[AMA - wdrożeniowiec / konsultant SAP, wdrożeniowiec systemów ERP]
Cześć, jestem tu nowy i chciałbym wejść w społeczność z ciekawym tematem.
Od 1,5 roku jestem konsultantem SAPa (łącznie około 4 lat doświadczenia we wdrażaniu systemów informatycznych).
Dla zainteresowanych, jestem gotowy odpowiadać na nurtujące pytania.
  • Czym jest SAP? Czym jest ERP?
ERP - Enterprise Resource Planning, jest to klasa oprogramowania, która służy do całościowego zarządzania firmą. Jeden system w którym zanotujemy zużycie surowców, wyprodukowanie towaru, magazynowanie, złożenie zamówień, wystawienie dokumentów transportowych etc.
Duże firmy często mają taki "program-kombajn", który pozwala to wszystko obsłużyć. Jest to dużo praktyczniejsze niż posiadanie dziesiątek małych programów do różnych rzeczy i robienie integracji między nimi.
SAP to niemiecka firma, która jest pionierem w tworzeniu tego typu oprogramowania, jest liderem na rynku. Większość globalnych firm korzysta z SAPa.
  • Czym zajmuje się konsultant/wdrożeniowiec SAP?
Można wyróżnić dwa obszary pracy, które mocno różnią się specyfiką.
Można być konsultantem na supporcie, czyli być odpowiedzialnym za utrzymaniem systemu. Dajmy na to, pracujemy dla firmy produkującej meble i od 8 do 16 mamy monitorować określony wycinek systemu i naprawiać wyskakujące błędy (np. mamy błąd bo ktoś nieprawidłowo wypełnił dokument i przesłał go dalej). Jako konsultant na supporcie znamy się na swoim wycinku systemu, naprawiamy błędy i dokonujemy niezbędnych prac utrzymaniowych (np. uaktualnienie ISO-kodów etc.).
Druga sposób pracy konsultanta to wdrożenia. Ja działam w obszarze oprogramowania związanego ze sprzedażą i marketingiem. Dajmy na to, że przychodzi do nas Dino i mówi, że w sumie to już mocno się rozrósł i potrzebuje nowego programu do marketingu. Wtedy ja (a raczej my, bo wdrożenie wymaga pracy kilku osób) spotykamy się z klientem, dowiadujemy się co ma, na czym mu zależy (i na co go stać ). Najpierw przygotowuje plan wdrożenia, spotykam się na warsztaty z klientem, potem finalizujemy umowę i w określonych ramach czasowych muszę uruchomić system dla klienta. Potem następuje etap testów, szkolenia pracowników i "okres ochronny", kiedy ściśle monitoruję system i reaguję gdy coś się wydarzy w pierwszych tygodniach jego działania.
  • Czy można na tym zarobić?
Jak najbardziej, bycie konsultantem SAP daje możliwość zarabiania koło 9-15k netto na UoP przy ~4 latach doświadczenia. Tutaj rozstrzał wynagrodzenia jest całkiem spory, bo dużo zależy od naszego wachlarza umiejętności oraz firmy w jakiej znajdziemy zarudnienie.
  • Podróże służbowe.
Przed pandemię faktycznie w dużej mierze pracowało się z biura, a klienci niejednokrotnie oczekiwali, żeby konsultant pracował też u nich (np. w systemie 1 tydzień roboczy u klienta w Dortmundzie, 1 tydzień w biurze w swoim mieście).
Na szczęści! Pandemia pokazała, że specjaliście mogą robić swoją pracę zdalnie, a firma może zaoszczędzić wiele pieniędzy na opłacaniu nam hoteli i samolotów, więc dzisiaj większość pracy odbywa się zdalnie.
Dużo zależy od tego, czy pracujemy na serwisie czy przy wdrożeniach. Prace serwisową wykonuje się na ogół zdalnie, możecie nawet znaleźć oferty pracy, które gwarantują w 100% prace zdalną.
Jeśli ktoś wdraża oprogramowanie u klienta, to pomimo tego, że tych podróży jest dużo mniej niż kiedyś, to w dalszym ciągu bywają one konieczne i trzeba się z tym liczyć. Znowu, wszystko zależy od projektu i jego fazy, ale pracując wdrożeniowo, pewnie te kilka tygodni w roku spędzimy w podróży służbowej.
  • Czy trzeba się nauczyć całego SAPa?
Jest to niewykonalne. Program który ma obsłużyć większość procesów firm pokroju Coca Cola czy Nivea (nie wiem czy mają SAPa, to przykład) są bardzo rozległe. Poza tym, oprócz tego że znamy program, to musimy też znać procesy biznesowe. Czyli, jeśli zajmuje się modułem MM (oprogramowanie obsługujące magazyn), to muszę wiedzieć jakie są dokumenty magazynowe (WZ, PZ, PW etc.) czym są incoterms, FiFo, LiFo etc. W praktyce, konsultant zajmuje się jednym wycinkiem biznesowym, np. TYLKO ksiegowość, TYLKO magazyn, TYLKO sprzedaż i dystrybucja etc.
Ja zajmuję się obszarem SAP CX, czyli rozwiązania związane z obsługą sprzedaży, marketingu, serwisu.
  • Czy trzeba programować?
Nie. Jako konsultant nie musimy umieć programować, chociaż pobieżna wiedza na temat javascript czy SQL pomaga. Natomiast widać wyraźny trend, że SAP coraz bardziej rozwija swoje rozwiązania w kierunku low-code no-code. Jeśli projekt wymaga programowania to są dedykowane osoby od tego, czyli programiśći ABAP.
  • Dla kogo to jest praca?
Na pewno dla osób, które dobrze się czują z komputerami. Które chcą pracować w IT ale nie czują się w programowaniu. Znajdzie się miejsce i dla osób bardziej introwertycznych, które np. będą pracować na supporcie, będą mocne technicznie i będą wspierać zespół w analizie i tworzeniu dokumentacji. Znajdzie się też miejsce dla osób, które swobodnie czują się w pracy z klientem, chętnie wybiorą się na spotkanie biznesowe do siedziby klienta, zbiorą jego potrzeby i "sprzedadzą" mu wizję swojego rozwiązania.
Na pewno jest to praca, która wymaga dużo myślania, samoorganizacji i bardzo ciężko w niej o nudę.
Ufff, rozpisałem się Jeśli Was to interesuje, to piszcie w komentarzach, a ja w miarę możliwości (i zachowania poufnośći biznesowej ) odpowiem na wszystkie.
Pzdr
siRcatcha

