Zdjęcie w tle
d_kris

d_kris

Inspirator
  • 13wpisy
  • 486komentarzy
Postanowiłem spróbować swoich sił z drukiem 3d przy użyciu elastycznego filamentu. Kupiłem filament TPU firmy fiberlogy o twardości 30D
https://fiberlogy.com/wp-content/uploads/2023/03/Skala-Shore-min.png

Model który chce wydrukować to prosta zatyczka na puszkę.

Mój pierwszy wydruk to kompletna porażka. Zmniejszyłem prędkości do zalecanych (30mm/s dla TPU, ABS drukuje z 3x większymi prędkościami) niestety nie wiedziałem że trzeba jeszcze obniżyć opory podawania filamentu do głowicy drukującej. Przez nadmierne opory filament nadciągnął się przez co głowica wytłaczała go zdecydowanie za mało. Przerwałem wydruk gdy boczna ścianka wydruku zaczęła wyglądać jaki poszarpane sito.

Do drugiego wydruku zmodyfikowałem drukarke robiąc dziurę na filament w odbudowie dokładnie nad głowicą, zdemontowałem również rurkę która normalnie doprowadza filament. Rolkę z filamentem umieściłem dokładnie na górze drukarki. Zmniejszenie oporów sporo pomogło, drugi wydruk wyglądał ok, niestety rozpadł się przy próbie odklejenia. Głowica w dalszym ciągu wytłaczała za mało filamentu, być może dałem też zbyt dużo chłodzenia.

Trzecie podejście wyszło prawie ok. Zmniejszyłem nawiew do 40%, zwiększyłem "extrusion rate" do 1,10.
Wydruk ma w miarę gładkie powierzchnie boczne (jest kilka artefaktów w miejscu gdzie głowica kończyła warstwę). Górna powierzchnia też wygląda ok. Problem natomiast jest z cienką ścianką boczną. Z jakiegoś powodu warstwy zewnętrzne nie związały się z warstwą wypełnienia. Następnym razem spróbuję zwiększyć szerokość nachodzenia na siebie warstw, może to coś da.

W każdym razie walka trwa a efekty dotychczasowych prób - na zdjęciach.

#druk3d #diy
485b2cb7-0f4a-4a33-b2d8-e8614c6d6b30
2093f25a-d456-4d15-9c49-95f274723da4
98797ab4-3c01-421f-a08e-0b315b399687
Boltzman

Temperature w gore z 10 stopni a Flow, jeśli to nie jest to samo co extrusion rate, Co najmniej 5% w górę.

d_kris

@Boltzman właśnie idzie kolejny wydruk z takimi parametrami. Za 1h będę wiedział czy to wystarczy.

d_kris

@Boltzman eh, 1.15 to dalej za mało. Co ciekawe jedna strona wydruku jest ok a druga się rozkleja...

d5ebfca2-c76a-41fb-bf1b-25941e713735

Zaloguj się aby komentować

https://streamable.com/gikmoi

Cześć wszystkim. Drukarkę już złożyłem jakiś czas temu, miałem nadzieje że uda mi się zrobić podsumowanie i wrzucić na Hejto przed świętami, potem przed nowym rokiem... Podobno koniec roku to okres gdzie jest więcej czasu ale chyba nie u mnie...

Krótkie podsumowanie budowy:
- zeszło mi ok 20h na złożenie wszystkiego (rozłożone na kilka tygodni)
- drukarka pracowała ok 50h aby wydrukować pozostałe części obudowy.
- za wszystkie części mechaniczne, drukowane oraz późniejsze modyfikacje (ledy, wentylatory, termistory, filtry) łącznie zapłaciłem ok 4300 PLN
- drukara jest skonfigurowana, działa zgodnie z moimi oczekiwaniami, w porównaniu do mojego poprzedniego Endera 6 jest ogromny postęp.
- lokalny patriotyzm nie połaca. Nie kupujcie filamentu ABS marki Tarfuse. Za to ABS Fiberlogy mogę śmiało polecić.

