Zdjęcie w tle
smierdakow

smierdakow

GURU
  • 3380wpisy
  • 8099komentarzy

Polska jest ostatnie na globie społeczeństwo a pierwszy na planecie naród

W porównaniu ze spotkaniem grupy wyszehradzkiej w 2012 jedynie premier Czech jest inny

https://twitter.com/DebiecKrzysztof/status/1762455577614016680?s=19

#wiadomosciswiat #politykazagraniczna
8b670338-fef2-49f9-8c7b-84978d57692d
Sahelantrop

@smierdakow Za to sytuacja międzynarodowa zmieniła się na tyle, że Grupa Wyszehradzka w takim kształcie straciła sens.

LondoMollari

W porównaniu ze spotkaniem grupy wyszehradzkiej w 2012 jedynie premier Czech jest inny


@smierdakow No i Orbana jest jakby więcej - jakieś 1.5 tego co było. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Szef Jobbiku:

„Upamiętnienie śmierci Navalnego w węgierskim Zgromadzeniu Krajowym.
Przekonaj się, którzy posłowie są na liście płac Putina”.

Rzecz dotyczy tego, że posłowie Fidesz- KDNP nie wstali.

https://twitter.com/kropka_hu/status/1762126156122267917?s=19

#wiadomosciswiat #wegry #politykazagraniczna
5cd23ac8-1f99-4afc-ac20-53f988f1e81c
MiernyMirek

@smierdakow żeby nie wyszło, że jestem jakąś onucą, Putin to bandyta, który powinien zawisnąć na najsuchszej gałęzi.

Nie uważam Nawalnego za jakiegoś lepszego niż Władimirek, pamiętam jego wypowiedzi np, że Krym jest i był rosyjski. IMO to był nacjonalista pełną gębą i zapewne dokazywałby dokładnie tak samo jak to robi aktualny "car". Putin skasował konkurenta/przeciwnika (jak już to wielokrotnie robił), tym razem ideologicznie zbliżonego do niego samego.


W tym przypadku akurat nie ma nad kim płakać. Przypominam, że to moja opinia i nie bronię ani nie chwalę tutaj nikogo z parlamentu węgierskiego

Zaloguj się aby komentować

OLX musi zwrócić pieniądze klientom

Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd co do zakresu pakietu ochronnego, nieudzielania informacji o tym, że produkt można kupić bez usługi serwisowej i mylącego sortowania ofert wg najtańszych produktów. "Urząd podjął działania na podstawie skarg od konsumentów, którzy byli zaskoczeni tym, że płatny pakiet ochronny w rzeczywistości tej ochrony nie gwarantował".

Portal odda klientom pieniądze i poinformuje o tym konsumentów: jeśli konsument odpowie na tę wiadomość, otrzyma zwrot na konto bankowe, w przeciwnym razie zwrot środków zostanie przekazany do "portfela OLX" w serwisie.

Dotyczy to klientów, którzy:

- skontaktowali się z OLX od 24 sierpnia 2021 r. do dnia wprowadzenia zmian wynikających z decyzji ws. nieprawidłowo wykonanej transakcji, a spółka ich roszczenia odrzuciła, co konsumenci zakwestionowali
- skontaktowały się z OLX w sprawie tej usługi od 1 grudnia 2021 r. do dnia wprowadzenia wszystkich zmian wynikających z decyzji.

https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/decyzja-uokik-olx-zwroci-pieniadze-klientom-tlumaczymy-jak-je-dostac/f97dpp3?

#wiadomoscipolska #olx
bucz

Czyli malo kogo to dotyczy bo nikt po odrzuceniu reklamacji przez olx pozniej do nich nie pisze ze mu sie ta decyzja nie podoba

Zaloguj się aby komentować

Apropos pseudoafery z nagrodami rozkręconej przez medialne hieny

#polityka
d17338ae-3ad6-4595-9231-72fd07a4b70a
maximilianan

@smierdakow jednak warto wspomnieć, że nagrodę dostało 1200 osób, średnia to 3k zł.


