Co o tym myślicie?
#zwiazki #ktopytaniebladzi #ekonomia

Co o tym myślicie?
#zwiazki #ktopytaniebladzi #ekonomia

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Tak tylko przypominam, ze CBDC to tylko teoria spiskowa
Dodamy do tego zapadalnosc waluty(termin waznosci) , plus scoring spoleczny(zrobi sie pare zamachow)
#waluta #ekonomia #polityka #neuropa #4konserwy #gielda #gospodarka #uniaeuropejska

@Only2Genders Ta koncepcja cyfrowego pieniądza nie jest nowa. Natomiast generalnie istnieje silne chińskie lobby by tego nie robić. Otóż stworzenie cyfrowego eurodolara zabiłoby chińską gospodarkę. Wtedy taki Trump nie miałby co robić, więc w USA jest totalny opór Republikanów. No i rzecz jasna opór ruskich i chińczyków.
Zaloguj się aby komentować
Wracam z doprecyzowaniem poprzedniego wpisu dotyczących podatków.
Temat opodatkowania pracowników, pracodawców i kapitalistów
Opodatkowanie kapitału
-musi być niższe niż pracodawców i pracowników - bez tego nie ma inwestycji które są potrzebne.
- nie może być o wiele niższe - by nie tworzyć baniek spekulacyjnych na aktywach, by kapitalisci nie wykupowali zasobów niezbędnych do życia
Opodatkowanie pracodawców
- musi być niższe niż pracowników - aby była motywacja do tworzenia firm
- nie może być o wiele niższe niż pracowników - zaburzenie równowagi na rynku pracy i problemy z finansowaniem budżetu kosztem pracowników
- nie może być niższe niż kapitału - inwestycje spadłyby bo zamiast kupować akcje dla dywidendy otwieranoby firmy dla zysków z pracy pracownika i własnej, nie byłoby kupców na obligacje i cały system by sie załamał
Opodatkowanie pracowników
-musi być wyższe od pracodawców - by nie zaburzać równowagi pomiedzy iloscią pracowników i pracodawców,
- musi być wyższy od kapitału - nie opłacałoby sie ponosic ryzyka inwestycyjnego.
- nie może być za wysoka - niektórzy mogą zapytać dlaczego, co jest złego w niewolnictwie i feudalizmie, wkońcu z bycia pracownikiem najtrudniej jest sie wypisać
Zbyt wysokie opodatkowanie pracowników oznacza
- brak motywacji do pracy i robienie minimum
- brak motywacji do samodoskonalenia
- brak możliwości zapewnienia sobie podstawowych dóbr i stabilności życiowej a za takie mam na myśli własne mieszkanie.
- rosnące nierówności społeczne które mogą prowadzić do rewolucji.
Oczywiście niektórzy powiedzą że ludzi można zagonić batem/głodem do pracy, a rewolucje stłamsić w zarodku - to fakt, tylko pojawia się jeszcze jedna kwestia – dzietność.
Jeżeli ludzie nie maja stabilnego dachu nad głową, nadwyżek finansowych to dzietność spada. Oczywiście nie są to główne czynniki dzietności, nie twierdze że odwrociłoby to gdyby ich nie było to mielibyśmy wyż, ale jest to z pewnoscią czynnik który zmniejsza dzietność.
Przeprowadzone w poprzednim poście wyliczenia miały tylko uzmysłowić że
mniej więcej opodatkowanie jest takie jakie wymagane do funkcjonowania kapitalizmu,
Jednocześnie opodatkowanie pracowników jest zbyt wysokie.
O ile obecnie opodatkowanie nie jest skrajnie odchylone w któraś ze stron to widać że coś jest w nim nie tak
zbyt duże nadwyżki finansowe pewnych grup powoduje bańkę na giełdzie – czego potwierdzeniem może być chociażby współczynnik ceny do zysku – P/E i wielu rynkach nieruchomości na całym świecie.
