Need for Speed została przez EA „zamrożona” na czas nieokreślony. Oznacza to, że:
Nie pojawią się nowe gry z serii Need for Speed w najbliższym czasie – EA nie ogłosiło oficjalnie zakończenia marki, ale nie planuje obecnie żadnych nowych produkcji.
Projekt Speedhunters, powiązany z NFS, również został zamknięty – był to serwis finansowany przez EA, skupiający się na kulturze samochodowej i promujący gry z tej serii.
Studio Criterion, odpowiedzialne za ostatnie odsłony NFS, będzie teraz pracować nad innymi grami EA – prawdopodobnie zostaną skierowani do wsparcia serii Battlefield.
Przyszłość serii pozostaje otwarta – EA nie wyklucza powrotu...

Commodore 64 Ultimate odświeżona wersja kultowego komputera retro sprzed 30 lat, wykorzystująca technologię FPGA. Nowy model obsługuje ponad 10 000 klasycznych gier oraz jest kompatybilny ze starymi peryferiami.
#gry #retrogaming #retro #technologia #ciekawostki #commodore

Security Explorations, laboratorium badawcze polskiej firmy AG Security Research opublikowało informacje o wynikach badań nad bezpieczeństwem kart eSIM. Okazuje się, że można je złamać.
Karty eSIM dotychczas uważane były za niemożliwe do przełamania z uwagi na zastosowanie układów sprzętowych...
Komunikacja jednowstęgowa
https://www.youtube.com/watch?v=vNJki3xUWSo
Wiem, że to będzie bardzo niszowe, ale może chociaż @bartek555 doceni wymienienie Gdynia Radio
#radio #ciekawostki #technologia
Małe post scriptum ode mnie.
https://m.youtube.com/watch?v=kmiiM-Mv1s4
Czyli jak brzmi na tradycyjnym radiu AM (pewnie diodowym - detektor obwiedni) modulacja AM z jedną wstęgą i jak można dołożyć nośną żeby było znośnie.
Zaloguj się aby komentować
Specjaliści ds. technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w Unii Europejskiej w ramach #ciekawostkistatystyczne
W 2024 roku w całej UE ponad 10 milionów osób było zatrudnionych jako specjaliści ICT, co stanowiło 5,0% wszystkich zatrudnionych - jest to kolejny rok wzrostów względem poprzedniego roku (tym razem o 0,2 p.p)
Najwyższy odsetek specjalistów ICT w całkowitym zatrudnieniu odnotowała Szwecja (8,6%), następnie Luksemburg (8,0%) i Finlandia (7,8%). Z kolei najniższy odsetek odnotowano w Grecji (2,5%), Rumunii (2,8%) i Włoszech (4,0%). Dla Polski było to 4,5% pracujących.
Źródełko: https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20250708-2
#ciekawostki #statystyki #praca #technologia
#owcacontent
ICT specialists are defined as those who have the ability to develop, operate and maintain ICT systems and for whom ICT constitutes the main part of their job.

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

#ciekawostki #technologia #nauka #wojsko
Na początku musimy odrobinę zniszczyć nasze piękne wyobrażenie o świecie. Chcemy wierzyć, że postęp napędza ludzka ciekawość, altruizm, dążenie do lepszego świata. I tak jest! To piękna wizja.
Nie zapominając o powyższym, spójrzmy prawdzie w oczy: wiele z...

Po intensywnych kilku dniach rywalizacji i trzech wymagających konkurencjach łódź Celka zajęła drugie miejsce w klasie AI podczas międzynarodowych zawodach Monaco Energy Boat Challenge 2025. Zespół AGH Solar Boat specjalnie przystosował jednostkę do trybu autonomicznego, aby umożliwić jej start w...
W Malezji powstał reportaż zachwalajacy lokalną atrakcję turystyczną - kolejkę linową w Pengkalan Hulu. Niektórzy przyjechali nawet 370 km z Kuala Lumpur żeby przejechać się kolejką. Wszystko byłoby super, gdyby nie okazało się, że jest to fake wygenerowany za pomocą AI.
#ciekawostki #technologia #ai #malezja
https://www.independent.co.uk/asia/southeast-asia/malayasia-cable-car-ride-ai-b2782449.html
Zaloguj się aby komentować