Poprzednie wpisy z serii:
https://www.hejto.pl/wpis/budowy-vorona-c-d-w-piatek-doszly-brakujace-czesci-wiec-w-koncu-moglem-sie-zabra
https://www.hejto.pl/wpis/postanowilem-zlozyc-nowa-drukarke-3d-zamiast-isc-na-gotowe-i-kupic-jakiegos-chin

Przy okazji - wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Trochę więcej moich doświadczeń jak komuś chce się czytać:

Części:
-Po złożeniu drukarki z zestawu części firmy Formbot zostało mi tylko trochę śrubek/ nakrętek, niektóre zeszły co do sztuki. T-nut-ów 3mm z kulką oraz heat-insert-ów dokupiłem wiecej bo brakło mi na dodatkowe modyfikacje. Przewody od silników krokowych były zdecydowanie za długie, z kolei przewód uziemienia stołu grzewczego był za krótki.
- Człowiek który drukował części na szczęście dał błędny opis. Wszystkie elementy plastykowe są wydrukowane ze zwykłego ABS a nie ABS+ który mięknie w niższej temperaturze.
- Ogólnie jakość części w zestawie oceniam na wysoki.

Software:
Miałem trochę obaw że polegnę na instalacji softu/konfiguracji, na szczęście niesłusznych. Bardzo pomółg mi tutorial na kanale YT: Rolohaun (How to install Klipper, the easy way using Kiauh! Part 1 - Configuring the Raspberry Pi).
Z tego względu że w zestawie nie miałem klasycznego Raspberry tylko jego klon o nazwie BTT Klipper Pi to standardowy obraz systemu nie działał, musiałem sciągnąć dedykowany z githuba producenta.

Pierwsze uruchomienie drukarki było bezproblemowe. To był moment w który zacząłem rozumieć dlaczego klipper jest tak popularny i chwalony: silnik krokowe działają na odwrót? Daj ! przy pinie aby odwrócić jego działanie. Potrzebujesz podpiać nowy wentylator? Skopiuj fragment kodu z githuba, podaj pod który pin jest podpięty. Po restarcie masz pełną kontrolę nad nowym wentylatorem. Chcesz wentylator żeby załączał się tylko podczas druku? Zmodyfikuj makro „Print Start”.

Tuning:
Trochę zabawy miałem ze ustawieniem poziomowania stołu. Voron trident automatycznie poziomuje stół natomiast ustalanie odległości głowicy od stołu robi się już klasycznie przy pomocy przycisku mechanicznego.
Cała sekwencja wygląda mniej więcej tak:
- głowica drukująca sprawdza przy pomocy czujnika indukcyjnego odległości w trzech różnych punktach stołu grzewczego,
- ewentualnie przechyły są korygowane przez 3 silniki krokowe połączone ze stołem.
- Po skończonej kalibracji głowica cofa się i trafia dyszą w przycisk – w tym momencie odległość od osi Z jest zerowana. W tym momencie można albo drukować albo wykonać test „kartki papieru”

Ostatni punkt sprawił mi trochę problemów – jeżeli do dysza nie jest czysta to przycisk zostanie wciśnięty ciut wcześniej a odległość od osi Z będzie za duża by pierwsza warsta dobrze przylegała. Problem wstępnie rozwiązałem dodając komendę G28 Z po nagrzaniu głowicy, tuż przed rozpoczęciem wydruku. Docelowe rozwiązenie które problem zlikwidowało to silikonowa szczotka o którą głowica się czyści tuż przed każdym wydrukiem.

Mody:
Co do modyfikacji drukarki w porównaniu z oryginalnym zestawem:
- Gąbkowy filtr węglowy z tyłu drukarki wyrzuciłem na śmietnik. Do niczego się nie nadawał. Zastąpiłem go filtrem na węgiel aktywny (pellet) własnego projektu (wentylator + peszel + filtr ze starego pojemnika plastykowego). Zapach powstający podczas druku ABS jest niewyczuwalny.
- Próbowałem słynnego wewnętrznego filtra na węgiel aktywny „Nevermore”, i powiem tak „Neveragain”. Filtr był głośny, przepływ powietrza za mały by cokolwiek filtrować. Sumarycznie 2 wentylatory z powodu niskiego przepływu powietrza i wysokich temperatur zatarły się. Być może miałem za słabe wentylatory typu 5015.
- Dodałem taśmę LED – oświetlenie komory
- Dodałem kamerę USB do monitorowania druku.
- Dodałem czujnik temperatury komory
- Dodałem 4 wentylatory 5015 pod stołem grzewczym aby zwiększyć cyrkulacje powietrza i przyspieszyć nagrzewanie komory. Rozwiązanie działa ale tak sobie. Jeżeli za wcześnie włączę wentylatory to czujnik temperatury stołu grzewczego głupieje i awaryjnie zatrzymuje wydruk...

