Zdjęcie w tle
Gospodarka

Społeczność

Gospodarka

16

Tematy dotyczące gospodarki w Polsce i na świecie

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
W 2023 roku po raz pierwszy w historii polska gospodarka osiągnęła znaczący kamień milowy, przewyższając Rosję pod względem wartości eksportu. Wartość polskiego eksportu wyniosła 469,01 mld dolarów, podczas gdy rosyjski eksport osiągnął poziom 466,6 mld dolarów.
#rosja #polska #gospodarka
415e5809-b70e-4688-86a2-da2b261f39ab
5dee2df7-3be5-4f50-a506-98a8e106b063
0247a41d-7f62-45f1-949a-db29ff58c12a
L4RU55O

Widać jak ich sankcje po 2014 zaczęły blokować. Mieli wszystko żeby się rozwijać i na eksporcie budować dobrobyt.


A oni nie potrafią przebić wyniku z 2012 roku kiedy my jak taka lokomotywa ciągle do przodu.


Jak po wojnie im się to nie odbije to importowanie wszystkiego z Chin ich zajedzie. Chińczyk sobie kupi ruską za 100 dolarów.

Rozpierpapierduchacz

@paulusll największym towarem eksportowym Federacji Rosyjskiej jest w tej chwili nawóz w mundurkach XD

Miedzyzdroje2005

@paulusll Polska się rozwija, a na RuSSię jest bojkot międzynarodowy. Nie eksportują oni już tyle dóbr narodowych, czyli ropy, gazu i propagandy co przed 2022 rokiem

Zaloguj się aby komentować

Rząd przyjął wczoraj średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028. Jest to nowy rodzaj dokumentu, który opracowują państwa członkowskie w związku z reformą unijnego zarządzania gospodarczego, wprowadzaną od kwietnia br.

Państwa członkowskie miały czas na przedstawienie swoich planów w pierwszym roku obowiązywania reformy do 20 września 2024 r. Polska wynegocjowała z Komisją Europejską wydłużenie tego terminu do 15 października.
Najistotniejszy kontekst tegorocznego Planu w kontekście Polski to oczywiście procedura nadmiernego deficytu, która jest na nas nakładana w związku z przywróceniem standardowych reguł fiskalnych po ich zawieszeniu w związku z pandemią i wojną.

Planowany na 2025 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wynosi 5,5% PKB. Akceptowalny poziom deficytu to nie więcej niż 3% PKB.

Nowe ramy fiskalne dla państw członkowskich są teraz bardziej elastyczne, tak aby nie były one zmuszone do nadmiernego zaciskania pasa w sytuacji, kiedy nie byłoby to wskazane z ekonomicznego punktu widzenia.

W ramach przyjętego Planu, Polska zobowiązuje się do zmniejszenia deficytu poniżej 3% PKB do 2028 r. Istniała możliwość wydłużenia tego terminu o kolejne 3 lata, obwarowana jednak szeregiem dodatkowych warunków.

Zdecydowaliśmy się na szybszą ścieżkę.

Zgodnie z przyjętym Planem, już w 2026 r. deficyt zostanie ograniczony o 1% PKB, zaś następnie o 0,8% PKB każdego roku. Minimalny wysiłek wymagany zgodnie nowymi ramami fiskalnymi to 0,5% PKB rocznie.

W jaki sposób mają zostać osiągnięte te efekty?

Przede wszystkim dzięki obniżaniu tempa wzrostu wydatków. Wyłączając wydatki na obsługę długu publicznego oraz wydatki finansowane ze środków europejskich, ich wzrost ma wyhamować z 6,3% w '25 do 3,5% w '28.

Dla porównania, w bieżącym roku wzrost ten wynosił jeszcze 12,5%. Są to dynamiki nominalne, więc spowolnienie tempa wzrostu wydatków można osiągnąć po części dzięki wyhamowaniu inflacji, a w konsekwencji mniejszej potrzebie waloryzacji wielu pozycji po stronie wydatków.

