Zaloguj się aby komentować
Czy ja dobrze czytam że jakiś gość z Zabrza przytula co miesiąc 43 400,00zł brutto emerytury ?
#ekonomia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
XDDDDDDDDDDDDDD
#ciekawostkipiechocinskiego #heheszki #matematyka #rolnictwo #ekonomia #gospodarka

Zaloguj się aby komentować

Miał być światowy gospodarczy armagedon, a tymczasem inflacja spada, bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, PKB rośnie. Cieniem na tych wynikach kładą się jednak dane dotyczące zadłużenia państw. Znaków ostrzegawczych jest więcej.
#ekonomia #gospodarka #swiat

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na trzecią z rzędu obniżkę stóp procentowych. Wbrew oczekiwaniom większości ekonomistów koszty kredytu w NBP pozostały bez zmian.
Na mocy wtorkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego nadal będą kształtować się...
Tradycyjnie sroda wiec #ekonomia z Rosji - a zatem co pisze Kommersant?
Były szef departamentu milicji ludowej ŁNR Filiponenko zabity w Ługańsku
VTB prezentuje technologię wypłaty cyfrowych rubli z bankomatów
Dawne grunty rolne Telmana Ismailova mogą trafić do KDV Group EXCLUSIVE
Ceny ropy spadają do najniższego poziomu od końca lipca
"Sportloto pozywa kanał telewizyjny Dozhd za znak towarowy EXCLUSIVE
SKR przedłuża dochodzenie w sprawie katastrofy Falcona 50 we Wnukowie EXCLUSIVE
Energetycy zarobią w tym roku 9 miliardów rubli na modernizacji wytwarzania energii cieplnej EXCLUSIVE
Zmarł aktor Gentlemen of Fortune Anatolij Jabbarow
Komisja Izby Reprezentantów USA zatwierdza transfer rosyjskich aktywów na Ukrainę
VTB wprowadził technologię wypłaty rubli cyfrowych z bankomatów
VTB (MOEX: VTBR) stał się pierwszym rosyjskim bankiem, który opracował technologię wypłaty cyfrowych rubli z bankomatów. Podczas gdy operacja jest testowana przez banki uczestniczące w projekcie, po czym zostanie uruchomiona na masową skalę, poinformowała służba prasowa organizacji kredytowej. Technologia wypłaty cyfrowych rubli została zaprezentowana przez VTB na forum Finopolis-2023, które rozpoczęło się dzisiaj w Moskwie.
Rubel cyfrowy: czym jest i jak z niego korzystać
Aby wypłacić gotówkę z konta cyfrowego rubla, klient musi skierować kamerę smartfona na kod QR bankomatu, po czym VTB Online otworzy się na ekranie użytkownika. Następnie należy wybrać cyfrowe konto rublowe, z którego wymagana kwota zostanie najpierw przelana na konto bezgotówkowe, a następnie będzie dostępna do wypłaty z konta bankowego w bankomacie. Wzór obliczeniowy: 1 rubel cyfrowy = 1 rubel bezgotówkowy = 1 rubel gotówkowy.
Przelewy i płatności za pomocą cyfrowego rubla dla osób fizycznych są bezpłatne i wolne od prowizji. W przypadku płatności przez osoby fizyczne na rzecz osób prawnych prowizja wyniesie 0,3% płatności.
Co się dzieje po wkroczeniu wojsk Rosji na Ukrainę. Dzień 623. na żywo
12:05. Konfiskata rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych byłaby nielegalna, Rosja zgodnie z prawem zakwestionuje taką decyzję, powiedział Peskov.
12:03. Konfiskata rosyjskich aktywów za granicą pociągnie za sobą koszty dla tych, którzy by to zrobili, w tym koszty prawne, i będą środki odwetowe, ale nie będą to środki lustrzane, powiedział Pieskow.
12:02. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że po śmierci posła LNR Filiponenki wszczęto postępowanie karne w sprawie trzech artykułów, w tym ataku terrorystycznego.
12:00. Władze obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego otrzymały tymczasowe zezwolenie na zawieranie dobrowolnych umów ze sprzedawcami detalicznymi w sprawie zamrożenia cen na dowolne produkty spożywcze i niespożywcze, podała agencja RBC, powołując się na Federalną Służbę Antymonopolową.
11:39. Jedna z ukraińskich elektrowni cieplnych znajdujących się w strefie przyfrontowej została uszkodzona, poinformowała firma DTEK Energo.