Na koniec trochę o szczęściu.
Postanowiłem być lokalnym patriotą i kupić filament ABS marki Tarfuse (grupa Azoty). Do wydrukowania brakujących elementów obudowy Tridenta potrzebowałem kolor czarny i żółty. Na moje szczęście mieli na stanie tylko czarny więc żółty kupiłem od Fiberlogy. Druk żółtym filamentem Fiberlogy to była bajka. Zero podwijania rogów, niewielki skurcz, generalnie – bezproblemowy. Natomiast Tarfuse to była droga przez mękę. Z tego filamentu chciałem wydrukować tylne panele do obudowy. Obłożyłem drukarkę kocem by podnieść temperaturę w komorze jeszcze bardziej, próbowałem druku z temperaturami 250-280 / 100-120°C. Zmatowiłem płytkę PEI papierem ściernym aby poprawić adhezje. Stosowałem środek adhezyjny Dimafix. Oprócz tego jeszcze różne dodatkowe ustawienia w slicerze...
Za każdym razem rogi się podwijały.
Jeżeli ma ktoś doświadczenie i ochotę sprawdzić ten filament to mogę wysłać to co mi zostało na szpuli do jakiegoś paczkomatu.

#druk3d #budujevorona #diy
d4008cbf-8bda-4cc5-965e-f8c353bd6b15
fd45244c-f490-4a3a-9a30-54e89a45e6a3
eff7278c-4679-4aca-9e53-33feae1d2bd7
131d2809-9414-4dec-a143-ead7f2c7c21c
hejto

@d_kris  o pięknie

rm-rf

@d_kris nieźle. W sumie tanio nawet wyszło. Ja nadal jednak choruję na Bambu X1 Carbon

d_kris

@rm-rf w swoim Voronie mógłbym wymienić hotend na jakiś typu 'high flow', zrobić 'input shaping' i próbować konkurować z Bambu na szybkość wydruku. Z tego co pamiętam to brakowałby mi tylko lidaru. Natomiast duże szybkości wydruku niekoniecznie idą w parze z wytrzymałością a na tym mi najbardziej zależy.


Swego czasu rozważałem zakup P1P ale rozmyśliłem się po dowiedzeniu się jak bardzo jest to zamknięty system pod względem softu. Plus w przypadku ewentualnych usterek dostęp do części zamiennych lub kontakt ze sprzedawcą mogą nie należeć do najszybszych. Podobno, póki co jest ok ale dokładnie ten scenariusz przerabiałem z moim Enderem 6. Jakiś czas temu chciałem kupić nakładkę szklaną na stół grzewczy 260x260mm, na Ali były tylko mniejsze i większe...

Miałem napisać że szkoda że nie ma AMS pod Vorona ale okazuje się że ktoś już rozwija taki projekt:

https://streamable.com/cjl2iz

https://github.com/EtteGit/EnragedRabbitProject

rm-rf

@d_kris bo to wszystko zależy od sposobu użytkowania. Jak chcesz wydrukować 100 obudów pod elektronikę to bierzesz bambu i kończysz to w 1 dzień bez zagłębiania się w nic. Jak chcesz się bawić to montujesz co innego. ABS jest ciężki w druku a na bambu po prostu w dużej mierze "idzie"

Zaloguj się aby komentować

Budowy Vorona c.d.

W piątek doszły brakujące części więc w końcu mogłem się zabrać za dalsze składanie Vorona Trident. Efekt mojej pracy coraz bardziej przypomina drukarkę.
W sobotę wieczorem udało się złożyć prowadnicę wózka oraz prowadnice stołu grzewczego. Dzisiaj stół grzewczy, głowica drukująca oraz szyny mocujące elektronikę.

Przeciąganie pasków zębatych na początku szło mi opornie, dopiero gdy wpadłem na pomysł by je wstępnie zagiąć we właściwym kierunku to jakoś poszło. Jeden z pasków przeciągnąłem po plastyku a nie po rolce i musiałem go zdjąć i założyć raz jeszcze. Naciąg wstępnie ustawiłem zgodnie z instrukcją ze strony Vorona - ustawiłem wózek tak aby pasek miał 15cm długości a potem brzdąkałem nim aż Spectroid na telefonie pokazał 140Hz. Całkiem sprytne rozwiązanie.

