Zaloguj się aby komentować

Athiak Dau Riak została w zeszłym roku tradycyjnie wydana za mąż za rekordową cenę jaką się płaci za panny młode, mimo nalegań jej matki, że ma tylko 14 lat, co doprowadziło do gróźb odwetowych.
Matka rzekomej panny młodej, poślubionej, gdy była jeszcze dzieckiem, opuściła bezpieczny dom w Sudanie...

Samorządy są pozbawione realnego wpływu na kształtowanie przestrzeni w gminie, mimo że gospodarka przestrzenna należy do ich kompetencji własnych - zauważają samorządowcy ze Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.
„Obecne przepisy prawne nie zapewniają samorządom skutecznych narzędzi do...
Tomeczki i Kasie, poradźcie no.
Po zakupie nieruchomości okazało się, że ma wady ukryte - spieprzona izolacja fundamentów. Wydaje mi się, że mam mocne dowody na to, oraz że sprzedający wiedział o wadzie.
Coraz bardziej jestem przekonany, że chce odzyskać przynajmniej część kasy za remont od sprzedajacego, bo w sumie to wyjdzie ponad 30k. Czytałem że mogę domagać się 5 lat od zakupu i rok od ujawnienia wady, więc jest czas.
Jak się za to zabrać? Jakieś pismo, wezwanie, czy brać papugę od razu i niech działa? Są jakieś specjalizacje prawnicze w tym kierunku czy wszystko jedno?
Help, hilfe, au secours, pomoszczi!
#kiciochpyta #prawo i może jeszcze #budowadomu
@Cinkciarz Sie ma. Aż założyłem tu konto po roku czy dwóch pasożytniczego lurkowania.
Miałem podobny temat u siebie przy budowie domu. Wg mojego doświadczenia to wygląda tak, że za budowę odpowiada kierownik budowy z uprawnieniami. Kierbud mógł nawet nie wiedzieć o fuszerce, bo nie jest na budowach domków cały czas tyko przyjeżdża najczęściej na zakończenie jakiegoś etapu. Ale może maczał w tym palce. Podobnie inwestor/sprzedający, mógł nie wiedzieć, a może sam tak polecił ekipie bo wiedział, że buduje na sprzedaż przyciął koszty. Tak czy inaczej inwestor może się nie znać, a za budowę odpowiada kierbud.
Kierbud musi należeć do Polska Izba Inżynierów Budownictwa i płacąc składkę ma ubezpieczenie OC. I koszty naprawy szkody niech płaci ubezpieczyciel. To jaka to firma zależy od roku powstania szkody, bo izba co roku wybiera jakiegoś ubezpieczyciela.
Zgłoś się po pomoc do regionlanej Izba Inżynierów Budownictwa, to Ci pomogą - mi pomogli bardzo. Rzeczoznawca był od nich i generalnie niepodważalny przez ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel przysłał też swojego rzeczoznawcę.
Ubezpieczyciel ma kasę na wypłątę odszkodowania. Jak inwestor/sprzedający to krętacz to się okaże, że on nie ma majątku, wszysko jest już na żonę, dzieci itp i jest nieściągalny i wyrok będziesz maił na pamiątkę, koszty poniesiesz, a kasy nie dostaniesz.
Kto zawinił w rzeczywistości tym się nie przejmuj, wg prawa budowlnego odpowiada kierbud i to jego problem.
W moim przypadku ubezpieczycielem była wtedy chyba Compensa i bardzo się ociągali z wypłątą odszkodowania, ale wiadomość do rzecznia ubezpieczonych do Warszawy przyspieszyła ich działania.
Izba Inżynierów Budownictwa poleciła by zgłosić też temat do nich. Kierbud miał "sąd koleżeński" w Izbie i nie odebrali mu uprawnień, ale będą mieli go na oku. Jak będzie robił jeszcze wałki to poleci. Jeżeli to inwestor deweloper na wszystkim stał, to też żadnen kierbud nie będzie chciał z nim współpracować. Oni mają swoje środowisko i wieści się rozchodzą.
Ja w żadne spory sądowe nie szedłem. Szkoda czasu i kasy. Ale oczywiście moje wywody możesz skonsultować z jakimś prawnikiem. Jak będsziesz miał wyrok sądu to ubezpieczyciel może się wypiąć, bo może powidzieć, że rekompensatę dostałęś już na drodze cywilnej, a że jest nieściągalna to ich nie obchodzi. Najważniesze co polecam, to zgłoś się po pomoc do Izby Inżynierów Budownictwa.
Jak w przyszłości wyjdą nowe paprochy to ścieżka ta sama. Jedno odszkodowanie nie wyklucza następnych jeśli dotyczą nowych wad.
Pozdrowionka.
Zaloguj się aby komentować

