Zdjęcie w tle
Nieruchomości

Społeczność

Nieruchomości

142

Wydarzenia, informacje dotyczące rynku nieruchomości, branży deweloperskiej, materiałów budowlanych i innych związanych z w/w

Spider

No trochę klitka pewno z kranu burbon leci a na wycieracze sam Lewandowski stał ;).

88f62621-cbba-4094-91e7-93def902599b
NiebieskiSzpadelNihilizmu

@AndzelaBomba ktoś tam już serio powinien w kaftanie wyjechać

tomilidzons

@AndzelaBomba Raczej komuś jedno zero się dopisało

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

AdelbertVonBimberstein

@inty macie szczęście, że nie trawie Twittera bo bym się światowy zrobił, że Ho Ho.

TRPEnjoyer

Zawołaj jak kupi mieszkanie, a nie że shitpostuje gdzie indziej.

prepetum_mobile

Chłop jest trochę jak niektórzy samozwańczy guru inwestowania. Pisze o spadkach cen mieszkań chyba od 5-6 lat, albo i dłużej i w końcu może napisać "miałem rację!". Tylko, że od kiedy zaczął swoją batalię, to ceny mieszkań wzrosły o jakieś 70-100%.

Żeby nie było, to cieszę się, że w końcu pojawił się sprzeciw przeciwko budowaniu państwa w oparciu o dopłaty do kredytów, a mieszkaniówce potrzebna jest solidna korekta, ale stawianie gościa na piedestale to jest jakiś żart i jak ktoś wpadł na genialny pomysł, że zgodnie z jego radami poczeka na spadki, to dzisiaj zamiast płacić np. 8000/mkw, musi zapłacić 16tys/mkw

Zaloguj się aby komentować

Hilalum

@MJB pan Władysław jest bardzo wiarygodny w tym temacie, wierzę mu na słowo że program zostanie skasowany i nie wróci za miesiąc pod inną nazwą.

hist4min4

Nie ma premii od developerów za wygrana to i dopłat nie bedzie.

Zaloguj się aby komentować

Chunx

Mikro Apartament w rozsądnej cenie.

TheLikatesy

@RzecznikHejto najlepsze grille za gówniarza były w takich garażach, gdyby nie fakt że brakuje styropianu na bramie, to bym brał

dobry_hejter

W Gdańsku za taką cenę to tylko pomarzyć

Zaloguj się aby komentować

Rafau

Wpisujcie miasta [*]

JapyczStasiek

Jeszcze chwila, będzie po wyborach, to się puści pieniążki

JanPapiez2

Szok I niedowierzenie, ludzie nie chcą płacić po 120k za pomalowanie scian 😱

Zaloguj się aby komentować

Po 1989 roku udział lokali będących własnością prywatną z niespełna połowy w 1989 roku sięgnął w 2020 roku 80 procent. Spółdzielnie zmniejszyły swój udział z niemal 30 procent do 13 procent, zasoby komunalne zmalały z 15 procent do 5 procent, a zakładowe z około 10 procent do 0,4 procent.

Według Eurostatu w 2022 roku aż 87 procent gospodarstw domowych w naszym kraju mieszkało w domu lub mieszkaniu, do którego miało prawo własności lub spółdzielcze prawo do lokalu.

Czynsz na warunkach rynkowych płaci w Polsce jedynie 3 procent gospodarstw domowych. W całej Unii Europejskiej udział ten sięgał 1/4, a u rekordzistów Niemców wynosił on 53 procent!

Przyjęliśmy chętnie kulturę własności i posiadanie domu stało się niezwykle ważną oznaką życiowego sukcesu większości Polaków. PRL u polskiego społeczeństwa wywołał alergię na ideę wspólnoty i zbiorowej kontroli nad zasobami, a IIIRP utwierdzała nas w tym nastawieniu i sprzyjała własności prywatnej (przykład: publiczne programy dopłacania do kredytów mieszkaniowych).

Dawno temu wypaczono u nas sens spółdzielni mieszkaniowych, które w pierwotnych założeniach miały dawać prawo do lokalu dożywotnio. Po śmierci spółdzielcy mieszkanie miało wracać do wspólnych zasobów, by trafić do kolejnej rodziny na takich samych zasadach, na jakich pozyskał je kiedyś nieboszczyk. Zmiany w prawie pozwoliły na przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego na własnościowe, a docelowo na prywatyzację lokalu spółdzielczego. Państwo i samorząd zrejterowały, pozostawiając obywateli na łasce rynku zdominowanego przez własność prywatną.

