Zdjęcie w tle
4Sfor

4Sfor

Osobistość
  • 312wpisy
  • 1485komentarzy
Zamek Chenonceau (francuski: Château de Chenonceau) położony jest w Dolinie Loary, niedaleko miasta Chenonceaux we francuskim departamencie Indre-et-Loire, niedaleko Amboise. W przeciwieństwie do nazwy miasta Chenonceaux, nazwa zamku jest zapisywana bez –x. Skąd to rozróżnienie w nazwie – o tym poniżej.

Stary zamek pochodzi z 1432 roku i został zbudowany przez Jeana II Marquesa, zwolennika króla Karola VII. Thomas Bohier, sekretarz generalny ds. finansów Franciszka I, kupił zamek w 1513 roku. Po śmierci Bohiera audyt ujawnił pewne nieprawidłowości. Była to zatem okazja do wysunięcia wysokich żądań wobec najbliższych krewnych Bohiera i tym samym przejęcia zamku w 1535 roku.

Henryk II (król Francji od 1547 do 1559) przejął zamek i podarował go swojej kochance Diane de Poitiers, księżnej Valentinois. Po śmierci Henryka w 1559 roku, jego żona Katarzyna Medycejska nakazała eksmisję Diane. W zamian Diane otrzymała znacznie mniejszy zamek Chaumont-sur-Loire. Wydarzenia te nadały zamkowi przydomek Château des Dames.

W zamku mieszkała również inna dama, a mianowicie Ludwika Lotaryńska. Opłakiwała ona w murach budowli swojego zmarłego męża, króla Henryka III, który został zamordowany 1 sierpnia 1589 roku.

Claude Dupin, francuski finansista, kupił zamek od księcia Bourbon w 1733 roku. Jego druga żona, Louise Dupin, przyjmowała tam takie osobistości jak Voltaire, Fontenelle, Marivaux, Montesquieu, Buffon i Rousseau, który napisał tam swoją słynną książkę Émile. To właśnie Louise podobno wprowadziła różnicę w pisowni między zamkiem (bez x) a wioską Chenonceaux (z x). Podczas rewolucji francuskiej kazała przekształcić kaplicę wewnątrz zamku w skład drewna, zachowując w ten sposób kaplicę w stanie niemal nienaruszonym.

W latach 1940-1942 rzeka Cher, nad którą bezpośrednio znajduje się zamek Chenonceau, była częścią linii demarkacyjnej, która wyznaczała granicę między okupowaną przez Niemców Francją a nieokupowaną Francją Vichy. Przez zamek można było dostać się do wolnej części Francji od strony północnej. Gdy nie było to już możliwe, ludzie próbowali przepłynąć Cher wpław.

Obecnie zamek Chenonceau jest, zaraz po Wersalu, najliczniej odwiedzanym zamkiem francuskim.

#zamkipalace4sfor #zamki #podroze #francja
d7d6a105-7a50-4a54-bea3-d3ebd7202f86
45b755bb-0f7a-4cab-be36-973bbbe82848
c54512eb-7ffe-4ca7-a709-337ee633f821
parapet-inferno

@4Sfor jako dzieciak przerysowalem go z patrzenia z jakiejś pocztówki. Dostałem za to 6. Ale nigdy nie zapamiętałem co to za zamek. Dzięki

Zaloguj się aby komentować

Eilean Donan to położony na wyspie o tej samej nazwie charakterystyczny szkocki zamek ulokowany na jeziorze Loch Duich - nieopodal niewielkiej miejscowości Dornie w zachodniej części regionu Highland.

Zamek został zbudowany w 1220 roku przez Aleksandra II (króla Szkocji w latach 1214 -1249) jako warownia mająca chronić region przed najazdami Wikingów. Wg podań stanowił jedno ze schronień Roberta Bruce'a (króla Szkocji od roku 1306 do 1329) podczas ucieczki tegoż przed angielskimi żołnierzami. Od końca XIII wieku obiekt stał się siedzibą klanu Mackenzie z Kintail (późniejszych hrabiów Seaforth).

W 1719 roku zamek został zajęty przez wojska hiszpańskie chcące wzniecić nowe powstanie jakobickie. Warownia została jednak odbita, a następnie zburzona przez kanonadę trzech fregat Królewskiej Marynarki Wojennej w dniach 10–13 maja 1719 r. Koniec końców wojska hiszpańskie okupujące zamek zostały pokonane miesiąc później w bitwie pod Glen Shiel.
Zamek Eilean trwał w ruinie przez prawie dwa stulecia. Odbudowie poddano go dopiero w latach 1912–1932 za sprawą podpułkownika Johna MacRae-Gilstrapa, który nabył go jako potomek klanu MacRae. Do najważniejszych prac z tego okresu należy budowa mostu łukowego umożliwiającego łatwiejszy dostęp do twierdzy.

