Kompleks ten składa się z podziemnych korytarzy i pomieszczeń rozciągających się na głębokości do 85 metrów pod ziemią. Wnętrza miasta były zaprojektowane w taki sposób, aby mogły pomieścić nawet 20 tysięcy ludzi oraz zapasy żywności, a także stajnie z hodowlą zwierząt, takich jak kury, kozy i owce.
W Derinkuyu znajdowały się także wytwórnie wina i oleju, magazyny do przechowywania żywności, refektarze oraz kaplice. Szczególnie cenne jest duże pomieszczenie na drugim poziomie, które posiada sklepienie kolebkowe i było prawdopodobnie wykorzystywane jako szkoła. Na ostatnim, ósmym poziomie znajduje się kościół, który wykuto w kształcie krzyża. Wszystkie pomieszczenia połączone są licznie schodami, co umożliwia łatwe poruszanie się pomiędzy nimi.
Miasto wyposażone było w system wentylacji, składający się z rur wydrążonych w ścianach i kominów wyprowadzających powietrze na powierzchnię. Wodę czerpano ze studni, a oświetlenie zapewniały pochodnie.
Derinkuyu zostało odkryte w 1963 roku przez jednego z mieszkańców miasta o tej samej nazwie, który przypadkowo znalazł wejście do podziemi. Dzisiaj podziemny kompleks jest popularnym miejscem turystycznym i można je zwiedzać wraz z przewodnikiem.
#ciekawostki #turcja #podroze