Na razie nie mam większych zastrzeżeń do zestawu części od Formbot-a, na minus co najwyżej same drobiazgi np w zestawie za śruba M3x12 FHCS zamiast M3x10 FHCS, więcej niespodzianek może wyjść przy montażu przewodów. Formbot każdy przewód dociął na wymiar i zaopatrzył w opis, na razie musiałem tylko podłączyć uziemienie do stołu grzewczego, przewód był na styk, przydałoby mu się dodatkowe 5cm.

Kilka niespodzianek znowu wyszło z częściami drukowanymi. Człowiek z programu PIF wydrukował mi mocowanie pod zwykłe raspberry oraz inny sterownik. Drukuje na mojej starej drukarce brakujące części, powinny być gotowe za jakieś 2h.

Większa potencjalna wtopa związana z częściami drukowanymi może wynikać z materiału z którego zostały wydrukowane - ABS plus. Zalecany materiał to ABS, który wyższą temperaturę mięknięcia. Widziałem wątek na jakimś forum gdzie ludzie raportowali uszkodzenia mocowania głowicy drukującej oraz samej głowicy z powodu za wysokiej temperatury. Cóż, pierwsze rzeczy które wydrukuje na mojej drukarce z ABS to będą części zapasowe do tejże drukarki.

W poprzednim wpisie @mortt zwrócił uwagę na potencjalne problemy głowicy drukującej Stealthburner z chłodzeniem druku co może mieć wpływ na PLA/PETG. Znalazłem ciekawy mod który rozwiązuje ww problem. Może za jakiś czas go zamontuje
https://mods.vorondesign.com/detail/X1OtCg3ZJQBmZ7LEU7LqQ

#druk3d #budujevorona #diy
8faea715-2f32-4e7c-bcdf-69b643afb2f8
552e7610-41b5-4a73-9d67-f7fa650581ea
ff684bbe-cf99-40c2-ab6c-a17b1a926fde
8f5b4abd-d404-49c1-ba76-8625c7d51c3f
mortt

Mantis jest spoko, używałem jakiś czas, co prawda na enterze ale dmuchał aż miło


Ten zestaw jest na stepperach 1.8 czy 0.9? Mam nadzieję, że jak złożysz to pochwalisz się jakością druku

d_kris

@mortt Steppery 1.8 Moons. Co do chwalenia się jakością druku - to może chwile potrwać. Podobno żeby wyciągnąć maksimum z tej drukarki to trzeba sporo czasu spędzić na jej konfiguracji i testach.

Ominous

Bardzo ważna rzecz przy napinaniu pasków zarówno przed jak i po input shapingu - zwróć uwagę, czy jak przesuniesz oś X do frontu to plastiki po obu stronach ładnie dotykają konstrukcji. Jeśli z jednej strony masz przerwę, to zrób test żyroskopem na napięcie pasków. Jeśli są równe, to wtedy znaczy, że masz problem z konstrukcją. Wspominam o tym, bo taka krzywizna cholernie obciąża wózki, które nie pracują wtedy równolegle z prowadnicami.

Zapster

Jakie koszty wszystkich części?

d_kris

@Zapster ok 4k PLN, w tym 3500 zł za zestaw części mechanicznych Formbot 300x300 oraz 500zł za części drukowane. Części drukowane kupiłem w programie Voron Print It Forward. Mają tam stałą cenę - 110 EUR + koszt wysyłki. Za wszystko płaciłem w USD przez Revoult.

Zapster

Szok, czekam z niecierpliwością na dalsze losy i druki.


Z ciekawości zapytam, jaka jest różnica w cenie z tego typu drukarka ze sklepu?

Zaloguj się aby komentować

Postanowiłem złożyć nową drukarke 3D zamiast iść na gotowe i kupić jakiegoś chińczyka lub półchińczyka. W związku z tym zamówiłem zestaw części mechanicznych (od chińczyka - Formbot) do Voron Trident oraz części drukowane w programie Voron Print it forward.
Vorony to projekt społecznościowy, podobno całkiem udany, zobaczymy czy w moim wykonaniu też będzie udany.

Części mechaniczne doszły, części drukowane też, niestety nie w komplecie. Zanim mi zabrakło wymaganej części to udało mi się złożyć tyle co na zdjęciach.