Budowla służy często za plener filmowy. Nakręcono tu m.in. sceny do filmu „Nieśmiertelny” z Christopherem Lambertem.

#zamkipalace4sfor #zamki #szkocja #podroze
ee44b7c2-1d62-4732-8975-1731dbbdd62a
783a21e7-e614-487e-923e-0d721d4eee9d
9b880125-b4c2-4f85-81bd-f54c352ae6e1

Zaloguj się aby komentować

https://www.youtube.com/watch?v=wvBb7xlKfXQ

Donna Summer i Hot stuff - końcówka lat 70' - to były czasy, kiedy jeszcze życie było proste. Nie było social mediów i całej tej współczesnej spierdolozy.

#muzyka #lata70
AndrzejZupa

Ale muza współczesna nie jest spierdolona...nie łączmy czekolady z plewami...

MrBean

Ty tam wiesz czy życie w latach 70 było proste. Może była inna spierdoloza. No w Polsce to na pewno.

DiscoKhan

@MrBean w Stanach w w końcówce 70s? Czasy prosperity, czarni dopiero dostali pełnię praw obywatelskich i zaczął się wysyp czarnej muzyki, wielu mocno się nią fascynowali i zaczęła trafiać na top list przebojów - absolutnie zasłużenie.


Ludzie mieli tak wiele zmartwień na głowie, że w USA największą bolączką były spiny między metalami i fanami disco. Młodzież - nawet robotnicza - woziła się mustanagami, benzyna kosztowała grosze, to samo części samochodowe, życie wydawało się w końcu normalizować i w USA wszystko wskazywało na świetlaną przyszłość. Idealnie wszystko nie wyglądało ale względnie źle nie było, ja bym się nie obraził jakbym tam wylądował nawet jakbym razem z czarnymi w Detroit samochody składał, wtedy jeszcze aż takiego rozpierzielu nie było. Chociaż rzeczywiście ja nie jestem czarny a policja często nadużywała władzy na tle rasistowskim. Ale naprawdę źle się wtedy nie żyło.

MrBean

@DiscoKhan Kolejny. Po cholerę wypisujesz te bzdety? Przecież jak się żyło w latach 70 w USA wiedzą tylko ludzie, którzy żyli w USA w latach 70. Poza tym twój jedyny argument to tania waha i części. xD

Zaloguj się aby komentować

Brian Boitano jest niezastąpiony w każdej sytuacji!

https://youtu.be/sNJmfuEWR8w?t=22

#southpark #lata90
plemnik_w_piwie

@4Sfor ja przez southparka do dziś w kłopotliwych sytuacjach pytam głośno retorycznie "co by zrobił Boniek?"

bscoop

@4Sfor nie da rady zliczyć ile razy ten film odgrywałem na VHSie.

4Sfor

@bscoop Bo to dobry film. I dobrze o tym wspominać

Zaloguj się aby komentować

Nienawidzę współczesnego świata. To jest jakiś rak, koszmar, nawet nie wiem jak mam ten syf określić! Lata 80', 90' - to była jakaś względna "normalność", a teraz - to jest coś niewyobrażalnie chorego. Weźmy np. oprogramowanie. Człowiek sobie kupował program (jak był na tyle szalony albo bogaty) ale w zamian dostawał książki, tony benefitów w postaci jakiś dodatkowych materiałów - czuł się wyróżniony, że ma coś legalnego. To było coś! Ba, to wszystko działo całe lata bez żadnych niespodzianek. A teraz??? Kupujesz program i co dostajesz w zmian? Opcję na używanie jakiegoś gówna, które co chwilę się aktualizuje i nie wiesz, jak to coś będzie działać jutro! Jedna wielka niewiadoma! To nie jest świat dla normalnych ludzi, którzy oczekują stabilności i przewidywalności. To jest świat dla pojebów.

#hydepark
tosiu

@4Sfor chwila chwila. Ci twórcy klepali biedę bo ich twórczość była piracona lub rozdawana za darmo jako dodatek. Teraz ludzie wybierają portfelem. Problem biedy przerzucono na Ciebie. Więc powinieneś skarżyć się, że nie masz odpowiednio dużo pieniędzy, by kupić wszystko co potrzebujesz.

