Zdjęcie w tle
Biznes

Społeczność

Biznes

258
Typ wpisu

  Jeśli ktoś jest z branży #fintech zarówno #startup jak i dojrzałą firma właśnie wysłałem przez newsletter dobry program akceleracyjny, jeśli ktoś chce więcej info na priv ( i oczywiście się zapisać na newsletter na biznespigula.pl)

  Zaloguj się aby komentować

  Pytanie odnośnie PPK

  Dopisałem się do tego od kilku miesięcy - i każdego 14 dnia miesiąca widziałem wpłatę na swoim koncie. W Styczniu za miesiąc Grudzień 2022 nie dostałem na swoje konto żadnej wpłaty, mimo tego, że mój pracodawca potwierdził mi że pieniądze na PPK poszły. Równiez moja wypłata została pomniejszona o kwotę na PPK.

   

  #ppk #pkobp

  Zaloguj się aby komentować

  Cześć czy są na hejto ludzie, którzy chcieliby podyskutować o szeroko pojętej tematyce sprzedaży? Mam na myśli tutaj wszystkie tematy, które jakoś się łączą ze sprzedażą czyli: CRM. techniki sprzedaży, negocjacje, marketing, reguły wpływu, psychologia sprzedaży, szkolenia tematyczne, jak wygląda praca handlowca w różnych branżach, itd.

   

  Chodzi o swobodną dyskusję i dzielenie się doświadczeniem. Dajcie znać, jak będzie odzew w komentarzach to coś wrzucę na pierwszy rzut.

   

  p.s. może ktoś będzie mieć lepszy pomysł jak to tagować

  #sprzedaż #rozwojosobisty #handel #biznes #dyskusje

  @tomek-krzysiu Tak, ja. Wypad mi z tymi „technikami sprzedaży” i innymi wnerwiającymi koncepcjami marketingowców.

  Zaloguj się aby komentować

  robertx
  robertxInspirator

  0

  Pomoże mi ktoś zrozumieć jak działa VAT i czy warto być vatowcem od samego początku? Bo wszyscy się tego vatu tak boją a mi wychodzi, że w sumie to bardziej korzystne jest bycie płatnikiem vat niż nie.

   

  Po niedzieli idę do doradcy podatkowego, ale staram się dowiedzieć jak najwięcej na własną rękę, żeby mieć o czym z nim rozmawiać a nie go tylko słuchać

   

  Ale do rzeczy. Przykład:

   

  Jestem właścicielem pawilonu handlowego który wynajmuję pod sklep. Kwota netto którą mi płaci sklep to 10 000 zł.

   

  Czyli dostaję 10 000 potrącam z tego 9% dochodowego (spółka z oo) i 9100 mam na czysto. Fajnie.

  [Pomijam, że mogę dochodowy zbijać kosztami, amortyzacją itp, nie o to w tym momencie chodzi).

   

  ALE

   

  Będąc vatowcem ten sam sklep nie płaci mi 10 000 zł tylko 10 000 + 23% vat czyli 12 300 zł.

  Ja z tego muszę zapłacić 2300 vatu i cała reszta pozostaje bez zmian - zostaje mi 10k netto, odliczam dochodowy i mam 9100 na czysto.

  ALE

  Mam możliwość odliczenia vatu. Czyli - jeżeli w danym miesiącu dużo jeździłem samochodem i wydałem na paliwo 1000 zł (opodatkowane vat 23%) to samego vatu w tym paliwie zapłaciłem 230 zł.

  CZYLI

  Vatu do urzędu skarbowego nie muszę odprowadzać 2300 zł tylko 2300 - 230 z faktur za paliwo czyli 2070 zł.

   

  Czyli zarabiam miesięcznie nie 9100 jak w przypadku NIE bycia vatowcem tylko 9100+230 (czy ile vatu w danym miesiącu na koszty zapłacę) czyli 9330 zł.

   

  Robię gdzieś błąd w obliczeniach, czy generalnie bycie vatowcem się bardziej opłaca?

   

  #ksiegowosc #biznes #dzialalnoscgospodarcza #vat

  @robertx wydaje mi się że jeżeli nie masz dużych kosztów to nie warto być vatowcem. Z jakiegoś powodu w pewnym momencie masz przymus przejścia na vat

   

  Wydaje mi się że lepiej Ci placic od pełnej kwoty cit niz odliczać vat plus podatek cit.

   

  To chyba zależy od ilości kosztów jakie masz. Troche nie mam pomysłu jak to rozpisać na telefonie i czy to korzystniej. Ale pamiętaj że vatowcem zawsze możesz się stać a wyrejestrować już chyba się nie możesz.

   

  Przy rejestracji chyba masz opcje od razu vat Eu.

   

  No i nie wiem czy najemca tak po prostu zgodzi się pkacic dodatkowe 2300.

