Wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców o 9,7% w 2025 roku
#politykaspoleczna #zus #przedsiebiorcy #polska #gospodarka #ekonomia
Wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców o 9,7% w 2025 roku
#politykaspoleczna #zus #przedsiebiorcy #polska #gospodarka #ekonomia
Zaloguj się aby komentować
Ciekawy materiał, gdzie rachunki za gaz wzrosły z 6k pln do 40k itp
To tyle na temat małych firemek
A gaz tańszy jest niż przed wojną.
#polska #gospodarka #ekonomia #gaz
@Klopsztanga Wyrównywanie strat... Ceny były zamrożone dla indywidualnych odbiorców. To w sumie jest ciekawe, opalam dom groszkiem i w maju 22r zapobiegawczo kupiłem opał na zimie bo coś mi śmierdziało 600zł/t. Chyba kojarzysz jakie cyrki były z węglem 3 miesiące później gdzie cena poszybowała do 3000zł/t, tam nie było żadnych osłon...
Zaloguj się aby komentować
O, rata kredytu mi spadla o 15 EUR, dziekuje pan EURIBOR.
#ekonomia #kredythipoteczny
Ja na szczęście bez kredytu. Niby czas odbudować oszczędności, a tu się przypomniało, że jeszcze trzeba kamienia za 20 koła do łazienki zrobić. Potem robot do koszenia za 10k. Musiałbym też wreszcie biurko wymienić w swoim gabinecie na pasujące do mebli i szafki nocne do sypialni, i nowa kanapa do game roomu etc etc. xDDDD
Zaloguj się aby komentować
Czesc, zapraszam we srode na wiesci ze wschodu:
Putin i Kim Dzong Un rozmawiają w rezydencji Geumsusan
Komisja parlamentarna zaleca uznanie AFU za organizację terrorystyczną
Główni zarządzający funduszami znacznie zmniejszyli udział gotówki w swoich portfelach
USA zatwierdzają sprzedaż rakiet Tajwanowi
AFP: 577 osób zginęło podczas pielgrzymki do Mekki
MSZ: Rosja przygotowuje rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie walki z neokolonializmem
"Yandex" zainwestuje 100 mld rubli z przychodów z abonamentu w zakup praw i tworzenie treści
Pożar w magazynie ropy naftowej w obwodzie rostowskim zlokalizowany na powierzchni 3,2 tys. metrów kwadratowych
Sąd we Władywostoku skazał amerykańskiego oficera wojskowego na 3 lata i 9 miesięcy kolonii
A ze najciekawsze (najczestsze) na hejto sa relacje z pozaru to wrzucam wiecej z Kommersanta na ten temat:
Pożar zbiornika z produktami naftowymi w magazynie ropy naftowej w mieście Azow w obwodzie rostowskim został zlokalizowany na powierzchni 3,2 tys. metrów kwadratowych, poinformowało regionalne Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych. Dzień wcześniej skład ropy został zaatakowany przez ukraińskie drony.
Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że pożar został zlokalizowany o godzinie 5:30 czasu lokalnego (tego samego, co czas moskiewski). Agencja nie podała, ile osób i specjalistycznego sprzętu było zaangażowanych w gaszenie pożaru. Wcześniej informowano o około 200 zaangażowanych specjalistach i 49 jednostkach specjalnego sprzętu.
O ataku dronów na bazę naftową poinformował gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew około godziny 4:00 czasu moskiewskiego 18 czerwca. Gubernator nie sprecyzował, o który obiekt w mieście Azow mu chodzi. Według RIA Novosti, skład ropy został zaatakowany przez cztery UAV.
#rosja #wojna #pravda #ekonomia

Zaloguj się aby komentować

#polska #ekonomia #gospodarka #polityka Rozmawialiśmy z dr inż. Jerzym Markowskim, ekspertem górniczym i byłym wiceministrem gopodarki. Rozmowa została nagrana 13 czerwca 2024 roku. Warto obejrzeć jednak podobny wywiad na kanale "Dla pieniędzy" także o górnictwie - jak Polska stoi na...
W bunkrze Koalicji Dewelopskiej zaraz przed wyborami do Europarlametu.
#nieruchomosci #mieszkanienastart #deweloperka #patodeweloperka #ekonomia #polityka
Zaloguj się aby komentować

