Zdjęcie w tle
ttoommakkoo

ttoommakkoo

Specjalista
  • 1wpisy
  • 121komentarzy
Wstyd się przyznać ale po niemalże okrągłych 3 latach na Hejto... to będzie mój pierwszy wpis 🙃

Wpadłem ostatnio na https://www.szukajwarchiwach.gov.pl i nadspodziewanie dużo mam zabawy w przeglądaniu tych archiwalnych zdjęć, planów, map i innych skanów.

Tu przykład mapy Galicji z XIX-wieku, ale ciekawe jest też przeglądanie dla mniej znanych miejscowości z ze swoich okolic.

Zacząłem buszować bo na próbę znalazłem trochę rzeczy nieistniejącego miasta Miedzianka (poznałem ciekawą historię o nim będąc w browarze o tej samej nazwie) - za Wikipedią:
'Po 1945 złożami rud uranu w okolicy Miedzianki zainteresowała się Armia Czerwona. W latach 1945–1954 wydobyto 600 ton rud uranu, w całości odesłanej do Związku Radzieckiego.

Rabunkowy sposób prowadzenia prac doprowadził do znaczących szkód górniczych na terenie Miedzianki. Pomimo 450-letniej historii podjęta została decyzja o całkowitej likwidacji osady.
W 1972 reszta ludności Miedzianki została ostatecznie przesiedlona do Jeleniej Góry, a większość pozostałości miasta wyburzono.'

Co do archiwum jeszcze to miasta z przedwojennej Polski też są i może dorzucę coś w komentarzach odnośnie Lwowa i Wilna.

Have fun!

#archiwalne #historia #ciekawostki #mapy
b4d167fd-5513-4e7f-8fa3-589aca23017b
GazelkaFarelka

@ttoommakkoo dodam, że są tam też często skany ksiąg parafialnych. Kiedyś poświęciłam długie wieczory na wertowanie, część z nich w ręcznie pisanej cyrylicy, aby znaleźć swoje drzewo genealogiczne do ok 1750 roku.

ttoommakkoo

Wow, widzę tu kilku niezłych zajawkowiczów i przykładem @GazelkaFarelka też może jeszcze poszperam 😅

Yes_Man

@ttoommakkoo Dzięki za wrzutę. Świetna sprawa, wisisz mi kilkadziesiąt godzin wyjętych z życia

ttoommakkoo

Haha, wybacz @Yes_Man

Sobie też wyrwę wiele godzin jeszcze bo po kilku wpisach widzę większy potencjał w tym i nie omieszkam sprawdzić 😆

Yes_Man

@ttoommakkoo Masz wybaczone, czekam na więcej

ipoqi

Ile ja godzin przy tych księgach metrykalnych przesiedziałem, każda wolna chwila jak wpadłem w cug

Dla chcących poszperać polecam serwis https://geneteka.genealodzy.pl/ baza indeksów stworzonych przez wolontariuszy. Kopalnia wiedzy

Zaloguj się aby komentować