Rosja podnosi stopy procentowe do 15%.
#rosja #ekonomia #pieniadze #finanse
Rosja podnosi stopy procentowe do 15%.
#rosja #ekonomia #pieniadze #finanse
Zaloguj się aby komentować

Zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego światowy produkt krajowy brutto (PKB) w 2022 r. przekroczył 101 bln USD. Wkład dwóch największych gospodarek to około 35%. Jednak wysokie PKB nie oznacza wysokiego poziomu życia. W pierwszej dziesiątce rankingu są kraje o wysokim poziomie...
Chiny ograniczają eksport grafitu
Po ogłoszeniu przez USA zakazu eksportu mikroprocesorów do Chin i po śledztwie w UE o subwencjach do chińskich e-aut Pekin wprowadził ograniczenia w eksporcie wyrobów z grafitu, wprowadzając system zezwoleń (licencji) eksportowych.
Wygląda na to, że ekonomiczna rywalizacja zachodu z Chinami się zaostrza. Jest to dość ciekawe w kontekście ostatnich doniesień o problemach chińskiej gospodarki.
Złe prognozy dla Chin. Źródło problemu cały czas to samo
W 2023 r. wzrost PKB Chin wyniesie 5,3 proc., spowolni do 4,5 proc. w przyszłym roku i 4,0 proc. w 2025 r., a następnie spadnie do 3,0 proc. do 2033 r. – wynika z prognoz ekonomistów Goldman Sachs. Jednym z czynników hamujących wzrost PKB ma być spowolnienie na rynku nieruchomości.
Era globalnej dominacji Chin dobiegła końca. To już oficjalne
Komunistyczna Partia Chin nieustannie dążyła do rozwoju gospodarczego za wszelką cenę, nawet gdy skupienie na jednym celu przypłacała kosztownymi błędami politycznymi. Skutkiem było rozdmuchanie gigantycznej bańki rynku nieruchomości, obciążenie prowincji długami i nieumiejętność odejścia od nadmiernego polegania na inwestycjach. Skupione wyłącznie na pieniądzach Chiny nie miały czasu na korygowanie gospodarki.
Chu — nazywana "gwiazdorką" chińskiej analizy zadłużenia — powiedziała, że słabość ta nie jest tylko wynikiem cyklicznego spowolnienia; jest to część trwalszego procesu przesunięcia łańcuchów dostaw w wyniku tarć handlowych z Europą i Stanami Zjednoczonymi. Są to potężne siły, których nie da się łatwo zawrócić.
Oprócz bańki na rynku nieruchomości dodałbym, jeszcze inny problem. Mianowicie zachodnie firmy odchodzą od stawiania fabryk w Chinach i przenoszą się do innych krajów jak Wietnam, czy Meksyk. USA odcina też Chiny od wysokich technologii i przenosi ważne fabryki do siebie. Innym problemem jest też spadająca demografia i brak licznej klasy średniej, która mogłaby napędzić konsumpcje wewnętrzną. Ciekawa jest jednak reakcja samego rządu chińskiego na tą sytuacje. Tu znowu cytuje.
Przywódca Chin Xi Jinping sprawił, że w centrum uwagi Komunistycznej Partii Chin (KPCh) znalazła się nie gospodarka, a bezpieczeństwo narodowe. Bogacenie się przestało być wielkim celem Chin; tym celem jest teraz władza. W rezultacie zmieniły się zarówno priorytety rządu, jak i jego zachowanie. W przeszłości, gdy tylko się wydawało, że na horyzoncie majaczy recesja, KPCh przychodziła z pomocą. Tym razem nie będzie żadnego poważnego wsparcia.
Relacjami Pekinu ze światem zewnętrznym nie kierują już zasady racjonalności ekonomicznej, ale raczej pragnienie władzy politycznej.
Pekin nie przeznaczył pieniędzy, a nawet nie mówi o ich zebraniu na programy socjalne dla starzejącej się populacji, nie podjął też żadnej próby rozwiązania problemu kosztów utrzymania młodych rodzin. Gdyby modernizacja gospodarki była najważniejsza, kwestie te znalazłyby się na liście priorytetów już wiele lat temu, ale tak nie jest. Chińscy politycy nie chcą załamania gospodarki, ale też nie naciskają już na jej rozwój z kosmiczną prędkością.
Jest to z pewnością ciekawe w kontekście ostatnich doniesień na temat rozwoju zbrojeń w Chinach oraz tamtejszej sztucznej inteligencji.
Pentagon: Arsenał nuklearny Chin rośnie szybciej, niż przewidywaliśmy
Stany Zjednoczone podały, że w ciągu ostatniego roku Chiny znacznie powiększyły swój arsenał broni nuklearnej i obecnie posiadają około 500 operacyjnych głowic bojowych. Z rocznego raportu opublikowanego przez Pentagon wynika również, że Pekin chce podwoić swój arsenał do ponad 1 tys. głowic do 2030 roku. Pekin zapewnia jednak, że nadal opowiada się za polityką nuklearną „nie pierwszego uderzenia”.
Według Xi Jinpinga, do 2049 r. ChRL ma mieć „armię na światowym poziomie”. Według danych z budżetu publicznego wydatki Chin na wojsko w 2023 r. wzrosły o 7,2 proc. do 1,58 biliona juanów, czyli 216 miliardów dolarów amerykańskich. Według Amerykanów rzeczywiste nakłady mogą być znacznie wyższe.