TikTok już dzisiaj zostanie zablokowany w Albanii, wynika z oficjalnych pism wysłanych do operatorów telekomunikacyjnych przez krajowe organy regulacyjne, do których dotarł EURACTIV.
Premier Albanii Edi Rama potwierdził wyłączenie platformy 6 marca, co po raz pierwszy zapowiedział już pod koniec...
W świecie pełnym złych wieści i ponurych perspektyw, niezrozumiałych ruchów światowych przywódców i unikania przez nich odpowiedzialności, dobrze czasem przeczytać coś pozytywnego.
Za Wikipedią;
W 1986 roku Rodrigo Duterte wybrano na burmistrza Davao[6]. Jako burmistrz zasłynął z poprawy bezpieczeństwa w mieście. Rzeczywiści i domniemani przestępcy byli mordowani przez stworzone przez Duterte szwadrony śmierci. […] Wkrótce po objęciu urzędu prezydenta ogłosił kampanię antynarkotykową, w ramach której państwo zaczęło wypłacać po 5 tys. pesos za każdego zabitego narkomana i do 15 tys. pesos za każdego zabitego dilera. Według ujawnionych przez Senat informacji, do 22 sierpnia 2016 roku zabito 1779 osób oskarżonych o posiadanie lub handel narkotykami. 712 z nich straciło życie z rąk policji, a reszta to efekt samosądów i porachunków[15]. 12 grudnia 2016 przyznał, iż zażywał fentanyl w celu uśmierzenia bólu powstałego po wypadku motocyklowym, lecz zaprzestał stosowania leku po namowie lekarza, który stwierdził u niego nadużywanie tego opioidu.
Z artykułu;
Według danych rządu Filipin, do końca kwietnia 2021 roku filipińskie siły bezpieczeństwa zabiły w tajnych operacjach 6117 osób, zwłaszcza biednych, podejrzanych o posiadanie narkotyków. Prokuratorzy MTK szacują liczbę ofiar śmiertelnych na 12-30 tysięcy.
#wiadomosciswiat #czujedobrzeczlowiek #polityka #prawo
https://tvn24.pl/swiat/rodrigo-duterte-aresztowany-leci-do-hagi-st8343382
Zaloguj się aby komentować

Komisja Europejska zaprezentowała nowy, wspólny system powrotów dla migrantów, którzy przebywają nielegalnie na terytorium Unii Europejskiej. – Zmieniamy zasady gry. Zaczynamy robić porządki we własnym domu – zaznaczył Magnus Brunner, unijny komisarz ds. wewnętrznych i migracji.
Komisja Europejska...
Bry, jak to jest z jazdą samochodem w okularach korekcyjnych?
Jak ma się prawo jazdy, to można mieć na nich kod, który mówi, jakie kierowca powinien mieć okulary lub soczewki.
W tym przypadku sprawa jest prosta.
Natomiast co jeśli nie ma na prawo jazdy tego kodu, a i tak jeździ się w okularach korekcyjnych?
Ze wzrokiem wiadomo, różnie bywa, z czasem może się zmienić. U mnie wada w ostatnim czasie się zmieniła (z daleko na krótkowzroczność, a astygmatyzm został) i teraz praktycznie nosze okulary cały czas.
Nie jest to jakaś potężna wada i bezokularów też widzę, no ale z nimi się mi tak oczy nie męczą.
I tutaj nie wiem, czy do końca to dobrze rozumiem.
Mandat też można dostać za jazdę w okularach korekcyjnych, jeśli nie posiada się tego kodu na prawo jazdach.
To, co trzeba zrobić, to udać się na ponowne badania lekarskie dla kierowców, a potem wyrobić prawo jazdy na nowo, ale już z tym kodem.
I tutaj mi się nasuwa takie pytanie, jak policja miałaby zweryfikować, czy okulary są okularami korekcyjnymi, a nie np. zerówkami dla wyglądu?
#prawojazdy #prawodrogowe #prawo
Zaloguj się aby komentować
o k⁎⁎wa, zaczyna się
ciekawe, na ile te zmiany faktycznie pomogą, a na ile to kapiszony
#deregulacje #prawo
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/zielone-swiatlo-dla-pierwszego-pakietu-deregulacyjnego
Zaloguj się aby komentować
@maximiliananZwierzę zostało zbadane przez lekarza weterynarii, który sprawdził również warunki bytowania konia. Po przeprowadzonym badaniu lekarz stwierdził, że zwierzę w wyniku mycia nie doznało żadnych urazów, nie wykazywało objawów bólu ani cierpienia. Koń utrzymany jest w bardzo dobrych warunkach i jest w dobrej kondycji. Koń na myjni spłoszył się w wyniku działania czynników zewnętrznych, a nie z powodu samego mycia
Od siebie tylko dodam, ze to co dla czlowieka byloby bolesne czy niekomfortowe, na koniu nie zrobi kompletnie zadnego wrazenia. W tej sytuacji najbardziej rozbawil mnie po prostu fakt ze chlop myl konia na myjni a nie to ze myl go myjka. Temperatura otoczenia tez nie ma tu wiekszego znaczenia, bylo 6 stopni na plusie.
Troche beka z bambinistow - mieszczuchow
Zaloguj się aby komentować