11:30. G7 utrzyma sankcje wobec Rosji i pomoc dla Ukrainy pomimo eskalacji na Bliskim Wschodzie.
11:27. UE straciła do 250 mld euro z powodu antyrosyjskich sankcji, powiedział Ławrow.
10:39. Trzy rakiety zostały zestrzelone w obwodzie chersońskim, powiedział Saldo.
10:30. W Sewastopolu odwołano alarm lotniczy. Trwał on osiem minut.
10:28. Administracja USA nie zachęca Ukrainy do prowadzenia rozmów pokojowych z Rosją, powiedział rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel.
10:21. Razvozzhayev poinformował o alarmie powietrznym w Sewastopolu.
10:11. W Ługańsku zmarł deputowany Rady Ludowej LNR i były szef Milicji Ludowej LNR Michaił Filiponenko, poinformował deputowany Rady Ludowej LNR Jurow.
10:08. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew powiedział, że ukraińskie siły zbrojne próbowały zaatakować elektrownie jądrowe w Leningradzie, Kalininie i Kursku. Wspomniał o ataku na kurską elektrownię jądrową 26 października, kiedy to dron uderzył w magazyn odpadów jądrowych na terenie kurskiej elektrowni jądrowej, a dwa inne uderzyły w kompleks budynków administracyjnych.
9:52. Francja przeznaczy kolejne 200 mln euro na wsparcie Ukrainy, donosi UNIAN.
9:46. FSB zatrzymała w Buriacji wspólnika ukraińskich służb bezpieczeństwa, który namawiał żołnierzy do przejścia na stronę ukraińskich sił zbrojnych, donosi TASS.
9:25. Wsparcie Zachodu dla Kijowa tylko zaogni konflikt, uważa Patruszew.
9:19. Szef regionalnej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin powiedział na swoim kanale Telegram, że w wyniku eksplozji w Chersoniu uszkodzony został obiekt inżynieryjny i teren fabryki.
9:16. Destrukcyjna polityka Zachodu zwiększa ryzyko użycia broni jądrowej, chemicznej i biologicznej, powiedział sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.
9:04. Niektóre kraje próbują podważyć legalną władzę, tradycyjne wartości i ogólną sytuację w krajach WNP. Stwierdził to Władimir Putin w wiadomości wideo do uczestników spotkania sekretarzy rad bezpieczeństwa WNP.
8:45. Ministrowie spraw zagranicznych G7 podczas rozmów w Tokio oskarżyli Koreę Północną o przekazywanie broni do Rosji. Zostało to powiedziane w oświadczeniu wydanym przez japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
8:35. Rosja zażądała nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z ukraińskimi strajkami w Doniecku, które odbędzie się 8 listopada. Po nim Rada Bezpieczeństwa odbędzie zamkniętą sesję w sprawie eksplozji Nord Stream.
8:35. Sędzia Sergio Gerardo Ugalde Godinez z Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rzecznika praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, jest poszukiwany przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
8:35. Estońska parlamentarna komisja konstytucyjna zatwierdziła projekt ustawy legalizującej transfer zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę i przesłała go do Riigikogu (estońskiego parlamentu) do pierwszego czytania.
8:34. Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA poparła projekt ustawy zezwalającej na przekazanie Ukrainie części zamrożonych rosyjskich aktywów.
Za rope Urals - 68
Za Euro - 98
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina


Zaloguj się aby komentować
W Polsce żyjemy w zakłamaniu. Żyjemy tak, jak chcielibyśmy żyć, bo tak żyją na zachodzie, a nie tak jak powinniśmy żyć biorąc pod uwagę jak rozwiniętym jesteśmy krajem na tle krajów zachodnich i ile nam jeszcze brakuje. Poza tym, bardzo często jesteśmy nabijani w butelkę i sami na to pozwalamy.
Podałem ostatnio przykład gastro, który spotkał się ze sporą aprobatą ze strony użytkowników (120 piorunów i masa komentarzy). I ten przykład pokazuje dobitnie naszą mentalność. Koszt espresso, burgera czy czegokolwiek, co na zachodzie nie stanowi dużej wartości, dla nas jest dobrem luksusowym. Okej, stać cię = zapłacisz, ale teraz szybka matematyka
Jaki % twoich zarobków (np licząc stawkę dzienną) stanowi kawa za 25 zł lub burger za 50 zł? Na regularne wydatki tego typu pozwolą sobie ci, którzy zarabiają co najmniej nieźle. Szybkie spojrzenie na zachód - niestety ceny za takie coś są podobne (niekiedy nawet tańsze), natomiast wydatek tego rzędu nie jest dla nich obciążeniem dla portfela i ludzie nie muszą zastanawiać się nad tym czy może sobie coś kupić.
