Zdjęcie w tle
Biznes

Społeczność

Biznes

274
Hejto #biznes #startup #biznesinfo #biznespigula czyli info o dotacjach, szkoleniach, startupach  Jeśli cenisz moją pracę- wesprzyj mnie na patronite. link https://biznespigula.pl/ Ogólnie jest trochę programów wsparcia, jeśli macie również ciekawe pomysły na startup lub szukacie inwestycji- piszcie na email.
Reszta linków na newsletter/ patronite
22 marca ponownie wystartował Travel Grants, konkurs organizowany przez PARP przy wsparciu Funduszy Norweskich o łącznym budżecie 35 tys. euro skierowany do klastrów i instytucji otoczenia biznesu, działających na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności w ramach współpracy międzynarodowej 
Zazielenianie procesów w przedsiębiorstwach, samowystarczalność energetyczna, ekoprodukty oraz jak w zgodzie z naturą prowadzić działalność gospodarczą – to jedne z głównych tematów konferencji organizowanej w ramach Funduszy Norweskich w Poznaniu i online 28 marca, o godz. 10:00. 
W dniach 29-30 marca 2023 r. odbędzie się wydarzenie z cyklu „Clusters Meet Regions” z udziałem ok. 200 klastrów, MŚP, instytucji otoczenia biznesu i administracji z Ukrainy i krajów Unii Europejskiej. Jego celem będzie wymiana doświadczeń i nawiązanie nowych międzynarodowych kontaktów. Wydarzenie będzie odbywać się online, a także stacjonarnie w Koszycach (Słowacja).
Spotkanie Urzędu Patentowego oraz EUIPO konferencja online pt. „Znaczenie praw własności intelektualnej dla MŚP”. Eksperci z obu urzędów przedstawią prezentacje dotyczące istotnych tematów z zakresu własności intelektualnej oraz najnowszych inicjatyw skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów.  Przydatne, nawet na przyszłość.
Dni otwarte funduszy UE dla beneficjentów i aplikujących
Kilka nowych ofert współpracy od europejskich firm m.in. producenci toreb, medyczne, cukierki i coś tam jeszcze. Polecam przeglądać bazę regularnie- dostawcy, agenci handlowi, klienci, kraje UE i nie tylko 
To mogę polecić- Webinarium po polsku PAIH „Ekspansja na rynek USA” 
Również profesjonalne i darmowe spotkanie- Webinar Dragon Rouge „Eksportujesz? Zadbaj o markę!” 4 kwietnia 2023 r.
30 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbędzie się Mazowieckie seminarium gospodarcze „Eksportuj do Izraela”. 
Informacja Patentowa PPNT Gdynia zaprasza na dedykowane, indywidualne szkolenie. Dowiedz się, gdzie i jak szukać informacji o chronionych w Polsce i UE znakach towarowych. Naucz się pod okiem specjalisty jak korzystać z dostępnych baz i sprawdź, czy Twoja marka nie koliduje z innym oznaczeniem. 
Ruszyła 20. edycja konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości. Do udziału zapraszamy wszystkie średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa oraz start-upy z terenu Metropolii Poznań oraz firmy zlokalizowane w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. 
Ciekawa opcja dla startupów medycznych- EIT Health InnoStars Awards to program akceleracji skierowany do startupów z sektora medycznego, które poszukują wsparcia finansowego, pomocy doświadczonych ekspertów i kontaktów biznesowych. Obecnie trwa nabór do kolejnej edycji EIT Health InnoStars Awards. Jeśli chcesz wziąć w niej udział, pospiesz się – organizatorzy czekają na Twoje zgłoszenie do 16 kwietnia.

