Zdjęcie w tle
matips

matips

Tytan
  • 21wpisy
  • 1606komentarzy

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Trochę zgubiłem się w tych wszystkich wiadomościach na temat #wojna w Strefie Gazy. Czego formalnie domaga się #Izreal od #Palestyna (albo Hamasu)?
DirtDiver

@matips Dokładnie? To ostatecznego rozwiązania kwestii palestyńskiej.

matips

Na początku np. domagali się uwolnienia zakładników, ale ich żądania chyba eskalowały?


Chodzi mi bardziej o formalne żądania - wiadomo, że Izraelczycy byliby najbardziej zadowoli gdyby Palestyńczycy umarli albo wyemigrowali. Coś takiego jak np. Rosja domaga się od Ukrainy (uznania niepodległości "republik", wpisania do konstytucji niewstępowania do Nato itp), a Ukraina od Rosji (wycofania wojsk poza granicę Ukrainy).

Zaloguj się aby komentować

#Diuna udowadnia, że kina mają ogromny potencjał biznesowy. Całe to gadanie o upadającym formacie i śmierci kin sprowadza się do repertuaru. Zamiast kolejnych odgrzewanych kotletów, których główną cechą i metodą reklamy jest "woke" ludzie chcą filmów pięknych, widowiskowych i dobrze napisanych.
#kino
Opornik

@matips 


>pięknych, widowiskowych i dobrze napisanych


Tylko nie ma komu ich robić.

Ragnarokk

@matips Najpopularniejszymi filmami poprzedniej dekady były m.in. filmy z 50 twarzy greya i zmierzchy (on były na przełomie), więc się tak nie rozpędzajmy. A później Marvele/DC, gdzie na 3 dobre filmy było 5 słabych.

Zaloguj się aby komentować

Potrzebowałbym waszej rady: jaki seans w planetarium śląskim będzie najlepszy na randkę? Mam do wyboru:

  1. Seans Kometa nad Szwajcarską Doliną
  2. Seans Zaczarowany globus
  3. Seans Jesteśmy gwiazdami
  4. Seans Zorze - cudowne światła

Próbowałem znaleźć recenzje albo jakieś lepsze opisy, ale mam wrażenie, że nikt w internecie nie pisze recenzji tylko przekleja się materiały marketingowe. Na podstawie tych opisów skłaniam się ku "Zorze - cudowne światła", bo wygląda jakby w najmniejszym stopniu był adresowany do dzieci.
Ktoś był? Ma jakieś opinie, przemyślenia? Może ktoś wie gdzie szukać recenzji tego typu seansów?

#slask #chorzow
matips

Jakby ktoś szukał informacji na ten temat, to byłem w końcu na "Seans Zorze - cudowne światła". Całkiem przyjemny spektakl, ale naszym zdaniem najlepsza część pokazu to pokaz nieba nad Śląskiem - wyświetlano rzeczywiste niebo, a lektor o nim opowiadał. Było to ciekawe i właściwie tego oczekiwałem od planetarium i ich zachwalanego projektora. Szkoda tylko, że ta część była taka krótka.

Druga część, czyli właściwy film o zorzach był OK. Nie odniosłem wrażenia, że próbuje się tu oddać stan rzeczywisty - był to ewidentnie film, po prostu wyświetlany na nietypowym ekranie. W pierwszej części (prelekcja o niebie) takie wrażanie można było poczuć.

Zaloguj się aby komentować

Dobra, tak często spamujecie tu tymi perfumami, że chyba się na tym znacie. Czy sklep impressium.pl to legitny sklep, czy mnie oszukają? No i drugie pytanie, czy ta woda jest dobrym pomysłem dla osoby niemającej fioła na punkcie perfum, a chcąca mieć coś dobrej jakości?

https://impressium.pl/essential-parfums/414-bois-imperial.html
FulTun

@matips  mi się skończyła woda do czyszczenia magnesów regulacji poziomu mikroskopów Wy takie cacka pokazujecie. W labolatorium krwawi mi serce.

145052bc-7fd1-4fba-9f91-dc79bf5d5689
Fahrenheit

Jak dla mnie zapach obrzydliwy, już lepiej kup Fig Infusion lub Vetiver cośtam od nich

hesuss

@matips ja bym nie kupil komus flakonu Boisika w ciemno na prezent, to nie sa perfumy mainstreamowe (w takim najszerszym rozumieniu tego slowa), za to sa bardzo glosne i wedlug mnie wymagaja troche obycia w swiecie roznych, dziwnych perfum, zeby nosic je w pelni komfortowo.

Nie to, ze sa jakies kontrowersyjne... Po prostu daleko im do czegokolwiek, co kiedykolwiek wachala przecietna osoba niemajaca fiola na punkcie perfum ;)

tango

@hesuss nie było mowy o prezencie, a jak kolega zrobił już wstępny research, szuka czegoś ponadprzeciętnego za 350 zł, to Bois jest top. Komplementy nie biorą się znikąd, Bois podoba się znakomitej większości, o czym wielokrotnie się empirycznie przekonałem

matips

@hesuss @tango Tak, dla siebie kupuję. Zaryzykuję i wezmę Bois. Za to na prezent świąteczny może kupię Fig Infusion jak tu @Fahrenheit zasugerował wyżej. A może wymyślę coś lepszego nie-perfumowego.

Zaloguj się aby komentować

Może ktoś wytłumaczyć mi o co chodzi w sporze o klauzulę sumienia? Trafiłem ostatnio w internecie na załączoną grafikę i nie bardzo mogę pojąć skąd takie podejście środowisk pro-aborcyjnych.
Jak ktoś nie chce podejmować się danej pracy... to się jej nie podejmuje a klienci idą do innego specjalisty. Jeśli szpital nie zatrudnia lekarzy zajmujących się aborcją to ich nie przeprowadza, a pacjentka idzie do takiego co się tym zajmuje.
Rozumiem, że aborcje są sprawą bardzo drażliwą, ale próbuję to przenieść na inne zawody. Zajmujesz się np. oprogramowaniem baz danych, przychodzi do ciebie klient i żąda byś mu zrobił frontend w JS. Masz dyplom magistra informatyki, więc musisz to zrobić! Zajmujesz się od 20 lat prawem rodzinnym, a tu klient żąda byś mu fuzję korporacji przeprowadził. Jesteś adwokatem, masz uprawnienia, masz robić!

Po co w ogóle ta cała klauzula sumienia? Jeśli w ofercie nie ma aborcji, to nie ma i koniec. Nie ma też kładzenia gładzi ani projektowania silników rakietowych.

Mamy w Polsce mało lekarzy. To fakt. Co ludziom przeszkadza, że niektórzy z nich nie zajmują się aborcją? I dla niech i dla tych którzy aborcją się zajmują jest miejsce na rynku pracy.
19ac7ae4-6a6c-4b5e-876c-911c477b0493
cotidiemorior

@matips rozumiem że ta logika dotyczy tak samo innych zabiegów medycznych, skoro to to samo co klepanie stronek w dżawa skrypcie? Jak np. dostaniesz zapalenia wyrostka to spoko jeśli w twoim województwie nikt go nie będzie leczył, bo np. Latający Potwór Spaghetti im zabronił?

matips

@cotidiemorior Mój lekarz rodzinny go nie leczy. Muszę pojechać do szpitala, ale tylko jeden ze szpitali w moim mieście taki zabieg przeprowadza. Jeśli pacjent to dziecko, to tylko szpital w sąsiednim mieście wchodzi w grę.


Wydaje mi się to OK. Mogę mieć pretensję do polityków, że nie zatrudnili właściwych specjalistów u mnie w mieście. No ale nie do mojego rodzinnego lekarza, że nie ma tego w ofercie.

wombatDaiquiri

@matips 


Mój lekarz rodzinny go nie leczy. Muszę pojechać do szpitala, ale tylko jeden ze szpitali w moim mieście taki zabieg przeprowadza. Jeśli pacjent to dziecko, to tylko szpital w sąsiednim mieście wchodzi w grę.


To wynika z braku sprzętu/ludzi czy z widzimisię lekarzy?

moderacja_sie_nie_myje

@matips Chodzi o to, że jak idziesz do szpitala na który płaciłeś składki to lekarz ma robić to, co trzeba i jest zgodne ze sztuką medyczną. A nie, że on sobie wymyślił, że jakiegoś zabiegu nie będzie przeprowadzał. Bo tak. Ja w sprawie aborcji jestem za byłym kompromisem. A jak sobie lekarz wymyśli, że nie będzie operować grubych bo mu religia zabrania?

matips

@moderacja_sie_nie_myje A dlaczego jest ważne, że mu religia zakazuje? No bo wracasz do tego. Czy jeśli powód będzie taki, że nie przeprowadzał nigdy zabiegu aborcji to przyjmiesz taka odmowę?


Jeśli idę do szpitala na NFZ i NFZ nie zakontraktował aborcji, to mam pretensje do NFZ.


Dlaczego lekarz nie może zatrudnić się w szpitalu i negocjować warunków - między innymi zakresu obowiązków? Może przez to będzie tańszy i dyrektor uzna, że lepszy tańszy co nie robi aborcji bo NFZ i tak hujowo wycenia aborcję? A może innego nie będzie i lepszy taki niż wolny wakat?

moderacja_sie_nie_myje

@matips 

Czy jeśli powód będzie taki, że nie przeprowadzał nigdy zabiegu aborcji to przyjmiesz taka odmowę?

To na taki zabieg zostanie skierowany inny lekarz.


Dlaczego lekarz nie może zatrudnić się w szpitalu i negocjować warunków

Może. Ale jak się zatrudni lekarz który nie będzie przeprowadzać reanimacji? I będzie tańszy?. Festiwal absurdów może trwać długo. Jeśli prawo pozwala przerwać ciąże w pewnych okolicznościach to lekarz ma obowiązek taki zabieg przeprowadzić o ile ma kwalifikacje do tego.

wombatDaiquiri

@matips 


Jak ktoś nie chce podejmować się danej pracy... to się jej nie podejmuje a klienci idą do innego specjalisty.


Spieszę z wyjaśnieniem. Medycyna właśnie po to jest państwowa, żeby tego uniknąć. Wiesz czemu prywatnie nie możesz leczyć raka? Bo to się nie opłaca. No i po to mamy państwową opiekę zdrowotną, żeby jej pracownicy zapewniali koszyk świadczeń wymagany przez państwo.


Praca w NFZ to nie jest koncert życzeń.

matips

@wombatDaiquiri Niby dlaczego "nie jest to koncert życzeń"? IMHO na poziomie negocjacji władz szpitala z kandydatem do pracy jak najbardziej jest to koncert życzeń, a właściwie to kompromisów z obu stron. Kompromisu między wynagrodzeniem, godzinami pracy i zakresem obowiązków.

Zgadzam się, że od NFZ moglibyśmy oczekiwać, że będzie dostarczać opiekę zdrowotną w tym zabieg aborcji. Tylko, że tu się wymagania pacjentów powinny kończyć - wymagamy od NFZ, że dostarczy. Płacimy na ten cel składki do NFZ. Nie płacimy bezpośrednio ani szpitalom, ani lekarzom. Jeśli lekarze albo szpitale nie mogą się porozumieć z NFZ w kwestii kontraktowania aborcji to możemy mieć pretensję do NFZ który jest naszym pośrednikiem i u którego "kupiliśmy" ubezpieczenie zdrowotne.

Ewentualnie, można mieć pretensje do władz lokalnych, które często zarządzają szpitalami. No ale znów - prezydent miasta to nie lekarz.

wombatDaiquiri

@matips no i NFZ wtedy nie kontraktuje szpitala, bo szpital nie oferuje pełnego wachlarza wymaganych świadczeń. Proste.

Zaloguj się aby komentować

Był ktoś może na musicalu "Kopernik" w Operze Krakowskiej i chciałby podzielić się odczuciami?

Wybrałem się w weekend i się zawiodłem. Nie chodzę na ogół do opery więc nie jestem ani koneserem ani znawcą tego formatu. Wrażenie zrobiła na mnie oprawa muzyczna: orkiestra dała z siebie wszystko. Widowisko ratowali tancerze i do pewnego stopnia scenografia.

Co mnie jednak zawiodło, to treść spektaklu oraz gra aktorska. Nie siadł mi zupełnie koncept narratora - IMHO to aktorzy powinni tworzyć opowieść, ich gra i dialogi osadzać widza w fabule. Kiedy jednak to nie wystarcza to do akcji wkracza narrator. W pierwszym akcie miałem poczucie uczestnictwa w wypasionym przedstawieniu szkolnym - narrator opowiadał biografię WYBITNEGO UCZONEGO, a aktorzy inscenizowali scenki pod narrację. "Kopernik uczył się tam i tam, miał takie i takie kontakty z wujem, tu widzicie drodzy widzowie Kopernika, to jest brat. Mają takie i takie motywacje oraz ambicje". W drugim akcie dopiero pojawia się wątek miłosny który jest odskocznią od przedstawienia edukacyjnego. Nic wybitnego, ale poziom wyżej niż inscenizacja znanej biografii.

Coś przegapiłem, źle ten spektakl zinterpretowałem? W operze zawsze warstwę teatralną traktuje się po macoszemu, czy ja po prostu źle trafiłem?