@Richter Kraków czy Hyderabad

marcel-zet

@Richter Nivea ma SAPa, potwierdzam jebie tam juz 15 lat xd

Odwrocuawiacz

@Richter fajny wpis, miałem okazję pracować na tych systemach.

lexico

Robiłem w MM, dopiero wejście w szczegóły transakcji i raporty pozwoliło na pełne wykorzystanie systemu.

StormtrUper

Konkurentem dla SAP jest produkt MS czyli Dynamic AX 2012, lub w nowszej wersji Dynamics 365. W Polsce pracuje na nim wiele firm np. Allegro czy Benefit. Z ciekawostek, w Poczcie Polskiej było wdrożenie AX 2012, które było największym wdrożeniem systemu Microsoft w Europie ;)


ps witam @Richer kolegę z konkurencyjnego obozu ;P

wakem

Nie potwierdzam przewagi SAP nad dedykowanym oprogramowaniem dziedzinowym. W erze mikroserwisów i hurtowni danych można zorganizować działanie, monitoring i raportowanie przez integrowanie systemów. A że często firmy i ich działy IT są jak działające "kurczaki bez głowy", to myślą że SAP im tą głowę przywróci

wakem

@marcel-zet napisz coś więcej np. jakich obszarach działa itd. Wiem, inny budżet - może Nivea to akurat zadowolony klient.

marcel-zet

@wakem osobiscie nie korzystam. jestem w innym dziale. moge tylko potwierdzic, ze firma korzysta.