Ministerstwo Cyfryzacji zareaguje. Zgłosimy podstawę naruszenia Digital Service Act do Komisji Europejskiej, by ewentualnie nałożyła karę na X. Wolność słowa należy się człowiekowi, a nie AI - powiedział w... #wiadomoscipolska #polityka #technologia
Cześć!
Od długiego czasu myślę dużo o AI. O tym, do czego może ta technologia doprowadzić, jak długo utrzymam swoją pracę, w jakim kierunku warto się przebranżowić, co z kapitalizmem, kiedy coraz więcej ludzi będzie zastępowanych przez modele itd. Denerwuje mnie i niepokoi fakt, że nie słyszę żadnych sensownych ruchów ze strony rządzących (różnych państw), które mogłyby przeciwdziałać pogarszającej się sytuacji i zatrzymać lub spowolnić galopujące korporacje. W jakim świecie niedługo przyjdzie nam żyć?
Część z tych myśli postanowiłem nagrać i zostać tym słynnym YouTuberem xd
Zapraszam do dyskusji!
#technologia #ai #kapitalizm #antykapitalizm
@Klockobar narzędzie służące do powszechnej automatyzacji pracy, którego właścicielem są jednostki, a nie ogół, nigdy nie będzie źródłem wyzwolenia, a zawsze nacisku. Nie ma możliwości, żeby było inaczej w gospodarce opartej na tzw późnym kapitalizmie, gdzie mała grupa ma większość kart, a cała reszta jedyne co ma do zaoferowania to swój czas. Ta reszta nie ma ani ziemi, ani kapitału, ani narzędzi, więc nie jest konkurencyjna ergo jest zbędna.
Rozwiązania są dwa, głodowy dochód gwarantowany albo klęknięcie systemu i redystrybucja po rewolucji.
Zaloguj się aby komentować
gratuluje #heheszkipolityczne zcancelowaliście groka xD
#technologia #programowanie #sztucznainteligencja

Zaloguj się aby komentować
Kategoria technologia. Potrzebuje polecenia jakiegoś dzwonka z kamerką na furtkę - wiadomo musi być odporny na warunki atmosferyczne. Do słupka mam puszczony przewód 3x1,5 mm2 oraz ethernet.Dobrze jakby miał podgląd z aplikacji i w ogóle był „smart” #technologia

Zaloguj się aby komentować
Dobry znajomy Wernher von Braun - twórca rakiet V-2, stojący przed silnikami F-1 rakiety Saturn V.
Silnik Rocketdyne F-1 był największym silnikiem rakietowym z pojedynczą dyszą wyprodukowanym przez człowieka. Przy wysokości ponad 5 metrów i wadze ponad 8 ton, generował ciąg 6.8 Mega Newtonów (dla porównania każdy z silników B747 generuje około 0.25MN) spalając 2,5 tony paliwa i utleniacza na sekundę. Moc turbiny napędzającej pompy paliwowe to 52 Megawaty.
Rakieta Saturn V miała 5 takich silników, co umożliwiło wysłanie człowieka na Księżyc czy pierwszej stacji kosmicznej Skylab na orbitę.
Wszystko to działo się na przełomie lat 60/70 i mimo zaawansowania współczesnej technologii, odtworzenie procesu produkcji F-1 uważa się za niemożliwe, bądź niezwykle trudne.
#ciekawostki #technologia #podbojkosmosu