Spotykałem się już z opiniami ludzi z zagranicy, że w Polsce jest drogo. Drogo jest nie tylko przez inflację, ale przez to, że sami akceptujemy to co dzieje się na rynku. Herbata z sokiem malinowym za 20 zł to nie są "koszty przedsiębiorców" ani "inflacja" tylko czysty wyzysk, a kupujący to płacą, żeby wyzbyć się kompleksów niedostatecznie majętnych. Teraz szybkie spojrzenie na rynek nieruchomości - oczywiście zachód jest nieporównywalnie droższy, ale czy na pewno? Najczęściej zwolennicy tej teorii lubią porównywać turystyczne miasta, takie jak: Barcelona, Amsterdam, Paryż, Madryt, Berlin, Londyn do Warszawy, Trójmiasta czy Krakowa. Co jest bzdurą.
Nieważne, że z punktu widzenia Polaka nasze miasta są atrakcyjne. Powyższe zagraniczne są bardzo częstym miejscem odwiedzin turystów i międzynarodowego biznesu. A nasze? Do Gdańska czy Krakowa to zagraniczny turysta może przylecieć raz na weekend, pozwiedzać i wrócić, bo tu się nie dzieje absolutnie nic godnego uwagi, zwłaszcza w Trójmieście (sorry, Opener czy syfiasty Bałtyk to żadna wartość dla kogoś, kto mieszka na zachodzie xD A ile można oglądać stare miasto?)
Więc rynek mieszkaniowy to kolejna patola. Mieszkania w Polsce są srogo przewartościowane i podobnie jak gastro - kompletnie nie odpowiadają realiom życia w tym kraju. Warto dodać, że Polaków na mieszkania nie stać bez zadłużania się na ogromną skalę. Kredyt na 30 lat przy posiadaniu dzieci oznacza dla ludzi po prostu wegetację.
Urbanizacja nie sprzyja dzietności, a małe miasta nie sprzyjają życiu na poziomie. Szczere mówiąc, zarobki rzędu 12-13 tysięcy na parę to w skali kraju naprawdę dobra sytuacja, ale w skali dużego miasta? Mieszkanie 60m2 żeby mieć chociaż 1 dziecko przy tych zarobkach + koszty utrzymania dzieci to już coś mało realnego, a trzeba doliczyć wakacje i własne wydatki. I tutaj rozwiązaniem nie jest "to nie będę mieć dzieci" (jeśli to kogoś powstrzymuje przed decyzją), bo to akceptacja tej chujni.
Jedyna droga dla młodych, żeby mieć dzieci i wypłatę, to praca zdalna/hybrydowa i życie w mniejszym mieście. Niektórzy sobie chwalą, bo zostali w tych miastach znajomi, jest rodzina co się zajmie dziećmi, ale niektórzy mają tak, że rodziny albo nie ma, albo jest kilka osób, a znajomi się rozjechali i już nie jest tak fajnie.
Polacy nie są gospodarzami we własnym kraju, a często polski przedsiębiorca dla swoich rodaków jest jak żydowski kapo w Auschwitz lub jak jakiś szmalcownik.
#pieniadze #nieruchomosci #inflacja #gospodarka #ekonomia #kredythipoteczny #korposwiat
K⁎⁎wa w punkt. Najgorsze, że człowieka wciąż ciągnie z powrotem na ten padół beznadziejny.
W krajach niemieckojęzycznych (bo to najczęstsze kierunki emigracji z PL) jest jak jest, ale istnieje szansa, że jak coś z siebie dasz to otrzymasz za to godziwy grosz i ludzie nie przykleją Ci łatki złodzieja lub k⁎⁎wy.
@Lopez_ dla przeciętnego mieszkańca zachodu życie wcale nie jest dużo lepsze. Mała miejscowość w Austrii (10tys mieszkańców) i mieszkanie 80m2 za taniej niż 300 tys euro nie kupisz. Ceny w sklepach w większości wyższe. A przeciętne wynagrodzenie nie pozwala na aż taka swobodę o jakiej często się pisze.
Zaloguj się aby komentować
Polecam wywiad w Der Onet #ekonomia #jebacpis #polityka #polska #gospodarka
Zaloguj się aby komentować
Nie mogę zrozumieć, dlaczego wszyscy jarają się na te pieniądze z KPO.
