Najniższa krajowa w Europie i Turcji.
Źródło:
https://www.reddit.com/r/MapPorn/s/y0JlFKFVB8
#mapporn #ekonomia #kalkazreddita

Najniższa krajowa w Europie i Turcji.
Źródło:
https://www.reddit.com/r/MapPorn/s/y0JlFKFVB8
#mapporn #ekonomia #kalkazreddita

W 2018 byliśmy prawie w czołówce mając 22% pracujących na niskiej płacy (105% minimalnej i mniej), niestety nie ma jednoznacznych danych z nowszych lat. Jedynie informacja
Podwyżka płacy minimalnej do 4,5 tys. zł spowoduje, że płacę najniższą krajową zarabiać może aż 3,6 mln Polaków — prognozje Ministerstwo Pracy.
Co oznacza że 24% będzie zarabiać minimalną - pytanie ile będzie zarabiać minimalną + 5%, nikt chyba takich danych publikować nie chce.
Zaloguj się aby komentować
Teraz przeglądam artykuł o Malcolm Collins "Eugenicznym Hipsterze", który z żoną sobie trzaskają dzieci żeby powstrzymać niską demografię. Ale oprócz tego ważą zarodki, by zweryfikować, który finalnie będzie "Lepszy Genetycznie" Ale o tym później napiszę.
W artykule było o wywiadzie Elona Musk, który też ostatnio bił na alarm, że potrzeba więcej dzieci i antykoncepcja zniszczy cywilizację ...
No i tak rozmkminiałem, że to brzmi trochę jak piramida finansowa. W sensie, Kapitalizm w modelu Keynesianism'u, w którym to w razie potrzeby wykupuje się wielkie korporacje i bierze potężne długi wymaga nowego mięsa, by spłaciła długi z teraz.
Więc jako cywilizacja stworzyliśmy model na zasadzie życia na kredyt nienarodzonych dzieci. Z założeniem, że oni spełnią dwa warunki.
Będą posłusznymi konsumentami i będą kupować więcej niż my.
Muszą też no ... istnieć. W innym wypadku nie będzie miał kto spłacić długu.
Ciężko wymyślić mniej zrównoważony model, który byłby odporny na kryzysy w przyszłości.
#eugenika / #ekonomia

To nie koniec cywilizacji tylko koniec kapitalizmu chociaż dla Elona i innych miliarderów będzie to tożsame.
Przy prognozowaniu tego końca zostawia się wszystko to co jest zmienia się piramidę wiekową i mówi to koniec, jesteśmy zgubieni nie biorąc pod uwagę że w międzyczasie wolnorynkowy system ekonomiczny będzie musiał się do tego dostosować co teoretycznie może w pewnym stopniu uzdrowić ten zgniły system.
Wzrosną koszta pracy i spadnie popyt na rzeczy nie pierwszej potrzeby. Co siła rzeczy powinno:
- ograniczyć nadprodukcję - może więcej rzeczy będzie robione na zamówienie zamiast czekać w magazynach a w przypadku niesprzedania być niszczona
-zniknie wiele bullshitjob - ludzie wykonujący pracę która nie ma sensu ją strącą. Przykładowo jakieś zmiany w oprogramowaniu wykonywane bo kierownik nad tobą musi się wykazać a zmiana ta nie ma sensu.
-ograniczy się ilość miejsc pracy w zawodach które wynikają z tego że ludzie mają więcej pieniędzy niż im potrzeba - typu psi fryzjerzy, kosmetyczki, escape roomy. A ci ludzie siła rzeczy będą musieli przejść do innych zawodów pierwszej potrzeby w tym prosty a możliwe że w przyszłości całkiem dochodowy - opiekun osób starszych.
W przyszłości taka babcia będzie potrzebować
- spożywki i innych artykułów pierwszej potrzeby - automatyzacja rolnictwa,produkcji kasy samoobsługowe - to już jest i postępuje
- lekarza - to również można mocno zautomatyzować typu AI robi z tobą wywiad przy współpracy z żywym konsultantem niemedykiem - kieruje na dodatkowe badania a później przesyła diagnozę i proponowane leczenie lekarzowi który to potwierdza.
-dostepu do podstawowej infrastruktury w tym internetu.
- opiekuna gdy stanie się mocno niesamodzielna - tutaj będzie drogo ale od czego jest eutanazja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Reszta nie jest takiej babci niezbędna do przetrwania i na resztę nie będzie jej stać, co nie oznacza że będzie umierać z głodu tylko że nie będzie jej stać na samochód Tesli, iPhona, elektrosmiecie i pierdoły z Amazona, nie kupi również mieszkania na kredyt zadłużajac się w zagranicznym banku, będzie mieszkać we własnosciowym mieszkaniu i dojeżdżać wigry-3 do biedronki kupując tam najtańsze parówki - i na tym polega dramat kapitalizmu że na tym nie da się zarobić
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Kontrowersyjna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
#ekonomia #gospodarka #waluty
Google wyłączyło wyniki przelicznika walut, odsyła do stron trzecich.
Bing podaje poprawne dane.
Pan Domański interweniował. >> https://twitter.com/Domanski_Andrz/status/1741926089578917964 i Google wyłączył funkcję. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Myślicie dlaczego teraz google kłamie że te wskaźniki otrzymuje od podmiotów trzecich? Że to nie oni podają kurs tylko mają go od zewnętrznej firmy. W takim razie niech podadzą, kto to rzekomo im taki kurs podał.
https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-nieprawdziwe-kursy-walut-google-odpowiada,nId,7244996#crp_state=1
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