Rośniecie trendów takich jak „lazy girl job” „quiet quitting” „bare minimum mondays”
wypychanie pracowników na b2b, lub sama chęć pracowników na b2b, chociaż coraz mniejszę to zjawisko pracy na czarno/ minimalna + reszta pod stołem nadal istnieje.
Składową opłacanych składek i podatków jest:
podatek dochodowy
ubezpieczenia społeczne ( emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe)
ubezpieczenie zdrowotne
Według mnie każda z tych składników powinien mieć charakter liniowy ewentualnie lub progresywne – rosnące wraz z dochodami.
Dlaczego podatki ryczałtowe i regresywne (malejace wraz z dochodem) są złe ?
Ponieważ przenoszą one koszty funkcjonowania systemu na pozostałych.
System ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych nie istnieje w próżni. Ze składek jednej osoby opłacane są swiadczenia innej w tym tych którzy są uprzywilejowani – stąd konieczność sprawiedliwego podziału kosztów funkcjonowania tego systemu. Ryczałtowość składek oznacza to że najbogatsi przedsiębiorcy placa najniższe składki, a te składki które mogliby oni zapłacić płacą pracownicy i mniejsi przedsiębiorcy.
Niesprawiedliwosci które funkcjonują w tym systemie według mnie:
Zatem wszelkiego rodzaju ryczałtowe składki zdrowotne, wakacje od ZUS to przerzucanie kosztów na grupe która nie może uniknać tego opodatkowania – pracowników.
Do podatku dochodowego nie mam większych zastrzeżeń – poza drugim progiem u pracowników.
Zmiany które powinny być według mnie wprowadzone to:
Krótki wątek polityczny:
Według mnie zmiany w składce zdrowotnej były korzystne. Samo wprowadzenie jej liniowości było dobre, jedynie może potrzebaby przy okazji zmienić formy opodatkowania podatkiem dochodowym, lub zmiany te rozłozyć w czasie. Dodatkowo usprawnić system jej pobierania aby nie wygladał tak jak teraz - krótko mowiąc nie wprowadzać tego na odpierdol. Odwracanie tych zmian i przywracanie niskiego ryczałtu wynoszącego kilkaset złotych jest dla mnie równoznaczne z cofaniem podwyższenia podniesienia wieku emerytalnego.
#ekonomia #finanse #polityka
@pokeminatour przeczytałem może 1/4 i mam pytanie - jakieś źródło poza "tak myślę"? Przykładowo;
Zbyt wysokie opodatkowanie pracowników oznacza
- brak motywacji do pracy i robienie minimum
- brak motywacji do samodoskonalenia
- brak możliwości zapewnienia sobie podstawowych dóbr i stabilności życiowej a za takie mam na myśli własne mieszkanie.
- rosnące nierówności społeczne które mogą prowadzić do rewolucji.
Z perspektywy pracownika, pracodawcy i kontraktora B2B nie rozumiem w jaki sposób miałby tu wystąpić związek przyczynowo-skutkowy. Gdyby np. średnie wynagrodzenie wynosiło 10k, podatki 50%, a cena z metra 1k, to gdzie jest problem? Podatki nie istnieją w próżni. Co z tego że są wysokie, w sytuacji gdybyś np. miał wzrost pensji 20% r/r przy spadku cen mieszkań?
Już pomijam stawianie produktywności na równi z wynagrodzeniem, bo to zwyczajnie nie jest prawdą. Musiałbyś mi pokazać jakiś dowód.
W szczególności, w USA współczynnik pensja/produktywność maleje: https://www.epi.org/productivity-pay-gap/ czyli dosłownie przeczy tezie że gdyby nie podatki to pracownicy dostawaliby pensje pozwalające na bezstresową konsumpcję typu zakup nieruchomości.
Dalej nie czytam, bo z błędnych założeń nie dowiedziesz prawdziwych wniosków.
