Pod koniec 2024 kupiłem całkiem drogiego kompa. W styczniu 2025 postanowiłem dokupić 32GB RAMu oraz Dysk 2TB. Wrzucam porównanie ze stanem obecnym:
#technologia #ciekawostki

Pod koniec 2024 kupiłem całkiem drogiego kompa. W styczniu 2025 postanowiłem dokupić 32GB RAMu oraz Dysk 2TB. Wrzucam porównanie ze stanem obecnym:
#technologia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować

DeepSeek, czołowy chiński start-up sztucznej inteligencji, jest popularny w Białorusi, Rosji, Syrii, Iranie i Etiopii, wynika z nowego badania Microsoftu. Chińska sztuczna inteligencja (AI) DeepSeek zyskuje na znaczeniu w wielu krajach rozwijających się. Wyprzedza amerykańskie modele popularne na...
Zaloguj się aby komentować
Od paru miesięcy moi rodzice mają na swoich laptopach linux mint XFCE i skończyły się wołania, bo komputer zamulił, aktualizacje windowsoe coś zepsuły. Nauczyłem rodziców aktualizować na jedno kliknięcie i mam spokój. A wielu pisze, ze linux taki trudny i nawet out of box just works dystrybucje są za trudne.
#technologia #linux #linuxmint #informatyka #windows #systemyoperacyjne

@DungeonFighter bo ludzie pi⁎⁎⁎⁎lą. Miałem tak samo, gdzie miałem odpowiadać za kompa i nie potrzebny Photoshop czy coś co nie idzie na Linuxie - Linuks. I zero problemów, a w razie co dyktuję komendę jak zrobić reverse ssh tunnel na mój serwer i wbijam przez tunel na kompa i naprawiam.
A z telefonów ajfony. Sam mam androida, ale jak mam gdzieś robić support to najlepiej afon.
Zaloguj się aby komentować

Studenci Politechniki Wrocławskiej (PWr) stworzyli wielofunkcyjny bezzałogowy pojazd gąsienicowy, który może być wykorzystywany m.in. do ewakuacji rannych, transportu i gaszenia pożarów. Jak poinformowała uczelnia na swoich stronach internetowych, pojazd waży niespełna 200 kg i porusza się z...
ciekawostki z roku 1958
#ciekawostki #technologia
Źródło: miesięcznik Radioamator 01/58

