@Sofie myślę, że koszt samego dolnego źródła to w przypadku gdy nie ma problemu z jakimiś kostkami, podjazdami czy chodnikami i rury wystarczy zakopać w ziemi to koszt studni czerpanej nie powinien przekroczyć 3000 złotych, koszt studni zrzutowej 1000 złotych a rury wraz z zakopaniem i przypuszczeniem do kotłowni to koszt maksymalnie 1500 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt pompy ciepła gruntowej wraz z montażem. Co do dużych mrozów to pompy gruntowe nie mają z nimi żadnych problemów bo mróz nie wpływa na temperaturę dolnego źródła (pompa musi być po prostu dobrana pod zapotrzebowanie energetyczne domu czyli nie być zbyt slaba oraz oczywiście zbyt mocna). Moja pompa ciepła jest podpięta szeregowo pod zbiornik CWU oraz podłogowe. To się nadaje do grzania wszystkiego do temperatury maksymalnej trochę wyższej niż 50 stopni (zależy od modelu pompy ciepła - różne są). Czyli jeśli nie potrzebujesz wrzątku to jak najbardziej się nadaje (z reguły pompy ciepła mają dodatkowe wyjścia na grzanie wody użytkowej albo nawet zintegrowany zasobnik CWU). Można też podłączyć pod grzejniki ale w takim przypadku może być potrzebny bufor (pompa ciepła inwerterowa jest nie wskazana ze względu na stały przepływ wody na dolnym źródle).