Narodowy Bank Polski podał dane na temat bilansu płatniczego Polski w kwietniu 2024 r. Wynika z nich, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 1 mld zł, a w przeliczeniu na euro deficyt wyniósł 241 mln euro. - W kolejnych miesiącach spodziewamy się gorszych wyników salda wraz ze wzrostem...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Tusk w butach Morawieckiego. Inflacja "pożera" progi podatkowe
#wiadomoscipolska #polityka #ekonomia #praca

Zaloguj się aby komentować

Najnowsze kwartalne prognozy Euromonitor International wskazują na stopniową poprawę perspektyw gospodarczych na 2024 r. dzięki silnym rynkom pracy, spadającej inflacji i poprawie warunków dla konsumpcji i zakupów.
Trwa normalizacja światowej gospodarki, ale szacunki wzrostu realnego PKB są...
#nauka #polityka #energetyka #ekonomia #polska
Bez zbędnego opiniotwórczego opisu, do rozkminy we własnym zakresie
Zaloguj się aby komentować
Czesc, na piatek dostarczam Komsomolskiej #pravda a w niej z pewnoscia zaciekawi Was rosyjska "klasa srednia”
Czym jest rosyjska klasa średnia, gdzie pracuje i ile zarabia: duże badanie KP
Ekonomista Safonov wymienił oznaki przynależności do klasy średniej w Rosji
9 godzin temu
EKONOMIA.
Przemówienie Władimira Putina na SPIEF-2024: transmisja na żywo online z przemówienia prezydentaVIDEO
Władimir Putin wygłosi przemówienie na sesji plenarnej SPIEF w dniu 7 czerwca 2024 r.
2 godziny temu
ECONOMYEXCLUSIVE KP.RU
Wiceminister finansów Ivan Chebeskov: Zakazanie kryptowalut jest jak zakazanie internetu. Będzie więcej szkody niż pożytkuVIDEO
Wiceminister finansów Ivan Chebeskov: kryptowaluty nie powinny być zakazane, ale powinny być regulowane.
wczoraj
SOCIETYEXCLUSIVE KP.RU
Namiętności wokół USE: czy egzamin powinien zostać odwołany
Alexander Milkus: USE należy poprawić, a nie anulować
Czym jest rosyjska klasa średnia, gdzie pracuje i ile zarabia: duże badanie KP
W Rosji pojawiła się "nowa klasa średnia"! Cóż, jeśli wierzyć ekspertom. Niedawno zaczęli oni głośno mówić o obszarach, w których wynagrodzenia wzrosły z powodu niedoborów kadrowych. W firmach produkcyjnych, IT i budowlanych wynagrodzenia wzrosły o ponad jedną czwartą w ciągu roku. W niektórych miejscach wzrosły one nawet dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Wielu pracowników, zwłaszcza w regionach, którzy wcześniej byli nisko opłacani, teraz zarabia wow! I mogą sobie pozwolić na znacznie wyższy poziom konsumpcji.
Czy powinniśmy więc cieszyć się z ekspansji klasy średniej w naszym kraju? Pojawia się jednak podchwytliwe pytanie: czy nie okazuje się, że z jednej strony rozszerza się, ale z drugiej kurczy kosztem części starej "klasy średniej", która nie jest już w stanie utrzymać dawnego poziomu życia dzięki wakacjom za granicą i zagranicznym samochodom? A w ogóle, kogo w Rosji można teraz zaklasyfikować jako klasę średnią, która nie jest biedna, ale też nie bogata? Jak wygląda ta "klasa średnia"?
Istnieje wiele metod obliczania, kogo należy uznać za klasę średnią. Jedna z najpopularniejszych pochodzi z Banku Światowego: jeśli dochód danej osoby jest półtora raza lub więcej wyższy od poziomu ubóstwa, to jest to już klasa średnia.
Zgodnie z tą wersją możemy bezpiecznie zaklasyfikować większość populacji jako klasę średnią. Rosstat określił granicę ubóstwa na 2023 r. na średnio 14,3 tys. rubli w całym kraju. Tak więc, jeśli dochód rodziny na osobę przekracza 21,5 tys. rubli, to jest to już klasa średnia. Istnieją oczywiście szczegóły związane z różnicą w kosztach i standardzie życia w zależności od regionu. I fakt, że zgodnie z tą metodologią w Kraju Krasnodarskim - klasa średnia, w Moskwie i na Czukotce - bieda. Ale mimo wszystko spis "klasy średniej" jest niższy niż średni dochód w kraju (patrz "Sprawdź się").
