Zdjęcie w tle
Xianth

Xianth

Gwiazdor
  • 16wpisy
  • 291komentarzy
#diffle
Zobaczyłem że ludzie w to grają więc też zacząłem ale jako inżynier nie satysfakcjonuje mnie zgadywanie tylko taktyka. Macie jakieś słowa otwierające które maksymalizują szansę na znalezienie liter, np zawierają wszystkie samogłoski? Stosujecie jakieś podejście statystyczne na bazie typowego rozkładu liter w języku polskim czy też może z pierwszym słowem lecicie na pałę?
No i nie znalazłem tego w instrukcji ale co jeśli litera pojawia się wielokrotnie, co robi program, która pozycję wskaże (zielone, żółte, połączy z inną litera czy nie)?
maximilianan

Mam to samo dlatego wstrzymałem się

Deykun

@Xianth 

Macie jakieś słowa otwierające które maksymalizują szansę na znalezienie liter, np zawierają wszystkie samogłoski?

Ja cały czas zmieniam nacisk z liczby słów na liczbę liter, bo użycie NIESPRAWIEDLIWOŚĆ i 10 literowych słów żeby mieć dobre zgadniecie w 3-4 słowie to taki sobie sukces jak się marnuje 20 liter tylko na ten czek.


Jak akcent jest na liczbie liter to trzeba mieć dylematy jak widać, że słowo jest długie i mogą być 4 długie słowa WYCIERAĆ, WYBIERAĆ, WYDZIERAĆ, WYPIERAĆ to lepiej strzelić jedno i może trafić hasło czy lepiej znaleźć jedno słowo sprawdzające C, B, P i DZ które na pewno nie wygra, ale już w kolejnym mieć znacznie mniejszą pule (ludzie mają te dylematy też w wordle).


No i nie znalazłem tego w instrukcji ale co jeśli litera pojawia się wielokrotnie, co robi program, która pozycję wskaże (zielone, żółte, połączy z inną litera czy nie)?

Algorytm jest kradziony, a nie jest oczywisty żeby to wyczytać, ale jak litera jest w haśle 2 razy to będzie pokolorowana też 2 razy. Najpierw znajdzie najlepszy match (najwięcej zielonego) i potem w lukach tam gdzie będzie ta litera będzie zielona albo żółta (zależnie od miejsca w którym jest czy pasuje) jak jest szara to dana litera występuje tylko raz.


Tu jest funkcja szukająca matchy:

https://github.com/Deykun/diffle-lang/blob/main/src/api/utils/compareWords.ts


Generalnie mam gdzieś w planach podmianę (albo dodanie jakieś nakładki która poprawia wynik) tego algorytmu, bo moim zdaniem ma swoje mniej intuicyjne niedoskonałości:

https://github.com/Deykun/diffle-lang/issues/9


Stosujecie jakieś podejście statystyczne na bazie typowego rozkładu liter w języku polskim czy też może z pierwszym słowem lecicie na pałę?

Generalnie myślałem już o tym sporo w kontekście klawiatury (bo ona robi teraz tylko prosty czek czy użyto wszystkich zielonych czy ktoś użył litery której nie ma) i generalnie stwierdzenie czy to jest wpisane jest ok to już jest trudne zadanie nie tak trywialne jak automat do wordle, bo w diffle jest wiele elastycznych furtek.

wonsz

jako inżynier nie satysfakcjonuje mnie zgadywanie tylko taktyka. Macie jakieś słowa otwierające które maksymalizują szansę na znalezienie liter, np zawierają wszystkie samogłoski?


@Xianth inżynierem czego jesteś - pytania innych o rozwiązanie problemu?

Xianth

@wonsz inżynier skupia się na zdefiniowaniu problemu i jego rozwiązaniu, co za różnica że częścią rozwiązania jest kolektyw ludzki?