Jest to dość zabawne w kontekście słów pana Dr. Napierały, który głosił, że Chiny nie są wstanie być równym rywalem dla USA, a nawet Rosji ze względu na niską ilość broni nuklearnej. Jak widać robią oni co mogą by zniwelować tą różnice w ciągu najbliższych kilku lat.
Jak wiemy rosną też stale napięcia na linii Chiny-Tajwan, ale i też wokół Morza Południowochińskiego. Chiny rozwijają ekspresowo swoje siły morskie i powietrze i widocznie starają się poszerzyć swoje wpływy na Pacyfiku rzucając tym samym wyzwanie USA w tym regionie. Zacieśniają również współprace z Rosją pomimo ostatniej wojny na Ukrainie.
Mam osobistą teorie, że chiński rząd orientując się, że nie jest wstanie jednak zdominować świata ekonomicznie i stojąc przed widmem gospodarczego załamania jakie spotkało już Japonię w latach 90 ubiegłego wieku będzie coraz bardziej stawiać na rozwój armii i konfrontacje militarną. Na ten moment myślę, że ciągle są za słabi by rzucić realne wyzwanie zachodowi w konflikcie zbrojnym, ale z drugiej strony wydają się być też dość mocno aroganccy. Ich rząd mógł też uwierzyć we własną propagandę jak to miało miejsce w przypadku Rosji... Tak czy inaczej myślę, że czeka nas przynajmniej nowa zimna wojna w najbliższych latach.
#usa #chiny #geopolityka #gospodarka #ekonomia #wojsko #wiadomosciswiat #przemyslenia

@Al-3_x Chiny próbują rozsadzić USA od środka, bo wiele z obecnych problemów socjalno-kulturowych ma swoje podłoże w chińskich wpływach w wielu amerykańskich przedsiębiorstwach. Także dobrze jest przeczytać, że faktycznie ich gospodarka słabnie i biznes odwraca się od Chin.
Mają bardzo agresywną propagandę, materiały propagandowe umieszczają nawet w filmach Disneya czy ostatnio w tym przeklętym filmie Barbie gdzie w Wietnamie wprost zakazano jego wyświetlenia, bo na mapach w jednej scenie Chiny były oznaczone jako właściciel wód graniczących z Wietnamem. Politycznie Chiny rozpychaja się jak tylko mogą, gdziekolwiek mogą.
Zresztą ostatnio mi polecono chińską propagandę z okresu Mao do przestudiowania, bo jej w zasadzie nie znam i rozmówca twierdził, że sowiecka propaganda mogła Chińczykom buty czyścić, pod tym względem tradycje mają bardzo silne i rzeczywiście - jakby nie patrzeć - Mao zbudował silne, względnie zjednoczone państwo pomimo bycia fatalnym przywódcą. Na tej płaszczyźnie Chiny są bardzo niebezpieczne.
@Al-3_x eksport im spadł dużo bardziej niż przyznają, bezrobocie rośnie szybko, obcinają pensje gdzie tylko mogą.
Skala bankructw przedsiębiorstw dopiero się zaczyna.
Kryzys na nieruchomościach spowodował spadek cen -30%, w niektórych miastach -50%.
Przewidywany wzrost PKB jest zawyżony.
Kapitał (nie tylko zagraniczny) ucieka.
Chiny właśnie wchodzą w "stracone dziesięciolecie".
Zaloguj się aby komentować
Takie nieśmiałe pytanie do was, bo wczoraj złapałem się na tym, że albo jestem niedouczony, albo są języki, gdzie pewne wyrażenia nie mają sensu lub nie stosuje się ich na tyle często, by wyciągać wnioski na podstawie ich niezrozumienia.
Chodzi o wyrażenie z obrazka niżej, czyli "Your IQ is in the top 87%". Dla mnie na pierwszy rzut oka opisywanie tak tego wyniku nie ma sensu, bo sugeruje, że jest on wysoki, kiedy sam wykres, jak i podpis o pokoju wprost mówią, że jest tragiczny. Samo wyrażenie top 87% oznacza odniesienie do pozostałych 13%, co przynajmniej dla mnie jest szalenie nieintuicyjne.
Za każdym razem jak ktoś to wrzuca na Reddita lub 9GAGa, to jest taki trend, że największe problemy z tym wyrażeniem mają osoby, które natywnie nie mówią po Angielsku, a część tych "inteligentnych" wali w nich inwektywami, bo sam koncept jest przecież prosty.
Tu wkraczają moje pytania:
- Mamy coś takiego funkcjonującego w Polsce? - Czy dla was ten opis jest intuicyjny?
- Jak ktoś jest po statystyce lub ekonomii, jak opisujecie takie rzeczy?
Nie wiem jak to tagować, przepraszam.
#ekonomia #statystyka #pytanie #nauka #niewiemjakotagowac

Zaloguj się aby komentować
Nie możemy zostawić przeszło miliona Polaków w trudnej sytuacji. Jeżeli nie przedłużymy wakacji kredytowych, wkrótce może dojść do masowych licytacji nieruchomości rodzin, które nie będą w stanie poradzić sobie z płatnościami rat – powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju, na konferencji prasowej poświęconej wakacjom kredytowym.
Tutaj komentarz posłanki od Hołowni:
Przygotowanie projektu ustawy teraz traktuję jako pokazówkę na odchodne, ponieważ ta ustawa legislacyjna nie ma już racji bytu. Nie będzie procedowana przez ten rząd. W mojej ocenie, jeśli dzisiaj jest przestrzeń i istnieje faktyczna potrzeba przedłużenia wakacji kredytowych, to na pewno nie w tej formule. Nie kwota kredytu, a zdolność do obsługi długu powinna być podstawowym kryterium – komentuje w rozmowie z money.pl Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski2050.
#polityka #wiadomoscipolska #gospodarka #ekonomia #kredythipoteczny #nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
Pytanie - czy istnieje jakieś rzetelne źródło o realnych zarobkach Polaków? GUS jak wiemy odpada. Doskonale by było gdyby był dzielony na grupy np wiekowe. Albo surowe dane. Ktoś w ogóle podjął się zebrania takich danych w sposób racjonalny? Nie wiem jakie tagi do tego pasują #ekonomia #statystyka
Zaloguj się aby komentować
Sroda, #ekonomia , Kommersant rosyjski zatem (pogrubiony art wrzucam tez jako tlumaczenie, poza std zestawieniem tej gazety w sprawie wojny na Ukrainie):
Riabkow: Rosja otrzymała od USA propozycje dotyczące stabilności strategicznej
Henderson określa wstępne parametry IPO i rozpoczyna zbieranie wniosków
Firmy pozywają domeny z masowym administratorem EXCLUSIVE
Media: amerykański wywiad uznał Izrael za niewinny ataku na szpital w Strefie Gazy
Na rynku lombardów pojawili się gracze gotowi konkurować kapitałowo z bankami EXCLUSIVE
FT: obywatele, którzy opuścili Rosję, zaczęli wracać
Bloomberg: szefowie KE i Rady Europejskiej mieli żenującą kłótnię o Izrael
Rada Federacji cofa ratyfikację traktatu o zakazie prób jądrowych
Koncern "Pokrowski" odwołuje się od decyzji sądu o konfiskacie na rzecz państwa EXCLUSIVE
Co się stanie po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę. Dzień 609
Lombard rozliczony
Gracz gotowy zapłacić kapitałem za wejście na rynek rozliczeń
Na rynku lombardowym pojawili się gracze gotowi konkurować z bankami pod względem kapitału. W ten sposób "Neolombard" zwiększył swój kapitał autoryzowany do 370 mln rubli. Celem takiej kapitalizacji jest uzyskanie zgody Banku Centralnego na połączenie działalności lombardowej i rozliczeniowej. Lombard działa już jako agent płatności i jest gotowy do samodzielnego wejścia na rynek płatności, w tym na poziom międzynarodowy. Eksperci nie widzą jednak synergii w działalności rozliczeniowej i lombardowej.
Kommersant dowiedział się, że Neolombard zwiększył swój kapitał autoryzowany do 370 mln rubli. Potwierdzają to dane Jednolitego Państwowego Rejestru Podmiotów Prawnych z dnia 23 października. W wyniku dodatkowej kapitalizacji Neolombard stał się liderem branży pod względem tego wskaźnika. Co więcej, obecnie poziom kapitału autoryzowanego Neolombard jest wyższy niż wymagany przez Bank Centralny dla banków z podstawową licencją (300 mln RUB).
"
12:50. Sąd Arbitrażowy Krymu zaspokoił roszczenie wobec władz ukraińskich o odszkodowanie w wysokości 152,6 mld rubli za szkody wyrządzone budżetowi regionalnemu przez blokadę wodną półwyspu, poinformował pierwszy wiceprzewodniczący rady państwowej republiki, Jefim Fiks.
12:33. Łotwa wysłała 61 karetek na Ukrainę.
12:29. Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe oświadczyło, że urzędnicy arbitralnie zablokowali pracę ukraińskiego korytarza morskiego, donosi UNIAN.
11:55. Stoltenberg, w obliczu rosnących cen amunicji w krajach NATO, wezwał przedstawicieli przemysłu do "wykazania się odpowiedzialnością" i niepodnoszenia kosztów pocisków.
11:24. Rosyjskim władzom udało się powstrzymać strajki gospodarcze po rozpoczęciu SWO na Ukrainie, a ludzie, którzy opuścili kraj, zaczęli do niego wracać, donosi Financial Times.
10:44. Eksplozje miały miejsce w Chersoniu, powiedział szef administracji miasta Roman Mrochko.
10:36. Rada Federacji zatwierdziła federalną ustawę konstytucyjną, która wyłącza z rosyjskiego ustawodawstwa przepisy dotyczące obowiązku informowania Sekretarza Generalnego Rady Europy o wprowadzeniu lub zakończeniu stanu wojennego i stanu wyjątkowego w Rosji.
10:21. Polska zmieniła ambasadora w Kijowie. Jarosław Guzy zastąpi Bartosza Cichockiego. Cichocki był jedynym ambasadorem, który od początku kryzysu nie opuścił Kijowa i cały czas przebywał w ukraińskiej stolicy.
9:54. UE jest nadal gotowa przeznaczyć tylko połowę planowanej kwoty finansowania dla Ukrainy na przyszły rok, powiedział wiceminister gospodarki ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji Ołeksij Sobolew.
9:01. Pomimo sankcji UE nadal importuje surowce z Rosji: od marca 2022 r. do lipca 2023 r. zaimportowała zasoby o wartości 13,7 mld euro (około 1,3 bln rubli), pisze Der Tagesspiegel.
8:40. Mołdawia i Ukraina mogą dołączyć do Parlamentu Europejskiego jako obserwatorzy, powiedziała Politico szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
8:36. Cztery ukraińskie samoloty bezzałogowe zostały zniszczone nad obwodem briańskim przez siły obrony powietrznej i REB, poinformował gubernator.
8:34. Miasto Nowomoskowsk w obwodzie dniepropietrowskim może zostać przemianowane na Nowosamarsk w ramach derusyfikacji Ukrainy.