#teatr #opera #krakow #kopernik
Macer

@matips ło, ciekawe, ze ktos cos takiego w ogole zrobil. myslalem ze juz sie nie da.

z moich doswiadczen z operą, to raczej dosc symboliczne i okrojone jest aktorstwo. muzyka na pierwszym miejscu. ale to musical, wiec moze powinno byc inaczej, nie wiem.

DiscoKhan

@matips jak chcesz być ekspertem to sobie pooglądaj sztuki amerykanskie z Broadwayu, bo są powszechnie uznawane za najlepsze i nie bez powodu. Ostatnio oglądałem aktorów z Broadwayu improwizujących na żywo, klasa po prostu. Coś takiego jak ta narracja to właśnie ci aktorzy sami z siebie byliby w stanie zaimprowizować mając 5 sekund na przeczytanie karteczki z napisem "zaśpiewaj biografię Kopernika naśladując styl Hamleta".


Po prostu amatorka pod tym względem ale u nas tego typu widowisko nie robi nawet 1/100 takich pieniędzy co najlepsi.

matips

@DiscoKhan Takie klasyki jak "Nędznicy" oglądałem - istotnie przepaść do "Kopernika" ogromna. Prawdę mówiąc spodziewałem się czegoś na tym poziomie. Jak widać naiwnie

Ostatnio byłem na "Cabaret" w realizacji teatru STU. Rozmach znacznie mniejszy niż Opery Krakowskiej, a rozrywka angażująca i wzbudzająca emocje. Tak więc nie zarzucałbym amatorszczyzny wszystkim polskim musicalom.

HolenderskiWafel

@DiscoKhan podrzuć linka do tych improwizacji, chyba że to ty ich na żywo oglądałeś :)

HolenderskiWafel

Jeśli to musical, a nie opera, to fabuła powinna być dopięta i wciągająca sama w sobie. A może to było zrobione typowo pod wycieczki szkolne?

matips

@HolenderskiWafel Takie odniosłem wrażenie, ale nie wynikało tak z opisu spekataklu. Również widownia (niedziela wieczór) nie była wycieczkami szkolnymi a stanowiła raczej typowy przekrój wiekowy polaków.

Zaloguj się aby komentować

Wie ktoś może czy istnieją jeszcze jakieś ciekawe pirackie strony z polskimi audiobookami? Kiedyś był #pebx, który miał większość wyciekłego contnetu. Obecnie, starsze torrenty często są martwe. Prywatne trackery mają mało audiobooków - przynajmniej te na których mam konto. Najlepiej gdyby to był torrent, bo daje duże możliwości automatyzacji poprzez Readarr.
Szukam alternatywy dla Storytel, bo o ile ich biblioteka jest nawet satysfakcjonująca, to aplikacja jest klasę niżej od starego dobrego Smart Audiobook Player.
#piractwo

Zaloguj się aby komentować

Polski Ład od 2022 roku podniósł mi (przedsiębiorcy) składkę zdrowotną ponad trzykrotnie. W związku z tym mam pytanie do ludzi korzystających częściej niż ja z polskiej, publicznej opieki zdrowotnej: czy zauważyliście w ciągu minionego roku wzrost jakości?
FulTun

@matips Tak, jakość chamstwa do pacjenta wzrosła bardzo mocno.

W moim przypadku pani z recepcji wie lepiej co powinien mi przepisać lekarz i z wielkim fochem mnie rejestruje.

Matkojebca_Jones

@matips Tobie podniósł? A nie przerzuciłeś tego na konsumentów?

matips

@Matkojebca_Jones Nie, gdyż nie mam żadnego konsumenta wśród klientów.

Matkojebca_Jones

@matips Czyli z tym przerzucaniem na konsumenta to była ściema wolnorynkowców.

Zaloguj się aby komentować

Czy po usmażeniu mięsa, które jeszcze ma soki dajecie mu "odpocząć"? Chodzi mi szczególnie o steki wołowe, albo polędwiczkę wieprzową. Większość przepisów o tym wspomina, ale nigdy nie byłem przekonany - wydawało mi się, że mięso tylko stygnie.
Wg. was robi to różnicę?
mickpl

@matips w stekach ogromna, w poledwiczkach nie sadze bo wieprzowiny sie nie robi polsurowej

franaa

@mickpl Nie ma być półsurowa, ale lekko różowa w środku jak najbardziej. W polędwiczkach też robi robotę, bo max temperatura w środku powinna być 75'C. Odpocząć trzeba bo tak jak w przypadku steka jak pokroimy od razu wszystkie soki zrobią baj baj.

Zaloguj się aby komentować

Następna