Dobrze, że sądy tak sprawnie działają też przy poważnych sprawach co nie?
#pulawymiasto #prawo #wiadomoscipolska
Dobrze, że sądy tak sprawnie działają też przy poważnych sprawach co nie?
#pulawymiasto #prawo #wiadomoscipolska
Zaloguj się aby komentować
Widomości via Karol Modzelewski.
Więc, jest tu ankieta rządowa, o uprawnieniach myśliwych, którzy mylą żyrafę z dzikiem.
Jak ktoś ma chwilę i Mobywatela, to zapraszam do wzięcia udziału.
Na zdjęciu widać, o jaką ankietę chodzi.
Link poniżej.
https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=KONSULTACJE_PROJEKTY&NrKadencji=10
#prawo
#polityka

Zaloguj się aby komentować
Dziś odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów sprawiedliwości, infrastruktury i spraw wewnętrznych i administracji dotycząca propozycji zmian przepisów dotyczących ruchu drogowego. Planowane zmiany:
Zaostrzenie kar dla sprawców jadących z sądowym zakazem, między innymi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
Rozszerzenie zasad stosowania przepadku pojazdu - w sytuacji, w której kierowca miał od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub miał zakaz prowadzenia pojazdów
Ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności, jeśli sprawca wypadku w momencie zdarzenia miał zakaz prowadzenia pojazdów lub miał co najmniej 1,5 promila we krwi
Zakazy prowadzenia pojazdów nie mogą się nakładać
Nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych
Wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną (brawurową) jazdę
Nowe wykroczenie - tzw. drift
Podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym (nielegalny wyścig, rażąco niebezpieczna, brawurowa jazda lub złamanie zakazu prowadzenia pojazdów)
Za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów będzie obligatoryjny i dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów
Prawo jazdy od 17. roku życia - jazda pod okiem doświadczonego kierowcy
Okres próbny dla młodych stażem kierowców: dodatkowe szkolenie, niższe limity prędkości, zerowy limit alkoholu
Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym
Cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymania prawa jazdy
Ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych
Zwiększenie prędkości ciągników rolniczych do 40 km/h
W najbliższych tygodniach ma nastąpić proces konsultacji społecznych, by następnie przejść cały proces legislacyjny
#polityka #wiadomoscipolska #kierowcy #prawo
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów
@bojowonastawionaowca
Mam wrażenie, że to typowo rządowe zagranie. Chcemy ukręcić łeb Majtczakom, ale dopierdolimy wszystkim.
>Okres próbny dla młodych stażem kierowców: dodatkowe szkolenie, niższe limity prędkości, zerowy limit alkoholu
Ja jebę, bzdura na patyku. Mam prawo jazdy to powinienem być traktowany jak każdy inny.
Czy prawo definiuje coś pokroju "junior kierowca"?
Wedle myśli quid quo pro.
A może w takim razie, na nie niego taryfikator za błędy na drodze powinien być litościwy? A gdzie tam, będziemy go j⁎⁎ać mandatem jakby był starszy stażem.
>Cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymania prawa jazdy
Nie wiem co to ma znaczyć, ale śmierdzi bardzo.
Zaloguj się aby komentować

Zapadł nieprawomocny wyrok dotyczący przeszczepu nerki rasowemu psu od zdrowego psa ze schroniska. "Bezdomne psy to nie magazyny części zamiennych dla zwierząt" - podkreśla jedna z fundacji. O co chodzi?
Zapadł nieprawomocny wyrok w głośnej sprawie: Chodzi o przeszczep nerki rasowemu...

Łukasz Żak jest już w Polsce — poinformowała Polska Agencja Prasowa. Mężczyzna ukrywał się w Niemczech, skąd przetransportowały go do kraju tamtejsze służby. Następnie czynności z Żakiem przeprowadzi prokuratura. 26-latek jest podejrzewany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie...

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie ucieczki Sebastiana Majtczaka z Polski. Śledczy będą badać kwestię poplecznictwa polegającego na pomocy w ucieczce z kraju i udzielaniu podejrzanemu pomocy finansowej. Za to przestępstwo polski Kodeks karny przewiduje karę...
Jest sobie sytuacja, kiedy kupujecie przez neta urządzenie elektroniczne, włączacie w domu, pracuje kilkanaście minut po czym wyłącza się i zdycha (nie ma mechanicznych uszkodzeń ofc). Po prostu nie daje się już włączyć ponownie. Moim zdaniem taki towar jest niezgodny z umową, skoro praktycznie od samego początku nie działa jego podstawowa funkcja i mam prawo zrobić z tego tytułu zwrot do sprzedawcy i zażądać wymiany na sprawny lub zwrotu pieniądzy, a nie bujać się teraz przez kolejne miesiące z serwisem gwarancyjnym, tak jakby sprzęt padł po kilku miesiącach czy roku.
Jakie jest wasze doświadczenie w tym temacie, jak to najlepiej rozegrać ze sprzedającym?
Jak to wygląda od strony prawnej?
#pytanie #prawo #prawokonsumenta
@GazelkaFarelka kiedyś był z tym problem i sprzedawcy się migali, żeby to przyjąć. Teraz masz 14 dni na zwrot i wyjebane na wszystko, możesz to nawet oddać bo nie wiem, odcień ci nie pasuje, albo zupełnie bez podania przyczyny i muszą to przyjąć. A jak typ będzie dalej oporny, to zwrot z tytułu towaru niezgodnego z umową i niech się buja. Niestety to jeszcze nie jest poziom amazonu, gdzie możesz bez żadnego przejmowania się oddać uszkodzony towar mówiąc, że się zepsuł, a oni bez żadnych cyrków ci oddadzą kasę, ale powoli idzie to w dobrym kierunku.
Zaloguj się aby komentować
Kiedy twoim hobby jest robienie kury z logiki. Przecież zapłaciłem za to auto cenę, którą jest ono dla mnie warte, czyli dokonałem wymiany 1:1, a nie się wzbogaciłem.
Nie odkryłem tego dzisiaj, ale i tak mnie to obraża.
HWDUS
#prawo #podatki