8:33. Dolar jest poniżej 93 rubli na giełdzie.
8:33. Gubernator obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo twierdzi, że ukraińskie siły zbrojne (AFU) próbują desantować grupy dywersyjne i zwiadowcze wzdłuż Dniepru od Aloszy do Nowej Kachowki. Według niego, rosyjskie wojsko zniszczyło dziewięć łodzi w ciągu ostatnich trzech dni.
8:33. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził wysunięte stanowisko dowodzenia rosyjskiego zgrupowania wojskowego "Wostok" w kierunku południowego Doniecka podczas podróży do specjalnej strefy operacyjnej na Ukrainie.
8:32. Stany Zjednoczone powinny dążyć do szybkiego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, mówi Vivek Ramaswamy, republikański kandydat na prezydenta USA. Jego zdaniem konieczne jest pozostawienie Rosji regionów Ukrainy, które zostały do niej włączone.
8:31. Australijski rząd twierdzi, że wysłał 20 milionów dolarów australijskich (około 12,7 miliona dolarów) w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Obejmował on między innymi sprzęt do rozminowywania, przenośne aparaty rentgenowskie i systemy przeciwdronowe.
"
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina

Zaloguj się aby komentować
Dobra, myślmy logicznie.
Rozumiem że PiS, od 8 lat zarzuca poprzedniej władzy wyprzedawanie/prywatyzację polskich przedsiębiorstw. Jest to tak istotny temat że po 8 latach od tematu decydują się zorganizować referendum ogólnokrajowe w którym już pierwsze pytanie brzmi:
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Następnie również od 8 lat, nasza duma narodowa Telewizja Polska głosi sukces partii rządzącej że już Polacy nie muszą pracować na Niemców a tak w ogóle to Niemcy nam wszystkiego zazdroszczą.
Po czym tydzień po wyborach i po referendum nasz Kaszub z krwi i kości, Marcin Horała ogłasza sukces Rządu PiS ponieważ znalazł Francuskiego inwestora do budowy CPK w zamian za prywatyzacje części inwestycji jeszcze nim została wybudowana. Nie jest problemem też że polak będzie na francuza.
Ale idźmy dalej.
Według PiS i TVP tak wyglądała prywatyzacja za rządów PO:
Niemal 22 mld zł – z prywatyzacji pośredniej wpłynęło do budżetu państwa w 2010 r. za rządów gabinetu Donalda Tuska. Ponad 72 proc. z tej kwoty uzyskano z ośmiu transakcji, z których największymi były sprzedaż akcji PGE Polska Grupa Energetyczna SA za prawie 6 mld zł, a także sprzedaż 10 proc. akcji KGHM SA za ponad 2 mld zł.
A teraz wchodząc na stronę CPK znajdujemy wypowiedź Pana Piotra Malepszaka:
Dalej Piotr Malepszak wskazuje, że kolejną ważną kwestią jest urealnienie wszystkich kosztorysów. Pierwotnie zakładano, że cały projekt CPK pochłonie 35 mld zł. Lotnisko miało kosztować 16-19 mld zł, ale już dziś wiadomo, że będzie to około 40 mld zł.
Jednocześnie widzimy na stronie CPK:
Naszych partnerów poddaliśmy dokładnej weryfikacji pod względem doświadczenia, kompetencji i wiarygodności w realizacji strategii CPK. Rzeczpospolita zachowa kontrolę nad strategiczną infrastrukturą obejmując nie mniej niż 51 proc. udziałów w spółce CPK.Lotnisko – wyjaśnia Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Nie wiem czy jestem gotowy na tak skomplikowaną matematykę ale jak udało mi się policzyć 49% z 40mld zł to 19.6mld zł.
Czy zatem PiS zamierza na tylko jednej transakcji/inwestycji sprywatyzować za kwotę praktycznie równą całym rządom PO ? Czy wydało kolejne pieniądze na organizacje referendum żeby zadać pytanie o takie właśnie praktyki ? Nie licząc tutaj prywatyzacji części Lotosu za kolejne 1,5mld zł.
Czy coś tu nie gra czy jak twierdzi Prezes Kaczyński - Urojona rzeczywistość opanowała mój umysł.
#polityka #wiadomoscipolska #ekonomia

@sone Nie chcę tu bronić PiSu ale nie można sprywatyzować czegoś co dopiero powstaje. Jest to wspólny projekt realizowany przez firmę prywatną i spółkę skarbu państwa. Jakby CPK zostało wybudowane w 100% przez SSP a potem sprzedana w prywatne ręce - wtedy dopiero doszłoby do prywatyzacji.
Dodatkowo, porównujesz 22 mld z prywatyzacji za rządów PO w samym tylko roku 2010.
Natomiast te 40 mld to kwota CPK - ale przez cały okres trwania tego projektu. Ile lat będzie trwał ten projekt? 10? 15?
Zaloguj się aby komentować
W Polsce 2027/2133 gmin posiadających do 20 000 osób załapało się na Program miłościwie nam (jeszcze) panującej Ukochanej Partii zwany Kiełbasa+ z powodu jakże ochoczo głosującego ludu na Jedyną Sprawiedliwą Partię.
Program ten - tak smacznie brzmiący - polega na rozdaniu DARMOWYCH pieniędzy (wcześniej wyjąwszy więcej z naszych portfeli, ale kogo by to przecież interesowało, ważne ile Partia da, nie ile zabierze) na remizy, budżety obywatelskie, czy koła gospodyń wiejskich dla gmin, w których frekwencja przekroczy 60%. Partia jednak chyba nie spodziewała się, że tak wielu wielbicieli pójdzie ochoczo do urn wyrazić swoje zadowolenie i aprobatę.