Pieniądze tak czy siak zostaną koncertowo rozjebane na coś, co ani trochę nie posłuży obywatelom, jeśli porównamy skalę wydatków z tym, co ludzie dostaną za to w zamian. Rzekoma ścisła kontrola środków unijnych to ściema.
Jak czytamy, w ramach KPO 65 proc. z prawie 24 mld euro zaplanowano na przedsięwzięcia realizowane przez sektor publiczny, w tym na zakup szczepionek, zakupy autobusów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej, budowę żłobków, termomodernizację szkół i bibliotek czy inwestycje kolejowe. Tylko około 35 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać przeznaczonych na bezpośrednie wsparcie firm prywatnych i tzw. instytucji otoczenia biznesowego
źródło: Rzeczpospolita
Wojownicy unijni o hajs z KPO chyba nie zdają sobie sprawę, że te pieniądze to POŻYCZKI. Hajs musimy spłacić do 2058 roku. Poza tym, nawet jeśli część zostanie umorzona**, to cała umowa działa tak, że COŚ ZA COŚ.**
I takim oto sposobem, 65 % tego hajsu zostanie po prostu rozpierdolona, bo zlecenia będą realizowały firmy kolegów i szwagrów za 300 % ceny rynkowej xD Zarobi wąskie grono skupione wokół elit, a spłacać to będą zwykli Polacy, czyli klasyka.
Jeszcze najlepsze jest to, że zaciągając taki dług będziemy jego zakładnikami, więc na jakiekolwiek weto czy kierowanie się interesami własnego kraju nie ma mowy. Będziemy posłuszni, krok po kroku godząc się na wszystkie rozporządzenia, choćby były dla nas szkodliwe.
No, ale przeciętny Polaczek myśląc "pieniądze z Unii" widzi dobrego wujka, który chce, żeby było fajnie i miło, dlatego daje za darmo pieniądze, bo zależy mu na demokracji i żeby ludzie się kochali xDD
Normalny człowiek zawsze liczy ewentualne zyski i straty, patrzy na takie kwestie z biznesowego punktu widzenia, ale Polakowi wystarczy opakować coś w hasełka o wzajemnej równości, szacunku, integracji europejskiej i c⁎⁎j wie co jeszcze, to mu się ugną nogi i napłyną łzy wzruszenia.
#polityka #gospodarka #takaprawda #wiadomoscipolska #ekonomia #biznes #bekazlewactwa
@Lopez_
Ryży musi zatrzymać nielegałów w polsce, nie może dopuścić aby uciekali do niemiec. Więc jedyne co ich zatrzyma to socjal w niemieckiej wysokości. Ale wypłata go z naszych podatków spowodowałaby że ryży z kolesiami zawiśliby na najwyższej gałęzi. Więc ten socjal będzie wypłacany z KPO. Mieszkania dla nielegałów odkupi od funduszy inwestycyjnych za środki z KPO
Zaloguj się aby komentować
Zastanawiam się co się odwali od stycznia. Koniec zerowego VATu na żywność i najniższa ostro w górę.
Według mnie rynek w ogóle nie jest na to przygotowany, żeby najniższa krajowa była 3200 złotych netto, bo to jest totalny absurd. Pytanie co z tymi ludźmi, którzy zarabiali 4 tysiące złotych netto? A pomyślmy o tych, którzy zarabiali rok temu 3500 zł netto, kiedy minimalna była jakieś 2100 zł netto i teraz po 2 podwyżkach płacy minimalnej dostaną może 400-500 zł netto (i to pewnie 2 ratach w ciągu roku, albo tylko połowę tego xD) i takim sposobem są nie 1400 zł, a max 700-800 zł powyżej minimalnej xDD
Bo przecież nie w każdym zawodzie czy branży są podwyżki inflacyjne, zwłaszcza tak duże i częste i nie każdy jest programistą15k.