Zaloguj się aby komentować

Którą platformę do kupna akcji na NYSE i rynkach europejskich polecacie?
#gielda #finanse #trading
grzyp-prawdziwek userbar
074d57c6-fa67-409b-b9ca-345f5eb98a06

Zaloguj się aby komentować

Kombinuję nad rozszerzeniem działalności, ale wtedy muszę zmienić formę opodatkowania, co z kolei powoduje konieczność prowadzenia księgowości. Zapoznaję się z tym wszystkim po kolei, ale nad ostatnią kwestią muszę nieco posiedzieć
Szukam jakiegoś programu do księgowości żeby spróbować poprowadzić ją samemu. Wydaje się to powtarzalna praca, więc nie widzę problemu żeby spróbować. Najwyżej po dwóch - trzech miesiącach złapię księgową i będę jej płacić za prowadzenie
Jak na razie znalazłem program do faktur, nie chcę żeby to była jakaś kryptoreklama, ale po prostu nie znalazłem innej opcji offline jak Elisoft Firma. Jeśli chodzi o wysyłanie w świat jakichś poufnych danych, to staram się to po prostu minimalizować i stąd chcę program offline (tak, wiem, KSEF, ale to od przyszłego roku). Ten ma dodatkowo formę nieabonamentową, więc drugi plus.
Coś polecicie?
#biznes #b2b #jdg #wlasnafirma

Zaloguj się aby komentować

Siemka, pytanko kieruję do osób pracujących w big 3 (McKinsey/BCG/Bain). Ile zarabia średnio konsultant? Podobno w porównaniu z big4, gdzie obecnie pracuję, jest zupełnie inna skala, tak więc nie chcę podać za niskiej kwoty w negocjacjach XD.
Czy zarobki z glassdoora pokrywają się z rzeczywistością? Pic rel z zarobkami w BCG
046ea713-42e9-42f0-a4f6-8da92abeafee

Zaloguj się aby komentować

Hejto, cięzki dziś dzień ,ale jak mus to mus- dziś czwartek więc #biznesinfo #biznespigula czyli info o dotacjach, szkoleniach, startupach  Jeśli cenisz moją pracę- wesprzyj mnie na patronie- dodatkowe linki i newsletter
https://biznespigula.pl/
Na początek trochę eksportu: branża art. dla dzieci Zapraszamy polskich przedsiębiorców do wzięcia udziału w polskim stoisku podczas targów Lapsimessut 2023 w Helsinkach (Messukeskus, Messuaukio 1, 00520 Helsinki, Finlandia), w dniach 14˗16 kwietnia 2023 r.
Budowlane Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza do współtworzenia stoiska promocyjnego na Międzynarodowych Targach Caucasus Build 2023. Wydarzenie obędzie się w dniach 28-30 kwietnia 2023 r. w Tbilisi.
Dla automatyki, robotyki: Włoski startup nawiążę współpracę z dostawcami autonomicznych robotów mobilnych, robotów współpracujących i pokrewnych technologii.
Dla branży medycznej przypominam jeszcze o spotkaniach online/ Graz, Austria
Ebook Amazon Kindle za free podstawy AI i Chat GPT
Przypominam o webinarium EIC Accelerator – okiem eksperta, które jest okazją do wysłuchania eksperta Komisji Europejskiej, oceniającego wnioski w ramach EIC Accelerator – Piotra Nędzewicza.
Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia rozpoczyna jubileuszową X edycję Programu InnovaBio Pomorze, podczas którego studenci nauk przyrodniczych samodzielnie będą realizować projekty badawczo-rozwojowe dla firm biotechnologicznych
Rzeszów- VI Seminarium z cyklu PROJEKT PODKARPACIE pod tytułem „Jak zarządzać łańcuchem dostaw, żeby nie było do BANI. Dowiedz się jak robią to inni”. Na tym mogę się pojawić.
Gdańsk Konferencja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego
konferencja online Czy transformacja cyfrowa jest odpowiedzią na kryzys?
Kilka programów szkoleniowych PARP

Zaloguj się aby komentować

Gorące tematy na kontach IKE i IKZE w 2022 roku
za GazetaParkiet
#ciekawostki #gielda #inwestowanie #gpw #pieniadze
ad97c086-f4fa-445a-b63d-9564a7b5a71a

Zaloguj się aby komentować

Scooter
Scooter
Osobistość
Co myślicie o długofalowym biznesie opartym w 90% na Amazon.de? Chodzi mi o ryzyko uzależnienia od jednego marketplace'u, bo jak wiadomo dzisiaj marketplace'y mocno ingerują w sprzedaż. Pozostałe aspekty (produkt, otoczenie rynkowe) wyglądają bardzo dobrze. Z tego co sprawdziłem sprzedaż na Amazonie w tej niszy jest rewelacyjna.
#biznes #firma