Program ma kosztować nawet 1 641 500 000 złotych. Cóż, przynajmniej trafi do samorządów. Ale inflacja nie wzrośnie. Prawda, prawda???
Źródło: CyberSłowa na Facebooku
#ekonomia #finanse #gospodarka #bekazpisu #polityka #wiadomoscipolska #wybory

Zaloguj się aby komentować
Ciekawy argument za CPK
Szymon Janus
@sjanus_pl
CPK - FAKTY I MITY
Ostatnie dni to furiackie ataki na CPK, które można by (trochę) zrozumieć gdyby opierały się na faktach, ale w 95% opierają się na kłamstwie. Dzisiaj więc omówimy sobie jak to jest z tym CPK.
1. CPK to nie jest megalomania.
W pierwszym etapie (do 2035 - za 13 lat!) CPK to tylko 40mln pasażerów. [1] To niecałe dwa razy więcej niż maksymalna przepustowość Okęcia (~21mln, w tym roku Okęcie przekroczy 19mln). Oznacza to, że przez 13 lat ruch lotniczy w Polsce musi rosnąć o... 3%, aby już w 2035 CPK wymagał dalszej rozbudowy. To jest megalomania? 3% rocznie dla pełnego zapełnienia? To tylko 1,5pp więcej niż średnia europejska, gdzie liczą się już nasycone rynki lotnicze.
Co więcej, nawet to CPK w 2035 z 40mln pasażerów w 2023 roku nie zmieściłoby się nawet w TOP10 największych lotnisk Europy [2]. Obecnie Okęcie jest 32 lotniskiem w Europie pod względem ruchu, a mówimy o 7 największym kraju ludnościowo w Europie.
Co oczywiste, dalsza rozbudowa jest OPCJONALNA i zależna od realizacji obłożenia. To właśnie nazywamy długofalowym planowaniem.
2. To zabije lotniska regionalne.
Nie, nie zabije. Skąd taki pomysł? Już w tym roku ruch lotniczy w Polsce sięgnie 50mln, a w 2035 sięgnąć ma 85mln. CPK obsługiwać będzie tylko 47% ruchu pasażerskiego w Polsce. Reszta będzie realizowana przez lotniska regionalne [3]. W 2023 lotniska regionalne odpowiadają za 60-65% ruchu lotniczego w Polsce. Nie mają też szans rosnąć - maksymalna pojemność Modlina to ~10mln rocznie. 6,5mln więcej niż teraz, przy wzroście ruchu szacowanym na 45mln, z czego CPK weźmie 20mln. Gdzie pozostałe 18,5mln? No właśnie. Na lotniskach regionalnych [4].
Co do rozbudowy Okęcia - już dzisiaj ma on liczne ograniczenia lotów w nocy, rozbudowa będzie droga, niezbyt atrakcyjna dla inwestorów prywatnych (więc większość trzeba by pokryć z budżetu) i nieperspektywiczna. Nawet rozbudowane Okęcie i Modlin dadzą razem ~40mln pasażerów. A co za 20 lat? 30? Stać nas na prowizorki? Na wieczne łatanie i dobudowywanie kolejnych pięter na słomianych filarach?
3. Unia wycofuje się z lotów.
To że eurokraci z Brukseli coś mówią, to mówią. Nic nie wskazuje na załamanie rozwoju lotów, a jeśli UE nie chce pozostać na peryferiach świata to nie będzie żadnej blokady lotnictwa. Szczególnie, że do branży wchodzą paliwa syntetyczne, które produkuje Orlen.
4. Cargo
Loty pasażerskie to tylko jednak miły dodatek. To o co toczy się walka to przejęcie ruchu cargo. Obecnie Polska odpowiada za 1% ruchu towarowego w UE (!), a 62% cargo lotniczego regionu CEE ląduje głównie w Niemczech i tam jest clone i opodatkowywane. Tak więc jeśli Polak kupi coś za granicą i przewiezie to drogą lotniczą, to zysk z podatków trafi do Niemiec. I nie, nie można tego załatwić dorzuceniem małych lotnisk cargo, bo nie osiągnie się efektu skali. Potrzebujemy duże, nowocześnie wyposażone lotnisko, które po prostu będzie lepsze od konkurencji. Na tym polega rywalizacja.
Dodatkowy miły bonus - dodatkowe 200mld pln z samego ruchu cargo (!) do 2060 [5], to 200mld pln mniej głównie w Niemczech. Polecam cały raport EY, bo jest niezwykle ciekawy, a skupia się właściwie tylko na kwestii cargo. Według firmy Kearney do 2040 CPK wygeneruje 300.000 nowych miejsc pracy, co przełoży się sumarycznie na ~1bln pln PKB więcej. Dzisiaj nasze PKB to trochę ponad 3bln pln.
Aha, raporty EY i Kearney "można sobie kupić"? Na pewno trudniej niż opinie "ekspertów" i "profesorów" pracujących za 6k brutto na polskich uczelniach. Jesteście pewni ich motywacji?
5. Ale tam jest łąka! Nic nie zrobili przez 8lat!!
Spółka CPK powstała w maju 2018 roku - 5 lat temu. Średni czas dużej inwestycji budowlanej to około 10 lat. Niemcy nowe lotnisko w Berlinie zaczęli planować w 1991 roku (wtedy powstała pierwsza firma do prac projektowych). Decyzję podjęto w 1996, a po latach problemów minister landu Branderburgii zaakceptował decyzję o budowie w 2004 roku. Lotnisko otwarto w 2020. Całość zajęła więc 24 lata!