W latach 2017-2023 rząd przekazał obligacje skarbowe na kwotę prawie 100 miliardów złotych, z czego 10 miliardów dla TVP. To był ukryty deficyt budżetowy - stwierdził ekonomista doktor Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.
#ekonomia #gospodarka #wiadomoscipolska
Cześć Wam!
Nie mówię o dużych kwotach, ale o takich drobnych (1, 2 , 5 złotych), które regularnie (codziennie, co tydzień, co miesiąc) odkładacie czy to do przysłowiowej domowej skarbonki lub koperty albo w banku na koncie. A może macie jakiś dobry system, który wam się sprawdza
#wiadomoscipolska #ekonomia #pieniadze #oszczedzanie


@Eber jezeli chodzi o małe kwoty, to mamy tak zwana skarbonkę na wspólnym koncie (mamy takie 3 konto, wspólne z żoną, gdzie przelewamy kase na bieżące zakupy itp) i tam zaokrągla do jakiś pełnych wartości i odkłada na to konto skarbonka :p
Dodatkowo co miesiąc po wypłacie, ja swoją część odkładam na swoje oszczędnościowe, żona swoją część na swoje i jeszcze z tego ww. Wspólnego odkładamy 3 część na oszczędnościowe :)
A w domu jak mamy jakaś fizyczna kasę to stosujemy koperty, np koperta na auto (jakby coś niespodziewanego się stało i trzeba było coś wymienić), koperta na domek, zbieramy akurat na budowę domku letniskowego na działce :) i jeszcze jakieś inne koperty już zależnie od okazji
Zaloguj się aby komentować
https://www.youtube.com/watch?v=lyl2stPKyDU
Obczajcie co pan dziennikarz mowi w 21:20.... ktos tu sie chyba zna na temacie...
#jebacpis #ekonomia#orlen #afera
Zaloguj się aby komentować
Fight of the Century: Keynes vs. Hayek
Świetna piosenka przedstawiająca założenia teorii ekonomicznej Keynesa oraz koncepcji spontanicznego porządku Hayeka - dobry angielski wymagany (są napisy po angielsku dla ułatwienia).
Tego powinni uczyć w szkołach!
#ciekawostki #ekonomia #muzyka
Zaloguj się aby komentować
Kiedy koalicja lewaków zniesie podatek od cukru i słodzików zabijający polskich producentów?
#polityka #jedzenie #ekonomia

Zaloguj się aby komentować

Adidas wezwał polską spółkę do rozmów ws. znaków towarowych. Zdaniem adidasa używane przez spółkę Kubota oznaczenia produktów są zbyt podobne do wykorzystywanych i kojarzonych przez niego znakiem trzech pasków.
#ekonomia #biznes #gospodarka
Budżet na następny rok. "Przepiękny" obraz państwa po 8 latach "rządzenia"
#ekonomia #polityka #sejmowyspam