Zaloguj się aby komentować

Ech... właśnie miła Pani z US zadzwoniła, że nie rozłożą mi zaległości na raty ;] 2 lata spłaty VAT, różnych perturbacji... 2023 rok w końcu zapowiadał się dobrze i tak, że liczyłem, że zacznę nadpłacać długi i...
Wspaniałe Państwo uznało, że woli bankruta niż powolne spłaty VAT. Mogłem więc z jakieś 2 lata temu iść w upadłość, a bezsensu próbowałem wyjść na prostą... i gdy wydawało się, że jeszcze rok i wyjdę / znów zatrudnię... wchodzą oni i zapowiada się, że mnie ubiją.
#biznes #własnafirma #długi #upadłość #bekazpisu w końcu z czegoś muszą opłacić laptopy dla uczniów i nauczycieli.
To Państwo to żart... lol.

Zaloguj się aby komentować

szasznik
szasznik
Osobistość
Dobra wiadomość z rynku gazu. Dzisiaj ceny w Europie spadły poniżej 50eur/MWh. To jest najniżej od września 2021. I około -85% od wakacyjnego(2022) szczytu.
Myślę że można swobodnie powiedzieć, że ruski szantaż gazowy zaliczył kompletną klapę. Miedwiediew pewnie nie nadąża podawać Putinowi flaszek na uspokojenie xD
#gaz #biznes #ekonomia #ukraina #rosja
5bf939a8-0eb5-4793-9766-a0136b6a7c01
Javax

Szkoda, że ten wykres tak nie wygląda u naszych firm energetycznych. Jak zacząli chapać kasę na górce to teraz ciężko będzie ich zmusić do obniżek.

borsiu

@Javax nie tylko w Polsce tak jest, ja w DE obecnie place 100% wiecej za gaz rdr.

Javax

@borsiu Ja mówiłem tylko ogólnie. Sam mieszkam od 15 lat w UK i u nas firmy energetyczne albo bankrutują albo jakieś rekordowe dochody zaczęły osiągać a ludzi na gówno nieraz stać.

Zaloguj się aby komentować

cherrz
cherrz
Praktykant
Jak jutro wykupie #obligacje skarbowe 4 letnie indeksowane inflacją to:
przez rok będą pracować na stałym procencie, ale 17.02.2024 roku procent zacznie być indeksowany inflacją i tutaj moje pytanie: z którego miesiąca będzie wzięta ta wartość inflacji? Czytam, że inflacja jest brana z poprzedniego roku, więc będzie z grudnia? Czy może jakoś średnia za poprzedni rok?
#oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie #ekonomia
cherrz

@BilboBagosz tak, doczytałem drugi i raz i już mi się to oczywiste wydało, dzięki

cherrz

@Profesor biorąc pod uwagę, że inflacja być może nadal będzie dwucyfrowa w styczniu 2024 to dlaczego za późno? Lokaty w tym czasie będą pewnie oscylowały w okolicach 5%

Profesor

@cherrz możesz mieć racje, chociaż w tym kraju ciężko cokolwiek zaplanować. Mi się wydaje, ze jednak inflacja trochę spadnie.

Zaloguj się aby komentować

Czy istnieją jakiekolwiek franczyzy (w Polsce), które można prowadzić w ramach spółki z o.o., czy wszystkie wymagają spółki osobowej bądź jednoosobowej działalności gospodarczej?
#biznes #pytanie
Okrupnik

dostawcy jedzenia przez internet? widzę w ogloszeniach o prace zlecenie/b2b

andrzej-tester

@Okrupnik źle zrozumiałeś. Chodzi o to, czy możesz poprowadzić jakąkolwiek franczyzę (np. Żabkę) nie będąc osobą fizyczną, tylko osobą prawną. McDonalds' teoretycznie oferuje taką możliwość, ale biorąc pod uwagę prób wejścia oraz dodatkowe warunki, jest to nieco inna konstrukcja.