Ja znalazłem teraz pracę na UOP za 5k na rękę + prowizje (sprzedaż b2b), jak na osobę w moim wieku źle nie jest (27 lvl), ale co mają powiedzieć ludzie, którzy muszą zakładać działalność żeby im wyszło na czysto tyle co moja podstawa, albo ludzie co pracują w zawodach, gdzie nie ma szans na to, żeby jednorazowo dostać nawet te 500 zł netto podwyżki. A ja i tak czuję, że nawet jak będę robić niezłe premie, to będzie co najwyżej wystarczająco, ale nie dobrze :V
Zaraz landlordzi będą podwyższać opłaty za wynajem, ceny w sklepach poszybują, masakra. I zanim ktoś napisze, że trzeba się uczyć, doszkalać itd - TRZEBA. Ale ktoś też musi być motorniczym, kierowcą autobusu, pracownikiem marketu, magazynierem, piekarzem, mechanikiem, bo tak działa świat.
#ekonomia #inflacja #pieniadze #pracbaza #wiadomoscipolska #gownowpis
Mądrze prawisz. Ale nie do końca też jest to wina rządów tych czy innych...niestety ale część dużych przedsiębiorstw jest po prostu łasa na kasę i pomimo dobrego zarabiania nie podwyższą ludziom pensji . Będą jojczyć, narzekać ale przecież łatwo sprawdzić sprawozdania finansowe i rok do roku jest lepiej ale to nie wystarczy, żeby ludziom dać godnie zarobić. Skomplikowany temat
Poziom minimalnej to pojebalo srogo i napedza i tak mocno inflacje( ona dalej jest na poziomie 15-20% tylko na czas wyborow gus i obajtek ostro kombinowali).
Niestety, teraz przez kilka lat nie powinno sie w ogole podwyzszac minimalnej i usunac niektore przywileje socjalne typu 13 i 14 emeryta.
Skonczylo sie przejadanie pieniedzy na kredyt i czas to glosno powiedziec.
A umysł bieda jest biedny i zawsze bedzie zyl na chujowym poziomie.
Czemus biedny? Bos glupi
Czemus glupi? Bos biedny
Zaloguj się aby komentować
https://www.youtube.com/watch?v=u1gpQV57doM
jak upadło gospodarczo Zimbabwe.
TL DR: dyktatura podobna do tego co chciał nam urządzić PiS (i co będzie chciała kontynuować PO z Lewicą)
#zimbabwe #ekonomia #gospodarka #historia
Zaloguj się aby komentować
Ciekawe czy ktoś wpadnie na pomysł utworzenia legalnej platformy handlu dobrami, gdzie głównym środkiem płatniczym byłyby:
kryptowaluty
gotówka (o ile nie zniknie)
kruszcze
inne przedmioty, wymiana na zasadzie towar za towar
Nie byłoby blików, płatności kartą, przelewów. Zamiast tego człowiek by dokonać wymiany szedłby do ustalonego "huba" wymian, gdzie dochodziłoby do transakcji. Ten hub to byłby taki middleman - pośrednik wymiany.
Jednak rozumiem, że byłoby to dość mało wygodne, większość woli takie rzeczy załatwiać nie ruszając się z miejsca. W taki wypadku trzeba by zadbać o usługę transportu do huba, którą opłacało by się na podobnej zasadzie.
Głównym zamierzeniem uniezależnienie się od głównych instrumentów finansowych, bankowych przy realizacji transakcji.
#handel #ekonomia #pytanie #ciekawostki
@mejwen Jest z tym i tego legalnością jeden zasadniczy problem - rząd i regulacje.
Oficjalnie chodzi o zwalczanie prania brudnych pieniędzy itd, tak naprawdę chodzi o kontrolę. Dla przykładu złoto:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-zamknal-opcje-anonimowego-zakupu-zlota-7441289.html
Żeby można było łatwo skonfiskować jak broń posiadaną na pozwolenie.Tak samo mamy coraz ostrzejsze regulacje odnośnie krypto:
https://legalgeek.pl/zmiany-prawne-w-2021-r-aml-w-kantorach-kryptowalut-2/
Żydowskie komuchy po prostu wszystko zamierzają kontrolować a w planach maja pieniądz z terminem ważności i ograniczeniami na co można go wydać (czyli de facto talony/kartki na towary zamiast pieniędzy) zwany CBDC.
Zanim zaczniesz mnie @mejwen wyzywać od od szurów (ok,jestem szurem i zdaje mi się,że byłeś na wykopie jednym z neuropków...) przeczytaj następujące artykuły:
To powinny być nawet dla kogoś takiego jak ty w miarę wiarygodne źródła.
@mejwen Tylko po co? Wynalezienie i upowszechnie wymiennej waluty o stabilnej wartości było jedynym z ważniejszych osiągnięć cywilizacji umożliwiającym nieograniczony rozwój handlu.