Zaloguj się aby komentować
Z okazji mojego bólu d⁎⁎y dotyczącego obnizania opodatkowania przedsiębiorców popełniłem poniższy wysryw, serdecznie zapraszam.
TL:DR - Przestancie robić dobrze przedsiębiorcom i kapitalistom kosztem pracowników - to tylko jeszcze bardziej rozpierdala system w którym żyjemy. Nie kopcie leżącego.
Jak w praktyce wygląda opodatkowanie pracy i kapitału, w tym kapitału ludzkiego.
W wielu branżach usługowych stosowany jest model 50/50 co oznacza że pracownik otrzymuje 50% od swoich wykonanych usług. Cześć to zawody które można wykonywać samodzielnie korzystajać z wiedzy i umiejetności a nie drogiego wyposażenia. W takim modelu pracownik w zaleznosci od branży może wybrać model opodatkowania – czy chce rozliczać się na b2b czy na UoP. Czesto jednak zmuszony jest pracować na UoP.
W takim modelu gdy pracownik wyświadczy usługi za 10 000zł i pracuje na umowe o prace to podział wygląda nastepująco.
5000zł - Pracodawca 1836zł – ZUS, PIT pracownika od całkowitego kosztu pracodawcy. 3164zł – Pracownik
Zatem ze swojej pracy pracownik jest opodatkowany na poziomie 69% .
Przy kwocie początkowej 40 000zł równanie wygląda nastepująco.
20 000zł pracodawca 9153 zł – ZUS PIT 10 847zł – pracownik.
Opodatkowanie na poziomie 73%.
Gdybyśmy pomineli czynnik pracodawcy to opodatkowanie wynosiłoby 40% i 52%.
Pomińmy pracownika. Przedsiebiorca ich nie zatrudnia i sam wypracowywuje swoje zyski.
Przedsiębiorca ma wybór formy opodatkowania, zawsze wybierze taką gdzie zapłaci najmniej podatków. Na przykładzie popularnego ryczałtu 8,5%.
10000zł
1485 zł – ZUS składka społęczna i emerytalna 699 zł – składka zdrowotna
703 zł – dochodowy 7111 zł – przedsiębiorca
Opodatkowanie na poziomie 29%
Przy 40 000zł wychodzi 1485 – ZUS 1258 zł – składka zdrowotna 3230 zł dochodowy
34 026zł – przedsiebiorca.
Opodatkowanie na poziomie 25%.
Im więcej zarobi przedsiębiorca tym niższe ma opodatkowanie, im więcej zarobi pracownik tym ma wyższe opodatkowanie.
Pracownik jest opodatkowany w zależnosci jak patrzeć 69% i 73% lub 40% i 52%
Przedsiebiorca jest opodatkowany 29% i 25%
W opodatkowaniu przedsiebiorcy stałym elementem były składki ZUS społeczne i emerytalne,
zmiennym są póki co składka zdrowotna i dochodowy. Składki ZUS społeczne i emerytalne w najgorszym przypadku wynoszą tyle ile u pracownika zarabiającego minimalną. Niezależnie czy przedsiebiorca zarabia 10 tyś 100 tyś czy milion miesiecznie tak nadal płaci ZUS społeczne i emerytalne jak pracownik rypiący na minimalnej.
I od tego minimalnego ZUSu przedsiebiorca będzie mieć wakacje. Te wakacje będzie finansował pracownik.
Składka Zdrowotna – pojawiają się głosy o ryczałtowej składke zdrowotnej - . W obecnym kształcie jej koszt ponosi porównywalnie pracownik i pracodawca. Jest to jedyny element w którym panują równe sprawiedliwe zasady. Wprowadzenie go wywołało ogromny ból d⁎⁎y przedsiębiorstw a hasło o przywróceniu dawnych zasad było sztandarem obecnie rządzacych. Pozostałe ZUS pracodawca płaci od minimalnej wynagrodzenia pracownika, podatek dochodowy płaci w stawkach 8,5% (ryczałt) 12 % (zasady ogólne) , 19% podatek liniowy – gdy pracownik płaci go w modelu 12%/32% nie mogąc odliczać kosztów. Zatem znów NFZ będzie finansował pracownik.
