Zdjęcie w tle
Gry

Społeczność

Gry

143

Społeczność dla graczy. W niej: -Informacje na temat gier -wspominki klasycznych tytułów -pogawędki

lizakooDebiutant

Mr. Jack w Nowym Jorku, czyli dedukcyjny pojedynek komisarza i ukrywającego się kuby rozpruwacza.

Zasady są banalnie proste, ot zagrywamy kartę jednej z 8 dostępnych postaci i poruszamy jej pionkiem na mapie o wypisaną liczbę hexów oraz/lub wykonujemy jej umiejętność specjalną. W ciągu 8 rund będziemy próbowali znaleźć Kubę Rozpruwacza, a on w tym czasie będzie próbował uciec i uniknąć sprawiedliwości. Na koniec każdej rundy komisarz wezwie świadka, który powie nam czy przeciwnik jest w jednym z dwóch stanów postaci - Widocznym bądź niewidocznym. Na tej podstawie będziemy eliminowali kolejnych podejrzanych, aż będziemy pewni, która postać to nasz złoczyńca. Wtedy to już o krok od zwycięstwa.
Kuba rozpruwacz w tym czasie będzie dbał o to, aby jak najmniej postaci odchodziło z kręgu podejrzanych, a sam będzie mógł uciec tylko wtedy, kiedy jego status na końcu poprzedniej rundy będzie niewidoczny. Bycie niewidocznym oznacza, że dana postać nie sąsiaduje z inną.

Wykonanie jest bardzo fajne. 8 kart postaci, które zagrywamy, 8 kart alibi (gdzie na początku, w tajemnicy, jedną wybiera rozpruwacz aby ustalić kogo trzeba złapać), karta widoczności są zrobione z grubego kartonu. Do tego drewniane krążki z naklejonymi wizerunkami postaci i kartonowe żetony są zrobione bardzo dobrze. Graficznie wszystko jest spójne i schludne. Z jednej strony krążków postać jest kolorowa, z drugiej szara aby komisarz wiedział, kto odpadł z listy ścigania.

Bardzo dużo w tej grze zależy od tego z kim gramy, jeżeli dany gracz potrafi blefować i przewidywać to gra będzie emocjonująca. Ktoś kto szybko pokaże swoje zamiary spowoduje, że może być płytko. Gra pozwala na wiele możliwości taktycznych pomimo prostoty zasad. Z różową bawimy się świetnie, a gdy zostaną dwie podejrzane osoby to dobry blef może być czynnikiem decydującym o zwycięstwie.

Kolejny świetny tytuł, gdzie na pudle podpisany jest twórca moich ulubionych Cyklad - Bruno Cathala. Z każdą następną grą w kolekcji, do której przyczynił się ten człowiek upewniam się, że po jakikolwiek tytuł z tym nazwiskiem bym nie sięgnął, będzie dobry.

d2635cda-2142-4248-94df-9d638abce68c
pansiano3 godziny temu

Grałem w to niedawno, ale na innej planszy.
Wydawała się mieć problemy z balansem na korzyść dobrego

0
lizakoo2 godziny temu

@pansiano są dwie wersje, nie pamiętam czym się różnią. Detektyw ma trochę łatwiej, ale nie wygrywa bez wysiłku. W nowym jorku afaik jest bardziej zbalansowany, ale mapa brzydsza.

pansiano2 godziny temu

@lizakoo tam były latarnie do przestawiania które gasły z kolejnymi rundami i blokady do wejść do kanałów

Widziałem, jak wygrywał zły, ale trzeba sobie było mocno pokminić i wykorzystać moment zaraz na początku. Wyglądało na to, że im dłużej gra trwała, tym łatwiej było dobremu, który nie musiał sobie palić styków przy każdej rundzie

Btw, planujesz się tu przenieść ze swoim kątętem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

0

Zaloguj się aby komentować

lizakooDebiutant

Kaskadia

Jak różowa przyniosła torbę z tym tytułem to pierwszą moją myślą było "Po co nam kolejna gra ze zwierzętami, dopiero Ark Nove kupiliśmy".
Małe pudełeczko z ładnym zwierzątkiem na okładce przyciągało wzrokiem, ale jakoś specjalnie do mnie nie dotarło.

W pudełku mamy wszystko ładnie poukładane, chociaż są tam tylko 2 przegródki. jedna na kafle terenu, druga na całą resztę, czyli karty punktowania, notesik, worek z drewnianymi żetonami zwierząt oraz szyszki.

W kaskadii będziemy budowali swoje biomy oraz umieszczali na nich zwierzątka aby jak zdobyć jak najwięcej punktów.
W swojej turze będziemy dobierali 1 kafel terenu oraz jeden odpowiadający mu żeton zwierzątka. Na każdym kaflu terenu jest od 1 do 3 symboli zwierząt. Symbole mówią nam o tym jakie zwierze można umieścić na danym kaflu.
Poza tym na kaflach mogą znaleźć się szyszki i jeżeli ułożymy na takim kaflu odpowiadające mu zwierzę dostaniemy do swoich zasobów takową szyszkę. Szyszka pozwala modyfikować pobieranie kafli i żetonów zwierząt oraz pozwala wymienić żetony zwierząt i wylosować z worka nowy zestaw jeżeli nam nie pasują do planu.