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj dzięki światłym decyzjom #nbp udało się wykasować całkowicie, a nawet troszkę nadrobić 6+cio misieczny spadek ceny euro. No więc od dzisiaj euro jest już droższe niż było 6 miesięcy temu, wszystko dzięki wspaniałemu rajdowi o 20gr w trzy dni.
GazelkaFarelka

@Xianth ja połowę oszczędności trzymam w złotówkach a połowę w euro. Dzięki temu jestem na zero niezależnie które rośnie a które spada

Xianth

@GazelkaFarelka no widzisz, ja jestem w połowie transformacji całości w euro ale niestety parę gówno złotówek mi jeszcze zostało i coraz mniej euro z tego będę miał.

Zaloguj się aby komentować

NBP obniżyło stopy o 750pb czym utopili złotówkę o 10 gr względem euro. Zrobią wszystko by wygrać wybory albo zostawić ruiny konkurencji. #jebacpis #finanse #nbp #nieruchomosci
Xianth

Należy się update. Po stand-upie Glapy mamy już 16gr na euro spadku. Dobrze że stand-upy nie mają follow-upów bo źle by to się skończyło.

Zaloguj się aby komentować

Hej, czy ktoś może używa(ł(a)) flexible account od Revoluta? Dają ok 5% na koncie dolarowym ale chyba nie jestem zbyt biegły by ocenić co to za produkt ani jak bezpieczny jest (czy ma jakieś gwarancję i do jakiej kwoty), a trochę boli że poduszka w USD tylko generuje koszty utrzymania konta w banku.
#inwestycje #inwestowanie #oszczedzanie #pieniadze #pytanie
Xianth

#revolut

Zaloguj się aby komentować

Hej, wiecie może gdzie znajdę listę dodatkowych korzyści w opcji ultimate? Szukałem ale w pc appce to nie działa (problemy techniczne hehe) a w necie nie mogę znaleźć. Gram na pc only I jak nie ma perkow, cena w górę to rozważam downgrade bo nic mi to nie zmienia.
Zioman

@Xianth nie wiem czy rozumiem - chcesz podsumowanie różnic między zwykłym GP i Ultimate, czy po prostu screena z Perków?

634323a4-e26b-45a2-a295-098901fb476f
Xianth

@Zioman patrzyłem na opis i wychodzi że różnica (poza tym że gole pc to gole pc bez Xboxa i clouda) ale właśnie jeszcze te perki. Czy one to są tylko jakieś kosmetyczne dodatki do niektórych gier czy jest tam coś sensownego?

Zioman

@Xianth niekiedy coś dobrego rzucą, jakieś triale do subskrypcji czy coś, ale tak to nie za często się to zdarza

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry,
Pragnę kupić uncję złota, konkretnie liść klonowy z 2023r. Przeglądając internet rzuciło mi się w oczy to, że jest znacznie większy wybór niż kiedy kupowałem ostatnio parę lat temu. W związku z tym chciałbym zapytać społeczność które z dostępnych sklepów intenetowych są wg. was legitne.
Zaczynając:
Tavex.pl - kupowałem tam kiedyś i chyba jest OK - moneta rzeczywiście przyszła i wyglada legitnie - odpowiada stanowi menniczemu - nie jest nieskazitelna ale raczej bardzo dobra.
Inne - nie wiem, dlatego pytam
Szczególnie chciałbym zapytać o wasze opinie o https://mennicakapitalowa.pl/ https://mennica.apart.pl/ https://www.coininvest.com/ https://79element.pl/ i https://www.skarbnicanarodowa.pl
#zloto #inwestycje #inwestowanie
BilboBagosz

@Xianth Też kupowałem w tavexie, biznes jak najbardziej legitny. Mają punkty stacjonarne w Gdyni i Warszawie, więc jeżeli masz blisko to możesz się wybrać i kupić bezpośrednio, a jeżeli wysyłkowo to z ich strony raczej wątpię by mieli oszukiwać klientów. Jedynie kurier w tym wypadku może być problematyczny, ale z takim zakupem to po prostu trzeba ubezpieczyć przesyłkę.

