Zdjęcie w tle
Rosja

Społeczność

Rosja

9

Zaloguj się aby komentować

https://defence24.pl/geopolityka/zatonal-rosyjski-statek-mial-ewakuowac-wojska-z-syrii

Coś ruska flota nie ma szczęścia ostatnio. Niedawno trzy tankowce miały problemy na Morzu Azowskim (conajmniej dwa zatonęły, powodując katastrofę ekologiczną przez wyciek mazutu) a teraz jeden ze statków które miały ewakuować orków uciekających z Syrii wybuchł i też poszedł na dno.

#rosja #syria #statki #katastrofymorskie #wojna
4
tmg

Prostuję tę informację. Statek płynął z Bałtyku do Władywostoku(!) z cennymi częściami do nowo budowanego przez moskowię lodołamacza atomowego. Wiózł dźwigi i jakieś włazy. Ten rejs nie miał nic wspólnego z Syrią. Putin płakał jak się dowiedział z pewnościa. Swoją drogą to szok że muszą wozić takie towary cuszimskim szlakiem przez pół świata zamiast zrobić na wschodzie.

izopropanol

@tmg Cuszima i rosyjska flota budzą pozytywne skojarzenia.

Kronos

@tmg Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Z Bałtyku do Władywostoku najkrótsza droga biegnie przez Morze Śródziemne i Kanał Sueski, tuż przy wybrzeżu Syrii. Więc przy okazji miał ewakuować orków stamtąd, albo płynąc w jedną stronę albo wracając tą samą trasą.

Zaloguj się aby komentować

Łysy–włochaty (ros. лысый — волосатый) to popularny żart w rosyjskim dyskursie politycznym, odnoszący się do empirycznej zasady sukcesji przywódców państwa, która polega na zmianie łysego lub łysiejącego przywódcy na owłosionego i odwrotnie. Ten konsekwentny wzorzec można prześledzić aż do 1825 roku, kiedy to Mikołaj I objął tron po swoim zmarłym bracie Aleksandrze jako cesarz Rosji. Syn Mikołaja I, Aleksander II, utworzył z ojcem pierwszą parę „łysy–włochaty” w tej sekwencji.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bald%E2%80%93hairy
Inne wzorce w sukcesji władców rosyjskich

Mężczyzna–kobieta
Od 1682 do 1801 roku na rosyjskim tronie panowała ścisła sekwencja „mężczyzna–kobieta”: Piotr I Wielki, Katarzyna I, Piotr II, Anna, Iwan VI, Elżbieta, Piotr III, Katarzyna II Wielka, Paweł. Cesarz Paweł zmienił zasady sukcesji tronu, wprowadzając regułę, że tylko mężczyźni mogą rządzić krajem, co zakończyło tę naprzemienność „mężczyzna–kobieta”. Jeśli liczyć carycę Zofię (siostrę Piotra I i Iwana V oraz potężną regentkę w czasie ich małoletniości) jako faktyczną władczynię, sekwencję można by prześledzić od 1676 roku, kiedy na tron wstąpił inny brat Zofii, Fiodor III.

Zabity–zmarły
Inna sekwencja dotyczy charakteru śmierci rosyjskich władców i można ją prześledzić od 1730 do 1825 roku oraz oddzielnie od 1825 do 1924 roku: Anna zmarła, Iwan VI został zabity, Elżbieta zmarła, Piotr III został zabity, Katarzyna Wielka zmarła, Paweł został zabity, Aleksander I zmarł.
Po przerwie w tej sekwencji, gdy Mikołaj I stłumił powstanie dekabrystów, którzy grozili zabiciem jego i jego rodziny, wzór został wznowiony: syn Mikołaja I, Aleksander II, został zabity, Aleksander III zmarł, a Mikołaj II został zabity (choć wyznaczony następca Mikołaja II, Michał II, nigdy nie został oficjalnie potwierdzony jako cesarz i wkrótce po rewolucji rosyjskiej z 1917 roku został zamordowany przez rewolucjonistów).
Choć wzór był krótko utrzymany po upadku monarchii przez śmierć naturalną przywódcy Związku Radzieckiego Włodzimierza Lenina, jego następca, Józef Stalin, przerwał wzór, umierając na skutek udaru. Od czasu morderstwa Mikołaja II żaden kolejny rosyjski przywódca państwa nie został zabity.
Za: https://www.instagram.com/p/DDIGo8BSTVM/?

#rosja #historia
659c9f03-0a9e-429b-9dba-0a2ec97e4826
0

Zaloguj się aby komentować

Następna