4Sfor

@tosiu Akurat z brakiem pieniędzy nie mam problemu, mam problem z robieniem ze mnie bankomatu, z którego ciągle ktoś wyciąga kasę za coś, co kiedyś kupowało się raz a dobrze i to działało i działa po dziś dzień, a nie co chwila woła się ode mnie kasę za gówna, których nie chcę, ale jak ich nie wezmę, to coś, za co już zapłaciłem przestanie mi działać.

tosiu

@4Sfor trudno mi się odnieść do Tego co piszeszz ale:


  1. Model subskrybcji zamiast kupowania licencji faktycznie wchodzi, ale wybór programów do wszystkiego jest tak duży, że można wybrać taki do instalacji.

  2. Po drugie subskrybcja zazwyczaj jest tam, gdzie ktoś zarabia kasę na robieniu czegoś w programie, więc to dzielenie się zyskami

  3. No i najważniejsze. Konsumpcja nie jest obowiązkowa

SpokoZiomek

@4Sfor Ahh... lata 80 i 90. Może i człowiek nic nie miał ale z to to co miał było chujowej jakości.

Misiu, realia zawsze były złe, po prostu patrzymy na przeszłość przez różowe okulary nostalgii. Co miałeś w latach 80? TVG-10

która już wtedy była przestarzała o 20 lat albo Commodora na kasety, które wczytywały się albo nie w zależności jak wiatr zawiał. A to i tak jak miałeś hajs albo kontakty.

Zaloguj się aby komentować

Jura Krakowsko-Częstochowska - magiczna miejscówka. Polecam każdemu, kto nie miał okazji odwiedzić tego miejsca.

#jurakrakowskoczestochowska #podroze
d7fec96d-5dcc-4421-9ab6-13dba9047475
05d41ca8-2940-490f-8cff-f23795e1fda1
e99da68d-c9e0-4ad4-af99-6ec45aa2fbb5
389f02e1-dfad-4f6e-abeb-01358d5f773b
6ffb6f7e-8903-48d5-886c-4303dde73eba
pluszowy_zergling

@4Sfor Pełna zgoda, jeszcze te momenty, gdy z lasu nagle wyłania się polanka a tam w dali takie skały, petarda

Piechur

W wapiennych skałach często występują także jaskinie, a w niektórych miejscach tworzone były kawerny, które są dostępne do zwiedzania, także można odkryć ciekawe zakątki

debilu

Przez ogrom zdjęć generowanych w ostatnim tygodniu przez sieci neuronowe, w pierwszym momencie zmrużyłem oczy, żeby zobaczyć, co te zdjęcia przedstawiają, ale nie było papaja ani Adolfa... 😬

4Sfor

@debilu ;-) tak, to 100% natura - tutaj trzeba uruchomić wyobraźnię i samemu sobie coś zwizualizować

Zaloguj się aby komentować

Nie wiem czy było na Hejto, ale wrzucam - choć tak naprawdę to nie jest śmieszne:

https://www.youtube.com/watch?v=XHuDaZV0rhg
DeGeneracja

@SuperSzturmowiec Było, było jakieś 3 tygodnie temu

qdco

@4Sfor ale smród jakiegoś fanboja mentzena. Zupełnie też przypadkiem życzliwy dla PiSu i antytuskowy xD

jonas

@qdco Koalicja potwierdzona!

I Half Life 3 też.

Zaloguj się aby komentować

I tak to się kręci...
70c95fc3-dec4-45e7-aea4-e80e16204b40
koszotorobur

@4Sfor - znowu niby śmieszny obrazek a tak naprawdę opisujący rzeczywistość...

4Sfor

@koszotorobur Bo rzeczywistość jest śmieszna - wystarczy spojrzeć na nią z dystansu

4Sfor

Tak z życia wzięte. Znałem pewną panią, która żaliła się, że jej były nigdy nie pamiętał o jej imieninach czy urodzinach. Po czym ona sama nie pamiętała nigdy o moich imieninach czy urodzinach - ale przecież ONA nie musi pamiętać, bo ONA jest kobietą

koszotorobur

@4Sfor - ja do tej pory taką znam...

moll

@4Sfor za mnie pamięta kalendarz i jestem mu za to wdzięczna xD zawsze mam ogarnięte urodziny, imieniny czy dzień świstaka

panna_migotka

A ja zabrałam mojego na wycieczkę krajoznawcza i zajebisty obiad w artisan restauracji. W sumie i tak bym zabrała bo ładny weekend ale zaliczylo się jako dobrze zorganizowany dzień chłopaka :)