Konto_serwisowe

@BilboBagosz

Mają punkty stacjonarne w Gdyni i Warszawie


Potwierdzam, byłem u nich raz w Warszawie w Koneserze.

Orzech

@Xianth Kupowałem w coininvest i 79element oraz na Independent metals. Najtaniej i najbardziej anonimowo na IM, potem jeśli chodzi o cenę to coininvest (paczka idzie z Niemiec), potem 79th

mitsue

79element

Zaloguj się aby komentować

@hejto jak nie dostawać powiadomień ze społeczności? Strasznie spamują tak że już nie zwracam uwagi na powiadomienia wcale a szkoda. @lubieplackijohn #hejto
Cybulion

@Xianth ustawienia, preferencje i tam masz jakie maja ci przychodzić powiadomienia.

antyrogal

@Xianth serio, nie chciało Ci się nawet w opcje spojrzeć przed zadawaniem pytania? xD

Xianth

@Cybulion @antyrogal ok, nowy ficzer i rzeczywiście nie przejrzałem opcji. Dzięki za info i nie było tematu.

Zaloguj się aby komentować

Jak się przegląda główną i wygląda ona zazwyczaj jak 9gag - większość i to znaczącą to #memy i #heheszki do tego #psy i #koty
Nie oceniam czy to źle czy dobrze, ale dla ludzi szukających ciekawego contentu w postaci artykułów to za dużo to tutaj nie ma (oby jeszcze!)
Aquamen

Lepsze to niż Danielmagical, patostreamy i famemma gdy wchodzi się bez zalogowania na wykop tbh


Wchodzisz na hejto i masz dobry content i śmieszne obrazki


Wchodzisz na wykop widzisz bandę idiotów cieszących się do zaszczanych meneli


Detale

MrMareX

Przefiltruj sobie same artykuły. Dwa tapnięcia

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry!
Chciałbym zapytać osoby, które siedzą na rynku PC czy taki zestaw:
https://psref.lenovo.com/Detail/Legion/Legion_T5_26IAB7?M=90SV005CMW
jest wartościowy jako mid/mid-hi-end?
Ponieważ sam siedzę na kompie z przed 12 lat i do tej pory AAA to tylko na GeforceNow gram - czy takie coś jest perspektywiczne na kolejne 5-10lat?
RTX3060 wydaje się być słabym ogniwem, poszukiwałem czegoś z min. 3060ti ale jednak 12GB vRAMu wydaje się być drobną przewagą na rzecz 3060 - szczególnie jeśli w przyszłości planuję wirtualizację na 2-3 stacje robocze (jak będzie już rozwiązanie konsumeckie wpierające takie rzeczy), więc w parze z 12700 wydaje się to dobrym tandemem.
W zestawie jest DDR5 o niezprecyzowanym CL ale zakładam, że nie może być dużo gorzej niż porównywalny DDR4 w tym range.
Tak więc moje pytanie brzmi:
Czy taki zestaw jest perspektywiczny? Wydaje się w miarę rozsądnie wyceniony (5.400PLN), jest od razu zestaw na gwarancji całościowej więc mam uproszczoną sprawę w przypadku awarii, idzie od razu z Win11 co dla casuala też ma znaczenie. Pytanie głównie o 3060 - warto/nie warto? Czy jednak wstrzymać się jeszcze i czekać aż w podbnej cenie rzucą coś z 3060ti lub lepiej na pokładzie?
A patrząc w przyszłość: Warto iść w intel 13th gen lub nawet poczekać na 14th gen czy 12th gen też jest przyszłościowe bo już wprowadzono hybrid architecture a daje to już rozwój a nie przełom (tak jak pierwszy RTX vs poprzednie GTX)?
Tak samo, czy RTX3000 jest przyszłościowe bo jest właśnie po przełomie RTXowym czy też nie warto i o wiele lepiej zaczekać na rozsądne RTX4000 bo DLSS 3 jest game changer?
Moje pytanie rozszerzam o to, czy warto dokonać zakupu już teraz bo aktualnie przeminął świat, że kolejne produkty są tańsze za jednostkę wydajności i będzie tylko drożej?
W sensie: Przez ostatnie 30 lat w technologii szybciej rosła wydajność niż spadała wartość pieniądza, a teraz mamy odwrotnie i opłaca się kupić wcześniej niż później.
#pcmasterrace #technologia #komputery