Zaloguj się aby komentować
Szybkie zgaszenie jak peta lewaczki bredzącej że nielegalna imigracja jest legalna.
(chlip chlip biedne dzieci, pamiętaj o biednych dzieciach!)
To samo było u nas. Jesteś biednym uchodźcą uciekającym przed represjami? Zgłaszasz się do pierwszego legalnego punktu na który trafisz i składasz wniosek o azyl.
A nie niszczysz infrastrukturę i napierdalasz się ze strażą graniczną.
https://www.youtube.com/watch?v=AR2KWrFBENo
(nie nie jestem fanem Thumpfra)
#polityka #prawo #nielegalnaimigracja #granica #szantarzemocjonalny

Zaloguj się aby komentować

Właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, przysługuje odszkodowanie na podstawie Prawa ochrony środowiska, chociażby zmniejszenie to nie miało związku z ograniczeniami w zakresie przeznaczenia terenu czy wprowadzenia...
W ogóle jakieś stowarzyszenie sobie ktoś zakłada i robi kasę na tym,że straszy ludzi karami za to,że sobie muzyka w tle plumka sugerując,że ktoś zarabia bo muzyka jest w lokalu a nie dlatego,że jest to na przykład restauracja z dobrym jedzeniem i świetną obsługą klienta xD kraj z dykty. Odtwarzasz sobie ze Spotify to przecież im płacisz do uja…
@GordonLameman czy na przykład studio tańca łapie się pod publiczne odtwarzanie skoro na zajęcia chodzą tylko zapisane osoby i nikt spoza,tzw z ulicy nie może wziąć w tym udziału?
#prawo

