Hejto.pl

#mafia

0
77

80 + 1 = 81


Tytuł: Mafia: The Old Country

Developer: Hangar13

Rok wydania: 2025

Gatunek: Przygodowa gra akcji

Użyta platforma: PS5

Czas rozgrywki : 17h

Ocena: 8/10


W sumie to:
Historia: 10/10

Gameplay: 6/10



Kurde, ale to miało klimat i za razem trochę szkoda, że w zasadzie tylko miało klimat. Od razu zaznaczę, że mi Mafia 3 się podobała, choć faktycznie gdybym mógł, to wyciął bym z niej połowę grindu. Historia Lincolna była świetna. No ale ja jestem w mniejszości i twórcy chyba postanowili wrócić do korzeni, a przynajmniej tak mi to wygląda.


W najnowszej Mafii dostajemy bardzo liniową opowieść Enzo, chłopaka, który został jako dziecko sprzedany właścicielom sycylijskiej kopalni siarki. Gra daje nam lejce w okolicy roku 1904 i kurde. Gdyby nie słaby gameplay, to mogłaby być jedna z najlepszych gier... Kurde chyba topka all time. Nawet nie przesadzam.


Tytuł jest podzielony na chyba 14 rozdziałów i rozgrywają się jeden po drugim, bez miejsc na przestoje. To też oznacza, że tu nie ma misji pobocznych, a świat nie jest otwarty. Przynajmniej nie podczas ogrywania linii fabularnej, no, poza dwoma momentami, kiedy można wyjść poza "obszar misji". Otwarty świat trzeba sobie odpalić w menu, wtedy zostajemy przeniesieni i dostajemy opcję na swobodne odkrywanie znajdziek, jakieś tam wyzwania, wyścigi i inne duperele, a nagrodą jest głównie hajs, za który można coś tam kupować w sklepie. Użyłem tej opcji raz, żeby coś kupić i to tyle. Głównie dlatego, że sklep w tej grze jest... No pusty jest. Tam nie ma nic ciekawego. Tak, można sobie kupić nóż, co się tępi po 7, a nie 3 otworzonych drzwiach lub zabójstwach, ale to tyle. To jedyny element ekwipunku, który gra pozwala nam mieć zawsze. Bronie, samochody, konie? Bez znaczenia. Gra i tak sama wybiera co możemy mieć w danej misji i nawet, jak sobie wybierzemy najlepszą strzelbę, to podczas wykonywania jakiegoś zadania i tak trzeba będzie samemu wrócić do domu, odpalić szafę i zmienić ubrania, a potem otworzyć schowek z bronią i wybrać ponownie tę najlepszą. Za każdym ... razem. No bez kitu gra nie potrafi sobie zapisać, że lubię strój X i bronie Y/Z. No ale nawet jak sobie je wybierzemy, to i tak najprawdopodobniej dostaniemy przerywnik filmowy podczas misji, który zmieni je na jakiś losowy szrot. Bo tak.


Więc kupowanie tu czegokolwiek, poza odblokowaniem różańca, który służy tu jako małe miejsce na perki, po prostu nie ma sensu. Kasy i tak będzie sporo, bo gra przez permanentny brak amunicji zmusza do przeszukiwania wszystkich ciał wokół, nawet jak misja wymaga szybkości - w teorii. W praktyce wszystko zrobione jest tak, że niezależnie od naszego podejścia, większość rozdziałów w których walczymy, kończy się zawsze tak samo. W zasadzie taki Assassins Creed, bez wspinaczki, z broniami palnymi. Nie przesadzam. Dostajemy się na miejsce w którym są wrogowie, możemy ich ominąć, zabić, ciała włożyć do specjalnych pudeł, które podobno mają ograniczyć w razie czego poszukiwania. Niezależnie od tego, co wybierzemy, przechodzimy dalej. Jak wrócimy do poprzedniej lokacji, będzie pusta. Wrogowie rozpłyną się w powietrzu, dlatego twórcy w późniejszych rozdziałach blokują taką opcję. Dostajemy się do celu lub jesteśmy blisko [dwa poziomy od wejścia], alarm. Tera każdy wie gdzie jesteśmy, szczelanina. Jak wybiłeś wszystkich wrogów wcześniej cichaczem, to możesz mieć lekkie WTF, skunt ony so? Otóż to zombie. Nie ma innego wyjaśnienia. Po strzelaninie następuje walka na noże z bossem. Wygrywasz. Kuniec rozdziału.


Podejrzewam, że dosłownie połowa rozdziałów ma tę samą formułę. Jedziesz na miejsce, skradanka, szczylanie, pojedynek na noże, kuniec. A o AI nie będę nawet gadał. W sumie to jednak pogadam. Tyle się mówiło o idiotach w innych grach, tu są nawet gorsi, bo ich nadrzędną dyrektywą jest pchanie się nam przed lufę. Dosłownie zamiast siedzieć i okazjonalnie flankować, najczęściej biegną prosto na nas i spotyka ich po drodze śrut ze strzelby. Nie oznacza to, że na normalnym poziomie jest najłatwiej, bo nie jest, ale tu rolę głównie gra ilość wrogów i brak amunicji. Ano i zachowanie naszej postaci też bywa losowe. Czasem się nie odklei od zasłony i zostaniemy przez to zabici. W innych sytuacjach ktoś nas zobaczy, mimo że totalnie nie powinien i podniesie alarm. A będą i takie akcje, że zabijemy kogoś na oczach innego typa i w sumie dzień, jak co dzień. Pewnie i tak go nie lubił, dlatego nie zareagował.


To nie jest tak, że gameplay jest totalnie do d⁎⁎y, ale jest tylko ok. Nic nie urywa i działa tylko wtedy, jak wierzymy, że to, co robimy ma sens. Bo na dobrą sprawę można od początku próbować po prostu wbiec do następnego poziomu i zacząć strzelać, bo i tak do tego dojdzie, to po co czekać? I tak połowa rywali zniknie magicznie.


Ta gra stoi historią i dlatego oceniłem ją pewnie wyżej, niż powinienem. Zwłaszcza, że świat niby piękny, ale i bardzo pusty. Gra głosem, jakość przerywników filmowych, klimat i skrypt to absolutna topka. Ten podział na rodziały mi się bardzo podobał, ale na dobrą sprawę bardziej czułem się jakbym oglądał świetny film, niż grał. Jakoś tak często wybijał mnie ten gameplay z wiary w tamten świat.



#gamesmeter #ps5 #playstation #mafia #gry

3e7be4c6-db44-4362-baef-6031c764d5cb

8 na 10? Nie chcę nawet wiedzieć jak wyglądają gry które ocenileś na 5. Dla mnie 8/10 oznacza grę wybitnie dobrą, 9/10 to arcydzieło pod niemal każdym względem a 10/10 zwyczajnie nie istnieje. Ta gierka zasługuje na 5.

@Jim_Morrison 5 i 6 najczęściej nie kończę, bo dochodzę do wniosku, że nie mam na to czasu. AC Shadows ma u mnie 4 i nawet nie za to, co normalnie ludzi mierzi, czyli Yasuke, tylko za to, jak idiotyczny jest skrypt. Wytrwałem całe 2h. Gdybym się uparł, to bym skończył pewnie, ale oczy i uszy mi krwawiły przy przerywnikach filmowych i dialogach.

Zaloguj się aby komentować

@jarezz to ja, slyszalem o zamachu na niego, ale artykulu jeszcze nie czytalem, na spokojnie później zajrzę:)

@jarezz szczerze to wylecialo mi z glowy, teraz po Twoim komentarzi przeczytałem artykuł. O jego zabojstwie kazdy mówil, bo jak pisza cmentarz, czy ogolnie miejsca publiczne rzadko bywały świadkami porachunków, wiec to trochę zwzokowalo, ale szybko ludzie przeszli nad tym do porządku dziennego, ot kolejne zabójstwo, jakich tutaj wielez tylko w niespotykanym miejscu. Nicwiecej ciekawego nie słyszałem od lokalsow:/

Zaloguj się aby komentować

Dziś z pudła wyszedł Ryszard Bogucki polski przedsiębiorca, gangster, skazany na łączną karę 25 lat więzienia za zabójstwo w 1999 r. Pershinga. Chłopa broni Fundacja Dowód Niewinności założona przez ludzi, którzy odpowiadają za sprawę Tomasza Komendy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#mafia

2207c2c9-d387-4ae9-988a-86d1f5d9acac
evilonep userbar

Zaloguj się aby komentować

@Acrivec na screenshot’cie akurat jest classic a nie DE ale racja DE trzyma poziom aczkolwiek jest lekką różnicą w narracji w porównaniu do classic

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Spokojnie, zaraz się rozkręci.


