie Mentzena który mówi że jest niedobór mieszkań, mieszkania są drogie bo są budowane według przepisów polityków i nie oni powinni się tym zajmować tylko firmy budowlane. Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości czy ten polityk jest populistą to dołączam zdjęcia budynku któremu wystarczyły proste przepisy budowlane, piękne samowole idealnie wpasowane w krajobraz i mieszkanie na które będzie Cię stać nawet z pensji u Mentzena.

b01c4630-1bb7-4f4e-bdb1-4aeb3d3d24fb
3964a084-6109-457f-b1c5-edc4bb33c0a8
e7e438fa-5632-4769-bb01-61f2d5ef4628
a9d1d392-df8a-471c-b477-daee709f7d65
lavinka

@CyberPope Nie każdy potrzebuje mieszkania. Żeby mieć mieszkanie, trzeba mieć na czynsz... a za chwilę będziemy tyle zarabiać, że i na czynsz nie starczy, toteż rynek budowlany będzie wyglądał tak, że my będziemy spać pod mostem, a w miastach będą stać puste bloki.

0
_D_

@GazelkaFarelka skąd wiem? nie wiem, nie jestem alfą i omegą xD Pewnie budowanie domu różni się od stawiania maszynowo bloków, ale jeżeli faktycznie deweloperzy skarżą się na biurokrację tylko dlatego że ciężko te przepisy omijać to jebać ich.

 

@aarahon teraz właśnie tak się robi politykę, ludzie olewają merytoryczną dyskusję, argumenty i konkrety, niewielu sprawdza czy to co politycy mówią choć odrobinę pokrywa się z prawdą, liczy się populizm i emocje więc w te bębny uderzają Ci którzy chcą przeciągnąć wyborców na swoją stronę.

0
GazelkaFarelka

@D Każdy deweloper kombinuje jak tu wycisnąć najwięcej powierzchni mieszkaniowej na danej działce jak najmniejszym kosztem, obchodząc przepisy, takie jak m.in. konieczność zapewnienia określonej ilości miejsc parkingowych na mieszkanie itp. Głośna sprawa bloku z Poznania, gdzie deweloper określił że miejsca parkingowe będą na działce obok, po czym po uzyskaniu pozwolenia na budowę... sprzedał działkę. Teraz ze względu na brak miejsc parkingowych nie dostanie odbiorów, ale to już nie jego problem, bo mieszkania już sprzedał i kasę wziął, może się teraz bujać latami a ludzie spłacają kredyty i nadal nie mają gdzie mieszkać

 

Potem ci sami konfiarze, którzy narzekają na "nadmierne przepisy wiążące deweloperów", narzekają też na brak miejsc parkingowych dla swoich szrotów, które najlepiej żeby im władze miasta zapewniły w nielimitowanych ilościach za darmo. Nie wiadomo skąd miałyby się one wziąć, może trzeba magicznie rozciągnąć powierzchnię ziemi, po tym jak wolnorynkowi deweloperzy nieskrępowani żadnymi przepisami nastawiali na działkach bloków że nawet roweru tam nie wciśniesz

0

Zaloguj się aby komentować

Cześć,

 

W jaki sposób w budownictwie wielorodzinnym (deweloperka) realizuje się system wentylacji mieszkań?

To co widzę: nawiewniki (okienne czy ścienne), oraz kilka kratek wentylacyjnych w mieszkaniu.

A co dalej?

Ile pięter zazwyczaj obejmuje dany pion wentylacyjny?

Na dachu jakie urządzenia? Regulatory pasywne czy aktywne (różnicowo-ciśnieniowe)?

Ruch powietrza odbywa się grawitacyjnie czy mechanicznie (wentylator)?

 

I jeśli jest wentylator, jak sprawdzić czy on pracuje bez dostępu z dachu? Bo nie wiem czy można odróżnić ciąg generowany przez wentylator od tego który wystąpi naturalnie grawitacyjnie w przypadku awarii wentylatora.

 

Jeśli ktoś z branży, prosiłbym o krótki opis jak się to realizuje i dlaczego zazwyczaj nie działa ( ͡º ͜ʖ͡º)

 

Na serwisie ze strony dewelopera oraz zarządcy nie mam co się opierać. Przy absolutnie zerowym ciągi (kartka papieru się nie trzyma otworu wentylacyjnego) pomiarowiec stwierdził że działa, trochę go zbeształem, przyznał że nie działa. A w protokole do zarządcy była informacja że brak uwag (ʘ‿ʘ).

 

#budownictwo #branzasanitarna #wentylacja #hvac #inzynieria

bartek555

@Marchew w nowym budownictwie zalozmy 4 pietra masz 4 kominy wentylacyjne, jeden przy drugim. Ten na parterze ma jebnitny komin na 4 kanaly, na drugim pietrze ma juz jeden mniej, itd. Dlatego na 4 pietrze komin zajmuje najmniej miejsce, bo to tylko 1 kanal.

0

Zaloguj się aby komentować

#budowadomu

 

Heh, ekipa budowlana z kierownikiem zrobiła cacy kwadracik. #stepujacybudowlaniec, w Tobie nadzieja dla tych ludzi, jakoś to by jeszcze zategowali.

 

Te grupki na facebooku to złoto i dobry materiał na studium przypadku.

aecd0513-92bc-4094-93e4-eb416d405545
9724db2a-c038-4597-9490-d74a15b0e7a6
pawel-l-1

@Dalmierz_Ploza wiesz co tam się dokładnie stało? Poza dachem reszta wygląda na całkiem sensowną robotę

0
pacuja

@pawel-l-1 Co się miało stać? Wiatr był a bloczki bez zaprawy słabo trzymają pion. Swoją drogą lepiej że się przechyliło pod naporem wiatru niż miał byś się oprzeć o ścianę i wylecieć na zewnątrz.

2
pawel-l-1

@pacuja bloczki idą na zaprawę cienkowarstwową, z tej jakości zdjęcia na telefonie nie widzę wiązania, dlatego zapytałem. Bez wieńca na szczytowej ścianie wiatr zrobił swoje jak mówisz

1

Zaloguj się aby komentować