Coś pusto tu w wątku #druk3d to może od czasu do czasu wrzucę mały update jak mi idzie. Niestety czas na budowę mam głównie weekendami więc trochę to potrwa...

#druk3d #budujevorona
916790e6-ae5c-41cd-8925-6d57ea07a65a
590b9bb4-f608-4bbf-89cf-fec752fcea01
75a57a7c-685d-4bb4-9c7b-aeca78559c4b
9f19d435-f943-45eb-84d3-530e9d2187b7
ziel0ny

@d_kris pewnie wyjdzie drozej niz kupno xD

d_kris

@ziel0ny Vorona nie da się kupić w oficjalnym sklepie. Cała zabawa polega na tym że dostajesz listę części które kupujesz/drukujesz i składasz z nich potem drukarką sam albo tak jak ja idziesz na łatwiznę i kupujesz gotowego kit-a. Ceny zestawów gotowych części to 600-1500 USD w zależności od wersji. Ta najdroższa to LDO gdzie dostaje się podobno te najlepsze, ja kupiłem średniaka - Formbot. Czytałem też o ludziach którzy kupowali części osobno i samodzielnie, mówili że wydali na drukarkę 2-3k USD. Gdzieś na Allegro albo OLX widziałem gotowego Vorona za 7000 PLN.

mortt

vorony to fajne maszyny. Zwłaszcza jak masz dobrze wydrukowane części. Co prawda sam mam tylko enderwire'a od nich. Mimo wszystko to najlepszy bedslinger jakiego widziałem. Trochę żałuję, że poszedłem w gotowe corexy bo i tak już wszystko oprócz ramy wymieniłem. Stealthburner spoko tylko ciężko dostać dobry wiatrak na chłodzenie części, w Twoim wypadku na teraz masz spokój.

d_kris

@mortt Właśnie widziałem że ludzie w recenzjach kita Formbot sprzed 2 lat narzekali na wentylatory. Może coś w obecnym zestawie się poprawiło. Podobno w styczniu Formbot ma wypuścić zestaw Trident Pro. W każdym razie zamierzam drukować i z ABS jak i PLA/PETG/TPU więc przyzwoite chłodzenie części jednak by mi się przydało. Stealthburner podobno w temacie chłodzenia części jest dużo gorszy. Jako opcja zostaje jeszcze otworzenie drzwiczek podczas druku

mortt

@d_kris dla abs chłodzenie powinno być ok. Dla niższych temp wydrukuj jakiś auxilliary fan x2 i powinno być w sam raz

Tyglys

Publikuj jeszcze w #diy

Zaloguj się aby komentować

Wymyśliłem suchara politycznego. Przygotujcie szklankę wody. Albo wiadro.

Dlaczego 11 listopada prezydenta Duda tańczy niszowe tańce?

Bo jest indie-pen-dance day.
#suchar #pasjonaciubogiegozartu
Jarem

@d_kris

Dobrze, że miałem kawę przy sobie, bo odpowiadałbyś za morderstwo.

Ragnarokk

@Jarem Kawa to akurat odwadnia, przyjacielu

Jarem

@Ragnarokk

Na dłuższą metę. Doraźnie gasi pragnienie

Zaloguj się aby komentować

Było sobie znalezisko na dnokopie o produkcji świec. Dodałem suchara w komentarzach, nikt nie zapulsował. Może oni też świecą.
W każdym razie:

Co mają wspólnego zakonnice i robaczki świętojańskie?
I robaczki i zakonnice świecą.

#suchar #humor
Hjuman

no, powiem ci, że idę po wodę. sucho, sucho.

DiscoKhan

@d_kris patrzyłem, patrzyłem i jak do mnie dotarło to walnąłem się odruchowo dłonią w czoło aż plasnęło xd

Nuszek

@d_kris nie rozumiem

parapet-inferno

@Nuszek kształt świecy … ze zakonnice się hehe brandzlują

Zaloguj się aby komentować

Sobota wieczór, pomóżcie zdecydować. Będzie sto piorunów czy tylko jeden na sto?
#gownowpis
#piwo
e783c8af-c471-4c2b-ae1e-30c2220018d2
def

wez ten 1 na 100, ten drugi to jakiś srogi ulep

rakokuc

@d_kris polish american ipa brzmi dziwnie, jakby piwowar nie wiedział co właściwie uwarzył.

