Zdjęcie w tle
Prawo

Społeczność

Prawo

13

A moja córka studiuje prawo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Drodzy!

Normalnie zajmuję się tutaj pisaniem głupich wierszyków, ale teraz, w odruchu rozpaczy, szukam pomocy. Pomoc miała by dotyczyć takiej dziedziny jak #prawo.

Pokrótce sytuacja wygląda tak, że para, która żyła w konkubinacie (w #holandia, więc ten konkubinat nie był zarejestrowany, bo tutaj można zarejestrować) wzięła kredyt hipoteczny. Jedna osoba z tej pary zmarła nie pozostawiając testamentu. Większość rodziny, która mieszka w Polsce zrzekła się spadku po zmarłym. Został jeden wujek, z którym kontakt jest utrudniony z racji jego wieku (ale nie jest ubezwłasnowolniony).

Holenderski bank, co jest normalne, w celu przepisania hipoteki żąda dokumentu verklaring van erfrecht (odpowiednik polskiego aktu poświadczenia dziedziczenia), ale otrzymanie tego dokumentu nie jest możliwe.

To czego szukam w tym momencie to jakakolwiek możliwość konsultacji z kimś, kto ma pojęcie jak takie sprawy rozwiązywać. Pukałem już do wielu drzwi, pytałem, ale nie potrafię znaleźć osoby, która potrafiłaby jasno przedstawić chociażby możliwe opcje jak z takie sytuacji wyjść. A sytuacja jest o tyle trudna, że człowiek jest teraz w zawieszeniu – jest właścicielem połowy mieszkania, z którym nie może nic zrobić. Czy znacie może kogoś, albo macie pomysł gdzie takiego kogoś szukać, kto potrafiłby pokierować tą sprawą tak, żeby ona się możliwie szybko zakończyła? Nie ukrywam, że jestem emocjonalnie w tę sprawę zaangażowany, więc w tych emocjach mogłem coś, jakąś możliwość, przegapić. Oczywiście za taką pomoc zapłacę, rozumiem, że to czyjaś praca i źródło utrzymania. Chodzi mi tylko o wskazówkę, gdzie ewentualnie mógłbym się z tym zwrócić.

I wiem, można było spisać testament, zarejestrować związek, wziąć ślub, zrobić coś wcześniej. Tak, można było. Ale teraz już nie można. A mnie nie chodzi o rozdrapywanie ran i wpędzanie w poczucie żalu, że ktoś czegoś nie zrobił, choć mógł, ale o znalezienie wyjścia z sytuacji.

Za wszelkie ewentualne wskazówki z góry dziękuję.
CzosnkowySmok

Jak się wszyscy zrzekną to majątek przechodzi na skarb państwa. Chyba że czegoś nie dopisałeś.

Jakiego rozwiązania szukasz? Bo tego w sumie zabrakło.

George_Stark

@CzosnkowySmok


Jak się wszyscy zrzekną to majątek przechodzi na skarb państwa. Chyba że czegoś nie dopisałeś.


Tak, wiem. Albo na gminę.

Tyle, że jest ten wujek. Po nim są jego dzieci - część alkoholików w zaawansowanym stanie choroby, części nie wiadomo gdzie szukać.


Jakiego rozwiązania szukasz? Bo tego w sumie zabrakło.


Nie wiem. Jakiegokolwiek, byleby odzyskać spokój. Przepisanie hipoteki jest ok, sprzedaż mieszkania (albo swojej połowy) też jest ok. To jest już naprawdę kwestia tego, żeby jakoś z sytuacji wyjść. Jakkolwiek w sumie.

CzosnkowySmok

@George_Stark obawiam się, że w takim przypadku nie będzie to proste. Jeśli wujek sie zrzeknie to w ogóle sprawa będzie otwarta jesteszcze dłużej skoro są kolejni zstępni i nie wiadomo gdzie.


Najlepiej jakby dogadać się z wujkiem, żeby przyjął spadek i sprzedał udziały w nieruchomosci... Ale tutaj, jeśli jest nie komunikatywny no to problem...


Obawiam się, że bez prawnika się nie obędzie. Może w umowie hipotecznej jest jakiś pomocny zapis i tam trzeba szukać rozwiązania. Od tego bym zaczął.

Konto_serwisowe

Tak naprawdę to masz dwa problemy. Pierwszy to dziedziczenie nieruchomości, drugi to dziedziczenie kredytu. Czasem w pakiecie jest ubezpieczenie na wypadek śmierci kredytobiorcy, tutaj nic takiego nie było?