@Belzebub Nie mow prosze ze prowadzisz firme nie znajac takich podstaw. Utwierdzasz mnie w przekonaniu ze wiekszosc przedsiebiorcow dziala jak goscie u Jaworowicz - Ja nie wiedzialem, a teraz kaza placic... o ja biedny...
C⁎⁎ja biedny - po prostu nie ogarniety. Jak prowadzisz firme to masz obowiazek rozeznac sie, ktory paragraf Cie dotycz a ktory nie.
To nie jest zaden scam, nie masz prawa odtwarzac muzyki publicznie bez uiszczenia oplaty. Nie wazne ze masz jakies grupy do ktorej trzeba sie zapisac - Jak bedziesz mial bar, do ktorego wejscie jest tylko ze zlota karta to tez bedzie miejsce publiczne, mimo tego ze trudno zdobyc te karte.
Art. 213. [Publiczne odtwarzanie utworów nadawanych w programach radiowych i telewizyjnych]
Posiadaczom urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego wolno publicznie odtwarzać nadawane w nim utwory wyłącznie na podstawie umowy zawartej z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, chyba że ich odtwarzanie następuje na podstawie odrębnej umowy.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-autorskie-i-prawa-pokrewne-16795787/art-21-3
Zaloguj się aby komentować
#pytanie #smog #prawo
Może mi pomożecie, bo szczerze mam już tego dosyć. Mieszkam w mieście, ale blisko obrzeży, więc po drugiej stronie ulicy ode mnie zaczyna się osiedle starych domów jednorodzinnych. Na oko ok. 200-300 domów.
Co roku, jak tylko temperatura spadnie do ok. zera, w całej okolicy robi się gęsty, śmierdzący, drażniący gardło smog. Za oknem w tej chwili mam dosłownie szaro, na zewnątrz nie da się wytrzymać bez maski dłużej niż kilku minut i pojawia się kaszel, który czasami utrzymuje się nawet przez kilka godzin.
No zwyczajnie jakieś k⁎⁎wy zatruwają całą okolicę paląc jakimś syfem.
Czujnik w okolicy wskazuje 180 ug/m3 PM 10 (400% przekroczona norma) i 120 ug/m3 PM 2.5 (800% przekroczona norma).
W poprzednią zimę chodziłem i szukałem kto tym syfem pali, kilka przypadków zgłosiłem, ale straż miejska odpowiadała że nie stwierdzili nieprawidłowości.
Co mogę jeszcze zrobić, żeby przestali mnie truć?
@sebkek Łatwo poznać brudasów. Palą ci, którzy nie mają koszy na śmieci. Koło mnie jest dwóch takich cwaniaków, którzy oszczędzają na opłatach za wywożenie śmieci. A śmieci, które generują, palą w piecu.
W pokrętnie pojmowanej solidarności sąsiedzkiej nigdy nie zadzwoniłem na psiarnię, żeby nie było, że jestem konfiturą, ale przyznam że mnie to wkurza. Kiedyś jednak zgłosił to sąsiad i jeden z tych brudasów pokazał straży miejskiej inne palenisko (bo ma w domu dwa piece). Straż nie stwierdziła wykroczenia i pojechała sobie.
Podobno straż kupiła jakiś dron, który analizuje dym z komina, ale na moją ulicę chyba jeszcze nie dotarli bo słupek z detektorem smogu płonie na czerwono. Tu są te słupki, jeśli ktoś chce zobaczyć:
Zaloguj się aby komentować
Prokuratura potwierdziła, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego". Sama się podpaliła...
#polska #prawo
Zaloguj się aby komentować
Jak ja lubię zawiłości w przepisach w naszym kraju że nawet urzędnicy nie wiedzą dokładnie co odpowiedzieć. Może wy będziecie wiedzieli. Proszę o pioruny dla widoczności bo to dla mnie ważne.
- w 2020 dostałem w darowiźnie działkę od rodziców, wybudowałem tam dom i sprzedałem całość w 2024, czyli przed upływem 5 lat w związku z czym powinienem zapłacić podatek dochodowy chyba że skorzystam z ulgi i przeznaczę te środki na cele mieszkaniowe.
- w 2024 2 miesiące po sprzedaży domu kupuję mieszkanie w celach mieszkaniowych, jestem w nim zameldowany i w nim żyję.
Czy jakbym np. za rok zmienił plany i chciał sprzedać to mieszkanie to płacę podatek dochodowy od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży tylko tego kolejnego mieszkania czy znowu od całości wartości jak za pierwszym razem?
#podatki #prawo
Nie widzę tu nic trudnego:
czynność podlegająca opodatkowaniu nr 1 to sprzedaż domu przed upływem 5 lat, rozliczasz ulgę (całość jest zwolniona albo część zależy od tego ile wydałeś na swoje cele mieszkaniowe czyli mieszkanie). Rozliczasz w pit39.
Czynność opodatkowana nr 2 to sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat (i znów otwiera się okres na skorzystanie z ulgi).
Pewnie trzebaby się zastanowić dłużej niż 3 min nad tym czy może nie ma jakiejś korekty ale imo tak to będzie.
Na cele mieszkaniowe masz wydac w 3 lata, a nie w 5.
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT stanowi, że wolne od podatku dochodowego są m.in. dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Zaloguj się aby komentować

Gmina nie może wprowadzać dowolnych opłat za korzystanie z cmentarza, a tylko takie, które przewiduje ustawa. Nie ma zatem podstawy, by pobierać opłatę za odnowienie miejsca w grobach murowanych na okres kolejnych 20 lat ani za dochowanie zmarłego do grobu murowanego i ziemnego - orzekł Wojewódzki...

Publiczne ogłoszenie to uproszczony sposób na informowanie o działaniach urzędu. Niestety, regulacja ta jest ułomna.
Informowanie stron danego podstępowania przez organ administracji publicznej niestety często kuleje. Wszystko za sprawą publicznego ogłoszenia, które zastępuje powiadamianie każdego...

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała zmiany dla osób zajmujących się dziećmi do lat 3. Jeśli wejdą one w życie, opiekunowie otrzymają status funkcjonariusza publicznego i prawo do dodatkowego urlopu.

W pierwszej kolejności winni jesteśmy szacunek zmarłym – kobietom, które zginęły w wyniku procesów o czary i które nie są już w stanie świadczyć o samych sobie. Czcimy pamięć o nich, starając się przedstawiać je takimi, jakimi były: nie jako bohaterki ani winowajczynie, nie jako „kobiety, które...
Dzielę się z Wami tym, bo to moi znajomi ze studiów tam działają i jestem zwierzolubem.
Zobaczcie ile czasu i starań trzeba włożyć, by w końcu to durne prawo działało.
Tu mamy przykład zwierzęcia... ale często i ludzie mają takie problemy. Przemocowy mąż/konkubent/ojciec/matka/żona/dzieci... powalony sąsiad...
Kurde, nie mógłbym pracować, tak jak oni. Widzieć to wszystko. Za miękka faja jestem.
#psy #otoziaki #prawo



Zaloguj się aby komentować
Dariusz barski - prokurator, który jednak pobierał uposażenie za bycie prokuratorem w stanie spoczynku. Ten sam, który twierdził, że jest prokuratorem generalnym. Kurde to jest życie, jednocześnie być prokuratorem i w stanie spoczynku.
#polityka #prawo

Zaloguj się aby komentować