Okrupnik

@andrzej-tester teraz chyba najlepiej być podwykonawcą, mam niestety małą wiedzę na ten temat

Zaloguj się aby komentować

Starsi z nas pamiętają pewnie lata 90 i charakterystyczne żółte samochody Family Frost jeżdżące po miastach i wsiach z ofertą lodów, mrożonej żywności i warzyw. Bardziej od samych samochodów charakterystyczna była melodyjka zapowiadająca ich przyjazd
Ktoś dziś w komentarzach wspominał o nich, więc postanowiłem sprawdzić co stało się z tym biznesem.
Jak informuje portalspozywczy.pl firma została sprzedana polskiej spółce Jago za 8,2 mln zł. Całkiem pokaźna kwota. Nie byłoby w tym jednak nic dziwnego gdyby nie fakt, że średnioroczne przychody firmy Family Frost wynosiły wtedy... powyżej 30 mln zł.
Tak więc firma została sprzedana za trochę ponad 27% swoich ROCZNYCH OBROTÓW!
Zawsze zastanawiam się jak się zostaje takim KIMŚ, kto robi tego typu deal życia. 
Jedyną "okazją" biznesową, jaka przytrafiła mi się do tej pory w życiu była możliwość zakupu działającego biznesu za... 3 letni przychód firmy.
Powodzenia w biznesach
źródło:
https://www.portalspozywczy.pl/logistyka/wiadomosci/jago-przejelo-firme-dystrybucyjna-family-frost-polska,12148.html
#gimbynieznajo #familyfrost #biznespopolsku
adc9c6b7-ec9a-43be-a779-61348df3ed92
BajerOp

@zmasowanyatak ja kiedyś ojebalem surowe kotlety sojowe z masłem xD

hetman

@MrMareX No dobrze, ale wyciągasz średnią marżę z brażny gdzie dominuje model jakiś sklep, gdzie przychodzisz często i kupujesz różne towary (nie tylko mrożone), następnie przeliczasz to na warunki jeździ sobie furgonetka z melodyjką i czasem zatrzymuje się by coś sprzedać. To bez sensu, takie Family Frost nie będzie typowym biznesem, który raczej operuje gdzieś w okolicach średniej, tylko może od niej znacznie odbiegać.

Co do samego wpisu, zwróć uwagę, że na każdym kroku masz Żabkę, a niszy po tych furgonetkach nic nie wypełniło. Jestem na tyle stary by pamiętać te furgonetki i ich lody były małe, niedobre oraz drogie, po jednym zakupie warzywniak obok jakoś zyskał w moich oczach, szczególnie że był obok od rana do wieczora, a nie tylko czasem.

Jakieś próby szacowania zysków przez przychody nie mają żadnego sensu, możemy tylko gdybać czy ta firma w ogóle przynosiła zyski w momencie zakupu czy to były jednak straty (kupno biznesu przynoszącego straty, ale posiadającego np znaczny majątek w postaci linii produkcyjnych wciąż może być opłacalne) oraz co ważniejsze jakie były jej perspektywy na przyszłość.

Firmy działające w internecie to też złożona sprawa. Faktem jest, że inwestorzy płacą obecnie za nadzieje na zyski w przyszłości, na to że modny portal obecnie jest bardzo popularny i za parę lat przekuje to w solidny zysk, a my będziemy tymi, którzy kupili akcje gdy jeszcze były warte "grosze", ew firma może nie przyniesie zysków, ale sprzedamy akcję gdy hype będzie jeszcze większy i wciąż zarobimy swoje.

Xianth

Moje zdziwienie było kiedy po przeprowadzce do #finlandia pewnego dnia słyszę dziwna muzykę za oknem. Wyglądam a tam samochód z lodami. Mamy 2023 rok a Finowie sobie kupują lody z auta przed domem. Chuj tam że śnieg leży, jest styczeń. Lody to lody. Na stronie https://www.jatskiauto.com/ możesz sobie sprawdzić kiedy będzie w twojej okolicy by nie stać jak debil na mrozie czekają na auto z lodami

Zaloguj się aby komentować

@PPK @oszczędności
Cześć, zebrało mi się trochę kasy na PPK. Ostatnio ktoś mi podpowiedział, że bywają osoby wypłacające środki regularnie. Ktoś to przerabiał? Jaka jest opłacalność tego?
Orzech

Ja to przerabiałem, co miesiąc wypłacając sobie środki dostajesz tak naprawdę 1% podwyżki. Jeśli umiesz zainwestować lepiej pieniądze to się to opłaca. Jeśli nie umiesz inwestować w ogole to się nie opłaca.

