Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Ogólnie jestem zdania, że cywilizacja arabska stoi jednak wyżej od ruskiego miru. Arabowie, podobnie jak rosjanie czerpią główne zyski z handlu ropą i gazem. Różnica jest jednak w tym jak te zarobione pieniądze są później inwestowane. Na bliskim wschodzie inwestuje się bardzo dużo w rozwój turystyki, rozwija odnawialne źródła energii, zamienia samochody spalinowe, na elektryczne, próbuje się zamieniać pustynie w żyzne gleby, a wszystko to po to by nie opierać całej gospodarki na ropie. W kontraście do tego rosjanie wolą inwestować w wojsko które potem i tak okazuje się mocno rozkradzione i niekompetentne, oraz w budowę wielkich rezydencji dla oligarchów. Elita rosji w ogóle nie przejmuje się swoim krajem. W latach 90 nastąpiła tam wielka prywatyzacja która doprowadziła do narodzin tamtejszej oligarchii która skutecznie przejęła państwowe przedsiębiorstwa. Przejęcie władzy przez Putina niewiele zmieniło. Putin upaństwowił niektóre przedsiębiorstwa, ale tylko po to by na ich stanowiskach obsadzić swoich znajomych. Nastąpiło wielkie rozkradanie kraju. Dziś są oni gotowi sprzedawać to wszystko chińczykom bo przez wojnę znaleźli się w problematycznej sytuacji finansowej. Nie ma tu żadnego przejawu myślenia przyszłościowego.
#geopolityka #rosja #wojna #chiny #gospodarka

Oligarchia jest stara jak sama Rosja. Wcześniej byli to bojarzy cara i Ochrana, potem partyjni kacykowie i KGB, teraz są mafiozi i KGB Mk2 czy jak to się tam nazywa. Mniejsza o nazwy, to są i tak detale, bo wszystko funkcjonuje w obrębie tego samego schematu.
Dlatego choć już w carskich czasach mogliby karmić i odziewać pół świata, to klepią biedę, taplają się w błocie i roją o potędze, okazjonalnie zbierając łomot od innych. Taki kraj-żul.
Zaloguj się aby komentować
#nowosciksiazkowe
W sprzedaży pojawiło się w końcu nowe wydanie książki Zbigniewa Brzezińskiego Wielka szachownica.
Nowe wydanie legendarnej książki Zbigniewa Brzezińskiego! Gdy tuż po zimnej wojnie kształtował się nowy porządek świata, wielu wydawało się, że historia dobiegła końca. Dominacja USA - jako jedynego supermocarstwa - miała trwać wiecznie. Poglądu tego nie podzielał jednak Zbigniew Brzeziński. Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera i wybitny politolog przewidywał, że Stany Zjednoczone będą musiały walczyć o utrzymanie swojej pozycji, a kluczowa będzie rozgrywka w Eurazji. Swoje rozważania na ten temat zebrał właśnie w Wielkiej szachownicy.
Dziś jego przejrzysta analiza geostrategicznych wyzwań stojących przed amerykańskim przywództwem w świecie okazuje nie tylko trafna i błyskotliwa, ale również bardzo aktualna. Co więcej - to właśnie teraz, w sytuacji otwartego konfliktu w Ukrainie oraz zaostrzającej się rywalizacji w rejonie Pacyfiku, geopolityczna rozgrywka o Eurazję wchodzi w decydującą fazę. Wielka szachownica to książka, która wyprzedziła swoje czasy. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto choćby w minimalnym stopniu interesuje się geostrategią i geopolityką.
#ksiazki #czytajzhejto #geopolityka

Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
dobrze, że się chłop martwi, hierarchowie jak zwykle po stronie ofiar
#geopolityka #kosciol #wojna #rosja #polityka

Zaloguj się aby komentować
pro-kacapski rząd w Gruzji postawił na swoim
#bekazkacapow #jebacputina #polityka #geopolityka #wiadomosciswiat

@festiwal_otwartego_parasola W zeszłym roku byłem w Batumi, widziałem wiszące na wielu balkonach ukraińskie flagi, a na murach napisy (po angielsku i cyrylicą, bo szlaczków nie umiem) typu: Ruscy won. Wkrótce po moim wyjeździe przypłynął tam rosyjski wycieczkowiec Astoria Grande, wtedy miejscowi przyszli na przystań, obrzucili kacapskich turystów pomidorami i protestami zmusili statek do odpłynięcia.
Batumi też wyjdzie dzisiaj na ulice. Jestem pewny.