(Z książki Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym)

#nieruchomosci
1
viollu

@JapyczStasiek statystykę fałszuje fakt wynajmu na lewo i bycia zameldowanym u rodziców.

Zaloguj się aby komentować

Felonious_Gru

@radziol czyli reszta jest zwyczajną?

30ohm

Czy Was to dziwi? Ja widzę ostatnio tylko oferty od pseudo marketingowców co poprzednio wciskali emerytom garnki. Jakbym miał więcej wolnego czasu to bym ich potrollował trochę, myślę że na podstawowych pytaniach by się wykładali. Za każdym razem jak kupowałem od dewelopera to kłamali.

Michumi

@radziol albo wchodzisz na jakąś gówno stronę z nie wiem.. zabawkami z drewana. Patrzysz na drewniany klocek a tam 7 OSÓB OGLĄDA TERAZ TĄ OFERTĘ

Zaloguj się aby komentować

tomasz-frankowski

Przecież to od dawna jest, i od dawna jest kontrolowane.

Zaloguj się aby komentować

Chrabonszcz

Zaraz, czyli ten realny cennik ma być tylko na ich własnych stronach internetowych, a wszędzie indziej już mogą pisać co chcą? Czyli nic się nie zmieni?

Czy ten zapis z własną stroną jest dodatkowy, tylko po co by w ogóle w takim razie był?

mannoroth

@radziol na zlodziejach czapka gore

malaka

Ciocia Kasia myśle lepszy wynik od Hołowni mogłaby zrobić, jest twarzą walki z deweloperuchami i jest cierniem w oku Tuska, bo nie pozwala zobowiązań wobec branży spłacic.

Zaloguj się aby komentować

tschecov

Przecież 75% z tych za podatkiem nie rozumie co to 😆

TRPEnjoyer

Krytycy podatku katastralnego uważają, że byłoby odwrotnie: sprawiałby on, że zmniejszyłaby się opłacalność kupowania mieszkań na wynajem, w związku z czym spadłaby ich podaż.


Ceny szły w górę bo i trzeba gdzie mieszkać i opłacało się ładować w to kasę. Jak rozumiem jak się mniej będzie opłacało ładować w to kasę (ale nadal), to deweloperuchy przestaną budować... bo? xD Ci, co tak uważają, albo maja 200 IQ i widzą coś, czego nie widzę, albo kłamią/są debilami.


A progresywny charakter podatku może być postrzegany jako forma penalizacji za legalnie zgromadzony, wcześniej opodatkowany majątek, co osłabiałoby społeczną akceptację całego systemu podatkowego


No szczególnie obecny, regresywny (!) system podatkowy w tym kraju ma na pewno super opinię xD

Hate

Podatek głupi tak jak i ankieta - nie ma gospodarki gdzie kataster przyniósł wymierny pożytek. W czasie wychodzi albo na net zero albo pogarsza ceny kupna/wynajmu.

Zaloguj się aby komentować

ZohanTSW

K⁎⁎wa jaki chów klatkowy, aż wstyd tu mieszkać

bartek555

Zachowujecie sie jakby ludzie kupujacy te mieszkania kupowali je dla ogrodka.

Zaloguj się aby komentować

FriendGatherArena

@JapyczStasiek mieszkania komunalnego nie mozesz sprzedac, bo nie jest twoje. jak sama nazwa mowi, należy do komuny.

zuchtomek

@JapyczStasiek No w założeniach możliwość wykupu jest realną pomocą ludziom w ciężkiej sytuacji, którzy jakoś sobie w życiu radzą - mieszkasz sobie w mieszkaniu komunalnym, udaje Ci się znaleźć pracę, odłożyć trochę pieniedzy, chcesz zabezpieczyć swoją rodzinę jakąś własnością i stałym kątem bez groźby zmiany lokalu.

Samorządom jest to na rękę gdy ktoś już mieszka na ich 'koszt' kilkanaście lat, z perspektywą dalszego zamieszkiwania - pozbywają się w ten sposób całej biurokracji i kosztów. W tym remontów, które zawsze są dyskusyjne - miasto nie chce remontować 'bo zniszczą i tak w ogóle to nie ma pieniędzy', a lokator znów nie wyremontuje za swoje 'bo to nie jego i nie wie ile będzie mógł tu mieszkać'.