Jakie wydatki konkretnie będą ograniczanie? Jakich ewentualnie zmian związanych ze stroną dochodową możemy się spodziewać? Tego niestety nie wiemy, ponieważ jak MF wyraźnie podkreśla w swojej prezentacji, Plan jest ramową strategią, a nie zestawem szczegółowych działań.

W dokumencie wskazano jednak na kilka konkretnych rozwiązań, które mają służyć ograniczaniu deficytu w kolejnych latach. Są to:

- zamrożenie progów podatkowych w PIT w kolejnych latach (a zatem utrzymanie progu, po przekroczeniu którego płacimy 32% PIT na poziomie 120 tys. zł)
[Ciekawe jak w tym kontekście prezentuje się zapowiedź zwiększenia kwoty wolnej do 60 000 zł? Wprost nie wskazano, że kwota wolna również pozostanie zamrożona. Koszt fiskalny takiej zmiany byłby jednak na tyle duży, że trudno ją pogodzić z redukcją deficytu]

- wprowadzenie minimalnego podatku CIT dla firm od 2025 r. (jest to ostatni duży element Polskiego Ładu, który jeszcze nie wszedł w życie ze względu na jego zawieszenie na dwa kolejne lata - danina ta obciąży firmy nie osiągające określonego wskaźnika rentowności)

- wprowadzenie dodatkowych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe, zmieniające tzw. mapą drogową akcyzy do roku 2027 (zgodnie z procedowanym już projektem ustawy)

- objęcie od 2025 r. systemem SENT przewozu betonu towarowego, co ma uszczelnić pobór VAT w budownictwie

- wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur elektronicznych w systemie KSeF od 2026 r. (co również ma przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego)

- wprowadzenia systemu globalnego podatku GloBE od 2027 r. (w ramach porozumienia zawartego w OECD)

Dodatkowo, MF podkreśla, że hamulcem dla wzrostu wydatków w kolejnych latach będzie stabilizująca reguła wydatkowa, której działanie jest przywracane po jej de facto zawieszeniu w okresie po pandemii.

To są wg. mnie, po pierwszym przejrzeniu dokumentu, główne elementy planu w części budżetowej. Niestety, ale najciekawsza tabela z prognozami budżetowymi do 2028 r. w większości pozostaje niewypełniona.

Sprawdziłem, czy inne państwa członkowskie stosują podobną praktykę. Póki co na stronach Komisji Europejskiej można znaleźć Plany przesłane przez Grecję, Maltę i Danię. Ten ostatni z krajów zdecydował się na zaprezentowanie szerszego zestawu prognoz.

https://x.com/LKKozlowski/status/1843738156182712396?t=sp_0DmVXDGVx4AC7QWT2TA&s=19

#polityka #gospodarka #ekonomia
GordonLameman

Jestem ciekaw jak to wpłynie na słupki poparcia

Bielecki

Ja mam taki szalony pomysł. Może kurwa przestańmy najpierw rozdawać kasę na prawo i lewo?

Enzo

@Bielecki Nie bądz szalony, należy się.

MostlyRenegade

@Bielecki to zostań premierem i zrealizuj swój pomysł

100mph

Ciekaw jestem czy z postulatami likwidacji socjalu w postaci 13, 14 emerytur, 800+, dostalaby sie do Sejmu jakakolwiek partia.

rakokuc

@100mph jeśli przyjąć, że:


1. Te postulaty można głosić w bardziej ogólnym wydaniu, unikając konkretnego wskazywania, które elementy socjalu usuniemy.

2. Dodamy do nich sporą garść nacjonalizmu, "rozsądnego konserwatyzmu", chłopskiego rozumu i szurii.


to mamy już w Sejmie taką partię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

100mph

@rakokuc mowisz o tych, ktorzy sa za zlikwidowaniem socjalu i podatkow, a jednoczesnie postuluja 100% pomoc powodzianom i to nawet tym, ktorzy celowo wybudowali domy na terenach zalewowych?

Zaloguj się aby komentować

Następna