Cybulion

@d_kris 1 na 100 jest ciekawe, a jeszcze ciekawsze jest w wersji z pigwą

Zaloguj się aby komentować

#rower #rowery
Mam linki częściowo prowadzone w ramie. Linki od przerzutki przedniej i tylnej są prowadzone w jednym wspólnym kanale. Prawdopodobnie podczas wymiany jedna linka skdzyżowała się albo owinęła wokół drugiej. Macie jakieś sprawdzone patenty na przeprowadzanie linek przez ramę tak by się nie krzyżowały? Linki wychodzą w pobliżu korb przez zaślepkę, teoretycznie mogę ją odkręcić i obrócić. Pozostaje pytanie w którą stronę i ile razy.
Mój rower to kellys soot 30 (2021)
kolasz

@d_kris Jak odkręcisz zaślepkę to powinieneś móc zobaczyć do środka ramy i sprawdzić czy się zawinęły i w którą stronę.

d_kris

@kolasz zaślepka jest bardzo mała, jakieś 5x10mm, jak przystawię oko to nie ma jak latarki przyłożyć. Może jak odkręcę bidon to da się przyświecić przez dziurę po śrubie.

Zaloguj się aby komentować

#pokazkota Być może mój koteł. Sąsiadka, starsza Pani ma 5 kotów. W zeszłym roku jeden z nich zaczął regularnie nas odwiedzać gdy byliśmy weekendowo na działce. Prawdopodobnie u sąsiadki jest duża konkurencja o pożywienie a ta kotka raczej wysoko w hierarchii nie była. Kot do jesieni został dobrze dokarmiony. Dom nie jest całoroczny więc nie przyjeżdżaliśmy przez zimę co się na wyglądzie kota zdecydowanie odbiło. Skołtunione i brudne futro, zaropiałe oko, pewnie różne pasożyty też. Koteł mocno schudł. Nie mogę powiedzieć że sąsiadka nie dba o koty, pozostałe 4 wyglądają dobrze. Co jakiś czas weterynarz je ogląda, dostają tabletki na blokadę rui itp.
Podsumowując, nieogarnięta kocia bida z nędzą (aczkolwiek bardzo przyjazna) przyplątała się znowu. Mogę ją przygarnąć, sąsiadka też chętna na odstąpienie jednego kota. Tyle że mieszkam w bloku w mieście. Nie mam pojęcia czy kot wiejski się przyzwyczai do takiego układu.
Na jednym zdjęciu kot w wersji kwietniowej na drugim w wersji zeszłorocznej. Zdjęcie nr 1 i tak jest łaskawe bo białe futro po spodniej części kota wcale białe już nie jest...
8e7f8b60-c6f5-45d6-99eb-0183174d374b
295346f6-5ee1-48db-a82b-6bcd614e97a7
Czarny_Niewolnik

@d_kris bierz! Nie zastanawiaj się! Kot już Cię wybrał, nie ma odwrotu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Myślę, że kotka po kastracji będzie miała mniejsze ciągoty żeby wyłazić na zewnątrz.

Swoją drogą piękna jest.

WhiteBelle

@d_kris przyzwyczai się. Zaadoptowałam kiedyś rocznego wiejskiego kota, był w zasadzie dziki, więc oswojenie go trwało dwa miesiące, a takie, żeby sam przychodził na głaski jeszcze dłużej. Ale żyje i ma się dobrze, znalazł nawet najlepszego przyjaciela w drugim kocie.

greenmoose

@d_kris i jak tam? Kota zabrana?;)

d_kris

@greenmoose

Niestety dalej w planach, jak dobrze pójdzie to w ten weekend. W zeszłą sobotę zabrałem kota do lokalnego weterynarza, dostał leki przeciw pasożytom natomiast weterynarz nie dał środka na pozbycie się ewentualnych pcheł. Powiedział że tych leków nie powinno się łączyć i żeby podać środek przeciw pchłom po 4-5 dniach. Lepiej pcheł nie wprowadzać do domu niż się ich pozbywać więc zdecydowaliśmy na zostawienie kota na jeszcze jeden tydzień.

d_kris

@greenmoose 3.5kg kociej traumy przyjechało w niedziele wieczorem. Kot schował się pod półką na buty i przez cały dzień stamtąd nie wychodził chyba że podstawiło mu się pod nos miskę z jedzeniem. Przez pierwsze trzy dni to nie był kot tylko przycisk do papieru. Gdzie kota podniesiesz i zostawisz tam cały czas siedzi i się nie rusza. Dopiero dzisiaj zaczął wykazywać typowo kocią ciekawość. Widać że na podwórku kot był zdominowany przez pozostałe koty, tak łagodnego i strachliwego egzemplarza kociego gatunku to dawno nie widziałem.