Nie usprawiedliwiam, dodaje jedynie info.

libertarianin

Nie zgodzę się że cieszyński jest rozsądny bo jakby był to by się nie umoczył w afery z zakupami covidowymi. Natomiast system płac w budżetówce to jest patologia, ale nie byłby aż takim problemem gdyby nie rozwiązła biurokracja.


Mniej biurokracji -> mniej rąk potrzebne do pracy -> mozna więcej zapłacić i zatrudnić specjalistów

Wrrr

@smierdakow tylko potem byłaby kolejna gówno afera, że olaboga administracja zarabia tyle i tyle xD niech do ciemnej w końcu dotrze, że urzędnik pracujący w ministerstwie niestety musi zarabiać rynkowe pieniądze.

Zaloguj się aby komentować

206 + 1 = 207

Tytuł: Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt
Autor: Robert Krasowski
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Czerwone i czarne
Ocena: 9/10

Trzecia część trylogii, tym razem o Kaczyńskich i Tusku. Książka pozwala nabrać dystansu do polityki i stracić przy okazji wiarę w polityków. Dużo przykładów na to, że Tusk i Kaczyński to politycy wybitni i politycznie podobni, ale już charakterami i obsesjami różniący się ogromnie. Książka odczarowuje i Tuska i Lecha Kaczyńskiego, bo Jarek to wiadomo jaki jest.
W zasadzie tylko o tej trójce, bo obaj liderzy wycinali każdego kto może im zagrozić i zostawiali miernoty dookoła siebie.

Podobnie jak w poprzednich częściach jeden z głównych wniosków jest taki, że polski system polityczny paraliżuje polityków, a sami politycy zajmują się głównie politycznymi przepychankami, a kraj działa po swojemu, na szczęście mimo wykorzystywania jedynie minimum swoich możliwości brnie imponująco do przodu.

#ksiazki #czytajzhejto #bookmeter

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz
1597553c-048e-4349-8326-bec71bff8d6d
moll

Czyli nic nowego ani odkrywczego

Zaloguj się aby komentować

Cud na Księżycu - japoński lądownik przetrwał noc księżycową

Japoński lądownik, który w styczniu jako pierwszy w historii precyzyjnie wylądował na Księżycu, wznowił komunikację z Ziemią – podała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. Zespół mówi o "cudzie", ponieważ pojazd nie został zaprojektowany do przetrwania nocy księżycowej, podczas której temperatury sięgają minus 170 st. C.

Lądownik SLIM, nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu w sobotę 20 stycznia. Choć główny cel misji, tj. precyzyjne lądowanie, został osiągnięty, okazało się, że ogniwa słoneczne maszyny zwróciły się pod niewłaściwym kątem i nie generowały prądu, co stawiało kolejne cele misji pod znakiem zapytania.

Jednak SLIM odzyskał zasilanie osiem dni później wraz ze zmianą kierunku padania promieni słonecznych. Przez kilka dni gromadził dane geologiczne ze skał księżycowych, po czym pod koniec stycznia powrócił do stanu hibernacji, aby przeczekać noc księżycową.

https://www.wnp.pl/tech/jaxa-stal-sie-cud-ladownik-slim-przetrwal-noc-ksiezycowa,808785.html

#wiadomosciswiat #kosmos #japonia
MostlyRenegade

@smierdakow no ale tak na logikę, co mogło mu się stać? Na księżycu nie ma atmosfery, więc temperatura o niczym nie mówi.

bartek555

@MostlyRenegade cos mu sie jednak moglo stac, skoro jego konstruktorzy mowia o cudzie

MostlyRenegade

@bartek555 nie twierdzę, że nie, ale skoro już poruszono ten temat w artykule, to niech wytłumaczą w czym problem zamiast ograniczać się do tabloidowych stwierdzeń. Mnie akurat ten wątek zainteresował, a nic nie przychodzi mi do głowy.