Kafle terenu możemy układać dowolnie, ale nie oznacza to, że powinno się tak to robić. Na koniec gry będziemy punktowali za każdy największy biom, który ułożymy, czyli za najwięcej połączonych ze sobą płytek tego samego terenu: Góry, rzeki, mokradła, pustynie, lasy. Do tego będziemy punktowali za odpowiednie ułożenie zwierząt zgodne z kartą punktacji.

Na starcie gry dobieramy po karcie punktacji z każdego rodzaju zwierząt, czyli karta dla łososia, jelenia, niedźwiedzia, myszołowa i lisa. Każdy typ zwierząt ma 4 różne typy kart punktacji (picrel), dzięki czemu regyrwalność tytułu jest dość duża, bo kombinacji jest wiele.

Będziemy rozgrywali naprzemiennie swoje tury, aż nie skończy się stos dobierania płytek terenu. Każdy z graczy będzie więc rozgrywał 20 tur. Dzięki temu wiemy kiedy gra się skończy, że nie uda się zrobić wszystkiego, oraz że nie będzie trwała zbyt długo.

Przy pierwszej partii uznałem, że ta gra to po prostu samograj i niewiadomo czemu ją postawili na 1 miejscu w abstrakcyjnych na BGG, ale dałem jej szansę i usiadłem kolejny raz, i kolejny, i kolejny.. Z każdą następną rozgrywką grało mi się coraz przyjemniej, świetne jest kombinowanie co gdzie dołożyć żeby móc zapunktować jak najlepiej, do tego dobrze byłoby gdyby symbol zwierzęcia pasował do biomu żeby przy ułożeniu kafla dodatkowo podbić punkty kapslem zwierzaka. Gra jest dla mnie o wiele lepszym abstraktem niż azul. Można powiedzieć, że jest dosyć podobna do Calico, ale nie ma w niej efektu, że z każdym ruchem jest coraz mniej miejsca, a ostatnie tury to 100% losowość. W kaskadii jest duża decyzyjność, a pominięcie punktowania danej karty żeby zapunktować dwukrotnie z innej to jedna z taktyk. Polecam każdemu, który lubi układanie kafelków w azulu czy kołderki w Calico, chociaż mając Calico i Kaskadię w kolekcji, Calico wystawiłbym na OLX.

Grał już ktoś z was w Kaskadię? Jak oceniacie i porównacie do innych abstraktów?

91284d14-98a2-4a3a-8a0a-2e496262e7da
b308bd36-5bd7-4619-9157-58958dd716f8

Zaloguj się aby komentować

Od dziś na platformie Steam dostępne jest demo nadchodzącej polskiej gry strategicznej: Manor Lords
https://store.steampowered.com/app/1363080/Manor_Lords/

"Manor Lords to średniowieczna gra strategiczna, która oferuje zaawansowane budowanie miasta, wielkoskalowe bitwy taktyczne oraz złożone ekonomiczne i społeczne symulacje. "

f493d38e-4ba4-40d8-a731-0393a9d5b196
Kremowkobrody1 dzień temu

Wygląda na to, że będzie konkurencja dla Farthest Frontier

SCC18 godzin temu

@MostlyRenegade O, to ta gra, o której ktoś wspominał na wykopie miesiąc temu. Muszę znaleźć trochę wolnego czasu, żeby ją obczaić...

0
MostlyRenegade17 godzin temu

@SCC Ja już zrobiłem wczoraj pierwsze podejście. Demo nie pozwala na zapis gry, ale sama rozgrywka jest obiecująca. Graficznie prezentuje się wybornie, chociaż animacje postaci są lekko drewniane. Bardzo dużym plusem jest podkład muzyczny, który stylistyką nawiązuje do tego, co było słychać w Wiedźminach.

0

Zaloguj się aby komentować

Jeśli ktoś lubił Yu-Gi-Oh za dzieciaka polecam Duel Links. To uproszczona wersja karcianki na Steam i Smartfony.
Meta wygląda obecnie tak:
https://www.duellinksmeta.com/top-decks
Konami dość dobrze balansuje rozgrywkę. Nie trzeba mieć wszystkich TOP kart by grało się przyjemnie.
Polecam też ogólnie tą stronę jakby ktoś chciał zagrać, bardzo dobre poradniki.
https://www.duellinksmeta.com/
Jak najbardziej zdrowe FTP, ale mogę też polecić dobrego bota, jak komuś się nie chce farmić diamentów xD

d84ed790-5d80-470f-8e7e-08d72a2a99e7
janusz_p0lak1 dzień temu

@anervis Ja nie tylko gram, ja napierdalam w to. Wpadam jak w cug, potem pare miesięcy przerwy xD

Zaloguj się aby komentować

CzokowokoDebiutant

Jeśli ktoś jeszcze nie kupił to Don't Starve na promce w GOG za 8,99

https://www.gog.com/game/dont_starve?pp=2863d7ae605104eeef364e3f164d3404e20f680c

lubieplackijohn1 dzień temu

@Czokowoko Zacna gra za nieduże piniądzę!

Btw, czy mam rozumieć, że mając taki awatar lubisz #fallout?

0
Czokowoko1 dzień temu

@lubieplackijohn Oczywiście

lubieplackijohn1 dzień temu

@Czokowoko To w takim razie trzeba ponownie otworzyć Atomową Kafejkę i zapełnić ją postatomowym kontentem! https://www.hejto.pl/spolecznosc/atomic-cafe

0

Zaloguj się aby komentować

12