Opodatkowanie kapitału to 19% podatek belki lub 8,5% ryczałt od najmu nieruchomości. Trwają rozmowy o kwocie wolnej od podatku belki.
Widzimy więc że poza pracownikami panuje zasada im większe zarobki tym mniejsze opodatkowanie . Pracownicy są przez wysokie i rosnące wraz z wynagrodzeniem opodatkowanie blokowani. Coraz to nowsze postulaty dla przedsiębiorców będą powiększać tą blokadę.
Przypominam że obecnie nie brakuję przedsiębiorców, tylko pracowników. Wyższe opodatkowanie przedsiebiorców mogłoby skutkować tym że najmniej rentowne biznesy zamknełyby się a przedsiebiorcy staliby się pracownikami płacąc o wiele wyższe podatki z korzyścią dla społeczeństwa.
Dlaczego jest to niekorzystne ?
Według mnie taki system choć skrajnie niesprawidliwy mogłby w ostatecznosci funkcjonować gdyby przedsiębiorcy i kapitalisci swoje środki przeznaczali na konsumpcje lub realne inwestycje napędzające gospodarke. Tymczasem nie mając co zrobić z pieniedzmi i nie posiadajac wiedzy inwestycyjnej wykupują oni podstawowe dobra takie jak nieruchomości podnosząc ich ceny, windując ceny najmu czym blokują rozwój pracowników. Odbywa się to przy aprobacie polityków którzy również w tym uczestniczą.
Efektem takiego systemu i dalszych zmian jest dalsze powiększanie się nierówności i spadek dzietności. Bogaci bedą sie bogacić a biedni biednieć.
#antykapitalizm #pracbaza #finanse #ekonomia i dla bezpieczeństwa jeszcze #polityka
Stała składka niezależnie od dochodu (w końcu to składka zdrowotna a nie podatek zdrowotny...), do⁎⁎⁎ać podatków w stylu cukrowego na produkty zawierające nikotynę i alkohole. Śmiech na sali że ja mam dopłacać za energola z sukralozą bo cukier szkodzi (c⁎⁎j że go w tym produkcie nie ma), a menel sobie wciąga 10 romperów po 2 ziko i ruski tytoń aromatyzowany nowiczokiem i wszystko git - wy⁎⁎⁎ie się na tej głupi ryj i go karetką w 5 minut zawijają na sor.
Bardzo wiele rzeczy upraszczasz albo pomijasz. Pozwól że zwrócę uwagę na kilka rzeczy:
Założenie modelu 50/50 jest kompletnie wyssane z palca, a doliczanie jakiegoś zamożnego zysku przedsiębiorcy jako opodatkowania pracownika to już gruba manipulacja.
Pracodawca zapewnia pracownikowi wiele rzeczy takich jak narzędzia i miejsce pracy, stałość dochodów, gwarancję zatrudnienia nawet w sytuacji braku zysków, ochronę miejsca pracy, ochronę prawną i klientów. To kosztuje. Gdyby pracownik chciał sam świadczyć swoje usługi musiałby sam to sobie zapewnić
Większość pracodawców i mikroprzedsiębiorców nie może korzystać z ryczałtu bo na ryczałcie nie można odliczać kosztów. W większości branż nie ma to najmniejszego sensu. Jeśli zatrudniasz chociażby jednego pracownika to na ryczałcie nie możesz nawet odliczyć od dochodu kosztów jego wynagrodzenia.