Futro było w opłakanym stanie, jeden wielki kołtun. Specjalista usunął 90% futra, co ciekawe kot podczas strzyżenia grzbietu przewracał się na bok i pokazywał brzuch. Dopiero gdy strzyżenie doszło pod bardziej wrażliwe okolice zaczął miauczeć, wyrywać się. W szycie desperacji nawet skubnął rękę zębami bo ugryzieniem tego nazwać nie można (kocia cierpliwość i łagodność lvl 1000). Ciekawostka jest taka że po ostrzyżeniu kot dla odmiany nie ucieka przed głaskaniem po części grzbietu bardziej z tyłu. Pewnie mu to futro musiało strasznie przeszkadzać. Poza tym łysy kot dalej jest całkiem miły w dotyku i bardzo ciepły.


Prawdopodobnie kot powinien ważyć ok 5-6kg, na razie nie ograniczamy mu jedzenia.


Co do kuwety to kot szybko zajarzył że to dobre miejsce na odchody natomiast z moczem był problem. Przez dzień kot w ogóle nie sikał a w nocy załatwiał się na podłogę w losowym miejscu. Dopiero wczoraj kot po posiłku zaczął dziwnie miauczeć i czegoś szukać, został zaprowadzony do kuwety i załatwił się jak należy. Dzisiaj rano też nie było niespodzianek. Oby mu się ten stan utrzymał.


W sumie tyle

6cf86624-2d85-45e0-96e0-becab27c8186

Zaloguj się aby komentować

#druk3d
Cześć. Jest mi ktoś w stanie pomóc z gcode do wydrukowania "czyszczącej" linii na skraju obszaru wydruku przed rozpoczęciem właściwego wydruku? Znalazłem taki przykład na reddicie, moje prośby o wyjaśnienia zostały olane.
G28 ; home all axes
G21 ;metric values
G90 ;absolute positioning
M82 ; // use absolute distances for extrusion
G92 E0; // zero the extruded length
G91; // Relative motion
G1 Z0.3;
G1 X10 Y10 F1000; // Change this value to move the position of the line on the bed
G1 X120 E20;
G1 Y1;
G1 X-100 E16.5;
G1 X-20 E2;
G1 X10 Y-3 F500;G1 Y5 F4000;
G92 E0;
G90;
G92 E0; // zero the extruded length again
Pytania:
  • czy przed powyższym kodem należy dodać komendy na rozgrzanie obszaru wydruku i ekstrudera?
  • Jeżeli dobrze rozumiem to parametr E## oznacza szybkość ekstruzji. W swojej drukarce zamieniłem dyszę 0.4 na 0.6. Czy w tym przypadku powinienem zmienić wartość E?
  • czy koordynaty X Y Z są równe mm? Pierwszą warstwę mam ustawioną na 0.2mm, czyli linię "G1 Z0.3;" powinienem zamienić na "G1 Z0.2;"?
Używam Ender 6, dyszę zmieniłem na 0.6. Jako slicera - Prusa Slicer.
tylko_grzanki

Ja mam tak, zrobione metodą prób i błędów:


G28 ; home all axes

G92 E0.0 ; reset extruder position

G1 X-12 Y0 Z5 F4000; 0 0

G1 E10 F300;

G1 Z0.3 F3000 ; get ready to prime

G1 Y0 Z0.3 F9001 ; go to front edge of the bed

G1 Z10 ; move up z axis

G92 E0.0 ; reset extruder position

G1 X60.0 E9.0 F1000.0 ; intro line

G1 X100.0 E12.5 F1000.0 ; intro line

G92 E0.0 ; reset extruder position


Grzania nie odpalam oddzielnie, robi to Octoprint sam z siebie

d_kris

@tylko_grzanki Też używam octoprinta. Gcode dodajesz w slicerze czy też jest na to gdzieś miejsce w octoprint?

tylko_grzanki

@d_kris w slicerze, Też Prusaslicer. Filament Settings > Custom G-code.

Zaloguj się aby komentować