Alfa już w domu. Zaraz ją rozbieram! #stepujacybudowlaniec
https://youtube.com/shorts/1816nxtd5jg


Społeczność
Społeczność poświęcona architekturze
Alfa już w domu. Zaraz ją rozbieram! #stepujacybudowlaniec
https://youtube.com/shorts/1816nxtd5jg

Zaloguj się aby komentować
Sebastian dzisiaj zabrał część kamieni i teraz mogę wjeżdżać Alfą na ogród #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Była taka prośba aby zrobić zdjęcia "z drugiej strony" więc pstryknąłem kilka fotek #stepujacybudowlaniec





Zaloguj się aby komentować
Leci już drugi sezon odkąd ukończyłem moje oczka wodne więc czas na małe podsumowanie:
Oczka są szczelne - nie ucieka z nich woda (mimo, że były głosy powątpiewające w to, że uda mi się uzyskać szczelność) , nie trzeba jej dolewać (nie dolewałem wody od września a wcześniej dolewałem bo używałem wody z oczek do nawadniania ogrodu). Woda która odparuje uzupełniana jest przez opady deszczu bo rynny z domu połączone są z oczkami i cała woda z dachu spływa do oczek podczas deszczu.
Woda w oczkach jest czysta i nie śmierdzi (tutaj było bardzo dużo komentarzy wieszczących bagno i szambo zamiast oczek wodnych). Oczka mają filtr piaskowo-żwirowy o kubaturze około 9 metrów sześciennych. Do oczek podpięte są dwie pompy - mała pompka obiegowa, która pompuje kilkanaście litrów na minutę i pracuje od rana do wieczora oraz duża pompa odpalana na pilota która pompuje 2000 litrów na minutę i służy do wyłapywania większych zanieczyszczeń oraz wymuszania szybkiego ruchu wody. Duża pompa przy okazji pompuje wodę na kaskadę która ma dodatkowo odstojnik na większe zanieczyszczenia. Obie pompy pompują wodę na filtr piaskowo-żwirowy. Ale to nie pompy są głównym czyścicielem oczek. Wodę w oczkach oczyszczają głównie rozwielitki. Co do rozwielitek to lubią one ciepłą wodę a ciepłą wodę robi mała pompka pompując ją na brodzik przez cały dzień gdy temperatura jest z reguły większa niż temperatura wody. W brodziku woda się podgrzewa ponieważ ma on bardzo dużą powierzchnię i jest płytki. Mała pompką zapewnia też kontakt wody z powietrzem natleniając ją. Rozwielitki wyjadają glony, drożdże, bakterie i inną materię organiczną pływającą w wodzie. Kolejnym elementem oczyszczania oczek są ślimaki które oczyszczą wszelkie powierzchnie (ślimaków mam trochę za dużo i planują wpuścić do oczek lina który lubi jeść ślimaki).
Oczka przetrwały mroźną zimę bez uszczerbku (to też był jeden z poruszanych tematów przez wieszczy nieszczęścia - oczka miały popękać po pierwszej zimie). Mimo tego, że lód w oczkach miał ponad pół metra grubości oczka bez problemu przetrwały największe od lat mrozy.
W oczkach nie ma komarów (miała być wylęgarnia komarów według niektórych myślicieli). Oczka posiadają system obronny przeciwko komarom - pierwsza linia obrony tą są larwy ważek i inne drapieżna robaczki zamieszkujące głębiny. Druga linia obrony to duża pompa - wystarczy ją zostawić włączoną na kilka godzin i wszystkie komary są martwe (komary nie lubią płynącej wody bo sobie w niej nie radzą - po kilku godzinach pompa przepuszcza przez siebie całą wodę z oczek kilka razy zabijając wszystko co w nią wpadnie). Jest to ostateczność bo oprócz komarów dostaje się też rozwielitkom (na szczęście rozwielitki szybko odradzają swoją populację.
#stepujacybudowlaniec

W ogóle nie moja bajka ale nie ukrywam byłem ciekawy jakie będą odczucia po dłuższym czasie. Inwestorowi się efekt podoba i to najważniejsze! - super, szczególnie, że tyle pracy włożone. Jak domownicy/bliscy sąsiedzi komentują? (nie żeby zdanie tych drugich powinno mieć znaczenie ale czy wypytują jak dalej plany itd.)
Zaloguj się aby komentować
Nie wiem czy to widać z tej perspektywy ale większość tulipanów które posadziłem jesienią już zakwitła #stepujacybudowlaniec





Zaloguj się aby komentować
Zawsze chciałem odwiedzić szpital na Lindleya 4, nie sądziłem tylko że w takich okolicznościach.
Fajnie zabytek architektury, szkoda że tak zaniedbany. Ale polecam.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpital_Kliniczny_Dzieci%C4%85tka_Jezus
P.S.
Zgadnijcie na kiedy dali mi termin wizyty kwalifikacyjnej (do operacji).
Na 27-dmego
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
sierpnia
#architektura #szpitale #oporniksieleczy





Widzę, że to miejsce nic się nie zmieniło. Z ciekawostek - sceny do filmu o Relidze kręcili m.in. w sali wykładowej tego szpitala. Lata temu jeździłem tam na kursy specjalizacyjne. Było takie porzekadło: Chcesz zmieć obluzowane Endery, jedz na Lindleya cztery :) PS. To że zrobiłeś fotki tosterem tylko podkreśla klimat retro 😉
@Opornik Gwóźdź chirurgiczny – Wikipedia, wolna encyklopedia https://share.google/wk5cz3kKEX8QlApc9
Zaloguj się aby komentować
Muszę się pozbyć tych wapiennych kamieni z ogrodu bo psują cały efekt (są tu tylko tymczasowo ale jak zwykle gdy coś jest na chwilę to ta chwila trwa w nieskończoność) #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Oczka cały czas pełne lodu #stepujacybudowlaniec


Zaloguj się aby komentować
Zrobiłem GIF'a ale nie wiem czy działa w przeglądarce więc robię test #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Lodu coraz mniej #stepujacybudowlaniec


Zaloguj się aby komentować
A tak wygląda kaskada jak pompa pracuje #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Siedzę sobie przed kompem, patrzę przez kamerki na moją kaskadę i odpalam pompę z pilota. Zapytacie po co? Bo mogę XD #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Here we go again #stepujacybudowlaniec


Zaloguj się aby komentować
Jakby się ktoś zastanawiał jak kiedyś ludzie produkowali lód bez zamrażarek to już nie musi #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Zaczyna się odwilż, ile dni obstawiacie na całkowite rozpuszczenie lodu w oczkach? #stepujacybudowlaniec
P.S. To pierwsza zima od kiedy oczka są skończone - w zeszłym roku nie były pełne wody (brak uszczelnienia) i nie było takich mrozów

Zaloguj się aby komentować
Mamy kolejny miesiąc dla bilansu zużycia energii elektrycznej oraz produkcji do kompletu - ewidentnie widać, że mimo rekordowych mrozów zużycie energii w styczniu 2026 było rekordowo niskie #stepujacybudowlaniec
P.S. Ogrzewanie domu pompą ciepła się sprawdza jeśli robi się to z głową

Zaloguj się aby komentować
Biało, biało wszędzie #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować
Ogród lutowy #stepujacybudowlaniec

Zaloguj się aby komentować