Świąteczny wskaźnik inflacji
#ekonomia #pieniadze #inflacja

Świąteczny wskaźnik inflacji
#ekonomia #pieniadze #inflacja

Zaloguj się aby komentować

Boeing 737 rosyjskich linii lotniczych S7 wystartował w ostatni piątek z lotniska w Nowosybirsku w rejsie do Moskwy. Musiał zawrócić na lotnisko w Nowosybirsku. Powodem była awaria obu silników, z których wkrótce po starcie zaczął wydobywać się dym — pisze Agence France Presse. W obu znajdowały się...
Rosja jest największą gospodarką w Europie! xD
Putin dał czadu:
"- W ciągu 10 miesięcy PKB wzrósł o 3,2%, czyli więcej niż przed atakiem sankcji. Na koniec roku PKB wzrośnie co najmniej o 3,5%. To dobry wskaźnik dla rosyjskiej gospodarki. Rosja jest największą gospodarką w Europie i pod względem wzrostu wyprzedza wszystkie kraje UE” – zauważył szef kraju.
Putin wymienił, jak rozwija się nasza gospodarka: 54% przemysł inny niż naftowy [czyli 46% to przemysł naftowy], 44% handel i gastronomia. - A tylko 2% pochodziło z górnictwa. Niech teraz ktoś powie, że Rosja to stacja benzynowa [xD - przyp. red.]” – powiedział Putin."
Tako rzecze Komsomolska Prawda. Prawie się zgadza: ani komsomolska, ani prawda.
Jest tak dobrze, że nie tylko utajniono część danych ekonomicznych, ale także sprawozdania ponad 40 firm (głównie naftowych). Petersburska giełda złożyła wniosek o bankructwo, choć nie jest jasne kto go złożył xD. Oficjalnie u ruskich jest ok. 7% inflacji, ale stopy procentowe wynoszą 15% (u nas stopy są 5,75% przy teoretycznie wyższej inflacji). Wg. Uniwersytetu Jonha Hopkinsa inflacja im spadła do 58% xD. Rubel spadł w ciągu roku o 33% (do dolara) - tak mało tylko dlatego, że w firmach eksportowych są w tej chwili komisarze walutowi, którzy pilnują, aby waluta była sprzedawana w ciągu 48 godzin. Przekroczenie tego terminu grozi utratą dewiz. Do dumy wpłynął projekt przepisów w tej sprawie z datą wsteczną (na 21 października), a lista firm objętych przepisami jest tajna - czyli za chwilę możesz się dowiedzieć, że zarekwirują ci dewizy, których nie sprzedałeś, bo nie wiedziałeś, że musisz xD. Ropa Urals jest w tej chwili po 56$, czyli poniżej price-capa, a w budżecie mają wpisaną średnią 71$.
#rosja #ekonomia #sankcjeniedziałajo #gospodarka


Zaloguj się aby komentować
Tradycyjnie we srode ( i juz we czwartek bo nie udalo mi sie wczoraj wyslac):
#ekonomia
Gref nie widzi potencjału do wzmocnienia lub osłabienia rubla
Duma Państwowa zakazuje uczniom używania telefonów na lekcjach
Sberbank będzie nadal przeznaczał 50% zysków na dywidendy
Liczba umów ubezpieczenia OC dla taksówkarzy gwałtownie wzrosła, ale nadal pozostaje daleko w tyle za rzeczywistą liczbą taksówek EXCLUSIVE
Wielka Brytania nakłada sankcje na projektanta Lancet UAV Zakharova
Bloomberg: Rosja zarabia więcej na eksporcie ropy niż przed SWO
MSW poinformowało o zatrzymaniu członków gangu zabójców, w skład którego wchodzili stróże prawa
Rada Federacji wyznaczy jutro datę wyborów prezydenckich
Alijew: Armenia musi zagwarantować, że nie będzie próbować mścić się za Karabach
Wielka Brytania nałożyła sankcje na projektanta Lancet UAV, Zakharova
Wielka Brytania zaktualizowała listę sankcji nałożonych na Rosję, w tym 46 kolejnych osób i podmiotów. Restrykcjami objęto w szczególności Aleksandra Zacharowa, jednego z projektantów drona Lancet, oraz członków jego rodziny, a także członków zarządu kompleksu badawczo-technologicznego silników lotniczych Sojuz.