Jednak zaczynają się dalsze komplikacje. Ponieważ oprócz poziomu dochodów Bank Światowy bierze również pod uwagę poziom konsumpcji. A możliwość zakupu nowego zagranicznego samochodu, wyjazdu na wakacje za granicę i kształcenia tam swoich dzieci nie są zbyt istotnymi parametrami dla rosyjskiej klasy średniej, nawet jeśli hipotetycznie mają pieniądze.
Kilka lat temu analitycy Wyższej Szkoły Ekonomicznej zaproponowali inną metodologię: klasa średnia to ludzie, którzy mają określony status zawodowy (menedżerowie, wykwalifikowani specjaliści), wyższe wykształcenie i dochód nie mniejszy niż 125% mediany (mediana to sytuacja, w której połowa kraju ma niższy dochód, a druga połowa ma wyższy dochód).
Nasi ekonomiści nalegali na medianę jako podstawę do obliczeń, ponieważ w kraju istnieje duże rozproszenie dochodów, a ich średnia arytmetyczna nie daje wyobrażenia o sytuacji.
Zgodnie z metodologią "liceum" okazuje się, że rodziny o dochodach co najmniej 50 tys. na osobę można zaklasyfikować jako rodziny o średnich dochodach (patrz "Sprawdź się"). Jest to jednak średnia dla kraju. A w Moskwie, na przykład, od 105 tys. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w stolicy (z dwójką dzieci) powinna zarabiać co najmniej 400 tysięcy rubli. To trochę stromo. Chociaż, jeśli spojrzeć na moskiewskie ceny mieszkań, nawet nie w środku, ale w klasie "masowej", to nie wystarczy.
Istnieje również dobrze znana metodologia szwajcarskiego banku Credit Swiss, który przygotowuje coroczny Global Wealth Report - raporty na temat światowego bogactwa. Nie obciążajmy się jeszcze bardziej arytmetyką, ale według Szwajcarów rosyjska klasa średnia powinna mieć dochód w wysokości około 200 000 rubli miesięcznie na osobę. To nieco ponad 3% siły roboczej. To dość surowe.
Ale komu powinniśmy wierzyć?
WYKSZTAŁCENI PROFESJONALIŚCI
- Klasa średnia to przede wszystkim status społeczny" - wyjaśnia Alexander Safonov, prorektor Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej. - Przypomnijmy sobie, skąd wzięła się ta koncepcja. W latach 70. na Zachodzie ukształtowała się warstwa ludzi związanych z zarządzaniem, usługami i małym biznesem. Wszyscy oni byli określani mianem klasy średniej. Tym, co łączyło tych ludzi, był wysoki poziom wykształcenia zawodowego, który pozwalał im zarabiać znacznie więcej niż zwykłym pracownikom. Dlatego klasa średnia to koniecznie dobre wykształcenie. W warunkach zachodnich przynajmniej college. Albo uniwersytet. To są specjaliści. A to, co konsumują i jakimi samochodami jeżdżą, jest drugorzędne. W przeciwnym razie prostytutki i gangsterzy, którzy mają dobre dochody i jeżdżą drogimi samochodami, powinni być klasyfikowani jako klasa średnia. Ale nikt tego nie robi.
W naszym kraju, jak przypomina ekspert, klasa średnia tradycyjnie obejmuje pracowników. Ci, którzy nie są klasą robotniczą ani chłopami - inteligencję. W latach 90. dołączyli do nich przedsiębiorcy - małe i średnie firmy.
- Niestety, w naszej rzeczywistości okazało się, że wysokiemu poziomowi wykształcenia niekoniecznie towarzyszył odpowiedni wzrost płac" - kontynuuje swoją historyczną wycieczkę Alexander Safonov. - Spowodowało to zamieszanie. Lekarze, nauczyciele, pracownicy nauki i kultury, inżynierowie powinni należeć do klasy średniej. A fakt, że przez długi czas nie pasowali do niej pod względem poziomu dochodów, jest zniekształceniem wynagrodzenia za pracę.
Jeśli chodzi o kryteria finansowe klasy średniej, Safonov uważa, że lepiej jest opierać się nie na formułach, ale na prostej logice, biorąc pod uwagę realia danego kraju. Klasa średnia jest klasą średnią, jeśli jej dochody są na poziomie średniej dla danego regionu i wyższe. A jeśli trudno jest kupić mieszkanie i nowy samochód za ten dochód, jest to spowodowane zakłóceniami w gospodarce i cenach.
A CO Z KURIERAMI I TAKSÓWKARZAMI?
Opierając się na logice, dość trudno jest określić, kto powinien być obecnie zaliczany do rosyjskiej klasy średniej. Niewykwalifikowani pracownicy w Rosji często zarabiają znacznie więcej niż wykwalifikowani pracownicy - z doświadczeniem, wieloma kursami przekwalifikowującymi i dwoma dyplomami uniwersyteckimi. A wzrost ich wynagrodzeń często wyprzedza nawet wzrost wynagrodzeń pracowników IT. Powodem tego jest fakt, że brakuje około miliona pracowników budowlanych, zwykły monter to super deficytowy zawód, a połowa kraju zajęła się już pracą kurierską, ale wciąż brakuje tam pracowników.
- Dochody kurierów, którzy jeżdżą po mieście na rowerach i skuterach, często przewyższają wszelkie branże produkcyjne, a nawet sferę IT" - mówi Alexander Safonov. - Nie powinniśmy jednak spisywać ich na straty jako klasy średniej. I to nie tylko ze względu na wykształcenie. Ale dlatego, że oprócz bezwzględnych liczb dochodu istnieją inne wskaźniki. Zarobki, które pozwalają zaliczyć przedstawicieli danego zawodu do klasy średniej, powinny być stabilne. Nie powinny być spowodowane warunkami rynkowymi, które zmienią się jutro. I nie powinny być tłumaczone przepracowaniem i pracą po 12-16 godzin dziennie, jak robią to obecnie kurierzy.
Ale inżynierowie i projektanci przedsiębiorstw przemysłowych, na których popyt wzrósł ze względu na zamówienie obronne państwa i substytucję importu, mają należne miejsce w klasie średniej. Podobnie jak wysoko wykwalifikowani specjaliści IT co najmniej średniego szczebla (ci, którzy naprawdę już coś wiedzą i umieją, a nie tylko wczoraj ukończyli trzymiesięczne kursy programowania online). Obejmuje to również wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy są zatrudnieni na stanowiskach, które często wymagają wyższego wykształcenia (np. praca przy złożonych, nowoczesnych maszynach sterowanych cyfrowo).
- Niestety, w dzisiejszych czasach zwykły monter, który po prostu wbija śrubokręt w to samo miejsce, może zarobić tyle samo" - ubolewa Safonov. - Ponieważ nie ma ludzi, musimy ich wabić wysokimi pensjami. Ale nie zawsze tak będzie.
Według prognoz, wraz z rozwojem automatyzacji produkcji (a głód pracowników mocno na to naciska), tacy "zwykli monterzy" odejdą jako pierwsi. W przeciwieństwie do tych, którzy mają wiedzę i poziom wykształcenia do obsługi robotów.
Innymi słowy, czas kiedyś wszystko uporządkuje.
PYTANIE KRÓLIKA
Kto powinien być uważany za bogatego?
- Moim zdaniem osoby z dochodem ponad 10 milionów rubli rocznie (czyli ponad 830 tysięcy miesięcznie - red.) - zgodnie z naszymi realiami - można uznać za bogate" - mówi Alexander Safonov. - Według organów podatkowych w 2023 r. takich osób będzie tylko 167 000 (0,3% płatników podatku dochodowego). Podejrzewam, że w rzeczywistości jest ich więcej, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby wszyscy ci, którzy ukrywają swoje dochody, mogli wyjść na jaw. Ale to wciąż bardzo wąska warstwa. Dlatego z 10 milionów - to nie jest wyższa klasa średnia, ale bogaci.
To tyle z #rosja Warto wiedziec ze oficjalny kurs EUR do Rubla to 96.7 – wiec wystarczy podzielic wartosci przez 100 i mamy oficjalny przekaz wg oficjalnego kursu. #ekonomia
Pozdrawiam na piateczek i milego weekendu!





Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Coć o nieruchomościach w Argentynie po deregulacji
https://mises.pl/artykul/botari-javier-milei-likwiduje-kontrole-cen-najmu-mieszkan
#nieruchomosci #ekonomia
Zaloguj się aby komentować

Część mieszkańców Polski myśląc o Unii Europejskiej, ma przed oczami tylko dopłaty czy dotacje. Oczywiście są one bardzo ważną częścią polityki UE, jednak często nie dostrzegamy tych ważniejszych elementów członkostwa w niej. Oprócz samych dopłat, dofinansowań, dotacji i grantów, UE oferuje dla...
Nie jestem ekonomistą, ale na chłopski rozum jak to jest z tą wspólną walutą w Unii? To wg mnie to oznacza, że kraj, który narzuca swoją walute w tym przypadku Niemcy euro, to Niemcy decydują o polityce monetarnej państw, które euro przyjęły, bo bank centralny jest we Frankfurcie, czyli niemieckim mieście, to tak jakbym ja swój portfel użyczył swojemu sąsiadowi, czyli mamy wspólny portfel, ale to ja bym decydował o finansach, czyli sąsiad byłby zależny od moich decyzji. Tak jak kraje, które przyjęły euro są zależne od decyzji Niemiec. Niemcy skolonizowali te kraje ekonomicznie
¯\_(ツ)_/¯ czyli Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Słowacji, Belgii, Holandii, Łotwy, Litwy, Estonii nie ma - to są kolonie Niemiec i wszystkie inne kraje, które mają euro, gdyby było inaczej, niż mówie, to Dania, UK, Czechy, Polska, Rumunia, Turcja czy Bułgaria by przyjęły euro, a tak my mamy swoją walute i decydujemy sami o polityce monetarnej
Jak otwarte granice jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo ułatwiają handel międzynarodowy tak wspólna waluta, to jest nic innego jak kolonizacja kraju ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Przykładem starej Unii jest Rumunia. Kraj dalej ma zamknięte granice i swoją walute
#pytanie #ekonomia #polityka
Opie bandyto. Absolutnie nie masz pojęcia o czym się wypowiadasz.
Na start zacząłbym od poczytania: https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/euro/managing-euro_pl https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/institutions-and-bodies/search-all-eu-institutions-and-bodies/european-central-bank-ecb_pl https://economy-finance.ec.europa.eu/economic-and-fiscal-governance/stability-and-growth-pact_en?prefLang=pl
Zaloguj się aby komentować
To jest naprawdę bardzo ciekawe. Jak dodać do tego niemiecką demografię, to robi się jeszcze ciekawiej.
#ekonomia #niemcy #gospodarka #ciekawostki

niemcy to bogaty kraj, chyba top 5 pod wzgledem pkb
byle kryzys nie sprawi ze nagle zbiednieja
dla porownania pkb rosjii przed wojna bylo porownywalne z pkb Bawarii
Poza tym komperatywnosc niemiec chroni ich przed kryzysami i chocby sie palilo walilo to i tak saudowie musza kupic sprzet od niemiec zeby przerobic rope, chinczycy chemie zeby wyprodukowac plastik czy taiwan polprzewodniki zeby wyprodukowac procesory
Zaloguj się aby komentować
Zabawny artykul:
W najwyższe od 50 lat bezrobocie wierzy 49% Amerykanów. Spadek amerykańskiej giełdy dostrzega 49% obywateli USA. Z kolei 55% społeczeństwa sądzi, że gospodarka się kurczy, natomiast 56% sądzi, że obecnie w Stanach Zjednoczonych trwa recesja. To wyniki sondażu Harris przeprowadzonego dla The Guardian.
Tymczasem, żadna z wymienionych rzeczy nie ma obecnie miejsca. Jest zupełnie przeciwnie. Giełda jest w hossie, gospodarka zaskakiwała solidnymi wskaźnikami, a niedawno bezrobocie było najniższe od 55 lat!
Jak to możliwe, że Amerykanie mają tak zaburzoną wizję własnego kraju?!!!!!!!!!!!
Tymczasem Ameryka(podlana dodatkowo kosztami zycia):
#usa #stanyzjednoczone #ekonomia #ciekawostki

@end-stage-capitalist po prostu biedniejące społeczeństwo ma fatalne nastroje - już pomijając manipulacje. Gospodarka niby w prosperity a ludzi stać na coraz mniej, z perspektywy szaraka gospodarka po prostu jest w fatalnym stanie.
Także w USA to troszkę inaczej wygląda niż u nas, może poza tym, że rynek nieruchomości też jakoś się nie poprawia pomimo tego, że przecież wedle progonoz mamy się wyludniać xD
Zaloguj się aby komentować