Powrót do wymiany barterowej to cofnięcie się do neolitu. Będziesz chciał sprzedać iPhona, a kupiec zaoferuje Ci 13 kur, 4 worki żyta, 2m3 drewna opałowego i zestaw alufelg do Passata. Bardzo wygodne
Zaloguj się aby komentować
Nitka Pana Zen o sytuacji ekonomicznej rosji. Pozwoliłem sobie podzielić tekst na sekcje. Zaczynamy!
Sankcje nie "działajo"! Dziura się zmniejsza budżetowa.
I tak i nie. Price Cap na ropę działa słabiej. Ceny na świecie poszły w górę. Co poszło w dół? Wolumen sprzedaży. Rosja wysyła mniej- ogranicza produkcję. Wpływy do budżetu wciąż kilkadziesiąt procent mniejsze.
Gaz - perła w koronie Gazprom. Mieliśmy głodować i jeść Chomiki. Przyznać się? Kto zjadł swojego?
Gazprom utracił niemal całkowicie rynek europejski. W jego miejsce weszli amerykanie, czy na przykład Katar. Umowy podpisane na 30 lat do przodu. Magazyny w Europie zapełnione na 100%. Mało tego zapełniamy magazyny w Ukrainie. Mają najwyższe stany od początku roku. I mało tego nawet gazowce krążą po Europejskich morzach i służą za magazyny, gdyż nie mamy gdzie pakować tego gazu.
Jako sponsor piłki nożnej Gazprom strzelił samobója stulecia.
A jak tam gaz skroplony w Rosji? Też d⁎⁎a. Sankcje, stagnacja i brak kasy na inwestycje. Więc to byłoby na tyle.
Leki, bieda i brak rąk do pracy
To może inne tematy. Jak tam Indie i rupie? Dalej nie potrafią wymienić. Padła propozycja, że może leki by kupić w Indiach? Ale jeszcze się zastanawiają. A przydałoby się, bo brakuje dziesiątek rodzajów leków. Od Aspiryny, po leki na cukrzycę. Poza lekami brakuje też lekarzy, pielęgniarzy, oraz kierowców karetek. W niektórych regionach braki w kierowcach sięgają bagatela 50%. Ale czego się spodziewać jak pensje w niektórych placówkach nie były waloryzowane od 7 lat.
Bieda rozlewa się po kraju. Według najnowszych badań 45% osób deklaruje, że nie stać ich z wypłaty na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Półtora roku temu było to 25% osób.
Ale oczywiście bańka na Twitterze twierdzi, że tam nie odczuwają No tak.
Kredyty hipoteczne i konsumenckie
Przypominam najniższa krajowa w Rosji to na złotówki jakieś 870 zł brutto. Na wszystko bierze się kredyt. Dosłownie na wszystko. Przeciętny Rosjanin ma ok. 5 kredytów. NAJNOWSZE dane Banku Centralnego z Rosji z 1 lipca podają takie oto kwiatki.
Większość zakupów mieszkań odbywa się następująco. Kredyt na wkład własny. Potem kredyt na zakup nieruchomości. Potem kredyt na wyposażenie i remont. (a potem kredyty na drobnice i samochód)
Potem konsolidacja na maksymalny okres czasu. Większość kredytów hipotecznych ma okres spłacalności po przejściu kredytobiorcy na emeryturę. Kredyty konsolidacyjne? Są konsolidowane kilkukrotnie. Społeczeństwo zadłużone było 1 września wobec banków rosyjskich na 337 mld dolarów!
Ale to nie wszystko, bo dochodzą parabanki. Tu mamy kolejny ciekawy temat, bo co trzeci właściciel kredytu hipotecznego niesie w plecaczku (poza kredytami bankowymi) kredycik w parabanku.
Niemal 8 mln ludzi ma kredyty i tu i tu. A osób z kredytami w Rosji jest niemal 50 mln. I teraz słuchajcie. 2020 mieliśmy stopy % na 4,75%, wakacje tego roku kręciliśmy się w okolicach 8%. W tym momencie mamy 15% i zapowiedzi, że to nie koniec.
Każdy jeden, który twierdzi, że Rosja ma się gospodarczo świetnie po prostu bredzi i nie wie co mówi. Wszyscy ci, którzy poczuli boleśnie podniesienie stóp procentowych na 6,75% w zeszłym roku niech sobie wyobrażą 15%!