Projektant dronów Lancet Alexander Zakharov (drugi od lewej)
W sumie sankcje zostały nałożone na 31 osób fizycznych i prawnych, które według rządu Wielkiej Brytanii są związane z rozwojem i produkcją dronów i komponentów rakietowych, a także dostawami komponentów elektronicznych. Lista obejmuje OJSC Aviamotor Scientific and Technical Complex "Soyuz", Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne "Radar mms", JSC "Votkinsk Machine Building Plant" i JSC "Radiotechkomplekt".
Sankcje zostały również nałożone na Aleksandra Zacharowa, głównego projektanta firmy Zala Aero (część koncernu Kałasznikow), która opracowuje drony szturmowe Lancet, jego żonę i dzieci. Na brytyjskiej liście sankcji znalazł się również rosyjski biznesmen Dmitrij Strezhnev, który jest współwłaścicielem wielu dużych firm z branży chemicznej i maszynowej, w tym 10% udziałów w Eurokhim.
Oprócz firm rosyjskich, do listy restrykcji dodano firmy zarejestrowane na Białorusi, w Serbii, Uzbekistanie, Turcji i Chinach. Ponadto sankcje dotknęły cztery firmy armatorskie, które według władz brytyjskich dostarczają ropę z naruszeniem pułapu cenowego narzuconego przez kraje G7. Również 6 grudnia brytyjskie sankcje zaczęły obowiązywać wobec grupy dywersyjno-rozpoznawczej Rusich i jednego z jej liderów, Jana Petrovsky'ego, który obecnie przebywa w fińskim więzieniu pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy.
Wielka Brytania po raz ostatni ogłosiła antyrosyjskie sankcje 8 listopada. Wówczas restrykcjami objęto między innymi Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców, Rosyjską Narodową Spółkę Reasekuracyjną, Uralską Spółkę Górniczo-Hutniczą oraz spółkę Nord Gold zajmującą się wydobyciem złota.
Poza tym grudzien zdaje sie byc dobrym miesiacem - urals spadl do 62.5
a za EUR nalezy zaplacic ponownie ponad 100 rubelkow.
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina


Zaloguj się aby komentować
Na grudniowym posiedzeniu RPP, stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 5,75%.
https://nbp.pl/rpp-06-12-2023/
#ekonomia #gospodarka #nieruchomosci #stopyprocentowe #kredythipoteczny #gielda
Zaloguj się aby komentować
Najtańsza sól kuchenna 1.74/kg? Czy kogoś słono pojebało w Polsce?
#inflacja #ekonomia

Zaloguj się aby komentować
#polityka jak działa bank światowy?
Kojarzę tą instytucje z tego, że byli w niej Ryszard Petru i Jacek Kurski, i z tego co kojarzę Petru w czasie kiedy do niego dołączał nie miał za bardzo kompetencji (słyszałem o nim że to przypadek Nikodema Dyzmy, tak samo jak obajtek bo doradzał premierowi w wieku 25 lat), a zarządcy tvpisu też bym nie kojarzył z byciem doradcą bankowym.
Co to za instytucja,? Czemu trafiają do niej (wydaje się) osoby o kompetencjach (wydaje mi się) słabo powiązanych z ekonomią? Czy to coś znaczy że ktoś w niej doradzał? Bo słyszałem to często jako argument za poparciem Ryszarda Petru. Nie mam nic do tego polityka, zwyczajnie o nim często słyszałem, słysząc o banku światowym.
#ekonomia
Zaloguj się aby komentować

Beyond Meat nie spełnił oczekiwań rynkowych dotyczących kwartalnych przychodów i odnotował większą stratę niż oczekiwano. Zarząd spółki i analitycy wskazują, że przyczyny kryzysu spółki są ściśle związane ze spadkami w całej kategorii zamienników mięsa.
Beyond Meat nie spełnił oczekiwań rynkowych...
Maj god, ten greenshit to jest rzeczywiscie banda skonczonych kretynow. Polecam caly artykul i filmiki na koncu.
https://www.magellan.gg/magellan-calls-for-greenpeace-to-leave-their-research-vessel/
#barteknamorzu #ekonomia #pracbaza #ciekawostki
@bartek555 Kuhwa jakie boarding party.
Czy ja dobrze rozumiem, oni blokują statek badawczy? żeby nie mógł robić badań?
Popraw się jeśli się mylę ale jeśli ktoś ci wkracza na statek nielegalnie to masz prawo go zatrzymać, tak?
zamknąć gościa w kajucie i spytać się go:
"yo mate, why you blocking enviromental scientific vessel? aren't you like, into saving the environment and shit?" (oczywiście ująć to kulturalniej).
A potem patrzeć jak się wije w odpowiedzi, wszystko oczywiście nagrać i potem wrzucić jako virala:
"Greenpeace: From noble whale savers to clowns for hire"
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Witajcie w srode, w ktora staram sie podawac informacje zwiazane z #ekonomia ze strony Rosji.
W Kommersancie nastepujace naglowki:
Sąd UE usuwa syna Pumpyanskiego z listy osób objętych sankcjami
Podejrzany o próbę zamachu terrorystycznego na kolei zatrzymany w Moskwie
Pełny koszt kredytów samochodowych zrównany ze średnim ważonym kosztem kredytów
Projekt ustawy zezwalającej na zewnętrzną reklamę rosyjskiego wina został złożony w Dumie Państwowej
Szef policji drogowej poinformował o stanowisku agencji w sprawie mandatów za brak opon zimowych
"Hamas" uwolni kilku Rosjan z niewoli "na znak wdzięczności dla Putina"
Szef Rady Europejskiej: UE nie zgadza się na członkostwo Ukrainy i przyznanie jej 50 mld euro
Kurs bitcoina ustanowił rekord od początku roku - 38 390 USD
Na Uralu sąd wysłał generała do kolonii w sprawie gwałtu zbiorowego
A tak wygladaja kluczowe wiadomosci z front zwiazanego z Ukraina:
15:51. Bezzałogowy statek powietrzny został zestrzelony przez siły obrony powietrznej nad obwodem rostowskim, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
15:44. Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mykhaylo Podolyak powiedział, że Kijów odrzuca pomysł negocjowania porozumienia pokojowego z Rosją.
15:39. Litwa przeznaczyła 2 mln euro w ramach międzynarodowego programu "Ziarno Ukrainy" na finansowanie eksportu, poinformowała służba prasowa rządu tego kraju.
15:29. W Chersoniu słychać było eksplozje, poinformował ukraiński tygodnik "Zerkalo Nedeli".
14:41. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken: wszystkie kraje NATO bez wyjątku wyraziły zamiar dalszego wspierania Ukrainy. Kraj dołączy do NATO, gdy wszystkie kraje sojuszu wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione wszystkie warunki.
14:40. USA planują kupić 75 000 pocisków z Grecji dla Ukrainy, donosi portal informacyjno-analityczny pentapostagma.gr.
14:31. NATO opracowuje mapę drogową przejścia Ukrainy do pełnej interoperacyjności z Sojuszem, wynika z oświadczenia Rady NATO-Ukraina.
14:27. Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO sojusznicy podkreślili, że Ukraina nie otrzyma zaproszenia do sojuszu na następnym szczycie w 2024 roku, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i stosunków zewnętrznych Péter Szijjártó. Podkreślił, że Ukraina nie może być w NATO ze względu na ryzyko wojny światowej i naruszenia praw mniejszości narodowych.
14:16. NATO zatwierdziło rekomendacje członkowskie dla Ukrainy. Obejmują one walkę z korupcją, wzmocnienie zasad praworządności, wspieranie praw człowieka i mniejszości.
14:05. Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: warunki dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę są nadal nieznane.
13:57. NATO i Ukraina podpisały program współpracy na przyszły rok, powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Obejmuje on bezpieczeństwo energetyczne i szkolenie ukraińskich sił zbrojnych.
13:44. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł o zniesieniu sankcji UE wobec Aleksandra Pumpyanskiego, byłego prezesa zarządu Sinara Group.
13:10. Węgry nie dostarczały i nie zamierzają dostarczać broni na Ukrainę, ponieważ przedłuża to konflikt, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w wywiadzie dla CNBC.
12:44. Wykorzystanie przez Europę zamrożonych rosyjskich aktywów do finansowania Ukrainy może zagrozić reputacji europejskiej waluty, powiedział wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos.
12:29. Czeski parlament przedłużył szkolenie ukraińskich żołnierzy na terytorium kraju do końca 2024 r., poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony.
12:00. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przyznał, że UE nie ma jeszcze 50 mld euro na finansowanie Ukrainy i że nie ma jednolitego porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji z tym krajem w sprawie jego członkostwa w Unii.
11:33. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba: Ukraina otrzymała tylko 300 tys. z 1 mln pocisków artyleryjskich obiecanych przez UE.
11:23. Rosyjskie MSZ: umowy między Rosją a Ukrainą w sprawie procedury przekraczania granicy przez mieszkańców regionów przygranicznych obu krajów oraz koordynacji działań w zakresie transportu kolejowego zostały rozwiązane.
11:20. UE nie będzie w stanie dostarczyć Ukrainie 1 mln pocisków do marca 2024 r., zajmie to kilka miesięcy, powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.
11:13. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że ukraińskie siły zbrojne de facto stają się armią NATO "pod względem możliwości technicznych, podejścia i zasad zarządzania armią".
10:53. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: na Radzie NATO-Ukraina ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Sojuszu omówią reformy dotyczące członkostwa Ukrainy.
10:44. W ciągu dnia w regionie Biełgorod odnotowano ponad 110 przyjazdów z AFU, informuje gubernator Wiaczesław Gładko na swoim kanale Telegram.
10:32. Minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna przyznał, że istnieje możliwość zamknięcia granicy z Rosją, powiedział na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.
10:29. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Ukraina spełniła prawie wszystkie wymagania, aby rozpocząć rozmowy akcesyjne z UE, podało Politico.
10:08. Ukraińskie wojska straciły pierwszy niemiecki czołg Leopard 1A5, twierdzi dziennikarz David Aix w publikacji magazynu Forbes.
10:02. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen omówiła antyrosyjskie sankcje, limit cen ropy z Rosji i wsparcie dla Ukrainy z ambasadorem Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych Stavrosem Lambrinidisem, poinformował Departament Skarbu USA w oświadczeniu.
9:47. FSB poinformowała o udaremnieniu ataku terrorystycznego w Woroneżu: zatrzymano obywatela Rosji zwerbowanego przez AFU. Planował wysadzić w powietrze wojskowe centrum rekrutacyjne.
9:43. Czechy rozważają zamrożenie nowych obiektów rosyjskiej własności państwowej, poinformowała Czeska Telewizja. W szczególności chodzi o hotele Ulrika i Moskevsky dvur w Karlowych Warach, które rzekomo są kontrolowane odpowiednio przez Svyazinvestneftekhim z Tatarstanu i rosyjską spółkę państwową Centrum Medyczne.
9:30. Mieszkańcy, którzy opuścili Łysyczańsk podczas walk, zaczęli wracać, powiedział RIA Novosti wicepremier Tatarstanu Jewgienij Warakin, który kieruje wysiłkami na rzecz odbudowy miasta. Mówił także o częstych ostrzałach miasta przez AFU.
9:23. Nie ma nieporozumień między ukraińskim przywództwem politycznym i wojskowym, powiedział Politico przewodniczący Rady Rusłan Stefańczuk. Doniesienia o tarciach między Zełenskim i Załużnym nazwał "propagandą Moskwy".
9:19. Gruziński parlament opowiedział się przeciwko przyłączeniu się do zachodnich sankcji wobec Rosji. Mogą one zaszkodzić mieszkańcom republiki i nie zaszkodzą rosyjskiej gospodarce, powiedział Mamuka Mdinaradze, członek gruzińskiego parlamentu z rządzącej partii Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja.
9:17. Mężczyzna został zatrzymany w Kemerowie w sprawie zdrady stanu za próbę wstąpienia do AFU. Poinformowała o tym służba prasowa Departamentu FSB dla regionu.
9:11. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba jest przekonany, że kraje zachodnie będą nadal wspierać Ukrainę. Porównał je do stada słoni, które zawsze chronią się nawzajem. "Jeśli jesteś członkiem stada, inne słonie zawsze cię chronią. Jesteśmy członkami stada, więc słonie będą nas chronić" - powiedział Kuleba podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem.
9:05. Żona szefa Głównego Zarządu Wywiadowczego (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kiryła Budanowa, Marianna, została otruta arszenikiem i rtęcią. Poinformował o tym były szef SVR Ukrainy Walerij Kondratiuk na antenie ukraińskiego radia NV, powołując się na własne źródła w ukraińskich służbach bezpieczeństwa. Obecnie nie ma zagrożenia dla jej życia.
9:00. Polska osiągnęła porozumienie z Finlandią w sprawie wysłania tam grupy personelu wojskowego w celu ochrony granicy tego kraju z Rosją, powiedział szef polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Sivera.
8:56. Konflikt między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a szefem AFU Walerym Załużnym został spowodowany niepowodzeniem kontrofensywy AFU, podaje brytyjski magazyn The Economist. Ponadto wielu pracowników biura Zełenskiego jest bardziej skłonnych zgodzić się z opinią Załużnego na temat impasu na froncie niż Zełenskiego na temat sukcesów ukraińskich sił zbrojnych. Według sondaży, w listopadzie wiarygodność Załużnego była dwukrotnie wyższa niż Zełenskiego.
8:50. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział w wywiadzie dla Izwiestii, że nie tylko nie spodziewa się zawieszenia broni z Ukrainą w 2024 roku, ale nie może sobie tego wyobrazić. Oczekuje jednak realizacji celów EUG.
8:46. W nocy system obrony powietrznej zestrzelił drona nad Podolskiem, nikt nie został ranny. Poinformował o tym mer Moskwy Siergiej Sobianin w kanale Telegram.
Urals po 70, Euro po 97
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina



Zaloguj się aby komentować
Oho,
Widać że godny następca Pana Glapy się szykował.
Ale tak to jest, jak student prawa którego chcą wy⁎⁎⁎⁎⁎olić z uczelni, bierze się za ekonomię XDDDD
Jezu, ale mieliśmy farta że spuściliśmy tą partie do kibla. To był już ostatni dzwonek.
#ekonomia #gospodarka #polityka #nieruchomosci #bekazpisu #matematyka

Zaloguj się aby komentować
Podobno Javier Milei naprawdę chce zamknąć bank centralny, prawda to?
Nie mogę znaleźć potwierdzenia nie znam hiszpańskiego. Wszędzie jakieś odnośniki do gówno artykułów z tabloidów.
#argentyna #liberalizm #ekonomia #libertarianizm

@SiostraNieZdradziDziewczynaTak No właśnie chciał, ale są problemy — Emilio Ocampo, będący wybrańcem Mileia jeśli chodzi o politykę gospodarczą, powiedział, że nie będzie chciał być prezesem banku, bo on nie chce zamykać banku centralnego, tylko przeprowadzić dolaryzację
https://www.ft.com/content/f574a3af-fec2-41ed-b093-40bc9b20bdd2
@SiostraNieZdradziDziewczynaTak
A tu jeszcze cytat z samego Emilio Ocampo: "“Lo que hay que cerrar es, definitivamente, la capacidad del poder político de emitir dinero discrecionalmente para financiar su exceso de gasto. Eso es lo que hay que terminar, definitivamente. Hay ciertas funciones del Banco Central que son necesarias. Cuando hablamos de cerrar el Banco Central es terminar con este cáncer que ha sido la inflación”, dijo el economista"
tłumacząc:
"To co trzeba zlikwidować to zdecydowanie możliwość władzy politycznej poprzez emisję pieniądza według własnego uznania w celu finansowania nadmiernych wydatków. Są pewne funkcje banku centralnego, które są niezbędne. Kiedy mówimy o zamknięciu banku centralnego, mamy na myśli zlikwidowanie tego raka, który powoduje inflację"
Zaloguj się aby komentować
Jak ktoś się zastanawia dlaczego rosyjska gospodarka dalej zipie i Putin ma dalej pieniądze na prowadzenie wojny pomimo rosnącej dziury budżetowej to odpowiedzią są arabowie.
Pakt Putina z Saudyjczykami podbija ceny ropy. Cel Kremla jest jeden
Niedawne wzrosty cen ropy, które w dużym stopniu są efektem polityki Arabii Saudyjskiej i Rosji, mają istotny wpływ na światową gospodarkę. Nie są też wynikiem sił popytu i podaży na światowych rynkach - wyjaśnia amerykańska agencja.
Saudyjskie królestwo zaczyna prowadzić "bardziej agresywną politykę na świecie", czuje się bowiem znacznie pewniej, odkąd zawarło alians z Rosją, a na wschodzie otworzyły się nowe rynki dla arabskiej ropy - pisze Bloomberg.
Tak długo jak arabia będzie podbijać ceny ropy tak długo rosja będzie miała możliwość łatania dziury budżetowej która im się wytworzyła w tym roku. Oczywiście ciągłe wydatki na zbrojenia nadal odbywają się kosztem całej reszty ruskiej ekonomii, ale będą wstanie je kontynuować przez jeszcze kilka lat jeśli sytuacja się nie zmieni. W obecnej sytuacji nie umiem traktować posunięcia arabii jako jawną formę współdziałania przeciwko zachodowi.
#wojna #ekonomia #rosja #ukraina #arabiasaudyjska
Zaloguj się aby komentować
Kremlinka Show znowu narzekają że ich ruskie trolle jadą.
Ciekawe jakie podadzą szczegóły, poprzednio narzekali że farmy trolli masowo zgłaszały ich filmy, YT z automatu usuwał, i dopiero po czasie przywracał, co jest małym pocieszeniem bo tracili zasięgi.
https://www.youtube.com/watch?v=qIm7UFsmcvQ
#rosja #ruskaagentura #youtube #kremlinkashow #ekonomia

Zaloguj się aby komentować
Bezrobotni odgrywają ważną role w systemie kapitalistycznym. Dzięki nim kapitalista może zastosować pewnego rodzaju szantaż wobec pracownika. Albo godzi się on na warunki jakie są mu dyktowane, albo ma 10 innych na jego miejsce. Liczba bezrobotnych zwiększa i zmniejsza się w zależności od sytuacji ekonomicznej. W czasach dobrobytu kapitalista stara się rozszerzać działalność i zatrudniać ludzi by w czasie kryzysu dokonać redukcji kosztów poprzez dokonanie zwolnień. Potem znowu jest skłonny zwiększyć zatrudnienie, ale do tego czasu koszt utrzymania bezrobotnych ponosi państwo. W tym sensie socjal pozwala utrzymać się tym ludziom przy życiu by mogli być użyteczni dla kapitalisty w przyszłości. Nie jest więc tak, że dawanie socjalu szkodzi wolnemu rynkowi. Inną sprawą jest, że nadmierne nierówności powodują konflikty w łonie społeczeństwa, a tego elita stara się uniknąć.
#antykapitalizm #ekonomia

@Al-3_x Kapitaliści (i ogółem prawacy) po dekadach doświadczeń dojrzeli że muszą dać minimalny socjal żeby nie było rewolucji, żeby mogli w spokoju wyzyskiwać ludzi, na tyle na tyle to zaakceptują i nie ma szczególnych zagrożeń ze strony klasy pracującej. Nie tylko jakimś śladowym socjalem kupuje się stabilność polityczną potrzebną do robienia biznesu.
Wyższe warstwy społeczeństwa jednocześnie kontrolując media i debatę publiczną starają się przekonać proletariat żeby ten nie miał ani apetytu, ani ambicji i najlepiej żeby żarł się nawzajem, albo był pogrążony w bzdurach, byle tylko jego zainteresownaie/hej nie był w kierunku kapitalistów (lepiej mniejszości narodowe, geje, feministki, ekolodzy, "nieroby" itd).
Niektórzy nadmiernie to łykają i myślą: "skoro to takie ekonomiczne, to pójdźmy mocniej w ten kapitalizm". No i tak prawica kontrolując mainstrim hoduje sobie skrajną prawicę i tak od lat (szczególnie w Polsce) oglądamy kłótnie prawicy ze skrajną prawicą, albo po prostu z inną prawicą (PiS, PO, Konfederosja). Prawica ze skrajną prawicą tak naprawdę działają na swoją korzyść nawzajem, napędzając się wzajemnie, tworząc fałszywy pluralizm przy jednoczesnym wpojeniu że jest tylko jeden słuszny kierunek, który najprościej określa się mianem kapitalizmu.
Nie jest więc tak, że dawanie socjalu szkodzi wolnemu rynkowi. Inną sprawą jest, że nadmierne nierówności powodują konflikty w łonie społeczeństwa, a tego elita stara się uniknąć.
No tak. Chociaż skrajna prawica chce to tłumić zamordyzmem (nakłady na wojsko, policję, brutalne kary fizyczne, śmierci, obniżanie wieku dla kar jak dla dorosłych itd).
Przykład to chociażby Mileia czy k0nfederosja. USA będące krajem nierówności (a więc i przestępszości) ma jednocześnie rekorodową ilość więźniów.
Nie jest więc tak, że dawanie socjalu szkodzi wolnemu rynkowi
Nieprawda. Oczywiście że szkodzi wolnemu rynkowi.. Socjal jest sprzeczny z ideologią wolnego rynku (przynajmniej tego w wydaniu prokapitalistycznym, czyli najpopularniejszej jego wersji). Wolny rynek odrzuca ingerencję państwa.
No a wracając do socjalu, no to koszt zasiłków dla bezrobotnych (nawet jeśli przyjąć również wszelki inny socjal jaki pobierają bezrobitni, taki jak 500+ itp) to jest w skali państwa tubo niski, a nie danie go spowodowałoby przestępczość i patologie, a mimo to nie przeszkadza to różnym szukaczom "oszczędności" wykrzikiwać jak to trzeba to ciąć.
W rzeczywistości nie chodzi o tylko o skrajne podejście do oszczędzania pieniędzy przedsiębiorców (chociaż to też) ale też o utrzymywanie jak najgorszej sytuacji bezrobotnych, tak żeby pracownicy byli skłonni podejmować prace za głodowe pensje, bali się zwalniać z pracy (strach przed nieznalezieniem nowej, lepszej, ekonomiczniejszej i korzystniejszej pracy).
Normalnie rotacja pracowników pozwala na znalezienie przez pracownika optymalnej pracy, i jeśli 99 pracowników znajdzie lepszą pracę, ale jeden wdepnie w gówno i zostanie przez dłuższy czas bezrobotnym, to i tak jest to dla ogółu korzystniejsze (pozostałe 99% ma lepszą pracę, lepiej płatną, wygodniejszą, lepiej wykorzystującą ich kompetencje, po porostu ekonomiczniejszą). Więc zrzucenie się na tego bezrobotnego jest korzystne, tym bardziej że zwiększa się siła negocjacyjna pracowników dzięki zasiłkom (wyższe dla nich zarobki).
No ale i tak w Polsce mamy pełno januszostwa do potęgi, prezentują takie media burżuazyjne, a w konsekwencji ci co wygrali nowe wybory: Hołownia i KO, które chcą odebrać 500+ dla niepracujących dzieci, czy tam rodziców.
W rzeczywistości janusz będzie miał jeszcze większą władzę w tym kapitalizmie niż ma, gdyż obecnie może zwolnić pracownika i pozbawić go pensji. Potem janusz swoją decyzją będzie mógł pozbawić człowieka świadczeń od państwa, czyli janusz będzie decydował czy państwo da socjal czyjemuś dziecku czy nie. Będzie miał możliwość pozbawienia go.
Taka prywatyzacja świadczeń socjalnych.
Sytuacja tym bardziej chora i niesprawiedliwa, że to nie janusze składają się na ten socjal nad którym zyskają kontrolę, tylko pracownicy składają się w składkach i podatkach na innych pracowników (tudzież bezrobotnych).
Nawet odrzucając lewicową teorię o wyzysku (ja nie odrzucam) to w Polsce podatki i tak są regresywne, czyli przedsiębiorcy płacą niższe procentowo podatki niż pracownicy.
Samo to jak wielu ludzie w Polsce nazywa świadczenia socjalne i zasiłki (które w Polsce są z resztą bardzo niskie i pochodzą z podatków które nie są progresywne) nazywają "socjalizmem" świadczy że ciągle bujamy pomiędzy prawicą a skrajną prawicą. Gdzie taki Hołownia, Tusk, Petru też i tak chętnie upierdolą ten śladowy socjal, ale nie nazywają tego "socjalizmem" tylko dlatego żeby nie zgrywać wariatrów jak Milei czy k0nfederosja.
Różnią się tylko estetyką, słownictwem. Skrajne postulaty też mogą być wymawiane w sposób niewulgarny. Skrajnością może być sadystyczny zwolennik brutalnych metod i wosjkowego zamachu stanu, ale też jebany płaczek Hołownia ze łzami w oczach. W sumie polityka podobna, cel ten sam, grupy społeczne korzystające i tracące na tych reformach te same.
@Matkojebca_Jones No mniej więcej to napisałem.
A co do kwestii PO kontra PiS kontra Konfa to troche tak, ale uważam że chodzi też o pewne dwie tendencje kapitalizmu. Jedna jest nastawiona na idee, że kapitalizm działa najlepiej kiedy mamy demokracje i pewne normy, a druga kiedy panuje totalitaryzm który upraszcza system tak by kapitalizm mógł działać bez żadnych ograniczeń.
Zaloguj się aby komentować
Idzie hajs z KPO, hurra xD Pożyczki, które trzeba spłacić do 2058 roku.
Tylko około 35 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać przeznaczonych na bezpośrednie wsparcie firm prywatnych i tzw. instytucji otoczenia biznesowego
65 proc. z prawie 24 mld euro zaplanowano na przedsięwzięcia realizowane przez sektor publiczny, w tym na zakup szczepionek, zakupy autobusów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej, budowę żłobków, termomodernizację szkół i bibliotek czy inwestycje kolejowe
Hajs zostanie srogo rozjebany, kiedy firmy szwagrów i kolegów będą robić realizacje za 300 % ceny rynkowej, a wsparcie dla firm prywatnych to będzie jak legenda pt "niby ktoś dostał, ale nie wiadomo kto" xD Najlepsze jest to, że te pieniądze to pożyczki, które zostaną umorzone w jakiejś części za poparcie unijnych rozporządzeń, na których ucierpi najbardziej przeciętny Polak, który dziś klaszcze uszami z radości.
Pomijam fakt, że Unia szantażowała nasz kraj, że sianko będzie wtedy, kiedy będzie rządził ich człowiek xD Co już jest w zasadzie pewne. Oczywiście nie bronię tych PiSowskich patałachów, bo też mają dużo za uszami.
Minie kilka lat i 90 % Polaków, którzy się dziś tak cieszą, nie będzie w stanie wymienić 5 inwestycji za te pieniądze. W zasadzie to nikt nie będzie już się nad tym zastanawiać.
Śmieszy mnie, kiedy ludzie wytykają z jednej strony są świadomi, że kiedy rząd ci daje to więcej zabiera i chce coś w zamian, a chwilę potem twierdzą, że pieniądze z UE to są za ładny uśmiech i bezinteresownie xD
A to jak Unia dba o polski interes, to dobitnie pokazuje liberalizacja przepisów w sprawie transportu międzynarodowego na terenie UE. Polaczek to ma tylko tyrać i być dymanym.
#polityka #gospodarka #ekonomia #bekazpodludzi #heheszki #uniaeuropejska #wiadomoscipolska
Zaloguj się aby komentować
Polish mountain!
#ciekawostki #ekonomia #polandstronk#2visegrad4you

@Konto_serwisowe swoją drogą to świetnie widać jak dobrze dzieje się na świecie, że Polska wyprzedza inne kraje nawet gdy rządziły nami takie patałachy które wprost mówiły, że nie obchodzi ich gospodarka.
Jak kiedyś będziemy mieć rząd który chce rozwijać silną polską gospodarkę to w ogóle byłoby super ale na to jeszcze trzeba będzie trochę poczekać xD
@SZWIERZAK trochę się na to narzeka ale jednak ciężką pracą można się dorobić tylko nie od razu.
Zresztą ze świata inny dobry przykład to Korea Południowa - w 1950 kraj biedniejszy, znacznie, od Haiti. Przecież jak my byśmy się rozwijali od 1950 to na bank mielibyśmy naprawdę mocną gospodarkę, Niemcy by do nas truskawki jeździli zbierać.
Zaloguj się aby komentować
Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?
Średnia wynagrodzenia w miastach i województwach
#ciekawostki #polska #ekonomia #gospodarka #pieniadze #praca

Zaloguj się aby komentować