W Biuletynie Informacji Publicznej powinny być publikowane służbowe adresy poczty elektronicznej oraz numery telefonów radnych, w celu "umożliwienia obywatelom nawiązywania kontaktu w ważnych sprawach społecznych" - uważa Fundacja "Dobre Państwo". Petycją z postulatem w tej...
Adam Kornacki pójdzie w pasiaki? ಠ_ಠ
Nowe zatrzymania w sprawie "Buddy"
Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, "wśród zatrzymanych są dziennikarze sportowi i motoryzacyjni, zawodnicy i organizatorzy mieszanych sportów walki oraz influencerzy".
"Szczegóły zostaną podane po przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu zatrzymanych w charakterze podejrzanych" - zaznacza PK.
Według nieoficjalnych doniesień Wirtualnej Polski wśród zatrzymanych jest Adam K., prowadzący program TVN Turbo, a także kilku innych youtuberów.
#prawo #afera #loteria

Zaloguj się aby komentować
O kurła. W państwie z dykty i kartonu można nabyć pojazd na dowolną osobę (trzeba mieć jej imię, nazwisko i pesel), a później taka osoba ostaje wezwanie z UFG za niezapłacone OC (9330 zł). Zastrzeżenie peselu nie pomaga, bo Ministerstwo Cyfryzacji nie zna tego problemu. Policja robi z ofiar debili, którzy zapomnieli, że kupili auto, a jedyne, co można zrobić, to odpisać na wezwanie do zapłaty, że nie kupiłeś tego pojazdu.
https://niebezpiecznik.pl/post/lepiej-sprawdz-czy-ktos-nie-kupil-samochodu-na-twoje-dane/
#polska #prawo #motoryzacja
Zaloguj się aby komentować
Dziś w #kredytynemroda kilka histeryjek.
Minęły 4 pełne miesiące, od kiedy klient banku z żubrem poprosił o dokumenty dot. swojego kredytu hipotecznego: regulamin kredytu, ryzyko, zaświadczenia. Były prośby, groźby, reklamacje, próby w innych oddziałach, aplikacji. "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?"
Na szczęście ten miecz miewa dwa ostrza - padł u nich rekordowo szybki czas SKD (Sankcji Kredytu Darmowego w kredycie gotówkowym): 10,5 miesiąca od przyjęcia sprawy do odzyskania już spłaconych odsetek i prowizji na konto klienta. Jak to możliwe? Bank olał wezwania sądu do odpowiedzi, więc sąd zamknął sprawę nakazem zapłaty ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
Cyrk polega na tym, że większość ustawy o kredycie hipotecznym to zapisy o obowiązku informowania klientów: o zasadach, ryzyku, wszelkich zmianach itp. itd. I prawnicy wiedzą, że nie ma żadnego sensu się powoływać w sądzie na ustawę, bo najwyraźniej nikt jej nie bierze pod uwagę - ani banki, ani sądy. Tyle jest warte polskie prawo, dlatego trzeba czekać na TSUE.
Jest tam oczywiście o tym, że bank nie może dokonywać sprzedaży wiązanej, czyli np. wymuszać kupna ubezpieczenia, że nie można pobierać od klientów opłat za przekazywanie informacji (np. za zaświadczenia), żeby wynagrodzenie personelu "nie było uzależnione od osiągnięcia określonych celów sprzedaży", a ma "umożliwiać działanie w najlepszym interesie klienta" xD
Jak ktoś ma ochotę na sporo fantastyki, to polecam lekturę tej ustawy.
Jak to wszystko wygląda w cywilizowanych krajach, np. #hiszpania ? Oprócz tego, że praktycznie nie ma kredytów na zmiennych stopach, to jeszcze są przepisy, których faktycznie się trzeba trzymać. Nie da się od razu otrzymać kredytu hipotecznego. Bank musi wysłać umowę do wskazanego przez klienta notariusza, który musi się spotkać z klientem i mu dokładnie wytłumaczyć umowę. Na zakończenie jest... test czy dokładnie wszystko zrozumiałeś. Po tym należy odczekać 10-14 dni (zależnie od regionu) i dopiero wtedy można podpisać z bankiem umowę. Co z ubezpieczeniami i innymi dodatkami? Klient jest zachęcany do tego obniżką marży. Każda opcja jest "wyceniona": np. ubezpieczenie na życie -0,5%, ubezpieczenie nieruchomości -0,5%, plan emerytalny -0,5%. Można dość łatwo przeliczyć czy się to opłaca (zazwyczaj się opłaca).
#banki #finanse #prawo #kredythipoteczny