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry!
Chciałbym zapytać osoby, które siedzą na rynku PC czy taki zestaw:
https://psref.lenovo.com/Detail/Legion/Legion_T5_26IAB7?M=90SV005CMW
jest wartościowy jako mid/mid-hi-end?
Ponieważ sam siedzę na kompie z przed 12 lat i do tej pory AAA to tylko na GeforceNow gram - czy takie coś jest perspektywiczne na kolejne 5-10lat?
RTX3060 wydaje się być słabym ogniwem, poszukiwałem czegoś z min. 3060ti ale jednak 12GB vRAMu wydaje się być drobną przewagą na rzecz 3060 - szczególnie jeśli w przyszłości planuję wirtualizację na 2-3 stacje robocze (jak będzie już rozwiązanie konsumeckie wpierające takie rzeczy), więc w parze z 12700 wydaje się to dobrym tandemem.
W zestawie jest DDR5 o niezprecyzowanym CL ale zakładam, że nie może być dużo gorzej niż porównywalny DDR4 w tym range.
Tak więc moje pytanie brzmi:
Czy taki zestaw jest perspektywiczny? Wydaje się w miarę rozsądnie wyceniony (5.400PLN), jest od razu zestaw na gwarancji całościowej więc mam uproszczoną sprawę w przypadku awarii, idzie od razu z Win11 co dla casuala też ma znaczenie. Pytanie głównie o 3060 - warto/nie warto? Czy jednak wstrzymać się jeszcze i czekać aż w podbnej cenie rzucą coś z 3060ti lub lepiej na pokładzie?
#pcmasterrace #technologia #komputery
Xianth

Ktoś coś?

Zaloguj się aby komentować

Dlaczego nawet mid endowe zestawy komputerowe sprzedawane są teraz z 16Gb pamięci RAM?
W zestawie często jest średni RTX 3000 (np 3060-70), do tego procek i5 albo ryzen 5-7, 1tb ssd nvm a do tego jakieś śmieszne 16gb RAM. 4-7k pln a ramu mao
Czy to znaczy, że tyle ramu nie jest potrzebne? RAM sam w sobie nie jest jakiśch turbo drogi a 32Gb to tylko high end za 10+k pln. Poproszę o wytłumaczenie, bo nawet to, że DDR5 jest w pytę drogi nie tłumaczy, czemu nie widzę sensownych mid zestawów z 32gb DDR4.
#pcmasterrace #komputery
Quake

@Atomus i dokupujesz dokładnie taką samą kość? no nie sądzę i tu się właśnie zaczynają schody, a nie każdy w tym siedzi aż tak głęboko. lepiej zainwestować raz, a dobrze na początku, a nie się bawić potem w kombinacje.

Atomus

@Quake a co za problem kupić ta sama kość? Po 4-5 latach nie ma z tym problemu

Quake

@Atomus dla mnie właściwie nie ma problemu, ale ludzie mają

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry,
Chciałbym zapytać o procesory Intela i ich architekturę. Od kiedy generacja nie wyznacza architektury ciężko mi jednoznacznie ocenić który procesor danej generacji jest w danej architekturze, a przynajmniej nie widzę żadnego user friendly zestawienia więc postanowiłem skorzystać z pomocy społeczności i zapytać was o takie źródła.
Precyzyjne pytanie: Z 13. i 12. generacji procesorów desktopowych Intela które są w jakiej architekturze wykonane?
#intel #procesory #gaming #architektura
Xianth

@twisterro bardziej chodzi o mikroarchtekture chipów niż ogólny rodzaj. Na przykład niższe wersję 13th gen czyli Raptor lake to będą wciąż alder lejki

twisterro

@Xianth Ale co masz na myśli mówiąc o mikroarchitekturze?