Zaloguj się aby komentować

Hejto, kolejny czwartek i choć mi się nic dziś nie chce kolejne #biznes #biznespigula czyli info o dotacjach, szkoleniach, startupach https://biznespigula.pl/Jeśli cenisz moją pracę- wesprzyj mnie na patronie-
Reszta linków na newsletter/ patronite
Webinarium „Sektor maszyn rolniczych w Meksyku i Argentynie”
#bialystok Jesteś przedsiębiorcą, twórcą oprogramowania, a masz wątpliwości dotyczące praw autorskich i znaków towarowych? Zapisz się na bezpłatne szkolenie stacjonarne poświęcone tym aspektom, które odbędzie się 14 lutego. w BPN-T.
#gdynia Szkolenie Różne typy kariery w IT także dla osób nietechnicznych
Szkolenie Urzędu Patentowego: Fundusze na własność intelektualną. Zdobądź dofinansowanie!
Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Konsulat Generalny RP w Hongkongu oraz Hong Kong Trade Development Council zapraszają do udziału w webinarium dla przedsiębiorców z branży spożywczej, kosmetycznej, technologicznej oraz medycznej.
Francusko-Polska Izba Gospodarcza zaprasza na regionalne webinarium, które organizuje we współpracy z Francuskimi Izbami Przemysłowo-Handlowymi regionu CEE: Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Serbia.
Konferencja online dla firm szkoleniowo-doradczych. Wydarzenie odbędzie się w formule online, 9 marca o godz. 10:00. Zaproszeni eksperci będą rozmawiać o rozwoju sektora firm szkoleniowo-doradczych, o edukacji przyszłości i nowych możliwościach, jakie stwarza współczesna technologia.
 Kilka ebooków amazon kingle ang Excel, Python
To też ciekawe info od PPNT Poznań dla innowacyjnych firm: Zapraszamy przedstawicieli przedsiębiorstw zainteresowanych aplikowaniem w konkursie EIC Accelerator. Webinarium pt.”EIC Accelerator – okiem eksperta” odbędzie się w formie zdalnej, już 23 lutego 
Wrzucałem do już do newslettera, ale sporo osób mnie prosiło, żeby tu też wrzucił: dotacja do 250k dolarów dla fintech dojrzałych i startupów, pomoc w założeniu spólki dla fintech w Katarze, pomoc w zdobyciu klientów
To duży program i ważny: ogłoszenie naboru do Ścieżki SMART w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG). Jest to pierwszy uruchamiany konkurs w ramach nowej perspektywy, w którym przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie na działania badawcze i innowacyjne w swoich firmach. Przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich firm będą mogli składać wnioski od 21 lutego do 12 kwietnia 2023 r.

Zaloguj się aby komentować

Jeśli ktoś jest z branży #fintech zarówno #startup jak i dojrzałą firma właśnie wysłałem przez newsletter dobry program akceleracyjny, jeśli ktoś chce więcej info na priv ( i oczywiście się zapisać na newsletter na biznespigula.pl)
Biznespigula

@arap Jutro będzie na stronie, pierwszeństwo ma newsletter

Zaloguj się aby komentować

Pytanie odnośnie PPK
Dopisałem się do tego od kilku miesięcy - i każdego 14 dnia miesiąca widziałem wpłatę na swoim koncie. W Styczniu za miesiąc Grudzień 2022 nie dostałem na swoje konto żadnej wpłaty, mimo tego, że mój pracodawca potwierdził mi że pieniądze na PPK poszły. Równiez moja wypłata została pomniejszona o kwotę na PPK.
#ppk #pkobp
JesteDiplodokie

@Garrett_Gold wygląda na to, że coś się oddiplodokowało może pracodawca leci w członka od jakiegoś czasu albo system nie księguje poprawnie wpłat. Wpierw zapytaj się osoby odpowiedzialnej za finanse i HR co się dzieje. Jeśli z ich strony wszystko jest ok to weź kwitki z przelewami i uderzaj do PPK. Wieczorem ogarnę sobie konto na PPK i sprawdzę jak to wygląda u mnie.