Ale jest pewien szczegół. W Polce jak masz już ratę która pochłania 30% twojej wypłaty to kolejnego kredytu nie dostaniesz. W Rosji? 60% miało ponad 30%. Dostawali też ci co mieli 50%, a nawet 80% proszę państwa. A teraz raty sruu!! Razy 3! Powodzenia w spłacie...
Ilość upadłości konsumenckich rekordowa. Federalna Służba Komornicza wysyła propozycje wstąpienia do wojska jako pomysłu na spłatę zadłużenia. Nieźle nie?
Menadżerowie banków ostatnie 3 miesiące udzielali kredytów "Ninja" niemal dla każdego kto chciał. Zgarniając sowite premie. Prezes Banku Centralnego alarmowała. Nieskutecznie. Efekt?
Rekord wolumenu zadłużenia w sierpniu.
Pobity przez rekord zadłużenia we wrześniu.
Pobity przez rekord zadłużenia w październiku.
No to jak tam pójdzie teraz konsolidacja? No nie pójdzie. Bank Centralny się ostro wkurzył. Nowe przepisy nakazujące budowę rezerw bankom, aby łatwiej połknąć tę żabę w przyszłym roku. A co z ludźmi?
Odmowy prawie 90% Witajcie w wielkiej i pięknej Rosi.
Waluta
Przejdźmy dalej. Rubel utknął i znów spadł poniżej 100 rubli do dolara. Mają się dobrze!
ekhmm... Zabrali firmom waluty. Stworzyli instytucję komisarzy walutowych, którzy kontrolują firmy. Firmy mają dwa dni na sprzedaż walut jeśli takowe otrzymają. Plus oczywiście te stopy procentowe na poziomie 15% co jest już absurdem przy tak zadłużonym społeczeństwo, ale tak... jest "sukces".
Inne "sukcesy"
Sukcesów jest tak wiele, że brakuje im np. części kurczaków... no gdzieś znikają skrzydełka i piersi. Choć oficialnie to są. Tak jak paliwa na stacjach jeszcze kilka tygodni temu. Słyszeliście? Nie? To może w skrócie.
Rząd dopłaca do paliwa w Rosji. Miał dziurę budżetową i chciał ją zasypać więc chciał nie dopłacać, ale na stacjach miała być cena taka jak z dopłatami. Na stacjach sobie przeliczyli i wyszło im że marża będzie ujemna. Więc paliwa nie było. Trzeba było się szybko wycofać.
Taka to oto świetna strategia. A ten przemysł wojenny? Jak tam? Mamy już te tysiące nowych czołgów? Nie mamy i nie będziemy mieli. Bo przemysł wojenny jak dostał zadyszki w maju, to do teraz się nie otrząsnął, ale jakoś u nas cisza w tej kwestii.
Tak jak podbój kosmosu. USA może produkować 3000 satelit, Chiny 1500, Rosja 40. Wiecie z kogo to cytat? Z szefa Roskosmosu tak więc brawo oni.
https://twitter.com/MattLech23/status/1720419378351558929
#wojna #ukraina #rosja #ekonomia #gospodarka

Może tak troche rozwinę sytuację kacapskiej waluty. Putin robi wszystko by rubel jednak się nie zapadł. Stąd różne ich dzialania zeby jednak wartosc rubla utrzymać stopy, wrzucanie na rynek kasy itd itp. Trzeba brać pod uwagę że cena twojej waluty to odzwierciedelnie stanu twojej gospodarki.
Aktualnie najnowszym pomysłem żeby ratować rubla jest właśnie ten zarząd komisaryczny i zmuszenie firm (tworzących w sumie gospodarke rosji) do szybkiego przewalutowania zagranicznej waluty. I teraz te firmy które ciągle teoretycznie handlują z zagraniaca muszę wziąć na siebie koszty strat rubla tzn jak po tych 2 dniach na przewalutowanie będą znowu musieli mieć walute ( a zagranica będą musieli miec jednak coś innego niż rubel bo nikt nie chce oprócz rosji pożyczać w rublach) biorą na siebie dodatkowe koszty przewalutowania (prowizje spread itp tutaj bedzie jeszce kwestia chciwosci bankow. skoro ktos chce przewalutowac za wszelka cene to czemu nie podniesc oplat, pewnie tez bedzie jakas tutaj kontrola)co powoduje że cena importowanych produktów zaczyna być jeszcze wyższa a to powoduje mniejsza sprzedaż mniejszy popyt wiec mniejsza tez podaż i zapadanie się rosyjskich firm.