Zaloguj się aby komentować
Słyszeliście może o najnowszej super duper ekstra hiper baterii ze stałym elektrolitem? Nie? No to poniżej macie filmik.
https://www.youtube.com/watch?v=Y-aPS2AwMbc
Ale jak coś to to tyle. Ta sama firma obiecała już super duper ekstra hiper silnik elektryczny, który rzekomo jest w produkcji, ale jakoś nie da się go kupić. Aha, sama bateria ma przecudowne właściwości i wystarcza na jakieś kilkadziesiąt lat pracy.
Nie, to nie istnieje. To vaporwave i żałuję, że nie mogę tego shortować.
#technologia
Zaloguj się aby komentować
UE wprowadza do aktu o usługach cyfrowych (DSA) instytucje "Zaufanych Sygnalistów" (Trusted Flaggers).
Takie instytucje będą miały realną władzę do usuwania wpisów.
Realną, czyli według zapisów, ich zgłoszenia do mediów mają być rozpatrywane bez kolejki, a co gorsza, bez pełnej weryfikacji kontekstu.
Czyli jeśli taka instytucja wyszukuje wpisy ze słowem np. "samobójstwo" i masowo będzie wysyłać zgłoszenia do mediów o usunięcie wpisów, to może się okazać, że rykoszetem dostaną np. fundacje, które pomagają takim osobom. To samo z narkotykami, pornografią itd.
Wszystko zależy od tego, jakie cele będzie mieć taki Zaufany Sygnalista.
Na stronie https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/trusted-flaggers-under-dsa jest lista instytucji z różnych krajów UE, które są tymi Sygnalistami.
Zgadnijcie ile jest tam instytucji z Polski? Brawo - zgadliście! Zero.
I teraz nie wiadomo czy to źle czy dobrze - sam mam ambiwalentne odczucia.
Info z infopigula.pl - polecam.
#internet #cenzura #wiadomosciswiat #technologia
Batyr zawetował wprowadzenie DSA w Polsce.
A kary zapłacimy my.
"To były założenia, które oddają kontrolę nad treściami w internecie urzędnikom, którzy podlegają rządowi, a nie niezależnym sądom. Wprowadzono rozwiązanie absurdalne — dodał.
— Jako prezydent nie mogę podpisać ustawy, która w praktyce oznacza administracyjną cenzurę, tym bardziej, że wykryto w niej możliwość finansowania tzw. zaufanych sygnalistów, którzy za publiczne pieniądze mieliby wskazywać "nieprawomyślne" treści i obywateli, którzy takie poglądy wyrażają"
Czyli - polityka na pełnej. Brawo.
Zaloguj się aby komentować
#it #nas #linux #technologia #komputery
Stoję przed pierwszym wyborem: jaki serwer nas pod kopie zapasowe i centrum rozrywki. Chłop nowy w temacie zaznajamia się i doczytałem że spoko opcją jest wybór albo czegoś co pozwala na instalacje TrueNasa albo kupno od majfriendów miniPC/nasa.
Z racji że chcę zapas mocy na przyszłość wpadłem na AOOSTAR WTR Pro albo CHUWI LarkBox-S-P i3-1220P. Obie konstrukcje trochę inne. Głównie zastanawiam się czy jest sens budować NAS z Hdd czy nie lepiej postawić coś na miniPC który miałby z 4 porty nvme. Na start potrzebuję z 2TB na dane więc styknąłby nawet taki chuwi z dyskiem Red SN700 ssd co ma pod 2000TBW. Co myślicie ma to sens jak realnie na kopię zapasową na już potrzebne mi 1TB + 1TB na zapas. Realnie dorzucenie kolejnego SSD to koszt z 500 pln, z drugiej strony typowy nas z HDD w tej cenie miałbym już 8TB na dane i lata mógłby pracować z zapasem.
Czy SSD w NASie to przerost formy nad treścią i tak chmurowo będę ograniczony internetem?
Pytam bo głównie taki SSD z 2000TBW realnie mógłby żyć nawet pod 70 lat z moim użyciem, gdzie HDD pewnie padnie po prostu mechanicznie
@MICK3Y SSD na NAS, a tym bardziej backu to tak średnio bym powiedział. Masz wydajność ale kosztem awaryjności. Zastanów się też nad rozwiązaniem do backupu, ja polecam UrBackup ale jak to sie mówi w wypadku dystrybucji Linuxa "różne są"
@MICK3Y Uważam (osoba nie IT, ale widząca czasem IT) że servery z raid to jest świat serwerowni z pełną obsługą, to nie jest plug and play dla domu. Do takich bajerów trzeba stabilne zasilanie z UPS, automatyczne wyłączenie przez UPS w sytuacji niskiej pojemności aku itp.
Nie abym demonizował RAID, lustro jest świetne. Często raid lustrzane da się podpiąć "gołe luzem" i dane są widoczne. Przy RAID5 już się tak nie da, przełożenie HDD w takim układzie z sprzętu 1 do sprzętu 2 jest bardzo trudne.
Zrobiłbym raid w lustrze, ale na sprzęcie/konfiguracji który w razie awarii servera/nas pozwoli jeden z dysków podpiąć "na żywca" pod inny hardware bez komplikacji czy udziwnień.
Dodatkowo ZAWSZE kopia zapasowa OFFLINE w innej lokalizacji.
@MICK3Y
Pytam bo głównie taki SSD z 2000TBW realnie mógłby żyć nawet pod 70 lat z moim użyciem, gdzie HDD pewnie padnie po prostu mechanicznie
Żaden SSD ci nie wytrzyma tyle lat i jestem skłonny stwierdzić że większa szansa, że HDD przeżyje dłużej. Komórki flash w dyskach SSD ulegają degradacji po jakimś czasie, zwyczajnie wysychają. Tymczasem HDD jeśli są przechowywane w dobrych warunkach to mogą leżeć nieużywane przez lata i dalej normalnie działać. Mam HDD z mojego pierwszego komputera kupionego gdzieś około w 2007 roku i on nadal działa mimo, że leżał nieużywany przez prawie 10 lat. Zobacz sobie, że SSD mają podaną gwarancje na czas albo TBW w zależności co będzie pierwsze.