Garrett_Gold

@JesteDiplodokie pracodawca na 100% wysłał kasę. HR i płace pytałem i mówili mi że z ich strony wszystko jest ogarnięte. Sami nie wiedzą o co chodzi. Na razie nie kontaktowalem się jeszcze z bankiem ale jutro to zrobie

JesteDiplodokie

@Garrett_Gold to teraz atakuj ppk, może panuje tam typowy pisowski burdel. Teraz to mnie nakręciłeś żeby ogarnąć moje konto.

Zaloguj się aby komentować

Cześć czy są na hejto ludzie, którzy chcieliby podyskutować o szeroko pojętej tematyce sprzedaży? Mam na myśli tutaj wszystkie tematy, które jakoś się łączą ze sprzedażą czyli: CRM. techniki sprzedaży, negocjacje, marketing, reguły wpływu, psychologia sprzedaży, szkolenia tematyczne, jak wygląda praca handlowca w różnych branżach, itd.
Chodzi o swobodną dyskusję i dzielenie się doświadczeniem. Dajcie znać, jak będzie odzew w komentarzach to coś wrzucę na pierwszy rzut.
p.s. może ktoś będzie mieć lepszy pomysł jak to tagować
#sprzedaż #rozwojosobisty #handel #biznes #dyskusje
sierzant_armii_12_malp

@tomek-krzysiu


  1. „Ale tu też są te fajne sprytne reklamy” - nie ma czegoś takiego, jak fajna reklama. Reklama to irytujace gówno, pochłaniające mój cenny czas. Zawsze. Aczkolwiek marketingowcy od reklam mogą sobie dorabiać różne historyjki, żeby nie czuć się szkodnikami społecznymi - co wcale nie zmienia faktów.

  1. „nie wiem o co chodzi, nie jestem w temacie. Na YT oglądam tylko szachy” - VPN nie chroni maili, to kłamstwo. Poza tym, nie wiadomo, kto za NordVPN stoi - może ruskie służby, może chińskie służby, może północnokoreańskie służby, może FBI, może Yakuza, może kancelaria adwokacka wynajeta przez Hollywood, może Iluminaci, może jakaś grupa hakerska, może Mietek spod Garwolina. W zależności od tego, kto może na ciebie czychać, może on albo bezpieczeństwo rzeczywiście podnieść, a może je znacząco obniżyć. Namawianie na coś takiego nieświadomego użyszkodnika bez poznania jego potrzeb to scam.

  1. Żadne centrum handlowe nie wystawi majtek tej samej firmy w 500 miejscach - bo wkurzą klientów, którzy przyszli nie po majtki, tylko np. po skarpetki. Janusze biznesu to robią, bo 1) i tak sprzedają tylko majtki, 2) powierzchnia handlowa i tak nie należy do nich, 3) właściciel powierzchni handlowej jest zbyt nieogarnięty, żeby ich pogonić.

  1. Tak, jestem programistą, ale embedded. Nie mam pojęcia o CRM’ach, webdeveloperce, bazach danych, itd. Ja ci prędzej coś w assemblerze naskrobię, niż w SQLu
tomek-krzysiu

@sierzant_armii_12_malp no w 3 to Cię poniosło trochę, bo jeżeli ktoś oszukuje ludzi to jest szkodnikiem, ale reklama sama w sobie nie jest zła. To tak jak z programowaniem w zależności jak użyjesz. Możesz pisać kod w C i programować mikrokontrolery żeby robiły coś pożytecznego albo możesz być crackerem i rozwalać system. Dam Ci przykład, np. reklama społeczna propagująca pozytywną idee, np. dbanie o środowisko czy wośp. Też są złe? Tylko dlatego, że pochłonęły Twój cenny czas?

sierzant_armii_12_malp

@tomek-krzysiu Jakby mi WOŚP wrzucał reklamy na YouTube, to by ode mnie złamanego grosza nie dostali

Zaloguj się aby komentować

Pomoże mi ktoś zrozumieć jak działa VAT i czy warto być vatowcem od samego początku? Bo wszyscy się tego vatu tak boją a mi wychodzi, że w sumie to bardziej korzystne jest bycie płatnikiem vat niż nie.
Po niedzieli idę do doradcy podatkowego, ale staram się dowiedzieć jak najwięcej na własną rękę, żeby mieć o czym z nim rozmawiać a nie go tylko słuchać
Ale do rzeczy. Przykład:
Jestem właścicielem pawilonu handlowego który wynajmuję pod sklep. Kwota netto którą mi płaci sklep to 10 000 zł.
Czyli dostaję 10 000 potrącam z tego 9% dochodowego (spółka z oo) i 9100 mam na czysto. Fajnie.
[Pomijam, że mogę dochodowy zbijać kosztami, amortyzacją itp, nie o to w tym momencie chodzi).
ALE
Będąc vatowcem ten sam sklep nie płaci mi 10 000 zł tylko 10 000 + 23% vat czyli 12 300 zł.
Ja z tego muszę zapłacić 2300 vatu i cała reszta pozostaje bez zmian - zostaje mi 10k netto, odliczam dochodowy i mam 9100 na czysto.
ALE
Mam możliwość odliczenia vatu. Czyli - jeżeli w danym miesiącu dużo jeździłem samochodem i wydałem na paliwo 1000 zł (opodatkowane vat 23%) to samego vatu w tym paliwie zapłaciłem 230 zł.
CZYLI
Vatu do urzędu skarbowego nie muszę odprowadzać 2300 zł tylko 2300 - 230 z faktur za paliwo czyli 2070 zł.
Czyli zarabiam miesięcznie nie 9100 jak w przypadku NIE bycia vatowcem tylko 9100+230 (czy ile vatu w danym miesiącu na koszty zapłacę) czyli 9330 zł.
Robię gdzieś błąd w obliczeniach, czy generalnie bycie vatowcem się bardziej opłaca?
#ksiegowosc #biznes #dzialalnoscgospodarcza #vat
robertx

@milew Dzięki!

tyle_slow

@robertx jak masz z kim otwierać spółkę to otwieraj sam mam problem, bo muszę JDG zamienić w spółkę... ale nie mam z kim ale po latach przerzucić / towar / licencje / umowy... to... ale jak coś "pójdzie nie tak" spółkę kładziesz i nie ryzykujesz całością, więc...


Swoją drogą coś na hejto mi się popsuło bo nie widziałem, że odpisałeś.

robertx

@tyle_slow Ta, z żoną będziemy otwierać, też jest na krusie wiec to zawsze parę groszy taniej

Zaloguj się aby komentować

Ach to nasze kochane Państwo. Korzystając z biznes.gov.pl złożyłem dokumenty, w tym wymagane załączniki w formacie PDF, oraz podpisałem to podpisem elektronicznym/kwalifikowanym.
Właśnie otrzymałem wezwanie z Urzędu, aby w ciągu 7 dni uzupełnić podanie, ale trzeba wydrukować te wszystkie dokumenty, podpisać, zeskanować, następnie wypełnić znów wniosek, załączyć i podpisać elektronicznie Tzn. chyba... bo dopytuje.
Na szczęście obsługuje to miła Pani, która ratuje ten dziwny system bo chyba rok temu też to rozpatrywała i chyba zrobiłem ten sam błąd ale ciągle zapominam, ze to tak trzeba
#wlasnafirma #biznes #podatki no i trochę #heheszki

Zaloguj się aby komentować

Dobrze rozumiem, że jeśli założę spółkę z o o w dwie osoby (np ze swoją żoną) to nie musimy płacić ZUSu (opłacamy oboje Krus, ja powyżej 3 lat żona zdecydowanie krócej)?
Druga sprawa jeśli chodzi o rozliczanie kosztów: wiem, że zakup gotowego pawilonu handlowego kosztem być niestety nie może, a jak to się ma z wybudowaniem takiego pawilonu na ziemi którą posiadam? Podciągnięcie mediów, położenie kostki, samo postawienie pawilonu swoje będzie kosztować - jak zrobię to wszystko na firmę to od razu mam na dzień dobry koszty, które mogę sobie odliczyć od podatku?
Jeśli tak, to jak długo można coś takiego odliczać, jest jakiś limit czasowy czy coś? Sama inwestycja będzie mi się zwracała około 5 lat
#biznes #dzialalnoscgospodarcza #ksiegowosc
Yacoshe

Idz do doradcy podatkowego

robertx

@Yacoshe Doradca podatkowy a księgowy to dwie zupełnie różne osoby, co nie?

robertx

@Yacoshe Dobra mam, 200-250 za godzinę to rozsądna cena, przygotuję się i wybiorę się do kogoś takiego, podziękował

Zaloguj się aby komentować