Jak na razie CPK nadgonił opóźnienia i obecnie realizowany jest zgodnie z harmonogramem. Oczywistym jest, że COVID miał wpływ na działanie i tutaj. Co więcej, od lutego 2023 na terenie przyszłego lotniska toczą się już prace budowlane - rozbiórka budynków, prace geologiczne, porządkowe i przygotowanie zaplecza budowy. To normalna część procedu budowlanego. Do końca 2023 gotowy ma być projekt budowlany całej hali lotniska [6].
6. Koszty są gigantyczne, nie stać nas!
Nie, koszty są normalne, stać nas, a tak w ogóle, to połowę chcą pokryć firmy które obejmą 49% udziałów. Bezpośrednie zaangażowanie finansowe Skarbu Państwa ma wynieść ~12mld pln przez kilka lat - to ~0,3% naszego rocznego PKB. Do finalnych negocjacji partnera wybrano 3 firmy:
- francuska grupa Vinci - jeden z największych na świecie operatorów lotnisk;
- Port Lotniczy Incheon - doradca strategiczny CPK i jedno z największych lotnisk na świecie, obsługujące prawie 50mln pasażerów rocznie i do 8mln ton cargo rocznie [7]! Okęcie obsługuje ok. 0,2mln ton! 40 razy mniej!
- nieujawniony fundusz infrastrukturalny;
Co ciekawe, lotnisko CPK było już w planach PO, jak i za czasów PRLu...
7. LOT jest za mały!
Często da się słyszeć, że to nie ma sensu, bo nie mamy linii lotniczej do obsługi tak "dużego" lotniska. Proponują, aby LOT.... wpierw urósł, a potem zbuduje mu się lotnisko. Przyznam, że to jest tak absurdalne, że ciężko mi się odnieść, ale spróbuję.
Po pierwsze, LOT o tym wie - niedawno zaprezentowano nową strategie LOTu na lata 2024-2028 (czyli do czasu uruchomienia CPK), która przewiduje http://m.in. zwiększenie floty o 50% (!) do ~110 samolotów, wzrost liczby pasażerów o ~70% (do ~17mln) i dodanie 20 nowych kierunków. Środowisko branżowe, często krytyczne wobec LOTu, uznało tę strategię za bardzo zdroworozsądkową [8]. A to dopiero przygrywka pod nową strategię w 2029, kiedy ruszy już CPK. Co więcej, w 2023 LOT osiągnie zysk na rekordowym poziomie ~1mld pln.
Po drugie - Co?! Nie, nikt normalny nie rozwija tak firmy. Jeśli pracujesz na takim limicie, że musisz się ratować patchworkiem i prowizorką, to znaczy, że popełniłeś strategiczny błąd kilka lat temu. Jak to na jednej konferencji wspomniał mój branżowy kolega, zatrudniający dziś prawie 150 osób - jak widzisz, że potrzebujesz dyrektora, to znaczy, że spóźniłeś się o 3 lata. Bo tyle trwa znalezienie i wdrożenie na top tierowe stanowisko. Tak samo z ekspansją - jeśli chcesz się rozwijać to musisz zapewnić sobie infrastrukturę pod ten rozwój. Prowizorka jest ekstremalnie nieoptymalna. Jak ktoś buduje nową halę (HSW, Jelcz) to nie buduje ich na styk z dzisiejszymi kontraktami, tylko zostawia sobie pole na rozwój w przyszłości.
Tak samo jest w przypadku i lotniska i LOTu, a nawet trochę gorzej, w realiach kiedy toczy się walka o sloty lotnicze na całym świecie, a Okęcie ma ograniczenia środowiskowe np. w kwestii lotów nocnych, nie ma wielkiego pola na rozwój - można wyrywać pojedyncze kierunki, dodawać pojedyncze sloty, ale rozwiązanie jest tylko jedno - go big, or go home. Dlatego LOT będzie mógł rozwinąć skrzydła dopiero na CPK, nie wcześniej.
Rozwój nie polega na tym, że robi się rzeczy łatwe i tanie. Jeśli chcesz się rozwijać to musisz robić rzeczy na granicy swoich możliwości, nie da się inaczej - w pracy, na siłowni, w sporcie. Tak samo państwo - bez stawiania sobie trudnych wyzwań zbudujemy sobie "Polskę minimum" - bez ambicji, bez perspektyw, bez nadziei.
Ot, żeby była ciepła woda w kranie.
#lotnictwo #lot #cpk #ekonomia

@Opornik z Twojego tekstu wynika, ze przepustowosc Okecia to ~20mln pasazerow, a w 2035 ruch lotniczy ma wynosic ~85mln pasazerow ;) dlaczego zatem budowac jedno gigantyczne lotnisko oraz kolej by do niego dotrzec zamiast budowac duze lotniska regionalne? przeciez taki mieszkaniec Bialegostoku tj. ponad 300tys miasta by poleciec na wakacje musi zrobic do CPK grubo ponad 200km xD to jest absurd ;)
Zaloguj się aby komentować

#ekonomia #chiny #wolnyrynek #motoryzacja
Wielka nadzieja chińskiego rynku motoryzacyjnego - producent pojazdów elektrycznych WM Motors - ogłosił upadłość. To pierwsza ofiara, a na rynku elektrycznych aut w Chinach upadłości będzie więcej. Tak działa brutalny kapitalizm po chińsku.
Jak kogoś serio interesuje sytuacja finansów państwa, bez propagandy z obu stron ("piniendzy ni ma" vs. "można drukować ile wlezie"), to w tym wywiadzie dobre podsumowanie.
#polityka #ekonomia
Zaloguj się aby komentować
Wiele się mówi o Chinach i ich niesamowitej transformacji energetycznej.
Niewiele osób wie że to tylko zgrabna fasada.
Zapraszam na seans pokazujący wielohektarowe pola pokryte fabrycznie nowymi elektrykami których jedynym zadaniem jest być ujętymi w statystykach a potem zgnicie w państwie środka z zerowym przebiegiem.
https://www.youtube.com/watch?v=NuEo3xHM8Gc
#motoryzacja #swiat #ekonomia #ciekawostki

Fejki. Nie wiem, czy w całości, ale na pewno częściowo. W Chinach było naprawdę wiele biznesów polegających na zebraniu możliwie dużej liczby "inwestorów", skuszeniu ich wizją carsharingu/bikesharingu/cośtamsharingu i jak już była kasa zebrana, to biznes mógł splajtować... Bo okazywało się że takich firm było już kilkadziesiąt i nie było miejsca dla nowych. Te białe samochody, które tam widać, to pozostałości po takim właśnie biznesie, te żółte skutery też. https://fakehunter.pap.pl/raport/ed3fc12e-5046-407a-85de-021b37824814
Zaloguj się aby komentować

Ogólnopolski rządowy program „Czyste Powietrze” zakłada dopłaty do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest oczywiście walka ze smogiem, w wyniku którego każdego roku umierają dziesiątki tysięcy Polaków. Dziś Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej...
Ja pi⁎⁎⁎⁎le, lewica odlatuje coraz mocniej xD
Kosiniak-Kamysz zasugerował, że 500+ powinno być dla pracujących rodzin(przynajmniej jedna osoba powinna pracować), a Śpiewak mówi, że to ociera się o faszyzm xD Odbieranie nierobom świadczeń socjalnych to faszyzm!!
Tutaj cały fragment i kwik Śpiewaka:
Nazwał też Kosiniaka "konfiarzem" XD
#bekazlewactwa #lewica #polityka #ekonomia #polska
@cyber_biker Mimo całego emocjonalnego bełkotu pada ciekawy argument, że takie rozwiązanie wzmacnia pozycję pracodawców Januszy we wszelkich negocjacjach. Poza tym, ktoś wyżej podesłał o tym artykuł, że takie rozwiązanie bardziej szkodzi niż pomaga. Mimo że zawsze wydawało mi się, że socjal jako ulga podatkowa to dobry pomysł to jednak chyba muszę zweryfikować swoje poglądy i polecam to innym.
Zaloguj się aby komentować

W sprawozdaniach z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej pomijane są niektóre wypowiedzi członków Rady - napisała w mediach społecznościowych jedna z członkiń tego gremium Joanna Tyrowicz.
"Możecie się państwo z łatwością domyślić, co do protokołu nie trafia" - dodała ekonomistka.
"Od...
Właśnie zobaczyłem w tvp info jak przedstawiciele opozycji zapewniali, że 13 i 14 emerytura zostaną utrzymane, wiek emerytalny ma być na tym samym poziomie i dodatkowo chcą wprowadzić kwotę wolną do 60k, także dla emerytów xD
Widzę, że nic się nie zmieni, a festiwal obietnic dopiero się rozkręca, pozostaje czekać aż to wszystko j⁎⁎⁎ie x#D
Holecka oczywiście cały czas straszyła Balcerowiczem, który powiedział zgodnie z prawdą, że wiek emerytalny musi zostać podniesiony!
PS 800+ też chcą wprowadzić
#bekazlewactwa #bekazpisu #polityka #polska #ekonomia
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj o jeden dzien wczesniej bo nie w srode (moja pomylka, przepraszam) - dzien #ekonomia
Dzis zaczne od wykresu PLN vs RUB a pozniej tradycyjnie Kommersant:
"Lenta przejmuje sieć sklepów Monetka
USA przygotują ustawę o użyciu wojska w przypadku wojny Izraela z Iranem
Rosyjscy twórcy systemów operacyjnych chcą je instalować na zagranicznych smartfonach EXCLUSIVE
Zmarł ukraiński producent "Kvartal 95" i polityk Sergey Sivokho
Były funkcjonariusz policji drogowej na procesie za zbieranie danych o Darii Duginie EXCLUSIVE
Shoigu: OPK otrzymało prawo do wykorzystania wszystkich rezerw do produkcji artylerii "
"Lenta podniosła Monetkę na duchu
Federalna sieć przejęła sklepy na Uralu i Syberii
Należąca do Aleksieja Mordaszowa Lenta, czwarty co do wielkości detalista spożywczy w Rosji pod względem przychodów, umacnia swoją pozycję w segmencie sklepów małoformatowych. Firma sfinalizowała transakcję nabycia sieci Monetka, która prowadzi 2 100 sklepów na Uralu i w zachodniej Syberii. Nabywca planuje zachować markę Monetka i oczekuje synergii wynikających z przejęcia. Średnie i małe sieci mają coraz większe trudności z konkurowaniem z graczami federalnymi, twierdzą analitycy.