Wysokie składki ZUS dla pracowników to nie jest kara tylko przywilej. Te składki to nie jest podatek tylko kasa która idzie na konto emerytalne. To że pracodawca musi te składki płacić jest formą ochrony pracownika. Mikroprzedsiębiorca który płaci najniższe możliwe stawki robi to na własne ryzyko. Później będzie miał niską emeryturę, a w razie choroby dostanie bardzo niską rekompensatę
Ból d⁎⁎y przedsiębiorców o składkę zdrowotną wziął się z tego, że jest to po prostu ukryte dodatkowe opodatkowanie dochodów ale za to bardzo skomplikowane w rozliczeniach. Prościej byłoby po prostu podnieść PIT z 19% do 24%. Tyle że wyglądałoby to gorzej przed wyborami. Składka zdrowotna powinna być identyczna dla każdego pracującego obywatela - bo każdy w NFZ dostaje ten sam pakiet świadczeń. Mieszanie składki zdrowotnej z podatkiem od zysków to robienie burdelu w już i tak skomplikowanym systemie.
Większość mikroprzedsiębiorców to nie są żadni "bogacze" tylko zwykli ludzie zarabiający na życie samodzielnie. Duże firmy to spółki opodatkowane CIT, a ich właściciele są w tych spółkach zatrudnieni jak każdy inny pracownik. Wypłacanie zysków ze spółki jest również wysoko opodatkowane.
Ja pracowałem wiele lat na etacie. Od paru lat prowadzę własną działalność robiąc mniej więcej podobne rzeczy. I wcale nie jest tak, że nagle stałem się bogaczem i nie płacę podatków. Doszło mi mnóstwo dodatkowych obowiązków, które powodują, że mam o wiele mniej czasu na pracę. Chociażby sama obsługa klientów to ogrom roboty za którą nikt mi nie placi. Do tego koszty wynajmu biura i pracowni, rachunki, licencje za oprogramowanie, narzędzia, materiały eksploatacyjne, ubezpieczenia, usługi. Do tego księgowość, prawnik, sprawy urzędowe, ryzyko, nieregularne dochody, opóźnienia w płatnościach itp. Wczoraj zapłaciłem np. 5000zł składki zdrowotnej bo tak mi się ułożyły płatności od klientów. Wyrównanie dostanę w maju 2025 - pomniejszone o inflację.
Kiedy pracowałem na etacie o żadnej z tych rzeczy nawet nie wiedziałem. Przyjeżdżałem rano do pracy, zrobiłem swoje i do domu. Co miesiąc wypłata, 5 tygodni płatnego urlopu. Bardzo wygodnie.
Wnioski w dużej mierze prawidłowe, ale podob dojścia do nich nieco błędny.
wyliczenia niestety zmanipulowane.
Dodatkowo: nie ma co się oburzać że przedsiębiorca płaci niskie składki na ubezpieczenie społeczne - to jest składka, a nie podatek. Będzie też miał niską emeryturę.
w imię czego miałby wpłacać więcej?
różnice w opodatkowaniu powinny też odzwierciedlać różnice w ryzyku - gość na b2b nie dostanie zazwyczaj odprawić, części świadczeń etc
ale ogólnie zgadzam się, że trzeba to nieco ucywilizować.
Zaloguj się aby komentować
Dobra, koniec tego lenistwa. Pora, żeby owca się wzięła do roboty. Trochę już odpocząłem po moderowaniu, czas na kontent dla portalu.
Krótko: interesuję się mocno Azją (konkretnie — obszar na południe od Rosji i na wschód od Iranu, aż po Indonezję) pod względem politycznym i gospodarczym. Dużo czytam, dużo notuję, ale mam problem z wykorzystaniem tej wiedzy i przelaniem jej na "papier" czy inny środek (ale to akurat może w przyszłości, zacznę od podstaw). Pomysłów mam mnóstwo, zdecydowanie gorzej ze zdecydowaniem się na jeden i wzięcie się do roboty — w skrócie potrzebuję kopniaka do roboty. Stąd ankieta z pytaniem do Was, za co się wziąć. Ankieta jak najbardziej wiążąca, można mi nią spamować i mnie męczyć w razie mojego lenistwa (z czym mam jak najbardziej problem xD). Z góry dziękuję za pomoc!