Mickey

Dzięki za wpis, właśnie się dowiedziałem że jestem w pracy konsultantem SAP a nawet o tym nie wiedziałem i zdecydowanie zarabiam za mało XD

Mickey

Dzięki za wpis, właśnie się dowiedziałem że jestem w pracy konsultantem SAP a nawet o tym nie wiedziałem i zdecydowanie zarabiam za mało XD

Richter

@Mickey Skoro nie wiedziałeś, to pewnie jesteś użytkownikiem kluczowym lub a'la adminem. A jeśli masz kilka lat doświadczenia w danym module i chcesz coś zmienić, to spokojnie możesz uderzyć z CV do firm, które szukają konsultantów. To częsta ścieżka tej kariery, ktoś pracuje z firmie X i ogarnia tam większość w module MM/FI/CO etc. a potem przechodzi do firmy konsultingowej, gdzie staje się pełnoprawnym konsultantem

Richter

@wakem Ja nie mam wiedzy architekturalnej systemów więc się do tego nie odniosę, natomiast z pewnością znajdzie się wiele zarzutów do SAPa. Główny to taki, że często to firmy muszą się dostosować do programu a nie program do SAPa. Niejednokrotnie trzeba klientowi tłumaczyć "ej, wiem że robiliście tak przez 20 lat i było dobrze, ale w tym systemie tak nie możecie zrobić, bo potem w module X osoba Y nie będzie mogła zamknąć dokumentu V. Korzyści z nowej procedury są takie że...".

Wiele firm bazuje na własnym soft'cie albo łączy różne programy. Oprócz kosztu jest taki problem, że jak zniknie ta osoba, która tworzyła ten program 20 lat temu, to nikt na świecie się na tym nie zna i trzeba bardzo żmudnie (i długo i kosztownie) kminić co tam jest i jak działa (a poziom skomplikowania rośnie wykładniczo z firmą).

SAPowców (czy Dynamixów, Salesforców) na rynku jest wielu i łatwiej takim systemem zarządzać.

Coś za coś, jak to w życiu

strider

@Richter mógłbyś opisać jak wyglądała twoja ścieżka do bycia konsultantem SAP? Ewentualnie z perspektywy osoby w branży jak zostać konsultantem SAP?

Morfi_pl

@Richter cześć. Mam ponad 16 lat doświadczenia. Moje obszary to EWM/WM i PM. Ostatnio dużo integracji automatyki z SAP robię.

Witam kolegę po fachu. Z tym że ja nie robię supportu tylko wdrożenia.

Morfi_pl

@strider napisze Tobie jak wyglądała moja. Zaczynałem na magazynie od magazyniera. Szło mi nie najgorzej i byłem rozgarnięty, więc wzięli mnie do biura. Tam był system gold. Potem rzuciłem papierem i przeszedłem do firmy, która już sapa miała. Tam zaczynałem jako taki key-user. Zajmowałem się sprzętem i Sapem ale cały czas, każdego dnia czegoś nowego się uczyłem.

A potem poszedłem dalej, na kolejny obiekt w firmie, gdzie byłem liderem zespołu SAP. Potem to już karuzela firm, wdrożeń. Każdego dnia nawet teraz po tylu latach czegoś nowego się człowiek uczy. Np. wczoraj rozwiązywałem problem wdrożeniowy bez użycia kompa tylko po screenach wrzuconych na teams. Powiedziałem co i jak kolegom i dali radę beze mnie.

W SAP najważniejsze jest doświadczenie i otwartość głowy. Jak potrafisz przewidzieć jak system zachowa się w danej sytuacji, to znaczy, że już masz dobry poziom wiedzy.

Warto uczyć się standardu. Każda transakcja Z istnieje tylko w firmie, w której jej używasz. Dlatego tak ważne jest znać standard.

Richter

@strider Jasne. U mnie to była zawiła droga. Kończyłem psychologię, chciałem być trenerem sprzedaży, pracowałem jako handlowiec w firmie wdrażającej oprogramowanie do szkół. To wymagało ode mnie podstawowej konfiguracji systemu oraz przeszkolenia kadry, jednak moim głównym zajęciem była sprzedaż oprogramowania. Byłem bardzo dobry we wdrożeniach i szkoleniach ale handlowiec był ze mnie marny. Zacząłem się zastanawiać co z tym zrobić, szukałem zawodu dla siebie. Natknąłem się na informacje o karierze jako konsultant ERP, zaaplikowałem do kilku firm, w międzyczasie rozgądałem się za podyplomówką.

Trafiłem do firmy, która wdrażała Comarch'a, tam dużo się nauczyłem, ale nie dogadałem się z szefem. W międzyczasie podjąłem studia podyplomowe z SAP'a (na któych się ze dużo nie nauczyłem). Kończąć współpracę z partnerem Comarcha, dostałem propozycję pracy od firmy partnerskiej SAPa. Na pewno bardziej zabłysnąłem kompetencjami miękkimi/sprzedażowymi (a one też są ważne w roli wdrożeniowca,).

Richter

@strider Jak zostać konsultantem SAP'a?

Tutaj opcji jest kilka.

  1. Być specjalistą w danych funkcjonalnościach i przebranżowić się na konsultanta. Np. pracujesz jako księgowa na SAP'ie w firmie X, po pięciu latach masz dosyć i składasz CV do firmy konsultingowej na junior konsultanta SAP FI.

  2. Programy stażowe. Niektóre duże firmy, typu Deloitte, Arvato, NTT Data oferują staż na sap'owca. Chętnie zgarniają młodych ludzi, studentów bądź absolwentów różnych kierunków. Może to być albo coś związanego z IT, ale mogą to być też inne studia, bo wiedza biznesowa jest niemniej ważna niż informatyczna (np. kończąc Finanse i Rachunkowość możesz aplikować na staż sapowca w kontrolingu CO).

  3. Inne przypadki, takie jak ja (przejście ze sprzedaży i wdrożeń, na konsultanta).

Generalnie nie ma jednej recepty, pierwsze dwa wymienione przypadki to "klasyki" wejścia do branży.

W wypadku SAP'a język angielski na poziomie przynajmniej solidnego B2 jest obowiązkowy, mile widziane są też inne języki (niemiecki, francuski). Kompetencje analityczne są potrzebne. Na pewno na plus będzie podstawowa zanjomość SQL czy javascript (ale nie jest to konieczne). Na plus będzie znajomość procesów biznesowych oraz umiejeność prowadzenia szkoleń, negocjacji.

Wiadomo, nikt tego wszystkiego nie ma od razu w pakiecie, tak na prawdę to i tak wszystkiego Cię nauczą w pracy, na projektach. Jednak na pewno wszystkie te kompetencje będą rozwijane.

Ja siłą rzeczy mam braki w wiedzy technicznej i stopniowo je uzupełniam. Niektórzy są super technicznie ale gorzej im idzie praca z klientem czy warsztaty - i to jest obszar do pracy.

onionspirit

@Richter jak świeżak (w kontekście SAP, ale z doświadczeniem w supporcie IT i testowaniem) powinien zabrać się do rozpoczęcia kariery w tej dziedzinie?

HamsKloss

No dobra panowie SAPowcy polecicie jakieś materiały do nauki SAPa? Jako BI developer często z niego korzystam ale muszę naokoło szukać tabel które kryją się pod transakcją... Albo może jest gdzieś jakaś lista głównych transakcji (tcode) i jakie tabele się pod nimi kryją?

Richter

@onionspirit Wysyłać CV do firm konsultingowych, zobaczyć czy są otwarte jakieś "akademie SAPa" w dużych firmach, albo zatrudnić się u jednego z partnerów na testera a już tam pracując, coraz bardziej wchodzić w SAP'a.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że jak się startuje jako junior albo trainee to kasa będzie mała (pewnie ze 2-2,5k). Po roku zacznie się odbijać.