Dodając do tego stratę wartości rubla ok 40-50 proc oraz stopy napoziomie 15 proc sytuacja gospodarki rosji wygląda na nie do pozazdroszcenia. Skoro gospodarka dostanie znowu po tyłku odzwierciedli się to ponownie w walucie
Sytuacja wygląda na stan przedzawałowy ale na pewno będą kolejne pomysly ratowanie wartości rubla.
Dla każdego państwa największym zagrożeniem jest upadek zaufania do własnej waluty. Póki co Rosja traci miliardy dolarów i podnosi stopy, by tak się nie stało, ale nie da się tak robić w nieskończoność. Dane z wpisu pokazują, że będą próbować utrzymać stabilność waluty za pomocą dolarów i euro z prywatnych firm, bo podnoszenie stóp może załamać gospodarkę, co zresztą powoli ma miejsce tylko efekty będą widoczne za jakiś czas.
Zaloguj się aby komentować

Wszyscy członkowie Rady Polityki Pieniężnej powołani przez Sejm i prezydenta Dudę, a także prezes Adam Glapiński poparli wniosek o obniżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych we wrześniu. Na to wskazują wyniki głosowania ujawnione właśnie przez NBP.
#ekonomia
Polskie Towarzystwo Gospodarcze od wielu lat apeluje do władz o wypracowanie rozsądnej polityki imigracyjnej. Jest ona niezbędna dla dalszego rozwoju polskiego przemysłu oraz sektora usług, szczególnie w okresie zapaści demograficznej.
Mądra regulacja imigracji zarobkowej stanowi wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników, w tym przede wszystkim potrzeb gospodarczych i społecznych. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć.
Planowanie w dłuższej perspektywie. Istotne jest, aby państwo potrafiło zaplanować swoją politykę imigracyjną na minimum 20 lat na przód. Działania te powinny uwzględniać zapotrzebowanie na pracowników w różnych sektorach gospodarki, a także zdolność kraju do zintegrowania nowych imigrantów oraz egzekwowania wobec nich prawa przez aparat państwowy..
Wykształcenie i umiejętności potrzebne gospodarce. Uwzględniając punkt powyższy należy opracować program preferowania imigrantów o konkretnych umiejętnościach, które są potrzebne na rynku pracy teraz i w przewidywalnej przyszłości (patrz poprzedni akapit).
Programy integracji oraz wczesnego reagowania na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Imigranci, zwłaszcza podejmujący się prostszych prac, potrzebują wsparcia w procesie adaptacji i integracji. Państwo powinno wychodzić do nich z gotową ofertą, w tym inwestować w intensywne kursy językowe, edukację kulturową, oraz integrację społeczną, aby imigranci mogli pełnić pozytywną rolę w społeczeństwie. Z drugiej strony bezwzględnie i szybko reagować na przypadki łamania prawa.
Zapobieganie nadużyciom w procesie przyznawania wiz pracowniczych, kart stałego pobytu i obywatelstwa. Regulacje imigracyjne powinny uwzględniać mechanizmy zapobiegające nielegalnej imigracji oraz nadużyciom w zakresie przyznawania nieuprawnionym osobom poszerzonych świadczeń prawnych (ale i socjalnych).
Współpraca międzynarodowa. Rozwój kooperacji z krajami, z których pochodzi większość jest kluczowy w rozwiązywaniu obecnych i przyszłych problemów związanych z tym procesem. Państwa powinny współpracować w zakresie wymiany informacji, tworzenia standardów i wzajemnego wsparcia w zarządzaniu przepływami imigracyjnymi, w tym szybkiej ścieżki deportacji łamiących prawo osób.
Czy nowy rząd, jakikolwiek będzie, spełni te oczekiwania…? Przedsiębiorcy czekają…
#imigracja #gospodarka #polityka #ekonomia
Zaloguj się aby komentować

Nie Chiny, tylko Indie będą pierwszym miejscem powstania nowych iPhone'ów. Zmiana powinna nastąpić w 2025 roku. Apple nie wycofa produkcji w całości z Chin, planuje jednak podwoić moce produkcyjne dzięki współpracy z firmami Tata, oraz indyjskimi fabrykami Foxconna.
#apple #smartfony #chiny #indie...
tylko poważne odpowiedzi
#ukraina #wojna #ekonomia
Zaloguj się aby komentować

Inflacja CPI w październiku zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów spadła poniżej 7% i osiągnęła najniższą wartość od dwóch lat.
W październiku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) był o 6,5% wyższy w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego...