Kwadratura problemu mieszkalnictwa w Polsce - PTG

Kwadratura problemu mieszkalnictwa w Polsce - PTG

PTG - Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Młodzi Polacy narzekają na brak dostępnych cenowo mieszkań w największych aglomeracjach. Przyczyny tego stanu rzeczy są znane. Jedną z nich jest niezdrowy układ deweloperów, banków i państwa. A głos przedsiębiorców (MŚP), którzy mają sprawdzony pomysł na rozwiązanie problemu jest ignorowany.

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #polska #ptg

Komentarze (6)

VonTrupka

Świetnie napisany artykuł i przedstawiony w nim problem. O złodziejskiej polityce bankowej nawet nie wspomnę, bo to rzecz trywialna. Niemnie jednak poruszona jest sprawa mieszkalnictwa opartego na nowych budynkach. Liczyłem poniekąd na poruszenie istoty problemu rynku wtórnego. Ten w coraz większej mierze stanowią wyludniające się miasteczka i migracja do dużych aglomeracji.

Dość niedawno uświadomiłem sobie, że czynnikiem powodującym jest stary beton zarządzający takimi powiatami, który absolutnie nic nie zrobił w miasteczkach 10-30tys.na przestrzeni kilkunastu a wręcz kilkudziesięci lat, aby powstrzymać odpływ młodych mieszkańców. Ba, sprawił że w tych wszystkich wichurach nie ma czego szukać.

Yes_Man

@VonTrupka Pełna zgoda co do tych małych miasteczek. Są oczywiście wyjątki. Niestety problem dotyczy też miast 50-70 tysięcy, które wyludniają się jeszcze szybciej niż te mniejsze.

VonTrupka

@Yes_Man za mało obcowałem w miastach z przedziału 40-80k przez kilka ostatnich lat aby zobaczyć jak wygląda rynek nieruchomości i stan wyludnienia. Choć jednym z przeciwieństw może być przykład Opola, które na przestrzeni 12-15 lat prawie podwoiło ilość obywateli, a wychodziło z zeszłego milenium z bodajże 70k mieszkańców.


Jeszcze 30 lat i te małe miasteczka przeobrażą się w ghost towns

Yes_Man

@VonTrupka Tak się składa że w zeszłym roku byłem w Opolu ponad tydzień i bardzo mi się to miasto spodobało. Widać, że ktoś ma pomysł na to jak je rozruszać. Tubylcy również pozytywnie o nim mówili. Ja pochodzę z miasta które miało w 2004 ok. 75 tysięcy, obecnie ma niecałe 60. Ludzie dosłownie z niego uciekają. Inwestycji w miejsca pracy nie ma, część bardziej ogarniętych stoczyła z miastem wojnę o grunt w centrum miasta by powstał tam żłobek a nie kolejny kościół. Resztę sobie dopisz

Yes_Man

@VonTrupka Jeszcze jedno, wspomniałem, że są wyjątki, takim konkretnym jest Grodzisk mazowiecki. To zasługa wieloletniego burmistrza i obecnie jego następcy. Obaj z dala od polityki, typowi społecznicy. Miasto obecnie ma ok. 35 tysięcy mieszkańców i bardzo dobrze się rozwija. Władze stworzyły bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu i teraz na tym wszyscy korzystają

JakTamCoTam

Wystarczy nie mieszkać w Polsce. Przynajmniej nie ma się wyrzutów sumienia, że się wspiera ten rząd podatkami.

Zaloguj się aby komentować