PS. O tekstach o Nowym Jedwabnym Szlaku/Inicjatywie Pasa i Szlaku na jego 10-lecie nie zapomniałem! Tylko muszę do nich w końcu wrócić, bo się zakopałem
#owcacontent
#wiadomosciswiat #politykazagraniczna #ekonomia #azja #chiny #japonia #korea
Zaloguj się aby komentować
Nudziło mi się wczoraj, więc macie tu coś do poczytania na kibelku przed pracą. XD
Grafiki, układ, ogólnie wszystko lewel ADHD.
━━─────┄┄┄┄
https://www.sciencenews.org/article/caecilian-egg-laying-amphibian-feed-milk-animal
━━─────┄┄┄┄
━━─────┄┄┄┄
━━─────┄┄┄┄
TAGI: #nauka #wiadomosciswiat #sowiamigawka #ekonomia #afryka #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
W poprzednim wpisie dzisiaj cytowalem naglowek z rosyjskiej Prawdy w stylu:
Na specjalne zamowienie @alaMAkota #ekonomia #pravda #rosja #zloto
Liczba krajów chętnych do przechowywania swoich rezerw złota na Zachodzie gwałtownie spada z powodu utraty zaufania spowodowanej zamrożeniem rosyjskich aktywów i próbami ich konfiskaty, twierdzą ekonomiści.
Według amerykańskiej firmy inwestycyjnej Invesco, 68% szefów banków centralnych woli obecnie przechowywać złoto we własnych krajach. Przewiduje się, że do 2025 r. 75% krajów w pełni przeniesie swoje rezerwy złota do własnych skarbców. A jeszcze w 2020 r. połowa z nich trzymała swoje rezerwy złota na Zachodzie, głównie w USA i Wielkiej Brytanii, zauważa RIA Novosti.
Trend ten stał się oczywisty po tym, jak cały świat zobaczył, że aktywa mogą zostać zamrożone w dowolnym momencie bez decyzji sądu, skonfiskowane i wykorzystane do woli, mówi ekspert finansowy Nikolai Mozhenkov.
Innym powodem jest to, że amerykańskie i brytyjskie struktury finansowe nie są już postrzegane jako "bezpieczna przystań". Wyjeżdża stamtąd nie tylko złoto, ale i kapitał. W warunkach agresywnej polityki sankcji popyt inwestorów na zachodnie aktywa maleje.
Głównym negatywnym skutkiem wycofania złota jest utrata zaufania do stabilności finansowej, co może prowadzić do dalszej deprecjacji walut tych krajów, uważa Denis Astafiev, założyciel firmy inwestycyjnej SharesPro.
Ponadto koszt pożyczonych funduszy dla tych krajów wzrośnie, ponieważ zmniejszy się popyt na ich obligacje i inne instrumenty finansowe, podkreślił.
Inwestycje zagraniczne w krajach UE już znacznie spadły. I tak, w 2022 r. zmniejszyły się one o półtora procent do 7,714 bln euro.
Według MFW spada również udział euro jako waluty rezerwowej banków centralnych (18,07 proc. w trzecim kwartale 2023 r.). A także jako środek płatniczy - 23,02 procent w styczniu.
Chociaż należy zauważyć, że trendy wycofywania złota z amerykańskich i brytyjskich skarbców nie są pierwszym rokiem.
Na przykład w 2013 r. Bundesbank zdecydował się zabrać swoje rezerwy złota, około 700 ton, z USA. Jednak audytorzy nie zostali nawet wpuszczeni do Fortu Knox, aby sprawdzić, czy te sztabki w ogóle tam są.
"W mediach wybuchł głośny skandal, a niemieckie złoto zaczęto zwracać po trochu (do tej pory nie oddano go w całości). Następnie - Wenezuela, która przechowywała cenny kruszec w Banku Anglii. Po tym, jak prezydent Maduro wygrał wybory, zażądali swojego kruszcu. I znów im odmówiono. Sądy z Brytyjczykami trwają od 2014 roku" - przypomniał Alexey Vyazovsky, wiceprezes Zolotaya Plata.
Oczywiste jest jednak, że presja sankcji na Rosję stała się bardzo istotną zachętą dla banków centralnych na całym świecie do wycofywania złota z amerykańskich i brytyjskich skarbców.
A tak poza sowiecka gazeta to zloto odrobinke spadlo i jest ponownie ponizej 2000 EUR za uncje (co bylo ATH w historii do tej pory)


Zaloguj się aby komentować

Fit for 55, dyrektywa budowlana UE - zagrożenie dla bezpieczeństwa budynków z Wielkiej Płyty.
Rozmowa techniczna, bogata w detale, bardzo dużo ciekawych informacji.
#fitfor55 #ekonomia #nauka #technologia #ciekawostki #mieszkanie #budownictwo #ciekawostki
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Poza tym, że Gazprom, który nie oszukujmy się wygra sprawę przeciw PGNiG w arbitrażu w Rosji i będzie tego używać do celów wewnętrznych, to może osiągnąć coś innego tym wyrokiem?
Czy jesteśmy stroną jakiegoś traktatu, który mówi, że inne kraje muszą uznawać wyroki sądów rosyjskich wobec podmiotów z Polski? Dla mnie to tak samo głupie jak sprawy przeciwko Polsce wytaczane przez amerykańskich Żydów w sądach federalnych w NYC.
Poza tym, myślałem zawsze, że arbitraż powinien być prowadzony przez trybunał kraju trzeciego.
#polityka #ekonomia #polska #rosja #pytanie
Zaloguj się aby komentować
RYNKOWE ZERO #1: BAŃKI KRYPTO I AI - KIEDY PĘKNĄ I KTO NA NICH ZAROBI?
Rafał Zaorski przewiduje pęknięcie bańki na AI i krypto: wchodzimy w etap manii..
https://youtu.be/Vf_P7Kinc-o?si=G9-rhDBwovKBQBeK
#trading #gielda #inwestycje #ekonomia #kryptowaluty #ai #technologia
Zaloguj się aby komentować
Zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony po 31. marca.
#polska #wiadomoscipolska #polityka #ekonomia
Zaloguj się aby komentować
Średnia płaca brutto w poszczególnych miastach i regionach, dane za grudzień 2023.
#ekonomia #pracbaza

Zaloguj się aby komentować
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
• stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
• stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
• stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
• stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
• stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
#ekonomia #gospodarka #waluty #wiadomoscipolska #nieruchomosci #kredythipoteczny
https://nbp.pl/komunikat-prasowy-z-posiedzenia-rady-polityki-pienieznej-w-dniach-5-6-marca-2024-r/
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Czytał/oglądał ktoś?
Dopiero siadam do odsłuchiwania, temat brzmi ciekawie.
Książka jest dogłębnym badaniem makroekonomicznych sił napędowych stojących za tak zwaną Straconą Dekadą, kiedy to japońska gospodarka radziła sobie bardzo słabo, mimo że przez wiele dziesięcioleci była świadkiem hiper-wzrostu. Książka została okrzyknięta przez wielu za ujawnienie zakulisowych transakcji i tajnych planów bankierów centralnych Japonii i całego świata
https://www.youtube.com/watch?v=p5Ac7ap_MAY
https://en.wikipedia.org/wiki/Princes_of_the_Yen
#ekonomia #japonia #finanse #teoriespiskowe #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Gdzie planujecie wakacje, Malediwy, Majorka, czy może coś mniej oczywistego?
#nieruchomosci #bekazlewactwa #kredythipoteczny #4konserwy #ekonomia #bekazpo #polska #polityka

Zaloguj się aby komentować