6 lat temu brałem hipoteczny, poszedłem do poleconego doradcy. Powiedziałem co potrzebuje, on mi narychtował oferty z 3 banków, sam wyłapał gdzie banki się podłożyły (np zniżka za ubezpieczenie na życie za samo zgłoszenie, a nie faktycznie zawartą umowę, przedterminowa splata bez kosztów etc). Tyle historii się słyszy, a mnie nic nie dotknęło.
Ale nie udawałem, że się na tym znam i zalatwie wszystko sam, bo szkoda mi parę stówek dla doradcy
Zaloguj się aby komentować

Kandydat na prezydenta RP Piotr Szumlewicz jest zdania, że małżonkowie powinni mieść możliwość wzięcia rozwodu przez internet. "Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego i rozwodzie powinna być dokonywana wyłącznie przez małżonków i państwo nie powinno tych decyzji utrudniać" -...
Nowy Audyt Obywatelski z obywatelskim zatrzymaniem policjanta
https://www.youtube.com/watch?v=r57pJKPhS7w&ab_channel=audytobywatelski
#audytobywatelski #prawo #clickbait
Zaloguj się aby komentować

W 2024 roku policjanci przeprowadzili ponad 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie i zatrzymali 91,3 tys. nietrzeźwych kierujących. W 2022 roku, przy mniejszej liczbie kontroli, było ich niemal 104,5 tys. Spadek jest zauważalny, ale problem wciąż jest poważny. Dodatkowo 16,5 tys. osób...
Po co jest trójpodział władzy w jedynie słusznym ustroju? Ano po to, żeby był jakiś bat na szurów i zamordystów.
Problem powstaje gdy trójpodział zostanie rozmontowany albo jest zabetonowaną, zamkniętą kastą, która ma wyjebane na standardy demokratyczne i nie podlega żadnej kontroli. Mowa oczywiście o władzy sądowniczej w demokracjach fasadowych.
#usa #elonmusk #prawo #demokracja #hydepark

Zdrowa, funkcjonująca demokracja ma silne, działające instytucje Państwowe i żeby coś osiągnąć trzeba z nimi współpracować, jeżeli jest inaczej to zmierzamy w kierunku autokracji i to co pisze ten typ to jest jakaś dziecinada dla półgłówków z tiktoka.
Miałem kiedyś do Elona szacunek, teraz nie mam ani krzty, gość się skompromitował i w sumie nie rozumiem dlaczego, mógł prowadzić swoje projekty biznesowe, zwinnie balansować na pograniczu biznesu i polityki tak jak do tego 2023 roku kiedy kupił twittera, a wpierdala się w politykę której jak widać nie kuma, albo z jakiegoś powodu specjalnie stosuje taki przekaz dla debili, tylko jaki jest tego cel to nie wiem
Zaloguj się aby komentować
Miałem w styczniu 15 dni urlopu do wykorzystania nagle widzę mam 6, lecą w kulki można sobie komuś dni skasować jeśli umowa mu się kończy po czerwcu?? #praca #prawo #pracbaza
Zaloguj się aby komentować

Przepisy ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych dość ogólnie stanowią, że odbiornikiem telewizyjnym albo radiofonicznym (który trzeba zarejestrować i płacić od niego abonament RTV) jest każde urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu (odpowiednio: telewizyjnego lub...