Zaloguj się aby komentować
Wojna
Kontrowersyjna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Stopa inflacji w Turcji w listopadzie wyniosła 62 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Podwyżki dotyczą wszystkich, również Hafize Gaye Erkan, szefowej tureckiego banku centralnego: w wieku 44 lat przeprowadziła się z powrotem do rodziców, bo nie stać jej na wynajem...
Podtrzymuje moją opinie, że nie ma jednej, ukrytej organizacji która byłaby wstanie kontrolować cały światowy system. Przeczy temu nawet zwykła matematyka (teoria chaosu) i brzmi bardziej jak jakaś próba stworzenia sobie nowego szatana (boga), który wyjaśniałby wszystkie nieszczęścia ludzkości. Ludzie w końcu zawsze potrzebowali spójnej narracji która nadawałby sens dziejącym się zdarzeniom bo wizja, że to wszystko może być dziełem przypadku i chaosu nas przeraża. Zwykły jednak zdrowy rozsądek przeczy temu by taki moloch mógł sprawnie funkcjonować i jeszcze pozostać w ukryciu choć wymagałby zaangażowania jeśli nie milionów to co najmniej setek tysięcy różnych agentów wpływu porozsiewanych po całym globie. Same koszty czegoś takiego byłyby ogromne. Zakładałoby to też wykluczenie jakichkolwiek wewnętrznych rywalizacji w samym zarządzie czy braku osobistych ambicji niższych stopniem by cały ten wielki plan wprowadzenia nowego porządku mógł przebiegać bez większych komplikacji. Pomijam też kwestie, że realizacja tak skomplikowanego i długofalowego planu wymagałaby niezwykłych zdolności przewidywania. To jest po prostu nierealne choć brzmi fajnie jako scenariusz na film sensacyjny.
Za to zdecydowanie istnieją różne ośrodku wpływu i to działających całkiem jawne jak WEF która skupia w okół siebie różnego rodzaju przedstawicieli wielkich korporacji. Wykazuje też ambicje próby wpływania na światową politykę. Nie jest jednak tak, że trzymają oni wszystkie sznurki w swoich rękach skoro postacie takie jak Elon Musk czy Trump są zdolne poddawać tą organizacje krytyce. Czy to by znaczyło, że są oni jakimiś postaciami spoza systemu? Oczywiście, że nie. To są bogaci biznesmeni którzy mają znajomości wśród polityków, celebrytów i innych miliarderów. Sami są częścią elit, a największym propagandowym sukcesem Trumpa było wmówienie swoim zwolennikom, że jest inaczej. Trump jest obecnie związany z partią republikanów która jest aktywnie finansowo wspierana przez bardzo liczne grono różnego rodzaju miliarderów. W poprzednim roku miliarderzy przekazali na republikanów cztery razy więcej pieniędzy niż na demokratów.
Meet The Billionaires Funding The Battle For Control Of The House Of Representatives
Two rival super PACs focused on November’s midterm House elections have raised a total of nearly $100 million from at least 59 of the country’s richest people. But the billionaire donors to the Republican PAC gave nearly four times more than the Democrats.
American billionaires’ political spending overwhelmingly leans Republican
American billionaires reached further than ever into pockets this US midterm election, and they overwhelmingly gave to Republican candidates.
Dość dobrze to podsumował sam Bernie Sanders który opisał tą sytuacje w ten sposób.
“Billionaires are saying, ‘Hey, we own the country, we may as well own the political system, and I’m going to elect you and I’m going to defeat you.’ That ain’t democracy, that’s oligarchy,”
Jako ciekawostkę jednak dodam, że najwięcej pieniędzy w pojedynkę przekazał Soros, ale już na demokratów.
Inne problemy rzekomej antysystemowości Trumpa obejmują chociażby fakt, że wspiera on faszystowski kraj taki jak Izrael. Wykazywał też dziwną zażyłość z Saudyjczykami. Za jego kadencji obniżył też bogatym podatki.
W skali globalnej też mamy różne ośrodki siły. Mamy Putina i jego oligarchów, mamy partie komunistyczną Chin czy bogatych arabskich szejków. Istnieją też przecież lokalne dyktatury czy oligarchie które potrafią grać we własną grę. Świat więc należałoby traktować jak wielką sieć różnego rodzaju systemu powiązań różnego rodzaju ośrodków siły bez konkretnego nadzorującego wszystkiego, centrum. To powiedziawszy muszę jednak założyć pewien wyjątek. Jeśli istnieje podmiot międzynarodowy którego wpływy rzeczywiście są przesadnie duże to jest to firma inwestycyjna Blackrock.
Ofensywa firm inwestycyjnych. Wielka Trójka przejmuje kontrolę