Sieć handlowa Lenta przejęła sieć Monetka, która prowadzi 2100 sklepów typu convenience, poinformowała Lenta 17 października. Większość sklepów Monetka znajduje się na Uralu i Syberii Zachodniej, a średnia powierzchnia sprzedaży wynosi 290 metrów kwadratowych na sklep. Umowa obejmuje również pięć centrów dystrybucyjnych o łącznej powierzchni 116 000 mkw. oraz flotę samochodów ciężarowych. W 2022 r. przychody RM Group, struktury dominującej Monetki, wzrosły o 29% do 177,8 mld rubli. W pierwszej połowie 2023 r. wskaźnik ten wzrósł o 16,8%, a sprzedaż porównywalna (LfL) - o 8,7%, podano w "Lenta". Wartość transakcji nie została ujawniona, do zakupu wykorzystano środki własne spółki i finansowanie dłużne.
Na koniec 2022 r. Lenta była czwartą siecią sprzedaży detalicznej żywności i FMCG (FMCG) według Infoline z przychodami w wysokości około 537 mld rubli. Na dzień 30 czerwca 2023 r. Lenta zarządzała 260 hipermarketami, 513 supermarketami i sklepami Mini Lenta. Głównym udziałowcem jest Severgroup Aleksieja Mordaszowa, którego rodzinny majątek Forbes szacuje na 20,9 mld USD.
Źródła Kommiersanta podały w lipcu, że Lenta negocjuje zakup Monetki. Mikhail Burmistrov, dyrektor generalny Infoline-Analytics, szacuje wartość Monetki na 65 miliardów rubli lub więcej. "Monetka" - jedna z najszybciej rozwijających się regionalnych sieci FMCG, marża zysku brutto w 2022 r., która przekroczyła wskaźniki "Lenta", "Red & White", Metro i "Svetofor", zauważył ekspert.
Lenta poinformowała, że firma Monetka będzie nadal działać jako odrębny podmiot, a sklepy zachowają swoją dotychczasową markę.
Dalszy rozwój formatu sklepów convenience będzie również napędzany przez otwieranie placówek pod szyldem Monetka, podała Lenta w materiałach. Transakcja zwiększy powierzchnię sprzedaży sklepów małoformatowych 2,4-krotnie do 902 tys. m.kw. i wzmocni pozycję spółki pod względem "siły nabywczej", podano. Według Burmistrova, Monetka charakteryzuje się dobrze dopasowanym asortymentem i wysoką wydajnością, więc logiczne i rozsądne jest wykorzystanie tego konceptu i marki w małych formatach, które obiektywnie są problematyczne dla Lenty.
"Vkusvill uruchamia nowe kompaktowe sklepy
Aleksiej Mordaszow, prezes Lenty, powiedział, że transakcja da grupie nowy impuls, wzmacniając jej pozycję w regionach i zwiększając udział w rynku detalicznej sprzedaży artykułów spożywczych. Według prezesa Lenty Vladimira Sorokina, kolejnym krokiem będzie ujednolicenie środowiska zakupowego i znalezienie synergii w logistyce, IT i innych procesach w celu poprawy efektywności biznesowej. Prezes Monetki Irina Smirnova dodała, że zespół sieci będzie kontynuował rozwój segmentu sklepów convenience nawet po transakcji z Lentą.
Marat Ibragimov, starszy analityk Gazprombanku, zauważa, że Lenta dąży do rozwoju poprzez wzrost organiczny i fuzje i przejęcia, a regionalne sieci małoformatowe są logicznym celem przejęć. Według niego konkurencja dla średnich i małych sieci spożywczych bez specjalizacji w określonym asortymencie produktów będzie tylko trudniejsza. Analityk dodaje, że Lenta ma doświadczenie w integracji sieci Billa i Semya. Mikhail Burmistrov twierdzi, że wyzwaniem będzie odtworzenie formatu Monetki w nowych regionach i wybór nowego menedżera. Rola poprzedniego właściciela Romana Zabolotnova, który był głęboko zanurzony w procesach operacyjnych, była bardzo duża w sukcesie sieci, podkreśla ekspert.
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina


Zaloguj się aby komentować
Tylko to zostawię. Dobrego wieczoru koledzy.
#ekonomia #gospodarka #wiadomoscipolska

@festiwal_otwartego_parasola i po co siejesz dezinformację? Od kiedy to rynki w weekend pracują? Wezcie tą swoją polityczną propagandę zabierzcie na tagi #wybory czy #polityka, a nie zatruwacie życie zwykłym użytkownikom swoją prymitywną wojenką polsko-polską
To jedt niewiarygodnego, jak ludzie mają na⁎⁎⁎⁎ne we łbach od tej polityki. 100% emocji 0% rozumu
Zaloguj się aby komentować
#gospodarka #jdg #pieniadze #podatki #ekonomia
Wszyscy obywatele, zwłaszcza ludzie u "władzy" powinni otrzymywać wynagrodzenie w kwocie brutto, samodzielnie płacąc wszystkie należne składki i podatki. W ciągu kilku lat mielibyśmy totalną rewolucję w państwie.


@Lubiepatrzec może aż tak to nie, bo byłby straszny burdel w biurokracji.
Natomiast myślę że ciekawie by było jakby firmy zrobiły prostego bota, który przy wysyłaniu wypłaty wysyłał maila z tym ile wypracował brutto w tym miesiącu.
Można by to spiąć z jakimś API które na podstawie kwoty odeśle ile z tego poszło na pałacyk obajtka, ile na urojone wybory, ile na telewizje publiczną... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Lubiepatrzec Poszedłbym o krok dalej
Funkcja poselska powinna być wynagradzana minimalną krajową, a posłami powinni być ludzie faktycznie pracujący i żyjący tak jak każdy inny obywatel. Dodatkowo zakaz zasiadania w zarządach spółek państwa zarówno dla nich jak i rodziny. Wtedy by się świat zawalił.
Zaloguj się aby komentować