Zaloguj się aby komentować

O zielonej wyspie Tuska i jego relacjach z ekonomistami

W Ameryce wybuchł kryzys finansowy, pękła bańka kredytowa, system bankowy znalazł się na skraju ruiny. Kryzysowa fala szybko dotarła do Europy, wywołując największe od czasów wojny załamanie gospodarcze. Jedno po drugim państwa Unii popadały w recesję.

Tusk zareagował ekscentrycznie, nie zrobił nic. Nie dlatego, że nie chciał budzić paniki, po prostu czekał na bieg wydarzeń. Gdy kryzys rozlewał się po Europie, wiele państw chroniło się dorzucaniem do gospodarki wielkich pieniędzy. Tego samego chciała opozycja, ale Tusk odmówił. Czekał. Nie dlatego, że wiedział, że fala kryzysu do Polski nie dotrze, ale ponieważ wpierw chciał falę zobaczyć.

W końcu do Polski dotarła, zdumiewająco mała, wygasiła wysoki wzrost, ale nie zdołała wywołać recesji. Nie było to zasługą władzy, lecz okoliczności. Przede wszystkim nie trzeba było ratować banków, Polska miała zdrowy system bankowy, z małą liczbą udzielonych kredytów i śladową nietrafionych. Miała też własną walutę, którą mogła dowolnie osłabiać, obywateli chcących nadal kupować oraz biznes gotowy nadal inwestować. Gdyby Polska była silniej podłączona do światowego systemu, poległaby wraz z nim. W czasach kryzysu zacofanie było atutem.

Przed kryzysem ekonomiści na rządy Tuska reagowali dużym rozczarowaniem. Premier kontynuował strategię PiS-u, korzystał z komfortu wzrostu, pieniądze publiczne wydając bez miary. Jednak jego spokojna reakcja na kryzys zebrała świetne recenzje, premier nie uległ panice. Lecz chwilę później pochwały ucichły. Gospodarka spowolniła, dochody budżetu znacząco spadły, tymczasem Tusk wydatków ciąć nie zamierzał. Dług publiczny wzrósł tak gwałtownie, że Unia zagroziła Polsce procedurą nadmiernego deficytu. Tusk to zignorował, aby wygrać wybory prezydenckie, przygotował budżet z największym deficytem w dziejach III RP.

Ekonomiści podnieśli alarm, kwota była astronomiczna, żaden rząd nie trwonił pieniędzy na taką skalę. Ledwo co Polska uniknęła kryzysu, a już wpadała w pułapkę zadłużenia tylko po to, aby Platforma wzięła pełnię władzy. Znani ekonomiści wystosowali list do premiera z prośbą, aby się opamiętał. Ale tak jak Kaczyński nie znosił prawników, tak Tusk nie cierpiał ekonomistów. Nie wierzył im, uważał, że zawsze wieszczą pożary, które nigdy nie wybuchają. Kolejnych premierów zmuszali do reform, które okazywały się potem jedynie samobójcze. Bo gdy następcy zaczęte reformy wyrzucali do kosza, na gospodarkę nie spadały klęski. To zbudowało w Tusku przekonanie, że ekonomiści nie mylą się często, lecz zawsze.

Swojego ministra finansów Tusk nigdy nie słuchał, lecz sam mu wydawał rozkazy. I zmusił go, aby zamiast oszczędności zastosował sztuczki księgowe zmniejszające deficyt tylko na papierze. Ekonomiści przyjęli to z wielką niechęcią, ale lęk przed PiS-em zwyciężył, postanowili cierpliwie czekać do prezydenckich wyborów, do zapowiedzianych ambitnych reform, które blokował ówczesny lokator Pałacu.

Kiedy Platforma Pałac przejęła, Tusk się z zapowiedzi wycofał. Ekonomiści nie wytrzymali, zarzucili premierowi nieodpowiedzialność, porównali do Gierka, Balcerowicz w centrum Warszawy zawiesił licznik długu publicznego. Premierowi raz nerwy puściły, przeciwników nazwał „pseudoekspertami”, jednak starał się unikać otwartego konfliktu. Bał się stygmatu radykała, wolał, aby społeczeństwo nie wiedziało, jaki lęk wzbudził w ekonomicznych ekspertach. Bo ujmując problem w liczbach, skala odejścia Tuska od ekonomicznej ortodoksji była największa w historii III RP. Nawet pomysły Leppera nie były tak kosztowne. Dlatego Tusk nadal zwodził ekonomistów, proponował cierpliwość, dawał do zrozumienia, że gdy Platforma wygra wybory do Sejmu, ruszy wielka reforma wydatków. Ale kiedy w końcu wygrała, reformy znowu nie było.

Sposobem redukcji długu okazały się demontaż OFE oraz wydłużenie wieku emerytalnego, ale w stylu Tuska, rozłożone na 25 lat, aby ludzie nie poczuli zmiany. Skoro jednak ludzie nie poczuli, również budżet nie poczuł. W swojej ostrożności Tusk był nie tyle konsekwentny, co fanatyczny. Nigdy nie ustąpił nawet na krok. Jeśli już zabierał ludziom pieniądze, to nie teraźniejsze, lecz przyszłe. Aby poczuli ból, gdy rządzić będzie kto inny. Jeśli łatał dziurę w budżecie, to nie cięciem bieżących wydatków, lecz planem ich cięcia w przyszłości.

Nikt nigdy nie zachował się wobec finansów publicznych z takim egoizmem i tupetem. Olbrzymi strumień pieniędzy został wydany jedynie po to, aby Tusk nie stracił władzy.
___

Z książki Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt

#historia #historiapolski #polityka #czytajzhejto
b20e00b0-c6e8-4ea6-ad91-68f8283f3886
Boski

Po wybuchu kryzysu wprowadzono przepisy antykryzysowe, które były korzystne dla pracodawców. Do tego złotówka poleciała na pysk. Siłę nabywczą równą tej sprzed kryzysu odsyskalismy dopiero w 2019.

LordNargogh

A potem przyszedl PiS i pobił wszelkie rekordy wydatków, rozdawnictwa i deficytu.

rzYmskielajno

1 Uratowala nas szara strefa na rynku pracy

2 brak oszczędności na spekulacyjnych giełdach

3 zaradność i samowystarczlnosc obywateli.

Bańka budowlano mieszkaniowa 2006-2009 na kredytach frankowych spowodowała stagnację do 2019 i mamy powtórkę lecz skumulowana inflacja zabrała nam oszczędności i siłę nabywczą zarabianych pieniędzy

Zaloguj się aby komentować

#wiadomosciswiat #wegry #szwecja #nato
2899519f-427a-4f96-b11e-5865c4ab5c8f
Topia

Ruskie szachy 5D, żeby oddalić od siebie granice NATO w pełnym galopie.

CzosnkowySmok

@smierdakow ładny mają parlament. (zbudowany z galicyjskiej krwi) żarcik

A.Star

@CzosnkowySmok A za plecami mówcy na jednym z herbów jest biały orzeł Jagiellonów. Ostatnimi czasy pewnie nieco zawstydzony...

Pan_Buk

@smierdakow Fajnie byłoby zapytać te 6 onuc, czemu "Nem".

Zaloguj się aby komentować

Bezpośrednio po zwolnieniu mnie z aresztu śledczego, pod moim domem pojawiły się nieoznakowane samochody, które śledziły zarówno mnie jak i moją rodzinę. Za każdym razem kiedy opuszczaliśmy teren posesji, ja do dziś nie wiem kto to był. Wiem natomiast, kto miał interes polityczny w tym, żeby ta sprawa nie wyszła na jaw i żebym nie zaczął chodzić do mediów, zaczął się dzielić swoją wiedzą – powiedział Edgar Kobos przed komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej.

#polityka
NiebieskiSzpadelNihilizmu

Gdyby tylko można było jakoś połączyć te kropki... No nie ma szans na to, nigdy się nie dowiemy kto mógł za tym stać.

Zaloguj się aby komentować

Następna