Trzy wielkie firmy inwestycyjne – BlackRock, Vanguard i State Street – stały się najważniejszymi inwestorami instytucjonalnymi na amerykańskiej giełdzie. Są o krok od objęcia władzy absolutnej nad wielkimi, globalnymi korporacjami
Na całe szczęście wciąż są jeszcze Chiny...
#antykapitalizm #revoltagainstmodernworld #ekonomia #polityka #teoriespiskowe
@Al-3_x Twoje użycie teorii chaosu jest tu błędne.
Pozwól,że zacytuję argumenty które podajesz:
Zwykły jednak zdrowy rozsądek przeczy temu by taki moloch mógł sprawnie funkcjonować i jeszcze pozostać w ukryciu choć wymagałby zaangażowania jeśli nie milionów to co najmniej setek tysięcy różnych agentów wpływu porozsiewanych po całym globie. Same koszty czegoś takiego byłyby ogromne. [...] akładałoby to też wykluczenie jakichkolwiek wewnętrznych rywalizacji w samym zarządzie czy braku osobistych ambicji niższych stopniem by cały ten wielki plan wprowadzenia nowego porządku mógł przebiegać bez większych komplikacji.
oraz @nyszom:
wymagałoby to zaangażowania setek tysięcy ludzi, a utrzymanie przez nich takiego spisku w tajemnicy byłoby niemożliwe
To jakim k⁎⁎wa cudem rządy i korporacje w ogóle działają i cokolwiek osiągają ? Albo organizacje wywiadowcze. Czy tym bardziej ORGANIZACJE PRZESTĘPCZE - MAFIE. Bo z perspektywy tego co wy tu piszecie - nie powinny w ogóle istnieć i nie powinny wogóle mieć prawa działać TEŻ. A działają. I to całkiem skutecznie. A MAFIA jest bardzo skuteczna w utrzymywaniu swoich tajemnic.
I teraz clue: te "spiskujące" organizacje działają właśnie tak jak rządy/korporacje/wywiad/mafia. To jest na szczęście ich słabość.Choć również siła. Tak,zdarzają im się wpadki.Poważne wpadki. Ale zanim ktoś się za nich zabierze wszystko jest tuszowane i tylko nieliczni zauważają co się dzieje.
Przejdźmy jednak jeszcze do jednego argumentu:
Pomijam też kwestie, że realizacja tak skomplikowanego i długofalowego planu wymagałaby niezwykłych zdolności przewidywania.
Nie. Wystarczy dostosowywać się do okoliczności,albo je kształtować. Zacznijmy przede wszystkim od tego,że @nyszom nie do końca się myli z "reptilianami". Oczywiście nie - nie wierzę w reptilian. Rzecz jednak w tym,że motorem tych organizacji są zwykle rody szlacheckie/rodziny królewskie itd. Co ci ludzie robią obok miliarderów i polityków ? Wydawałoby się,że w czasach demokracji przecież ich wpływy należą do przeszłości a majatki nie są oszałamiające.
Otóż to co różni tych ludzi - a także dodajmy naród żydowski od nas to plemienność i zdolność do planowania wielopokoleniowych działań,wielopokoleniowych intryg itd. Oni już to robili od setek lat. W przypadku rodów szlacheckich czy żydów zauważcie - jednostka jest wtórna wobec grupy takiej jak ród-dynastia czy plemię-naród - indywidualizm indywidualizmem,ale na tym wszystko się nie kończy. Ma to bardzo poważne konsekwencje moi drodzy.
Szczęśliwie do konsekwencji negatywnych zalicza się chów wsobny, więc - to nie są jacyś nadludzie indywidualnie. Pech w tym,że ich rodziny miały pieniądze i wpływy od pokoleń,zarządzały ludźmi od pokoleń i mają w tym ogromne doświadczenie. I dobór naturalny w tych rodzinach podobnie jak u żydów tworzył preferencję pod zachowania psychopatyczne.
@dsol17
To jakim kurwa cudem rządy i korporacje w ogóle działają i cokolwiek osiągają ? Albo organizacje wywiadowcze. Czy tym bardziej ORGANIZACJE PRZESTĘPCZE - MAFIE
Może inaczej. Ja tu nie przeczę istnienia tajnych lub półjawnych organizacji bo te jak najbardziej istnieją. Mamy na to spore przykłady historyczne. Podważam jedynie istnienie jednej, wielkiej globalnej organizacji, która byłaby wstanie skutecznie kontrolować wszystkie otaczające nas wydarzenia. Mafii zwykle jest kilka i ze sobą rywalizują. Miewają one problemy, zdrady. Liderzy bywają aresztowani lub giną przez wewnętrzne spory lub przez zabójstwa na zlecenie innych organizacji przestępczych. Czasami też dochodzi do rozłamów itp. Jeśli rzeczywiście istnieje organizacja która ma pragnienie kontroli nad całym światem, to nie chce mi się wierzyć, że nie ma tam wewnętrznych sporów, albo że nie mają jakieś konkurencji. Gra Deus Ex mi się teraz przypomniała xD Tam też nawet był ten motyw pandemii, sztucznie wywołanej przez tajną organizacje by ograniczyć prawa obywatelskie.
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Kontrowersyjna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna