Zdjęcie w tle
Richter

Richter

Kompan
  • 1wpisy
  • 13komentarzy
[AMA - wdrożeniowiec / konsultant SAP, wdrożeniowiec systemów ERP]
Cześć, jestem tu nowy i chciałbym wejść w społeczność z ciekawym tematem.
Od 1,5 roku jestem konsultantem SAPa (łącznie około 4 lat doświadczenia we wdrażaniu systemów informatycznych).
Dla zainteresowanych, jestem gotowy odpowiadać na nurtujące pytania.
  • Czym jest SAP? Czym jest ERP?
ERP - Enterprise Resource Planning, jest to klasa oprogramowania, która służy do całościowego zarządzania firmą. Jeden system w którym zanotujemy zużycie surowców, wyprodukowanie towaru, magazynowanie, złożenie zamówień, wystawienie dokumentów transportowych etc.
Duże firmy często mają taki "program-kombajn", który pozwala to wszystko obsłużyć. Jest to dużo praktyczniejsze niż posiadanie dziesiątek małych programów do różnych rzeczy i robienie integracji między nimi.
SAP to niemiecka firma, która jest pionierem w tworzeniu tego typu oprogramowania, jest liderem na rynku. Większość globalnych firm korzysta z SAPa.
  • Czym zajmuje się konsultant/wdrożeniowiec SAP?
Można wyróżnić dwa obszary pracy, które mocno różnią się specyfiką.
Można być konsultantem na supporcie, czyli być odpowiedzialnym za utrzymaniem systemu. Dajmy na to, pracujemy dla firmy produkującej meble i od 8 do 16 mamy monitorować określony wycinek systemu i naprawiać wyskakujące błędy (np. mamy błąd bo ktoś nieprawidłowo wypełnił dokument i przesłał go dalej). Jako konsultant na supporcie znamy się na swoim wycinku systemu, naprawiamy błędy i dokonujemy niezbędnych prac utrzymaniowych (np. uaktualnienie ISO-kodów etc.).
Druga sposób pracy konsultanta to wdrożenia. Ja działam w obszarze oprogramowania związanego ze sprzedażą i marketingiem. Dajmy na to, że przychodzi do nas Dino i mówi, że w sumie to już mocno się rozrósł i potrzebuje nowego programu do marketingu. Wtedy ja (a raczej my, bo wdrożenie wymaga pracy kilku osób) spotykamy się z klientem, dowiadujemy się co ma, na czym mu zależy (i na co go stać ). Najpierw przygotowuje plan wdrożenia, spotykam się na warsztaty z klientem, potem finalizujemy umowę i w określonych ramach czasowych muszę uruchomić system dla klienta. Potem następuje etap testów, szkolenia pracowników i "okres ochronny", kiedy ściśle monitoruję system i reaguję gdy coś się wydarzy w pierwszych tygodniach jego działania.
  • Czy można na tym zarobić?
Jak najbardziej, bycie konsultantem SAP daje możliwość zarabiania koło 9-15k netto na UoP przy ~4 latach doświadczenia. Tutaj rozstrzał wynagrodzenia jest całkiem spory, bo dużo zależy od naszego wachlarza umiejętności oraz firmy w jakiej znajdziemy zarudnienie.
  • Podróże służbowe.
Przed pandemię faktycznie w dużej mierze pracowało się z biura, a klienci niejednokrotnie oczekiwali, żeby konsultant pracował też u nich (np. w systemie 1 tydzień roboczy u klienta w Dortmundzie, 1 tydzień w biurze w swoim mieście).
Na szczęści! Pandemia pokazała, że specjaliście mogą robić swoją pracę zdalnie, a firma może zaoszczędzić wiele pieniędzy na opłacaniu nam hoteli i samolotów, więc dzisiaj większość pracy odbywa się zdalnie.
Dużo zależy od tego, czy pracujemy na serwisie czy przy wdrożeniach. Prace serwisową wykonuje się na ogół zdalnie, możecie nawet znaleźć oferty pracy, które gwarantują w 100% prace zdalną.
Jeśli ktoś wdraża oprogramowanie u klienta, to pomimo tego, że tych podróży jest dużo mniej niż kiedyś, to w dalszym ciągu bywają one konieczne i trzeba się z tym liczyć. Znowu, wszystko zależy od projektu i jego fazy, ale pracując wdrożeniowo, pewnie te kilka tygodni w roku spędzimy w podróży służbowej.
  • Czy trzeba się nauczyć całego SAPa?
Jest to niewykonalne. Program który ma obsłużyć większość procesów firm pokroju Coca Cola czy Nivea (nie wiem czy mają SAPa, to przykład) są bardzo rozległe. Poza tym, oprócz tego że znamy program, to musimy też znać procesy biznesowe. Czyli, jeśli zajmuje się modułem MM (oprogramowanie obsługujące magazyn), to muszę wiedzieć jakie są dokumenty magazynowe (WZ, PZ, PW etc.) czym są incoterms, FiFo, LiFo etc. W praktyce, konsultant zajmuje się jednym wycinkiem biznesowym, np. TYLKO ksiegowość, TYLKO magazyn, TYLKO sprzedaż i dystrybucja etc.
Ja zajmuję się obszarem SAP CX, czyli rozwiązania związane z obsługą sprzedaży, marketingu, serwisu.
  • Czy trzeba programować?
Nie. Jako konsultant nie musimy umieć programować, chociaż pobieżna wiedza na temat javascript czy SQL pomaga. Natomiast widać wyraźny trend, że SAP coraz bardziej rozwija swoje rozwiązania w kierunku low-code no-code. Jeśli projekt wymaga programowania to są dedykowane osoby od tego, czyli programiśći ABAP.
  • Dla kogo to jest praca?
Na pewno dla osób, które dobrze się czują z komputerami. Które chcą pracować w IT ale nie czują się w programowaniu. Znajdzie się miejsce i dla osób bardziej introwertycznych, które np. będą pracować na supporcie, będą mocne technicznie i będą wspierać zespół w analizie i tworzeniu dokumentacji. Znajdzie się też miejsce dla osób, które swobodnie czują się w pracy z klientem, chętnie wybiorą się na spotkanie biznesowe do siedziby klienta, zbiorą jego potrzeby i "sprzedadzą" mu wizję swojego rozwiązania.
Na pewno jest to praca, która wymaga dużo myślania, samoorganizacji i bardzo ciężko w niej o nudę.
Ufff, rozpisałem się Jeśli Was to interesuje, to piszcie w komentarzach, a ja w miarę możliwości (i zachowania poufnośći biznesowej ) odpowiem na wszystkie.
Pzdr
Morfi_pl

@xxvv uwierz mi, Lidl Sapem stoi, tak samo jak Kaufland

Mają EWMke, używają MFSa itd.

KaarasKar

@Morfi_pl a to SAT nie znałem, musze sobie sprawdzić. Zazwyczaj właśnie st04 albo analizuje sobie kod samemu.

Richter

!StormtrUper @wakem @Morfi_pl @KaarasKar @jestem_na_dworzu Witam serdecznie kolegów z branży, mam nadzieję że będzie jeszcze okazja powymieniać się doświadczeniami

Dziękuję za wspólną dyskusję

Zaloguj się aby komentować