Na razie dwa rozdziały za mną. Jest dość niemrawo. Noszę kosze, noszę wino, coś tam pyr pyr na koniu, czasem machnę nożem. I jakaś baba zaczyna mi chłopa bałamucić, czyli wiadomo, że zaraz wszystko j⁎⁎⁎ie.


#gry #mafia #mafia4

1ddc2c27-bc18-4c91-88f5-d464377ab525

Zaloguj się aby komentować

Dzis premiera nowej Mafii - macie zamiar ogrywac?

Mnie kusi bo Mafie lubie bardzo, ale po wpadce z trójka poczekam na jakies recenzje i az cos ogram z kupki wstydu nie ma co dokupowac wiecej gierek.

Ponoć nie rozsyłali za dużo kopii przed premierą do recenzji i mam obawy, ze to przez to iz gra jest taka se.

W sumie moze sa juz jakies recenzje i się mylę a dodaje ten wpis bez sprawdzenia tego


Druga sprawa to ruszyła dzis beta Battlefield 6. Kupiłem kod do zamkniętej bety za 50gr i dzisiaj sprawdzę czym tak się ludzie podniecają, ponoć to powroty do korzeni i Bad Company2, ktore bardzo dobrze wspominam. Pożyjemy zobaczymy.


#gry #ps5 #mafia #battlefield6

kopytakonia userbar

@kopytakonia Moja growa kupka wstydu jest już tak duża, że przestałem się jej wstydzić, a część z tych gier jak debil kupiłem w dniu premiery lub jeszcze przed

Sprawdzę pewnie betę BF6, choć to nie moja bajka za bardzo, wolę dynamikę rozgrywki z CoDa na HC. Z tego co widziałem w becie nie będzie małej mapki w stylu Close Quarters z BF3.

Zaloguj się aby komentować

Pershing, Masa, Słownik to byli grubi gangsterzy, ale nie Nikoś. To był w gruncie rzeczy dobry, empatyczny i wrażliwy człowiek. To taki trochę Janosik czy Robin Hood był. O nich się mówi często w pozytywnym kontekście, a to też byli gangsterzy. Nikogo nie zabił, fury tylko sprowadzał.


#mafia

33050aee-e438-4803-9edb-ec5cf666430d
evilonep userbar

Zaloguj się aby komentować

Skończyłem Mafię 3, na pewno najsłabsza w trylogii, gameplay loop dość powtarzalny, zachowanie policji dość uproszczone - za zwykłą stłuczkę już do ciebie strzelają, gdzie wcześniej mogli cię za drobne przewiny zatrzymać i wlepić mandat a z drugiej strony ignorują łamanie przepisów drogowych - gonią cię tylko jak kogoś przejedziesz, zaczniesz strzelać albo uderzysz w radiowóz. Jest masa problemów technicznych - cud kiedy gra się w ogóle włączy xd (choć jak już sie uda to glicze są głównie wizualne, tylko raz mi misja znikła z mapy bo zginąłem gdy zaliczyłem jeden z celów). Ale - fabuła jest bardzo dobra, model strzelania jest fajny a misje zyskują dużo pod koniec. moja ocena 7,5/10.

Teraz zacząłem Grand Theft Stagecoach czyli RDR1 #gry #mafia

@jajkosadzone grałem w remejka z 2020, był zajebisty, ale dwójka obok Skyrima to była pierwsza gra, którą kupiłem za własny hajs, więc mam duży sentyment

Zaloguj się aby komentować

Nie dość że mafia 3 to jeszcze w okienku xd a tak na serio też się przymierzam do mafii 3 , kiedyś grałem i po prologu gdy gra stała się monotonna to sobie odpuściłem, teraz mam inne podejście do gier i nie mam takich problemów z ogrywaniem sredniaków więc może przejdę

@pokeminatour jest nawet spoko, tylko, żeby jeszcze działała xdd. uruchamiam w oknie, bo przełączanie na pełny ekran czasem sprawia, że nie możesz wyjść z menu

Zaloguj się aby komentować