Na wiki jest rozpiska podstawowych parametrów z podziałem na sockety:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_processors


Jeżeli chodzi Ci o process node, to też są opracowania:

https://en.wikichip.org/wiki/intel/process

Xianth

@twisterro Co mam na myśli mówiąc o architekturze: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_CPU_microarchitectures

Czytając ten artykuł: https://www.tomshardware.com/news/core-i5-13400-outperforms-core-i5-12400-by-over-20-percent-in-early-benchmarks

Szczególnie ten fragment:

"This product is the only one in Intel's 13th Generation Core that uses Raptor Lake B0 and Alder Lake C0 silicon"

Czyli mimo, że taki 13400 jest teoretycznie 13th gen czyli już raptor lake to jednak mimo wszystko część bebechów jest z poprzedniej generacji. Użytkowo? Będzie mieć mniej pamięci.

Takich smaczków jest więcej, ale nie znam żadnego zestawienia i zostaje fetchowanie 1 po 1 co tam siedzi wewnątrz - czyli szybki przegląd procków danej architektury już nie jest taki prosty jak to, że zaczynają się od i3/5/7/9-13xxx

Zaloguj się aby komentować

W #finlandia dobrze wiedzą, kto jest odpowiedzialny za #wojna. Nawet prywatne podmioty jak dostawcy elektryczni w newsletterach o energii elektrycznej piszą bez ogródek:
"The effects of the war of aggression started by Russia are considerable in terms of the energy supply of Finland and the whole of Central Europe."
I to mnie sie podoba!
BillyFuckboy

@Opornik jakby co to wrzucilem w translatora

Prawo i sprawiedliwość- laki ja oikeus

Zaloguj się aby komentować

Wnoszę o dodanie możliwości blokowania społeczności. Dla tagów już takie coś jest, ale ludzie w społecznościach często nie używają tagów a całych społeczności nie można wycinać.
lubieplackijohn

@Xianth Pracujemy nad tym

Zaloguj się aby komentować

Hej(to)! Dołączyłem niedawno jako migrant z zakopu i próbuję się obeznać z tym portalem. Mam następujące problemy:
Nie rozróżniam społeczności od tagów. Czym się różnią? Jak jest skutecznie przeglądać? Polubiłem społeczności, polubiłem tagi ale gdzie mogę zobaczyć feed tylko z tego co polubiłem (aka Mój Zakop)?
Niby jest poradnik przypięty ale generalnie w dupie mam rangi czy osiągnięcia, a bardziej przydałoby się właśnie poprowadzenie za rączkę po funkcjonalnościach.
Czy mógłby ktoś podrzucić jakieś proste (może stabelaryzowane) porównanie funkcjonalności obu portali co ułatwiłoby migrację nie tylko mi, ale też całej reszcie?
lubieplackijohn

@drhab Dobra, czaję w czym rzecz! To też kiedyś było już implementowane. Dodaję do todo! Dzięki!

Xianth

@lubieplackijohn Czy macie jakieś ograniczenia licencyjne, np. nie możecie (prawnie) używać rozwiązań z wykopu (tych, które akurat działają), czy jest to dopiero na ficzer liście i dlatego (jeszcze) nie ma?

lubieplackijohn

@Xianth Wszystko jest na TODO liście A nie ma z prostego powodu - mało nas jest i ciśniemy po godzinach. Dlatego niestety nie możemy dziennie przeznaczać 10h jakbyśmy chcieli

Zaloguj się aby komentować