Druga sprawa, że przy aktualnych cenach pamięci i wzroście cen SSD moim zdaniem teraz nie warto stawiać NASa na nich. Trzeba było nad tym myśleć te 2 lata temu gdy były za pół darmo.
A co do samego NASa to najtańsza i najbardziej przyszłościowa i upgradeowalna opcja to złożyć po prostu osobny komputer pod NASa i zainstalować na nim TrueNAS. Możesz kupić nowy, użyć starego albo kupić używane części. Masz specjalne obudowy gdzie są dodatkowe miejsca na HDD, pewnie też znajdziesz takie tanio używane. Wszystko będzie łatwe do naprawienia/wymienienia/upgrade. A jeżeli zależy ci na miejscu i ekstremalnie niskiej cenie kosztem jakości to możesz postawić NASa nawet na Raspberry Pi, na necie jest masa tutoriali oraz możesz kupić nawet gotowe obudowy pod malinkę z miejscami na kilka HDD.
A jeżeli ci się nie chce w to bawić, nie zależy ci na pieniądzach tylko na łatwości i plug n play to po prostu kup jakiegoś gotowego NASa na HDD i tyle. Tutaj akurat nie poradzę bo nigdy takowego nie miałem i mam z nimi zerowe doświadczenie.
Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 07.01.2026
Usługi oparte na sztucznej inteligencji począwszy od opublikowania ChataGPT w listopadzie 2022 roku przeżywają prawdzimy boom. W chwili obecnej każde rozwiązanie technologiczne musi zawierać w sobie jakieś rozwiązanie na tym oparte. Aplikacje chatbotowe zdecydowanie pokonują inne aplikacje w kategorii zdobywania nowych użytkowników. Największe z nich są regularnie używane nawet przez kilkaset milionów użytkowników.
Z drugiej jednak strony coraz częściej dochodzą do głosu słowa krytyki wobec wszechobecnym wytworom chatbotów. Zdaniem redakcji The Economist czy internetowego słownika Merriam‑Webster ubiegłorocznym słowem roku stało się slop, oznaczające pomyje - jako że wytwory AI zaczynają błyskawicznie zapełniać internet treściami niskiej jakości. Z kolei Satya Nadella, prezes Microsoftu, zdecydowanie nie zgadza się z tym terminem.
Pytanie na dziś: Czy jestem zadowolony/a z ewolucji usług opartych na sztucznej inteligencji?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #ai #sztucznainteligencja #technologia #ankieta
#owcacontent
AI do analizy danych, wyciągania wniosków - jak najbardziej tak.
AI do rozwiązywania problemów typu: "coś mi nie działa w kompie" - tak, ale... już widać, że drastycznie spadła ilość zapytań do portali "specjalistycznych", bo GPT odpowie szybciej. Fakt, ale również spadła tam ilość nowej wiedzy. Powoli ci, którzy mają taką wiedzę zaczynają ją trzymać dla siebie, bo jak się pochwalą rozwiązaniem jakiegoś problemu, to LLM'y zassają to za minutę do siebie i już jesteś niepotrzebny.
AI jako zespół programistów? Nie.
Dlaczego? Bo to jest pętla śmierci.
Już widzę jak ludzie na LinkedIn podniecają się tym, że z Claude przez noc "napisali" jakąś tam aplikację. Super, nie? Ale po pierwsze jak coś przestanie działać, to nie mają pojęcia co i dlaczego - jeśli im AI nie pomoże, to nic nie zrobią.
Po drugie - pętla śmierci polega na tym, że taki Claude zastępuje głównie "juniorów". Na dziś w pracy pozostają "seniorzy", których jeszcze AI nie zastępuje. Tylko, że ci seniorzy za jakiś czas się wykruszą, pójdą na emerytury i kto ich zastąpi? Juniorów przecież nie ma, bo AI ich zastąpiła, prawda? Seniorów nie ma, bo nie ma juniorów, którzy się nauczyli na tyle, żeby ich zastąpić.
I mamy gotowy przepis na klęskę. Kto będzie pisać kod AI, skoro nie będzie już nowych specjalistów? AI? Oczywiście taki scenariusz jest możliwy, ale w paru książkach SF można przeczytać, że to nie jest dobry kierunek.
Będziemy mieli do czynienia z technologią, której nikt już nie rozumie, nie wie co zrobić, jak coś padnie, nie wie jak ją ulepszyć.
W razie problemów cofniemy się o wiele lat, bo trzeba będzie jakoś zrozumieć to AI, tylko czy będzie ktoś o odpowiedniej wiedzy? Przecież wszystkich specjalistów zastąpiła AI.
Nie podoba mi się ten hurra optymizm, że AI to zastąpi (tu wpisz dowolny zawód) - a co z tymi ludźmi? Utylizować, zagonić do rezerwatów? Przecież zastępowanie kolejnych zawodów przez AI, to jest powiększanie bezrobocia bez pomysłu co dalej.
To, co będzie produkować się przy pomocy AI, gdzieś komuś trzeba sprzedać, prawda? A jeśli będziesz miał coraz więcej bezrobotnych, to gdzie ten rynek zbytu?
Dojdziemy do jakiejś utopii z dochodem gwarantowanym, co czegoś w rodzaju świata z "Limes Inferior"? Czy bardziej z "Pompy numer 6"? Bo na świat ze "Star Treka" to raczej nie liczę.
Dla mnie AI zabiło wszystkie społecznościowki. Jedyne gdzie zostałem i gdzie się udzielam to hejto I co nieco reddit, ale tylko co nieco. Reszta zamienila się w totalny szlam nie do czytania.
Dlatego uciekłem.
Może to i dobrze.
A poza tym, niestety ludzie łykają ruską i chińską propagandę pełnymi garściami.
Zaloguj się aby komentować
Telegazecie stuknęło właśnie 38 lat.
Uruchomiony finalnie 29 grudnia 1988 pierwszy teletekst w Polsce pozwolił TVP wprowadzić coś w rodzaju internetu bez internetu. Twórcą Telegazety był Czesław Berenda. Z kolei od stycznia 1994 roku pierwszy raz wykorzystano telegazetę do prezentacji napisów dla niesłyszących.
#technologia #ciekawostki #telewizja #telewizory

Zaloguj się aby komentować
#heheszki #technologia #pdk #zajebanezreddita
CEO M$ nadal twierdzi, że pada deszcz, kiedy społeczność na nich leje.
2. Znalazłem lepsze.

Zaloguj się aby komentować
#heheszki #technologia #pdk #zajebanezreddita
CEO M$ nadal twierdzi, że pada deszcz, kiedy społeczność na nich leje.

Zaloguj się aby komentować

Sam Altman to twórca ChatGPT i jedna z najbardziej wpływowych osób w świecie AI. Wszyscy słyszeli o OpenAI, ale mało kto wie, jakie decyzje, kontrowersje i sprzeczności stoją za tą technologiczną rewolucją. W tym filmie pokazuję pełną historię Sama Altmana — od pierwszych startupów, przez kulisy...
https://www.youtube.com/watch?v=8uS90jakOuw
#Google Pixel 10 Pro u #JerryRigEverything
#telefony #smartfony #bezspojlera #technologia
Zaloguj się aby komentować

Samsung w 2026 r. wprowadzi na rynek 800 mln urządzeń z funkcjami sztucznej inteligencji napędzanymi przez Google Gemini, podwajając ubiegłoroczną liczbę. To największy krok firmy w stronę globalnej dominacji w AI, który stawia ją w bezpośrednim wyścigu z Apple i chińskimi producentami...
#ciekawostki #technologia #elektryka to jest dopiero ekologiczna stacja ładowania

Zaloguj się aby komentować
@Deykun Aż z ciekawości poszperałem nt. tego konkretnego beaconu:
W trybie czuwania żywotność baterii to aż 7 lat
Beacon nadaje tylko przez 10 minut po opuszczeniu na stolik
W ruskich makach (toczka czy tam jak to teraz się zwie po zawinięciu MCD z Rosji) jest też dostępny dokładniejszy system, w którym każdy stolik ma własny repeater montowany pod blatem, stąd wiadomo dokładnie na którym stoliku postawiono znacznik.
https://fccid.io/2ABYU-RBT008/User-Manual/Users-Manual-4089008.html
https://my-beacon.ru/pozitsionirovanie-klientov-restorana/
Przyznam się szczerze, dosyć imponujący wynik na jednej baterii zegarkowej. Ale i tak nie przebija to nakładek na wodomierze
Ten mikrokontroler ma własny procesor, pamięć i ram XDDDDDD
Jak każdy mikrokontroler xDDDDD Nie wspominając że mikrokontroler to właśnie procesor z RAMem i najczęściej z pamięcią nieulotną (oraz sterowalne porty wyjść wejść).
I niestety ale mało który będzie w stanie udźwignąć dooma. No chyba że uruchomienie samego procesu bez wyświetlania grafiki
Zaloguj się aby komentować
Screenshot ukradzione z x, ale chyba zrobiony na hackernews.
#programowanie #technologia #mhkradniezx

Zaloguj się aby komentować

Obecnie infolinie służące wcześniej do aktywacji produktów MS odsyłają do https://visualsupport.microsoft.com/ i wymagają logowania kontem Microsoft.
W załączeniu film z youtube przedstawiający problem i solucję. ;)
#microsoft #windows #technologia #pcmasterrace #windows11 #windows10...