W poprzednim wpisie dzisiaj cytowalem naglowek z rosyjskiej Prawdy w stylu:

  • Ekonomiści podali powody, dla których złoto jest wycofywane z zachodnich skarbców

Na specjalne zamowienie @alaMAkota #ekonomia #pravda #rosja #zloto

Liczba krajów chętnych do przechowywania swoich rezerw złota na Zachodzie gwałtownie spada z powodu utraty zaufania spowodowanej zamrożeniem rosyjskich aktywów i próbami ich konfiskaty, twierdzą ekonomiści.
Według amerykańskiej firmy inwestycyjnej Invesco, 68% szefów banków centralnych woli obecnie przechowywać złoto we własnych krajach. Przewiduje się, że do 2025 r. 75% krajów w pełni przeniesie swoje rezerwy złota do własnych skarbców. A jeszcze w 2020 r. połowa z nich trzymała swoje rezerwy złota na Zachodzie, głównie w USA i Wielkiej Brytanii, zauważa RIA Novosti.
Trend ten stał się oczywisty po tym, jak cały świat zobaczył, że aktywa mogą zostać zamrożone w dowolnym momencie bez decyzji sądu, skonfiskowane i wykorzystane do woli, mówi ekspert finansowy Nikolai Mozhenkov.
Innym powodem jest to, że amerykańskie i brytyjskie struktury finansowe nie są już postrzegane jako "bezpieczna przystań". Wyjeżdża stamtąd nie tylko złoto, ale i kapitał. W warunkach agresywnej polityki sankcji popyt inwestorów na zachodnie aktywa maleje.
Głównym negatywnym skutkiem wycofania złota jest utrata zaufania do stabilności finansowej, co może prowadzić do dalszej deprecjacji walut tych krajów, uważa Denis Astafiev, założyciel firmy inwestycyjnej SharesPro.
Ponadto koszt pożyczonych funduszy dla tych krajów wzrośnie, ponieważ zmniejszy się popyt na ich obligacje i inne instrumenty finansowe, podkreślił.
Inwestycje zagraniczne w krajach UE już znacznie spadły. I tak, w 2022 r. zmniejszyły się one o półtora procent do 7,714 bln euro.
Według MFW spada również udział euro jako waluty rezerwowej banków centralnych (18,07 proc. w trzecim kwartale 2023 r.). A także jako środek płatniczy - 23,02 procent w styczniu.
Chociaż należy zauważyć, że trendy wycofywania złota z amerykańskich i brytyjskich skarbców nie są pierwszym rokiem.
Na przykład w 2013 r. Bundesbank zdecydował się zabrać swoje rezerwy złota, około 700 ton, z USA. Jednak audytorzy nie zostali nawet wpuszczeni do Fortu Knox, aby sprawdzić, czy te sztabki w ogóle tam są.
"W mediach wybuchł głośny skandal, a niemieckie złoto zaczęto zwracać po trochu (do tej pory nie oddano go w całości). Następnie - Wenezuela, która przechowywała cenny kruszec w Banku Anglii. Po tym, jak prezydent Maduro wygrał wybory, zażądali swojego kruszcu. I znów im odmówiono. Sądy z Brytyjczykami trwają od 2014 roku" - przypomniał Alexey Vyazovsky, wiceprezes Zolotaya Plata.
Oczywiste jest jednak, że presja sankcji na Rosję stała się bardzo istotną zachętą dla banków centralnych na całym świecie do wycofywania złota z amerykańskich i brytyjskich skarbców.
A tak poza sowiecka gazeta to zloto odrobinke spadlo i jest ponownie ponizej 2000 EUR za uncje (co bylo ATH w historii do tej pory)
642b4686-faf1-4b65-bf79-351a229e44d7
00fe97a5-273b-4c91-8515-939c8887838d
spawaczatomowy

@RedCrescent znamienny jest ton tych wszystkich reportaży. Za każdym razem "specjalista tłumaczy", "ekspert wyjaśnia", "przypomina prezes/właściciel". A i tak z zaklinania rzeczywistości gówno im wychodzi

RedCrescent

@spawaczatomowy racja!

Dobre spostrzeżenie.

Homo Sovieticus potrzebuje by go prowadzili 'madrzejsi'

alaMAkota

@spawaczatomowy tak i żaden specjalista nie podpisuje się nazwiskiem. Skromni są

alaMAkota

@RedCrescent dziękuję bardzo. Do końca artykułu liczyłam, że może im jednak chodzi o topniejące rezerwy USA, które nie mają pokrycia w drukowanym dolarze.

A tu takie poważne zagrożenie aktywów krajów zbrodniczych.

Zaloguj się aby komentować