   

  Chyba nie pomogę;) na jdg latwiej, bo vat komplikuje ksiegowosc w spolce warto spytac ksiegowa czy jest roznica w kosztach.

  @zibizz1 Faktur tak czy inaczej nie będzie zbyt dużo, myślę, że nawet jak księgowa weźmie z 2 czy 3 stówy więcej to i tak mi się to opłaci, wielkie dzięki!!!!

   

  @milew W grę wchodzą tylko większe korporacje które raczej nie mają problemu z wypłacalnością ani z tym, żeby doliczyć VAT ale faktycznie wynajmując coś małemu przedsiębiorcy trzeba na takie coś uważać i zawsze mieć trochę grosza odłożone

   

  @tyle_slow Jak wyżej, problemu z najemcą i vatem być nie powinno, co do CITu to jak dobrze wszystko rozplanuję to i tak z samej amortyzacji nie powinienem go płacić przez kilka ładnych lat. Jeśli da się jeszcze coś z vatu uszczknąć to czemu nie spróbować

   

  A jeszcze jedno, jak już kilka osób się odezwało
  Jak w praktyce wygląda robienie zakupów na spółkę? Np chcę zatankować paliwo do samochodu i wziąć fakturę na firmę - odlicze dzięki temu 50% cit i VAT z tego co jest na fakturze za paliwo.
  Fajnie.
  Tylko w tym momencie jak mam zapłacić - pieniędzmi z konta spółki czy pieniędzmi prywatnymi?

   

  Ps. Tak wiem, na działalności byłoby W CHUJ prościej ale mam możliwość płacić KRUS to nie będę 1500 co miesiąc (albo lepiej) zusowi płacił

  Zaloguj się aby komentować

  Ach to nasze kochane Państwo. Korzystając z biznes.gov.pl złożyłem dokumenty, w tym wymagane załączniki w formacie PDF, oraz podpisałem to podpisem elektronicznym/kwalifikowanym.

   

  Właśnie otrzymałem wezwanie z Urzędu, aby w ciągu 7 dni uzupełnić podanie, ale trzeba wydrukować te wszystkie dokumenty, podpisać, zeskanować, następnie wypełnić znów wniosek, załączyć i podpisać elektronicznie Tzn. chyba... bo dopytuje.

   

  Na szczęście obsługuje to miła Pani, która ratuje ten dziwny system bo chyba rok temu też to rozpatrywała i chyba zrobiłem ten sam błąd ale ciągle zapominam, ze to tak trzeba

   

  #wlasnafirma #biznes #podatki no i trochę #heheszki

  Zaloguj się aby komentować

  robertx
  robertxInspirator

  0

  Dobrze rozumiem, że jeśli założę spółkę z o o w dwie osoby (np ze swoją żoną) to nie musimy płacić ZUSu (opłacamy oboje Krus, ja powyżej 3 lat żona zdecydowanie krócej)?

   

  Druga sprawa jeśli chodzi o rozliczanie kosztów: wiem, że zakup gotowego pawilonu handlowego kosztem być niestety nie może, a jak to się ma z wybudowaniem takiego pawilonu na ziemi którą posiadam? Podciągnięcie mediów, położenie kostki, samo postawienie pawilonu swoje będzie kosztować - jak zrobię to wszystko na firmę to od razu mam na dzień dobry koszty, które mogę sobie odliczyć od podatku?

   

  Jeśli tak, to jak długo można coś takiego odliczać, jest jakiś limit czasowy czy coś? Sama inwestycja będzie mi się zwracała około 5 lat

   

  #biznes #dzialalnoscgospodarcza #ksiegowosc

  Idz do doradcy podatkowego

  @Yacoshe Doradca podatkowy a księgowy to dwie zupełnie różne osoby, co nie?

  @Yacoshe Dobra mam, 200-250 za godzinę to rozsądna cena, przygotuję się i wybiorę się do kogoś takiego, podziękował

  Zaloguj się aby komentować

  Witam serdecznie, dzień dobry!
  Chce zakupić urządzenie na Sp. Jawną. Jak wtedy wygląda sprawa z gwarancją i rękojmi? Jakie prawa tracę względem osoby fizycznej?
  Niestety w internecie większość informacji dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej i nie bardzo potrafię się zorientować w sprawie. To mój pierwszy zakup
  #zakupy #biznes #b2b #faktura #prawo

  @GordonLameman dziękuję, odpuściłem sobie zakup na firme

  Zaloguj się aby komentować

  Znacie w #warszawa jakieś miejsca spotkań osób związanych z biznesem? Coś jak aulapolska ale o ecommerce, czy po prostu bardziej cykliczne.

   

  Jestem że swoją firmą w dole i potrzebuję otoczki ludzi którzy mają sukcesy, wiarę;p i można kogoś poznać.

   

  Tylko nie- chyba - te poranne spotkania, chyba że gdzieś na #wola...

   

  Pozdrawiam!