>odtworzenie procesu produkcji F-1 uważa się za niemożliwe, bądź niezwykle trudne.
ja rozumiem utracić stał damasceńską czy inne bardzo dawne technologie ale jak mogli odwalić coś takiego
edit: a druga sprawa to po co w sumie mieliby to odtwarzać skoro teraz (chyba) mogliby to zrobić lepiej i taniej
@Rudolf kiedyś trafiłem na takie wyjaśnienie:
ze względu na małą serie każdy z nich miał wprowadzane niewielkie poprawki które nie trafiły do dokumentacji
Nawet jeśli się ktoś sporządził jakiąś dokumentacje zmiany to nie trafiła ona do archiwum
Jakieś techniki montażu (np. niestandardowa technika spawania) nie została udokumentowania albo przekazana młodszym fachowcom
@kitty95
Silnik Rocketdyne F-1 był największym silnikiem rakietowym z pojedynczą dyszą wyprodukowanym przez człowieka. Przy wysokości ponad 5 metrów i wadze ponad 8 ton
Największy jeśli chodzi o średnicę.
Bo największy silnik to jest SRB od STS.
Ciąg ponad 2x większy niż F1, a ważył ponad 70x co F1. SRB do SLSa mogą być jeszcze mocniejsze.
Zaloguj się aby komentować
Na Księżycu znajduje się mikro-biblioteka zawierająca…
30 milionów stron wiedzy ludzkości.
W 2019 roku wysłano na Srebrny Glob Lunar Library – maleńką płytkę wielkości paznokcia, która może przetrwać miliardy lat. Zawiera całą Wikipedię, Biblię i dzieła klasyczne, instrukcje DNA człowieka, języki, teksty i informacje o naszej cywilizacji.
To projekt Arch Mission Foundation, który tworzy „kopie zapasowe ludzkości” w kosmosie. Pliki zostały zapisane w 5D na szkle kwarcowym – odpornym na temperatury, promieniowanie i… czas.
https://www.archmission.org/spaceil
#nauka #kosmos #ciekawostki #technologia #historia #futurystyka


Zaloguj się aby komentować
Natarfiłem na komentarz, że Brzoska powiedział w kanale zero, że w przeciągu 2 lat AI zabierze pracę około 25% osobom.
Ciekawe bo od kilku lat istnieje już AI, automatyzajcja produkcji jest już na wysokim poziomie - ciekawe jakie sektory miał na myśli i w jaki sposób nastąpi to załamanie na rynku.
#polityka #technologia #inpost #ekonomia #gospodarka
Zaloguj się aby komentować
Teraz to, co tygrysy lubią najbardziej, teoria strun i Wielki Zderzacz Hadronów.
Artykuł popularny (dam w komentarzu jego automatyczne streszczenie po polsku, jak tylko je sprawdzę) - https://thedebrief.org/could-the-large-hadron-collider-disprove-string-theory-scientists-say-yes-with-the-right-discovery/
Oryginalna praca - https://journals.aps.org/prresearch/pdf/10.1103/PhysRevResearch.7.023184
Zagadnieniem postawionym przez te artykuły jest, czy można obalić teorię strun (a właściwie każdą teorię z tej działki) jakąś obserwacją, którą można wykonać w zderzaczu. Odpowiedź brzmi - można. Dziękuję, to wszystko
A na poważnie, można bo zaproponowana metoda daje dosyć wygodne narzędzie falsyfikacyjne. Teorie strun (bo jest ich kilka) wykluczają pewne klasy cząstek ze względu na strukturę samych teorii i mechanizmy tworzenia cząstek. W tych teoriach, cząstki są wibracjami wielowymiarowych strun wokół wymiarów zwiniętych. Niezależnie od konkretnej teorii, nie dopuszczają one np. pentapletu z neutralnym fermionem Majorany. Model standardowy też go nie zawiera, ale są konkretne propozycje i opisy - https://journals.aps.org/prd/abstract/10.1103/PhysRevD.96.095017 lub https://arxiv.org/pdf/1106.1069 .
Wielki zderzacz hadronów ma wystarczającą moc, by wyprodukować pentaplety i nonoplety (400GeV-kilka Tev), więc ta droga falsyfikacji jest jak najbardziej sensowna. Wykrycie takich pentapletów położy wszystkie teorie strun.
#fizyka #technologia #lhc #ciekawostki
@onpanopticon To trochę tak, a jednak inaczej.
Teoria strun jest w zasadzie prosta. I jej opis matematyczny w najbardziej czystej postaci też (oczywiście wymaga zrozumienia matematyki w stopniu średnio-zaawansowanym, ale niewiele bardziej, niż funkcja falowa). Problemem jest tylko to, że o ile sama teoria (a właściwie wiele jej form, ale upraszczamy) jest piękna i elegancka, o tyle Wszechświat odmawia współpracy.
I stąd się wzięły te wszystkie naciągania. Bo może jak dorzucę jeszcze jedną transformację to Wszechświat w końcu pójdzie na współpracę. Ale on jest uparty.
Z mojego własnego podwórka - zawsze walczę z podejściem, że to trudne i skomplikowane, bo wymiary, bo przestrzenie, bo aksjomatyka nie pasi. To wszystko jest proste, o ile usiądzie się nad tym dosyć długo. Dotyczy to też teorii strun, bo ona wynikła z umiłowania do elegancji i prostoty (co nie znaczy, że jest prawdziwa).
Nie wiem, jaka będzie przyszłość tej teorii, na mój nos marna. Ale gdzie jest i jak wygląda ten opis pierwotnej i najbardziej podstawowej tkanki Wszechświata - nie wiem. Jedynie czuję, że gdzieś jest, mam jakieś pomysły, gdzie tego szukać (jak wielu). Ale żadnej pewności.
Zaloguj się aby komentować
Artykuł popularny - https://kopalniawiedzy.pl/prawo-Kirchhoffa-promieniowanie-absorpcja-emisja,37960
Artykuł źródłowy - https://arxiv.org/pdf/2501.12947
Tym razem będzie o cieple. Ciepełko lubimy (do pewnego stopnia). Ale z ciepełkiem jest problem taki, że prawo promieniowania cieplnego Kirchhoffa (bo gość bawił się nie tylko układami elektrycznymi) - https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Kirchhoffa_(promieniowanie) - wyklucza swobodne sterowanie jego przepływem.
Może się wydawać, że to mały problem, jednak nasza cywilizacja zależy od maszyn cieplnych dużo bardziej, niż się większości ludzi wydaje. Od turbin parowych w elektrowniach po silnik Passata Twojego starego. Ale to nie wszystko, a właściwie to dopiero początek. Ciepło jest koszmarnym ograniczeniem w elektronice i elektryce (@myoniwy może Wam coś o tym opowiedzieć). Główną przeszkodą w tworzeniu układów scalonych z jeszcze większą ilością tranzystorów w jeszcze większej ilości warstw nie jest tylko rozdzielczość litografii (która jest już i tak blisko limitu kwantowego - muszę o tym kiedyś przy okazji napisać), ale przede wszystkim odprowadzanie ciepła.
I ta praca, którą tu przywołuję jest przełomowa (choć pewnie zniknie w szumie informacyjnym), dużo bardziej niż następny nowy pomysł na baterię. Może niekoniecznie ta praca, może inne metamateriały będą jeszcze lepsze, ale drastyczne złamanie symetrii prawa Kirchoffa jest rzeczywiście doniosłym osiągnięciem, bo pozwoli na arbitralne i skuteczne sterowanie przepływem ciepła. Przełoży się to na elektronikę wysokiej skali integracji, na wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne i wiele innych dziedzin.
#fizyka #ciekawostki #nauka #technologia
Jeśli macie pytania, to zadawajcie je.
@inskpektor Prawo zachowania energii dalej obowiązuje, więc sama energia nie znika magicznie. I właśnie tutaj jest ten główny punkt programu, bo w przypadku absorbcji i emisji zgodnej z prawem Kirchoffa nie mamy wpływu na kierunek emisji. A tutaj mamy i to w znacznym stopniu (1 vs 0.41). Energia może zostać przekazana kierunkowo głębiej w materiał (tak jak w tym przypadku) lub wyemitowana w innej długości fali i w innym kierunku. W tym metamateriale uzyskano nieliniowość emisji i to jest podstawowe osiągnięcie.
Zaloguj się aby komentować