@festiwal_otwartego_parasola Zastanawiam się na ile tego typu ustawa pozwoli na transparentność. W pewnym sensie byłoby to uczciwe wiedzieć kto sponsoruje różne dziwne organizacje w twoim kraju. Obstawiałbym że w praktyce pseudo-ekolodzy, skrajna lewica/prawica, religijne świry i różne inne dziwne ufoludki ukryją swoje przychody a stowarzyszenie bierek wyczynowych będzie musiało informować że jest agenturą...
Zaloguj się aby komentować
Prezydent Iranu nie żyje! Islamska Republika szuka następcy
W niedzielę w katastrofie śmigłowca zginął prezydent Islamskiej Republiki Iranu, Ebrahim Raisi. Oprócz prezydenta, w katastrofie zginęło jeszcze 8 osób, w tym szef irańskiego MSZ-u, Hosejn Amir Abdollahian. Prezydent Raisi był zaufanym człowiekiem najwyższego przywódcy ajatollaha Chameneiego. Niektórzy twierdzili, że po śmierci 85-letniego Chameneiego, to właśnie Raisi stanie na czele Islamskiej Republiki.
Śmierć Raisiego następuje w trudnym momencie dla Islamskiej Republiki. Od miesięcy bliskowschodni kocioł wrze. Walki w Strefie Gazy nadal trwają, a proirańskie formacje od Syrii po Jemen, prowadzą operacje wymierzone w interesy USA i Izraela w regionie.
Kim był Raisi? Co jego śmierć oznacza dla wewnętrznych rozgrywek w Islamskiej Republice? I jak jego śmierć wpłynie na polityczną układankę w regionie Bliskiego Wschodu?
Jeśli spodoba Wam się film to zachęcam do zostawienia subskrypcji na kanale - dzięki! ʕ•ᴥ•ʔ
https://www.youtube.com/watch?v=3_tncsjR3go
#iran #bliskiwschod #geopolityka #gruparatowaniapoziomu #lagunacontent
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Kontrowersyjna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojny opiumowe edycja XXIw.
Chińczycy potrafią się odgryźć
#wiadomosciswiat #chiny #usa #polityka #geopolityka


Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Kolejny ciekawy materiał, tym razem o ingerowaniu UE w procesy wyborcze.
https://youtu.be/NvOzeizN2-s?feature=shared
#geopolityka #uniaeuropejska
#polityka
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Napięcia na linii USA-Izrael. Netanjahu przekracza czerwone linie wyznaczone przez Bidena
Kolejny dzień i kolejne napięcia w stosunkach USA-Izrael. Prezydent Biden, podczas wywiadu z CNN, stwierdził, że jeśli izraelska armia wkroczy do Rafah (południowa Strefa Gazy), to USA wstrzyma dostawy uzbrojenia do Izraela.
Izraelska armia (IDF) de facto rozpoczęła działania w pobliżu Rafah już 6 maja, zajmując część tzw. Korytarza Filadelfijskiego (pas Strefy Gazy przebiegający wzdłuż granicy z Egiptem). IDF nie wkroczyło jednak do samego miasta Rafah.
Od miesięcy administracja Bidena próbuje odwieść Izraelczyków od ataku na Rafah, w której przebywa obecnie ok. 1 miliona Palestyńczyków. Jednak prośby, tak jak i naciski, nic nie dają.
Ostatnie naciski ze strony Bidena, premier Netanjahu skomentował w typowym dla siebie stylu: "Jeśli Izrael będzie musiał walczyć sam, to będzie walczył sam".
Koalicjant Netanjahu, Itamar Ben-Gewir, poszedł jeszcze dalej i na swoim Twitterze napisał tak: "Hamas
Sprawę próbował deeskalować rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, który stwierdził, że Ameryka nadal będzie dostarczać Izraelowi broń służącą do obrony, a cały spór dotyczy pewnych typów amerykańskiego uzbrojenia, co do których prezydent Biden uważa, że nie powinny być użyte w Rafah. Jednocześnie Kirby podkreślił, że zdaniem Ameryki ofensywa na Rafah to błąd, który tylko umocni Hamas i pozycję negocjacyjną Palestyńczyków.
Mówiąc natomiast na temat negocjacji. W miniony weekend w Kairze odbyły się rozmowy pokojowe. Hamas zgodził się wówczas na egipsko-katarską propozycję zawieszenia broni. Propozycja zakładała, że Hamas uwolni wszystkich zakładników, natomiast Izrael wycofa swoje wojska ze Strefy Gazy. Problem polega jednak na tym, że izraelska delegacja nie wzięła udziału w weekendowych rozmowach w Kairze. W związku z tym, gdy Izrael dowiedział się o zgodzie Hamasu na zawieszenie broni, to powstał duży chaos informacyjny. Izraelczycy stwierdzili, że nie znają szczegółów propozycji egipsko-katarskiej, a gdy już ją poznali, to stwierdzili że nie mogą się na nią zgodzić. Wkrótce później pojawiły się izraelskie oskarżenia wobec Amerykanów: delegacja z USA wzięła udział w rozmowach w Kairze, ale nie poinformowała Izraelczyków o szczegółach propozycji egipsko-katarskiej. Ponadto - gdy Hamas zgodził się na propozycję zawieszenia broni - Amerykanie naciskali na Izrael, żeby przystał na te warunki.
In other news: Izraelska operacja pacyfikacji Strefy Gazy idzie "wyśmienicie". Ubiegłej nocy izraelska armia wkroczyła ponownie do dzielnicy Zeitoun (miasto Gaza, północna część enklawy). Izraelczycy opuścili tę dzielnicę jeszcze w zeszłym roku, ale po ich odwrocie Hamas zaczął się szybko reorganizować i odbudowywać swoją władzę nad dzielnicą. Teraz IDF wróciło, żeby ponownie spacyfikować ten obszar. Zeitoun nie jest wyjątkiem. Jest wiele obszarów w Strefie Gazy, które zostały już teoretycznie spacyfikowane przez IDF, jednak wkrótce po pacyfikacji i odwrocie IDF, Hamas znowu pojawił się na danym obszarze i przystąpił do reorganizacji.
W skrócie: wszystko po staremu.
#izrael #palestyna #bliskiwschod #geopolityka #lagunacontent