George_Stark

@Konto_serwisowe


Nie, nie było.


Tak naprawdę to są trzy problemy, bo jeszcze utrudniony kontakt z rodziną zmarłego.

Sweet_acc_pr0sa

@Konto_serwisowe u mnie jest xD kredo na żonę ale mieszkanie na nas jak się zona zawinie to spłaca

PositiveRate

@George_Stark niektóre ambasady udostępniają listy adwokatów i radców prawnych z danego państwa, którzy mówią po polsku lub polskich prawników wykonujących zawód w danym państwie.

Zaloguj się aby komentować

Dobry wieczór. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. W dużym skrócie. Moją mamę potrąciło dziś auto. Kierowca został ujęty, kobieta przyznała się do zagapienia w telefon. Mama ubezpieczona, pani też, mama w szpitalu. Żyje aczkolwiek z nogą jest coś mocno nie tak. Wciąż czekamy na więcej informacji. Sam będę tam dopiero jutro. Ale teraz pytanie. Bowiem w takiej sytuacji znajduje się po raz pierwszy w życiu. Jakie kroki powinienem poczynić po całej tej sytuacji względem ubiegania się o odszkodowanie? Jak to rozgrywać żeby nie dać się wprowadzić w przysłowie maliny.
Abcdef90

Zdrowia dla mamy, ale nie wiem nie pomogie

Sweet_acc_pr0sa

@AdamMauysz proste, nie żałować hajsu znaleźć kancelarie i dać im go porządnie poprowadzic

SuperSzturmowiec

Spokojnie ci co wyciągają odszkodowania od sprawcy sami się pojawią w szpitalu nic nie musisz robić.

Zaloguj się aby komentować

Siemka, mam pytanie z kategorii #prawo

Dzisiaj podpisuję umowę na najem okazjonalny jako najemca. Do umowy mam 3 załączniki:

  1. Protokół zdawczo odbiorczy
  2. Wskazanie innego lokalu
  3. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu

Załącznik 1 uzupełniam w dniu przeprowadzki, w załączniku 2 wskazuję lokal gdzie mogę się przenieść w momencie rozwiązania umowy a w załączniku 3 właściciel lokalu o którym mowa w załączniku 2 deklaruje że przyjmie mnie pod dach. Tak to rozumiem.

I teraz sprawa notariusza. Rozumiem że on na podstawie umowy oraz załącznika 2 i 3 sporządzi mi kolejny załącznik - oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji w zakresie opróżnienia oraz wydania lokalu. Czy do tego jest potrzebna obecność właściciela lokalu "zastępczego"?

#pytanie #wynajem
roadie

@Moody nie jest potrzebna, samo pismo wystarczy

roadie

A jeśli chodzi o resztę to dobrze rozumiesz, przechodziłem przez to niedawno i też miałem problemy ze zrozumieniem jak to wszystko działa, na szczęście właściciel się trafił bardzo kumaty i wszystko ogarnął.


Aaa i btw ustal kto płaci za notariusza żeby nie było niespodzianki potem

Moody

@roadie Luks, dzięki wielkie

vinclav

Masz leniuchu.


Tak, zgoda egzekucyjna obejmuje również wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w razie konieczności opuszczenia wynajmowanego mieszkania. Właściciel tego innego lokalu musi wyrazić na piśmie zgodę na przyjęcie najemcy.


Oświadczenie właściciela tego lokalu musi zawierać:

1. Dane osobowe właściciela.

2. Dokładny adres lokalu, do którego najemca mógłby się przenieść.

3. Wyraźną zgodę na zamieszkanie najemcy w tym lokalu.


To oświadczenie nie wymaga notarialnego potwierdzenia, ale musi być dołączone do umowy najmu okazjonalnego. Jest to jeden z warunków, aby umowa była ważna.


To ty wskazujesz, jak wskazesz nieprawdziwy adres no to poświadczyłeś nieprawdę, i to już jest artykuł z KK.

Moody

@vinclav Ja mentalnie żyje w 2010, zapomniałem o takich wynalazkach jak AI xD dzięki wielkie

Rysiek555

@Moody w lutym podpisywałem taką umowę, właściciel lokalu zastępczego nie był obecny. Notariusz na podstawie dokumentów sporządza akt notarialny "Dobrowolnego poddania się przez Ciebie egzekucji w razie ustania umowy najmu okazjonalnego".

Zaloguj się aby komentować

Następna