4Sfor

@panna_migotka Szczęściarz z niego

Zaloguj się aby komentować

Coś ostatnimi czasy seryjny przycichł, więc tak dla przypomnienia - wrzutka informacyjna:

#heheszki #czarnyhumor
3610daa8-abf0-486b-b453-7104c0444207
Gilgamesz

@4Sfor czemu osoba pierwsza jest uśmiechnięta?

skill_is_not_ready_yet

@Gilgamesz @Gilgamesz bo dla tej osoby już trud skończony

VonTrupka

@Gilgamesz bo cały ten cyrk wreszcie dobiegł końca

Zaloguj się aby komentować

#heheszki #piatek #piateczek #piatunio
db79776f-e2ed-4d50-a05e-ccc1a3c98518
beetroot

Namówiłeś mnie 😄 polecacie jakąś dobrą wódeczkę z ziemniaka?

sireplama

@beetroot Luksusowa chyba miala ziemiaczanke

Jim_Morrison

Nie ma już w zasadzie chyba polskiej wódki. Wszystko zdaje się wykupili ruscy i Francuzi.

4Sfor

@Jim_Morrison Jak to nie ma, domowa wódeczka namaszczona ręką polskiego miłośnika gorzelnictwa, w dodatku zmrożona i gęsta niczym sok z wiadomo czego, i opatrzona certyfikatem jakości Daria - nie ma sobie równych. Oczywiście, to towar deficytowy, ale nadal osiągalny

beetroot

Znalazłem gorzelnie Podole Wielkie i robią z ziemniaków polskich, teraz szukam gdzie to kupić.

panbomboni

Pijąc gorzołę wspieram wytwórczość kaczyńskiego? To ja już podziękuję.

BajerOp

@panbomboni jak tak to pojmujesz, to każdy twój czyn to czyn Kaczyńskiego

Zaloguj się aby komentować

Zamek De Haar, lokalnie znany jako Kasteel de Haar, leży obok niewielkiej wioski Haarzuilens w prowincji Utrecht w Holandii.

Ten gotycki zamek, który widzimy dzisiaj, został zbudowany w latach 1892-1912 z wykorzystaniem dużych XV-wiecznych ruin pierwotnego założenia, którego początki sięgają XIV wieku. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi bowiem z 1391 roku.

Pierwotnie właścicielem obiektu był członek rodziny Van de Haar, który jako służący księcia-biskupa Utrechtu miał na tyle prestiżu, że kazał wybudować ufortyfikowaną rezydencję dla siebie i swojej rodziny. W 1449 roku zamek przeszedł na własność rodu Van Zuylen poprzez małżeństwo Josyny van de Haar i Dirka van Zuylen.

W XVII wieku potomkowie Josyny i Dirka wymarli, a zamek odziedziczyła rodzina Van Stembor mieszkająca w południowych Niderlandach (dzisiejsza Belgia). W latach 1672/1673 zamek został uszkodzony przez wojska francuskie. W 1890 roku baron Etienne van Zuylen van Nijevelt, odziedziczył imponujące ruiny zamku De Haar. Zawsze fascynowała go historia jego rodziny i marzył o odbudowie obiektu jako pomnika rodzinnej historii.

W 1887 roku ożenił się z francuską baronową Helene de Rothschild (członkinią niezwykle zamożnej rodziny De Rothschild), co umożliwiło mu urzeczywistnienie fantazji. W 1892 roku rozpoczęto odbudowę zamku pod kierunkiem słynnego holenderskiego architekta dr. PJH. Cuypers, który przebudował także zamek Oude Loo. To właśnie on zaprojektował neogotycką interpretację średniowiecznego zamku De Haar, którą możemy podziwiać obecnie.

Wnętrza zamku przebudowano w luksusowym stylu, doprowadzono do niego elektryczność, a dawny dziedziniec, nakryty dużym dachem, zamieniono na dużą salę. Przeniesiono również wejście na ścianę północno-wschodnią. Na pierwotnych fundamentach odbudowano nowe przedzamcze z bramą wjazdową. Obecnie zamek De Haar służy jako muzeum.

#zamkipalace4sfor #zamki #holandia #podroze #zwiedzanie
a2136f33-8f15-417b-b043-976a58c0913f
dc889166-38b3-4b72-b51f-5b25005da735
63114ac8-7323-4fa1-81f2-99eba2a1fb2a
4a1d79cd-4f3f-4c23-80a4-0a3e2530063c
e1eeff51-7a14-449b-96f6-c3a05523bf51

Zaloguj się aby komentować

Następna