No, a sama możliwość odsprzedaży też kiedyś musi się pojawić, kiedyś możesz chcieć się przeprowadzić, kiedyś możesz umrzeć i spadkowicze muszą mieć jakieś możliwości.


Ta sytuacja to po prostu wątpliwe moralnie wykorzystanie prawa, które normalnie ma służyć ubogim w trudnej sytuacji.

matips

@JapyczStasiek inny rodzaj świadczenia socjalnego - dla niektórych* wydaje się sprawiedliwe, że ktoś zamieszkujący dostatecznie długo w mieszkaniu powinien w końcu stawać się jego właścicielem. Na przełomie systemów gospodarczych, gdy komunizm zmieniał się w kapitalizm, miało to jeszcze więcej sensu: chodziło o przekształcenie powszechnej własności państwowej w prywatną, a kryterium rozdania nieruchomości wg. tego kto je zamieszkuje było całkiem sensowne. Na pewno sensowniejsze niż np. znalezienie zagranicznych funduszy inwestycyjnych.

Obecnie jednak takie wykupy z bonifikatami to już coraz rzadsze zjawisko - gminy pozbyły się tego czego chciały się pozbyć, a jednak wciąż potrzebują mieszkań do prowadzenia polityki socjalnej. Wręcz mają ich za mało.


* mi się tak nie wydaje, ale wiem, że dużo ludzi tak rozumuje

Zaloguj się aby komentować

damw

@radziol @Syster @pacjent44 :


W istniejącym stanie prawnym nabywca lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, którego własność jest przenoszona, jako skutek wcześniej zawartej umowy deweloperskiej lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, zawartej z deweloperem, znajduje się w gorszej sytuacji w zakresie odpowiedzialności dewelopera niż nabywca lokalu lub domu nabytego w wyniku umowy sprzedaży bezpośrednio przenoszącej własność lokalu lub domu. Poprzednio obowiązująca ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1445), uchylona z dniem 1 lipca 2022 r., zawierała przepis art. 27 ust. 6, zgodnie z którym w zakresie nieuregulowanym w przepisach dotyczących odbioru gotowego lokalu lub domu, do odpowiedzialności dewelopera za wady fizyczne i prawne lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego stosowane były przepisy Kodeksu cywilnego o rękojmi. W przepisach nowej ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, brak stosownego odesłania do przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi, zatem uznać należy, iż nie została przewidziana wprost odpowiedzialność dewelopera za wady w tym reżimie w przypadku umów niebędących umowami sprzedaży, a odpowiedzialność dewelopera za stwierdzone wady oparta jest na zasadach ogólnych – odpowiedzialności za nienależyte wykonanie umowy - art. 471 i n. k.c.

Zaloguj się aby komentować

Do niedawna nie wiedzieliśmy czy kataster mógłby w ogóle działać, ponieważ nie mieliśmy danych na temat tego, jaka część rynku mieszkań jest w rękach tych, którzy posiadają 3 mieszkania lub więcej (jeżeli liczba takich mieszkań byłaby niewielka, to wprowadzenie katastru niewiele by dało, bo miałoby niewielki wpływ na rynek).

Od niedawna mamy takie dane. W skrócie - około 80 tys. osób dysponuje mniej więcej 500 tys. mieszkań. Wśród tych rentierów jest podgrupa około 75 tys. osób, które mają średnio po 5 mieszkań oraz kilka tys. osób, którzy mają średnio po 50 mieszkań.

To właśnie w tę niewielką grupę bogoli uderzyłby kataster. Możemy domniemywać, że podatek byłby skuteczny, bo nawet jeśli po jego wprowadzeniu na rynek wpłynęłaby połowa z tych mieszkań, to byłoby naprawdę dużo w porównaniu do nieco ponad 200 tys. transakcji kupna sprzedaży, które mają miejsce co roku na polskim rynku. Do tego kataster odciągnąłby najbogatszych od inwestowania w mieszkania i podbijania przez nich cen.

W idealnym świecie to powinno być przedmiotem debaty - polityka publiczna, która miałaby szansę zwiększyć dostępność mieszkań potencjalnie dla setek tysięcy osób. Ale nie żyjemy w świecie idealnym, tylko takim, którym kręcą spin doktorzy jednej, czy drugiej partii. I tak to się kręci.

#nieruchomosci_ _
31
damw

@JapyczStasiek duża część tych mieszkań stoi pusta dlatego, że ludzie się boją wynajmować przy obecnych przepisach, które chronią naginających prawo patusów. Gdyby po 1-2 miesiącach braku płatności można od razu wywalić na bruk takich cwaniaków, to większość z tych mieszkań by od razu poszła na wynajem i spowodowała spadek cen.