   

  #biznes #wlasnafirma #spotkanie

  @tyle_slow podsyłam linka https://venturecafewarsaw.org/events/month/?view=list
  rejestrujesz się na stronce, przychodzisz oraz musisz się potwierdzić na miejscu w terminalu. dostajesz też kupony na 3 piwa i idziesz na szkolonka

  @tyle_slow to zdecydowanie nie jest miejsce na networking, jak chcesz cos konkretnego, to zapisz się do BNI, w jakiej braży działasz i kogo szukasz?

  @Zapster prawdę mówiąc to sam nie wiem. Nie mam znajomych z firmami i po prostu bym pogadał z kimś kto coś prowadzi.

   

  Działam w ecommerce.

  Zaloguj się aby komentować

  Cześć!

  Trafiłem na ciekawą ofertę przejęcia funkcjonującego pubu w moim mieście. Ma ktoś z was doświadczenie w prowadzeniu takiego lokalu I może się podzielić wskazówkami?

   

  Czy warto się w to pchać bez doświadczenia w tej branży?

   

  #pub #wlasnafirma #wlasnybiznes #bar

  @Chilled_Marrow w gastro ogólnie niewiele się zatrudnia. ( ͡~ ͜ʖ ͡°) znam właścicieli obecnie trzech pubów w mieście ok. 170k: formalnie to chyba nikogo nie zatrudniają. Żona na studiach pracowała w jednej z bardziej premium restauracji w mieście 200k i 90% załogi była zatrudniana na czarno. Prawda o takich lokalach jest taka, że to się ledwo trzyma. Jak w to wejdziesz, będziesz zapieprzał kilkanaście godzin dziennie, a zostaniesz z kasą, którą można zarobić za klikanie w kąkuter z domku. A potem przyjdzie rachunek za prąd.

  @Camelinthejungle muszę Ci przyznać, że umiesz człowieka zniechęcić

  @Chilled_Marrow ja bym spędził tydzień wieczorów pod pubem i patrzył jakie obłożenie lokalu. Albo pił piwko i sobie notował ilość wejść itd. Czy awantury itp.

  Zaloguj się aby komentować

  https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ustawa-wiatrakowa-10h-zmiany-rzadowy-projekt-do-dalszych-prac-w-sejmowych-komisjach-jest-decyzja-6667611

   

  Mam nadzieję, że to w końcu przepchną. Więcej projektów w Polsce by się zaczęło. Zostałaby normalna stawka i rotacja. Jak dla mnie to sytuacja Win - Win.

   

  #wtgjarezza

  @jarezz znaleziska to linki do artykułów na tvn24 / wp.pl / onet itp. Artykuły są bardziej zarezerwowane do twórczości własnej, jak np. ten https://www.hejto.pl/wpis/hejto-dogania-wykop
  coś się spsuło niestety i nie zaczytuje zdjęcia z dodanego znaleziska i trzeba na ten moment niestety dodawać ręcznie zdjęcie Na szczęście jeszcze nie ma wojen plemiennych, że tak powiem
  btw. Jeśli dodajesz znalezisko / artykuł, to mile widziane jest dodawać odpowiedni tag w treści, np. #wiadomosciswiat #wiadomoscipolska #polityka #sport itp. (nie ma tu shadowbana na wpisy #polityka na ten moment, więc nie ma strachu, żeby go dodać i treści się lepiej posortują w ten sposób + osoby które obserwują te tagi dostaną powiadomienie )

  @krokodil3 dzięki serdeczne za konstruktywną krytykę. Mam nadzieję, że ani Ciebie, ani innych nie zdenerwowałem taką publikacją tego linku.

   

  Osobiście jeszcze nie do końca rozgryzłem hejto i szczerze, czasem dana opcja publikacji jest dla mnie myląca np. artykuł. Dzięki za rozjaśnienie sytuacji.

  @jarezz nie ma sprawy, jak coś to pytaj

  Zaloguj się aby komentować

  Revolut wprowadzi nowy plan taryfowy. Opcja Ultra ma być najdroższa i zawierać 5-proc. moneyback
  Składka zdrowotna ryczałtowca wzrośnie o co najmniej 247 zł
  Nadszedł czas, aby wszyscy wzięli wolne piątki. Wynik eksperymentu w 33 firmach

  Zrobilem szybkie porowanie kursow wymiany walut i wyniki sa nastepujace.

  Wymiana 210k USD na pln

  1. Aion - 907 851 zl
  2. Alior 906 297 zl
  3. Santander 904 575 zl
  4. Revolut ~ 903 614*

  *sprawdzone na stronce.

   

  Takze tego...

  #banki #aion #alior #santander #revolut #mbank #waluty

  @gryzli sprawdzałeś internetowykantor. pl?

  @gryzli jakieś 914 powinno być. Nie wiem jak opłaty

  @jarezz nie sprawdzalem kantorow, tylko same banki

  Zaloguj się aby komentować