Odnosząc się też do pytania @HamsKloss, niestety z SAP'em nie jest tak jak w typowej nauce IT, że znajdziesz sobie sto tutoriali na YT czy Udemy i poćwiczysz sam. Te programy są licencjonowane (i to za grubą kasę) i nie ma do nich wejścia "z ulicy". Dlatego SAP'a uczy się pracując w SAP'ie, ewentualnie ktoś na studiach z ekonometrii czy księgowości będzie miał jeden semestr, że coś tam dotknie systemu.

Na https://open.sap.com/ można zobaczyć chociaż pewne funkcjonalności na filmikach.

Na https://answers.sap.com/index.html można poszukać, czy ktoś już nie zadał pytania, na które my szukamy odpowiedzi.

Na https://help.sap.com/docs/ można zobaczyć dokumentację techniczna poszczególnych rozwiązań.

KaarasKar

@HamsKloss tego to się tak nie da wyciągnąć, transakcja może być zbudowana z kilkudziesięciu tabel wiec taka lista mogłaby nie mieć końca

KaarasKar

@Richter już 7 lat bawię się w SAP, wdrożenia, support 1 i 2 linia, delegacje itd. Obecnie bw developer, brakuje mi trochę zaawansowanego abapa i pisania całych programów ale da się żyć, aktualnie pracuje dla 2 firm wiec w każdej są różne przypadki i człowiek się uczy różnych perspektyw

jestem_na_dworzu

@Richter słyszałem, że SAPowcy się nie cenią, ale aż tak? Po tylu latach w innych ERP zarabia się dużo więcej.

Kahzad

@Richter kojarzysz Matflo z DAI albo Duerkopp z Knappa (oba WMSy)?

I jak sie maja LIMSy do SAP/ERP?

GtotheG

@Richter Czyli w DE mieszkasz? Pracuję na SAPie i często się zastanawiałam czym się taki konsultant zajmuje. Skoro nie programujesz to jak wygląda przygotowanie do takiej pracy? Macie różnego rodzaju szkolenia? Te stawki co podałeś to Polska czy Niemcy?

xxvv

@wakem mam to samo zdanie, SAP jest może dobry ale tylko dla pojedynczych firm. W hurtowni można integrować właściwie wszystko, później to tylko kwestia odpowiednich mappingów. SAP jest nieelastycznym programem.

Najbardziej spektakularną porażką SAPa jest jego wdrażanie w lidlu - pochłonęło 500mln euro, a ostatecznie lidl i tak został przy swoim własnym dedykowanym ERP. https://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lidl-sap,163,0,2411427.html

Richter

@Kahzad nie kojarzę, zajmuję się obszarem CX

@jestem_na_dworcu Co do stawek, to rzuciłem je tak +/-, można pracować jako in-house, słabo negocojować i pracować za 6k pln netto na UoP z siedmioma latami doświadczenia. A można się szybko ogarnąć w swoim obszarze, znać języki, przejść na freelance i pracować zdalnie na B2B za 500 euro dziennie dla klienta z końca świata.

Na tej stronie są konkretne oferty z widełkami konsultantów:

https://pracbaza.pl/oferta_pracy/sap-crm_consultant/

@GtotheG Mieszkam w Polsce, jedno z miast powiatowych. Pracuję hybrydowo, głównie zdalnie. Stawki podałem dla Polski.

Przygotowanie do pracy, to nauka danego programu. Czasem żartuję, że zawodowo czytam PDFy po angielsku. Na początek dostaje się system testowy, dostęp do dokumentacji i się czyta i klika. Potem starszy specjalista daje ci różne zadania "wygeneruj raport, złóż zamówienie poczym je wycofaj, zmodyfikuj program aby dodać logo klienta etc.". Z czasem uczestniczy się jako "przydupas" w działaniach doświadczonego konsultanta, dostaje się łatwiejsze zadania do konfiguracji (np. stwórz role autoryzacyjne wdg. wymagań klienta z dokumentu, zaimportuj kontakty, przydziel odpowiednio role). Potem jest się brany jako jeden z konsultantów do wdrożenia, robi się to co się umie a jak się nie umie to się googluje, a jak się nie uda zgooglować to się pyta starszego kolegi

Docelowo jako konsultant jest się brany na tzw. presales (czyli klient jest zainteresowany, ale ma do nas jeszcze 30 pytań, czy można to, czy można tamto). Na tym presales odpowiadam jak umiem na te pytania i pokazuję im system, opowiadam jak im to ustawie że będą super zadowoleni. Jeśli klient się zdecyduje, papiery zostały podpisane i mamy harmonogram to zaczynamy działać. Kontaktuje się z ludźmi od nich, żeby mi przygotowali pliki do eskportu ze starego systemu, konfiguruję nowy system, wgrywam, testuję. Potem klient dostaje swój nowiusieńki system, umawiamy się na przeszkolenie użytkowników końcowych. Online bądź na żywo, spotykam się z tymu ludźmi i pokazuję im jak od teraz będą pracować i jakie mają fajne opcje w nowym systemie. Potem albo nasze drogi się rozchodzą, wszystko działa. Albo klient podpisuje z nami umowę na serwis takiego systemu.

Ja pracując też na serwisie, przez kilka godzin w tygodniu sprawdzam system naszego klienta (czy dane przepływają pomiędzy systemami), jeśli program monitorujący wywali jakieś błędy, to biorę je po kolei i sprawdzam. A potem się okazuje "Aha, system próbował wygenerować zgłoszenie serwisowe z emaila przesłanego przez klienta, ale w załączniku był plik mp4, który nie jest obsługiwany przez system, to wywaliło błąd" i z tymi ustaleniami wracam do kogoś kto jest odpowiedzialny za ten system, a to już jego brocha co z tym zrobi (może ręcznie założy to zgłoszenie serwisowe? albo usunie załącznik?).

jestem_na_dworzu

@GtotheG Siedzę w innym ERPie, całość klepiemy przez przeglądarkę internetową. Szukasz np. co ostatnio zostało dodane i jest źródłem kłopotów (np. źle wbity kod), przerzucasz użytkowników pomiędzy grupami (kierownik awansował i jest dyrektorem, ma nowe uprawnienia, stary dyrektor się zwolnił i go usuwasz z grupy). W firmach amerykańskich ludzie dostają część wynagrodzenia w postaci akcji. Ostatnio klient zmieniał firmę, która im to obsługiwała. Te same informacje szły w innym formacie i musieliśmy „przepiąć” tak, aby pasowało. Coś jakbyś miał w Excelu poprzestawiane kolumny i troszkę inaczej nazwany nagłówek kolumny (Employee ID, a nie EID itd.).

Morfi_pl

@HamsKloss naucz się korzystać z transakcji SAT. To jest analizer, jaki program wywołuje jaki moduł funkcyjny itd. jest też moduł pokazujący jakie tabele są wołane.

Inna skuteczna metoda dla Ciebie będzie nauczenie się korzystania z transakcji ST04 lub ST01. Polecam ST04 bo tam puszczasz trace SQL dla swojej sesji.

Aktywujesz trace i w drugim oknie SAP generujesz raport. Po generwaniu raportu od razu wyłączasz trace. Inaczej zaloguje Ci każde klikniecie. Tylko uwaga - loguje wszystko co się da dlatego trzeba ostrożnie z tymi narzędziami bo mocno obciążają system.

Morfi_pl

@KaarasKar da się, odpisałem w komentarzu jak tego dokonać.

Morfi_pl

@xxvv uwierz mi, Lidl Sapem stoi, tak samo jak Kaufland

Mają EWMke, używają MFSa itd.

KaarasKar

@Morfi_pl a to SAT nie znałem, musze sobie sprawdzić. Zazwyczaj właśnie st04 albo analizuje sobie kod samemu.

Richter

!StormtrUper @wakem @Morfi_pl @KaarasKar @jestem_na_dworzu Witam serdecznie kolegów z branży, mam nadzieję że będzie jeszcze okazja powymieniać się doświadczeniami

Dziękuję za wspólną dyskusję

Zaloguj się aby komentować