Niestety ale obecnie jak trafisz nieuczciwego najemce, to albo idziesz po bandzie/łamiesz prawo próbując się go pozbyć z mieszkania, albo czeka cię kilka lat w sądach a potem nawet po wygraniu, czekasz aż gmina znajdzie lokal zastępczy, a pasożyt ciągle żyje na twój koszt.

ruhypnol

Gdybym miał 5 mieszkań o różnym metrażu i wartości, to które 2 byłyby opodatkowane? Czekam na propozycje.

macgajster

Z ciekawości przedwczoraj oglądałem ceny mieszkań na mapie. Warszawa to posrany rynek. Nie ma znaczenia czy totalne zadupie (obrzeża typu S2 i Ursus Niedźwiadek, Stara Miłosna, Białołęka pod Rembelszczyzną) czy jednak nie - ceny zaczynają się od 700 tysięcy za cokolwiek powyżej 37-38 m2.

Nie da się gonić tego króliczka.

Zaloguj się aby komentować

Na portalu biaukova pojawił się artykuł, w którym jeden pośrednik opisuje, jak manipulować klientami, dla których cena #mieszkanie jest za wysoka.

Kradnę i wrzucam tutaj, może zarówno artykuł, jak i cała strona pełna podobnych złotych rad (do nich też wrzucam link) przydadzą się komuś, kto będzie chciał sprzedać albo kupić #nieruchomosci i kto nie chciałby naciąć się na manipulacje pasożytów z branży #posrednicy

https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/techniki-obrony-ceny-34929.html
https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/sprzedaz-i-negocjacje/
2
PL2050 złożyła projekt ustawy, która zmusza patodeweloperów do usuwania wad powstałych w budowie.
(trwają konsultacje, można wypełniać ankiety profilem zaufanym)

https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_PROJEKTY&NrKadencji=10&Wsk=T

Tutaj tzw. ciocia Kasia wyjaśnia o co chodzi:

Po ustawie o jawności cen mieszkań, pora wyjąć kolejną cegiełkę ze świata według deweloperów. Chcemy dać kupującym mieszkanie prawo do zmuszenia deweloperów do usuwania patodeweloperskich wad. Na tym nie koniec: w kolejce - ujawnienie cen transakcyjnych.

W fimiku na twitterze więcej szczegółów: https://x.com/Kpelczynska/status/1917153211900899544

#nieruchomosci
41
Pouek

Oby jej tylko nikt nie wyskoczył z okna

SciBearMonky

@inty no żadna nowość w eu a nasi zaskoczeni że już nie można dumać ludzi na pustaki

Marchew

Z usterkami jest wyższa patologia.

Deweloper X powołuje niemal na każdy swój budynke zarządcę nieruchomości firmę Y.

Ty jako właściciel nieruchomośći (mieszkania!) masz prawo złożyć reklamację jedynie dla TWOJEGO mieszkania. Nie przysługuje Ci prawo do reklamacji części wspólnej, np. Walącej się klatki schodowej, odpadającego styropianu z elewacji, niedziałającej windy, odpadających kafelek na korytarzu, uschniętej zieleni na terenie zewnętrznym.

Usterki części wspólnych może zgłaszać TYLKO zarządca. TEN który dostaje hurtem niemal wszystkie bloki do zarządzania od dewelopera. Jako wspólnota możecie zmienić zarządcę. Ale to nie takie łatwe. Jeśli pod głosowanie wejdzie uchwała typu: sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego, albo w sprawie udzielenia absolutorium Zarządcy nieruchomości, takie głosowanie może trwać miesiącami aż się te 50% uzbiera. A uchwała o zmianę zarządcy? Pewnie czas trwania ustawi na "tydzień" i jeszcze "skutecznie" o nim nie powiadomi, aby tylko nikt nie zdążył zauważyć że coś się głosuje : )


Dostają robotę w zamian za skuteczne niezgłaszanie usterek. Tyle.

A i jeszcze sobie dorobią za podpisanie umów serwisowych zaprzyjaźnionym firmom : )

Czysty biznes.

ps. zarządcy to Sp. z o.o. i armia prawników na plecach, nie ugrasz nic tak samo jak ciężko ugrać z deweloperem.

Zaloguj się aby komentować

Następna