@sireplama To jest jakaś masakra to co się tam dzieje. Mam wrażenie, że świat to tylko jakoś przełyka i przymyka na to oko jedynie że względu na tragiczną historie tego narodu + granie
wiadomą kartą.
Niestety to powoduje, że globalne południe odwraca się od zachodu i uważa nas za hipokrytow. A to bardzo źle dla rywalizacji z Chinami i walkę o 'dusze' południa.
Zaloguj się aby komentować
Było?
Kolejny raz ładnie przedstawiono jak ważne jest długofalowe planowanie aby zabezpieczyć swoj los.
https://youtu.be/3Tp4mBFFmok?feature=shared
#energetyka #gospodarka #geopolityka #chiny
Zaloguj się aby komentować

Przesmyk suwalski jest strategicznym elementem geopolitycznym dla Polski oraz dla bezpieczeństwa NATO na wschodniej flance. Jego znaczenie wynika z lokalizacji pomiędzy Litwą a Polską. Tworząc jedynie 104-kilometrową granicę, oddziela rosyjski obwód królewiecki od Białorusi. Jest kluczowym miejscem...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Kolejny ciekawy materiał
Całość na YT
#geopolityka #rosja #niemcy #polska
Zaloguj się aby komentować
Iran, Korea Północna, Rosja i Chiny. Tak dziś ma wyglądać nowa oś zła. Z mojego punktu widzenia jest to raczej sojusz pragmatyczny jak pakt Ribbentrop-Mołotow, który może się rozpaść w każdej chwili (Niemcy w końcu zdradziły ZSRR), a nie coś na kształt NATO czy Układu Warszawskiego. Kraje zachodnie łączą bowiem nie tylko silne powiązania ekonomiczne czy militarne, ale i ideologiczne czy kulturowe. Kraje NATO to głównie demokracje oparte na wartościach liberalnych i posiadające gospodarkę kapitalistyczną. W przypadku tych krajów mamy natomiast do czynienia z islamską teokracją, despotyczną monarchią, skorumpowaną oligarchią i literally 1984. Nie ma tu większej spójności kulturowej czy ideologicznej. Interesy geopolityczne też nie zawsze są spójne. Chiny i Rosja walczą o wpływy w Azji centralnej. Rosja też ma tendencje do prób zacieśniania więzi z Indiami które rywalizują z Chinami. Chiny natomiast starają się rosje zwyczajnie od siebie uzależnić ekonomicznie. Jedyne co łączy te państwa to niechęć do zachodu, ale według mnie to za mało by stworzyć spójny sojusz. Obecnie KP, Iran czy Chiny wspierają rosję w wojnie z Ukrainą, ale moim zdaniem robią to by coś na tym ugrać (Iran i Kora dostają broń i technologie, a Chiny zwiększają zależność gospodarczą rosji od siebie), a nie z faktu realizacji jakiegoś większego planu przeciwko zachodowi. Nie widzę też możliwości by te kraje faktycznie mogły wygrać w faktycznej konfrontacji militarnej z zachodem. Ogólnie, dla mnie to trochę wydmuszka, ale hasło nowej osi zła, która zagraża zachodowi fajnie brzmi to w mediach.
#wojna #polityka #rosja #chiny #iran #koreapolnocna #geopolityka

@Al-3_x relanium, nie komputeruje mi się skuteczny sojusz tych krajów. im ciężko dyplomatycznie się dogadać a co dopiero poziomie szeregowych żołnierzy na polu bitwy. jeszcze indie niech do tego sojuszu dorzucą, jak będę namierzali artylerie bez pojęcia jak to się robi pokłócą się z mongołami bo będą się zapierali że przecież wiedzą co robią jak to hindusi mają w zwyczaju xD
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna