Szukam książki z jakimiś trickami/schematami do używania etc, która pomoże mi radzić sobie z tym, że jak mnie coś wkurwi, to mi się przepalają styki na 10 minut.
Ktoś, coś?
#psychologia #ksiazki
Szukam książki z jakimiś trickami/schematami do używania etc, która pomoże mi radzić sobie z tym, że jak mnie coś wkurwi, to mi się przepalają styki na 10 minut.
Ktoś, coś?
#psychologia #ksiazki
Zaloguj się aby komentować
Jordan Peterson: "12 życiowych zasad. Antidotum chaos".
Od dawna myślałem, żeby dorzucić tę książkę do kolejki czytania. W końcu kupiłem, po tym jak niedawno dowiedziałem się, że J. Peterson miał ostatnio ciężką próbę życiową. Kilka lat temu jego żona ciężko zachorowała na nowotwór Peterson przechodził ogromny stres, dlatego lekarz przepisał mu leki na stany lękowe na bazie benzodiazepin, co doprowadziło do uzależnienia od tych leków, z którego Peterson musiał wychodzić korzystając z terapii.
Teraz, po tym jak był osobiście po tamtej stronie mrocznego lustra, potrafi lepiej zrozumieć osoby borykające się z uzależnieniami, co postanowił wykorzystać, aby pomagać innym.
Książka jest o czymś innym niż uzależnienia, bo została napisana przed tymi przejściami, ale podobno jest bardzo inspirująca.
Zatem biorę się za lekturę. Pozdrawiam!
#ksiazki #psychologia #motywacja #inspiracja

Zaloguj się aby komentować

Rozmawiamy o uzależnieniu od pornografii, o tym, jak pornografia wpływa na nasze zachowania seksualne i relacje z partnerami. Prof. Gola opowiada o statystykach, zagrożeniach i największych mitach na temat porno oraz o tym, czym różni się uzależnienie od pornografii od innych uzależnień
#zdrowie...

Australijski regulator ds. leków zatwierdził stosowanie środków psychodelicznych w leczeniu. Decyzja dotyczy psilocybiny pochodzącej z "magicznych grzybów" i MDMA znanej jako ectasy.
#psychodeliki #grzyby #medycyna #ciekawostki #wiadomosciswiat #psychologia
405 + 1 = 406
Prywatny licznik: 20+1=21
Tytuł: Szklany klosz
Autor: Sylvia Plath
Kategoria: powieść
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 9788366140035
Liczba stron: 344
Ocena: 7/10
Ciąg dalszy zaległości, jeszcze kwietniowe. Przenosiny w zupełnie inną przestrzeń, może czas podobny, ale warunki życiowe zgoła inne: druga połówka XX wieku i przeżywające bardzo gwałtowny rozwój Stany Zjednoczone. W tłoki tego pędu zostaje wrzucona Esther, która przyjeżdża z prowincji do wielkiego Nowego Jorku na staż dziennikarski. Niby tworzy to dla niej wyjątkową szansę na skosztowanie wielkiego mitu amerykańskiego snu, natomiast nie jest w stanie jej wykorzystać ze względu na wpadanie w odmęty choroby psychicznej, z którą przez całą drugą połowę książki się zmaga, przeżywając (czasem nawet niekoniecznie sama) wzloty i upadki.
Moim zdaniem bardzo dobrze przedstawiony obraz załamania nerwowego i tego, jak w ówczesnych latach sobie z nim radzono (spoiler: niezbyt przyjemnie). Przyznam, nie wszystko było dla mnie w pełni zrozumiałe, ale dało materiał do przemyśleń. "W bonusie" dochodzi fakt, że autorka miesiąc później popełniła samobójstwo, co daje sporo pola do interpretacji. Sama książka nie była jakoś zachwycająca dla mnie, dlatego uczciwa siódemka.
Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.vercel.app/
#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #psychologia

Zaloguj się aby komentować
Od kilku lat zmagam się z entomofobią (lękiem przed owadami). Nie mam pojęcia kiedy zaczęła się ta fobia, nie miałem żadnego traumatycznego przeżycia z nimi. Mam wrażenie, że ciągle się ona pogłębia i jest bardzo uciążliwa (szczególnie na jakichś letnich festiwalach czy wycieczkach do Azji). Czy znacie jakiegoś psychologa lub psychiatrę (najlepiej z Krakowa), który specjalizuje się w leczeniu fobii?
#terapia #leczenie #psycholog #psychiatra #psychiatria #psychologia
Dzisiaj dotknąłem takie coś latające https://www.medianauka.pl/bzyg-prazkowany śmieszna mucha.
Zaloguj się aby komentować
Czy medytacja może szkodzić?
Mistrz zen o właściwej praktyce zazen
https://youtube.com/watch?v=vZdgOQmCVoc&feature=share8
#medytacja #zen #buddyzm #psychologia #ciekawostki #filozofia
Zaloguj się aby komentować
Cześć, chciałam ponownie prosić o pomoc w zebraniu danych do pracy magisterskiej. Moim celem jest uzyskać jak najbardziej zróżnicowaną grupę osób ankietowanych, co niestety wymaga dużej liczby odpowiedzi.
Ankieta zawiera różnorodne pytania mające na celu zbadać procesy szacowania nieznanych odpowiedzi. Do tego jest dość krótka (max 10 min) i mam nadzieję, że wyda się przyjemna
https://forms.gle/SDGjS85VDzYuf3AN6
#ankieta #studbaza #studbazaproblems #studia #badania #pracanaukowa #pracadyplomowa #magisterka #pracamagisterska #psychologia #nauka #białakobietawpotrzebie ( ͡° ͜ʖ ͡°) #rozkminy #pomocy
Zaloguj się aby komentować
Obejrzałem odcinek miodowych lat pt. " Męska duma". Tam chodziło o to, że Karol spotkał się z kolegą z szkoły i obaj zaczęli farmazonić jak to im się w życiu powodzi że jeden jest prezesem MPK Warszawa a drugi na firmę telekomunikacyjną w Szczecinie. Zamiast szczerze powiedzieć, że jeden jeździ tramwajem a drugi jest pomocnikiem hydraulika jednak duma im nie pozwoliła.
W serialu jak to serialu morał był taki by być szczerym jednak przynajmniej z własnego doświadczenia wiem, oraz czytałem, że ludzie nie lubią tych którym się nie powodzi i trzeba kłamać, że wszystko super. Przynajmniej ja miałem tak, że mówiłem szczerze że nie idzie mi w życiu to dostałem odpowiedź: " musisz myśleć pozytywnie z takim nastawieniem to zawsze tak będzie, ucz się zdobywaj doświadczenie" i nigdy więcej już tych ludzi nie spotkałem bo nie mają czasu lub nie odpisują.
#przemyslenia #seriale #psychologia

Nie to, że "Ludzie nie lubią". POLACY nie lubią. Jakbyś pojechał do Szwajcarii gdzie doktor ma dom koło hydraulika to tam mentalność jest taka, że nikogo nie interesuje czy na egzaminie miałeś 3-6 tylko jak zdałeś to jest ok. Ważne, że jesteś częścią społeczności. Tam hełbenie się jest negatywne, bo wiedzą, że kazdy jest inny, każdy ma swoją rolę w społeczeństwie. Polska ma bardziej mentalność Amerykanów. Jak nie jesteś CEO i pracujesz 8 godzin to jesteś cieńki. Tymczasem ja wolę pracować 6 godzin, bez stresu w domu chill wypad z dziewczyną nad jeziorko. Nie potrzebuję Maserati by być szczęśliwy. Jak widzę wielu znajomych zasówających 12 godzin by coś tam ekstra miec to ich wybór. Ale jak potem z podkrązonymi oczami ich widzę to sobie zadaje pytanie. Po co ?
Zaloguj się aby komentować
Ma ktoś z Was coś takiego, że wszystko co fajne musi mieć przynajmniej w dwóch sztukach na zapas? Ja tak mam, że jak coś kupię i mi się to naprawdę mega podoba to odczuwam silny dyskomfort, że mam to coś tylko w jednej sztuce i jak mi się to zniszczy to nie mam na zapas, a w przyszłości już dokładnie takiego samego nie kupię. Często zamawiam wtedy kolejną, bo inaczej mi to nie puści. A potem i tak mi się nudzi. Dotyczy to głównie zegarków, drobnej elektroniki, odzieży.
#psychologia

Zaloguj się aby komentować
Ciekawy materiał, jak i cały kanał wart polecenia jeśli chodzi o związki i relacje międzyludzkie:
https://www.youtube.com/watch?v=Srubh5VqKQM
#zwiazki #psychologia
Zaloguj się aby komentować
Bandwagon effect, czyli efekt silniejszego w obecnej walce PiS-PO.
Od prof. Antoniego Dudka:
Jeśli trendy sondażowe się utrzymają, to znaczy, że będziemy mieli całkowicie nową psychologicznie fazę kampanii wyborczej.
Już od wielu miesięcy PiS miał 30+ procent w sondażach, a KO 20+. Jeśli się zacznie sondażowa walka o koszulkę lidera i raz KO, raz PiS, będą miały po 30 kilka procent, to kompletnie psychologicznie zmienia sytuację przedwyborczą.
Po pierwsze dlatego, że PiS nie dostaje już tej renty, która się nazywa w politologii ładnie "bandwagon effect", czyli przyłączania się do ewidentnego zwycięzcy. Psychologia już dawno opisała taki mechanizm, że jest pewna grupa ludzi, których kompletnie nie interesują partie, programy i liderzy, natomiast lubią być w obozie zwycięzcy. Więc jak oni widzą, że jest jakaś jedna formacja, która wszystkich sondażach ma wygrać, to oni się do niej przyłączają na ostatniej prostej, ale jeśli są dwie takie formacje, to już nie wiadomo do kogo się przyłączyć i sytuacja robi się bardziej skomplikowana.
#polityka #psychologia

Zaloguj się aby komentować
Cześć Tomki i Tosie, różowa robi badania do magisterki dotyczące medytacji, aktualnie potrzebuje trochę odpowiedzi od osób niemedytujących (medytujące również są mile widziane). Jeśli ktoś ma wolną chwilę to proszę o odpowiedzi w ankiecie: https://psychocracow.fra1.qualtrics.com/jfe/form/SV\_0eSxn79tgOMnOoC #medytacja #psychologia #ankieta #studia
@Nemrod Zmiana strony to problem systemu na którym jest hostowana ankieta, nie było tutaj wolności wyboru niestety. Pytania są punktowane w różny sposób, bo są wykonywane zgodnie z literaturą - dla jednych autorzy testu założyli ze 1 to całkowita zgoda, dla innych odwrotnie, wyniki są potem przeliczane w oparciu o wartości liczbowe, znowu system ankietowy nie pozwala ułożyć ich w kolejności rosnącej lub malejącej od prawej do lewej. Dzięki za odpowiedzi wszystkim, którym mimo wszystko chciało się przez to przebrnąć
Zaloguj się aby komentować
Jak poprawić samopoczucie? #psychologia #pytanie #kiciochpyta
@Dudlontko Przede wszystkim ogranicz rzeczy, które ci szkodzą i jesteś tego świadom. Potem pomyśl nad robieniem tego, co wiesz, że jest korzystne. Nie potrzebujesz rozbudowanych rad od innych. Z pewnością masz ze 2-3 rzeczy, które wypadałoby zmienić.
Lepiej coś trwale poprawić z 0% na 30% niż chwilowo na 100%. Palisz? Policz na przestrzeni tygodnia, ile papierosów wypalasz i ogranicz 1 tygodniowo. Mały krok, który nie powinien być zbyt dużym obciążeniem. Po latach takie odejmowania sobie 1 papierosa/tydzień uzbierają się dziesiątki niewypalonych paczek papierosów.
Słodzisz dwie łyżeczki cukru do herbaty i kawy? Utnij z herbaty pół łyżeczki. Przyzwyczaisz się, to utniesz z kawy. Krok po kroku.
Jeżeli uda ci się poprawić wszystko, co jest oczywiste, to wtedy możesz pomyśleć nad pozbyciem się ich całkowicie.
Tak podszedłem do słodzenia herbaty. W domu nauczyłem się słodzić dwie łyżeczki czubate. W wieku 15 lat zrozumiałem, że to bardzo zły nawyk. Sześć miesięcy później słodziłem już tylko pół łyżeczki i było spoko. Potem piłem na zmianę gorzką, słodzoną pół łyżeczki. Po kilku następnych miesiącach już wcale nie słodziłem.
Nie zaoszczędzone pieniądze, nie poprawione zdrowie, nie niezjedzone kalorie - a poczucie, że powinieneś coś z tym zrobić. To się liczy. Nie rzucaj się na głęboką wodę, ustaw sobie taki cel, że trudno byłoby go nie osiągnąć.
Aż sobie zaraz policzę ile kg cukru i kcal mnie ominęło dzięki temu.
@jestem_na_dworzu założenia:
jedna łyżeczka cukru, to 8 g
piję 5 herbat dziennie
rok ma 365 dni
od 16 lat nie słodzę
1 kg cukru, to 4000 kcal
1 kg cukru kosztuje 5,78 zł (cena ze sklepu internetowego oszą)
16 lat * 365 dni * 5 herbat * 2 łyżeczki * 8 gramów cukru = 16 lat * 1825 herbat rocznie * 16 gramów cukru = 16 lat * 29200 gramów cukru = 467 200 gramów cukru = 467,2 kg cukru.
467,2 kg, to 1 868 800 kcal i kosztuje 2700 zł 41 groszy.
Można też się bawić w przeliczenie tego na tłuszcz ludzki (242 kg) i pomyśleć, jakim byłbym grubasem gdyby nie ta mała zmiana lata temu.
Zaloguj się aby komentować
Cześć!
Tak jak zapowiadałem w poprzednim newsletterze, dzisiaj od razu, na wstępie proszę Cię o wypełnienie ankiety do badania na temat prokrastynacji:
Link do ankiety:
https://forms.gle/7r922ToH7p92sC3S8
Prokrastynację badam w ramach mojej pracy doktorskiej, a w szczegółach mówiąc - badam jej znaczenie dla zdrowia człowieka, a przy okazji przyczyny i metody radzenia sobie z nią. Im więcej uzyskam odpowiedzi do mojego badania, tym lepiej dla nas wszystkich, bowiem uzyskamy lepsze wyniki, a więc i bardziej precyzyjne i rzetelne wnioski. A wynikami oczywiście się podzielę. Dodatkowo, pierwszy link w dzisiejszym Kalejdoskopie to moje video na...
Sympatyczna Imigrantka edukuje Polki o "Arabach". Żeby nie było - nie mam uprzedzeń do nikogo. Po prostu zdaje się, że dziewczyna ma ciekawe spostrzeżenia.
#podrywajzhejto #rozowepaski #ciekawostki #zwiazki #arab #relacje #psychologia
@GtotheG Jak by wzięła Polaka to by miała alkoholika? Ciekawe spojrzenie. Bez tego zdania Twoja wypowiedź byłaby ok i stanowiłaby ciekawy kontrast do wielu niezbyt fortunnych historii małżeństw z Arabami. Ta Twoja dodatkowa wstawka wrzucająca wszystkich polskich mężczyzn do worka "alkoholik" przy okazji daje do zrozumienia, że w głowie, oprócz powietrza, to nie masz za wiele, więc cała Twoja opinia również traci na wartości. Szkoda, mogło być dobrze, ale "popłynęłaś".
@ryusei nie poplynelam. Jest z malej wioski na lubelszczyznie. Tam wszystkie chlopy w jej wieku to alkoholicy. Tych co brala pod uwage zanim wyjechala z kraju - jako material na meza - dzisiaj sa alkoholikami (maja zony i dzieci, zeby nie bylo znowu tragicznej wykopkowej narracji, ze Araby zabieraja dziewczyny, a biedne dobre chlopy sie marnuja xD) - ci kawalerowie maja rodziny i sa alkoholikami, przynajmniej wszyscy ktorzy do niej startowali, a to piekna kobieta jest i byla. Z tym Arabem maja udane spoko zycie. No ale oboje mieszkaja w Niemczech. U niego by nie byla zadowolona, on u niej tez nie. A tak za granica bez mieszanua rodziny im to dobrze funkcjonuje.
Zaloguj się aby komentować
Ludzie przeceniają wartość rozumu.
#filozofia #psychologia #revoltagainstmodernworld #memy

Plus wbrew pozorom racjonalizm można użyć jako środka manipulacji, propagandy ogólnie sterowania społeczeństwem, np. zamrażając dyskusje, czy wymuszając emocjonalne ochłodzenie tematów na które powinieneś być wkurwiony.
Można też przedstawić dwie moralnie skrajnie różne strony jako równe sobie poprzez merytoryczne podanie równej ilości argumentów za i przeciw.
Zaloguj się aby komentować
Oto moja lista książek pięciu filozoficznych/psychologicznych/socjologicznych które miały na mnie największy wpływ, którą postanowiłem opublikować z nudów. Możecie opublikować też swoje pozycje w komentarzach.
Heidegger - Bycie i Czas (Cenie też Gadamera i Levinasa, ale oboje w jakiś sposób nawiązują do tego pana więc no)
Gerardus van der Leeuw - Fenomenologia religii
Jung - Przełom cywilizacji
Piotr Demianowicz Uspienski - Fragmenty nieznanego nauczania
Erich Fromm - Mieć czy być
#ksiazki #filozofia #literatura #socjologia #psychologia
@Al-3_x Polecam goraco, nie mialem pojecia, ze tak duzo wiemy o tym jak dziala myslenie u czlowieka. Jak juz sobie to ogarniesz, to zycie staje sie latwiejsze. U mnie jest to ksiazka nr 1 do przeczytania przez kazdego, zeby nie robil glupot i sie sluchal glupio swojego glosu wewnetrznego, gdy ten losowo wciska kit xd
Zaloguj się aby komentować
Jak działają relacje między multimiliarderami a wielkimi korporacjami, koncernami medycznymi itp. itd.?
Porównałbym je raczej do relacji w małej wiosce, gdzie jest ksiądz, sołtys, duży gospodarz, miejscowy lekarz albo i znachor, filozof, bogacz z pałacem na wiosce z kasą nie wiadomo skąd - kilka dużych ludzi, którzy mają wspólne tematy, interesy ale też są dla siebie nawzajem autorytetami, jednocześnie nie traktują drobnych rolników a już w ogóle parobków jakkolwiek poważnie, czasem patrzą z opieką (owieczki), czasem z pogardą, czasem jako zasób.
Ale na poziomie "wielkich wioski" też są konflikty, też są sprzeczne interesy i uprzedzenia.
Myślę że w ten sposób nieco łatwiej myśleć o tym, co się dzieje na tym wielkim, międzynarodowym poziomie multimiliarderów i wielkich firm.
Nie rozwinąłem tematu, tylko dałem zajawkę jak można myśleć o tych globalnych rzeczach, dalsze rozmyślania to już rola komentatorów na ten moment.
#cybernetyka #cybernetykaspoleczna #socjocybernetyka #psychologia #swiat #korporacje #kapitalizm #nauka #religia #medycyna
Zaloguj się aby komentować
Czuję coś bardzo dziwnego. Wydaje mi się że jestem hetero. Ale jest problem, bardzo poważny. Jakiś czas temu pojawiły się u mnie bardzo dziwne myśli o usługiwaniu chłopcom w różny sposób (w tym też, emmm, seksualnie). Nie wiem co robić. Przecież tak nie można, ksiądz na religii nam tyle razy mówił... Nie wiem w ogóle skąd takie myśli do mnie przyszły a jestem absolutnie, na sto procent hetero! Przysięgam! Co mam robić?
Błagam, pomóżcie mi, doradźcie jakoś co robić bo ja sam już nie wiem. Próbuję jakoś wyprzeć te myśli z głowy a-ale one ciągle wracają. I-i oczywiście nie podobają mi się te marzenia, znaczy myśli, ani trochę! Pomocy, błagam, pomóżcie! N-nie wiem co robić, bo w ogóle mnie nie pociągają te myśli, ani trochę, a-a mimo to ciągle wracają.
Czy to może być od jedzenia? Słyszałem że podobno cienkie papierosy mogą coś takiego powodować. Przyznaję, parę paczek takich spaliłem w tamtym roku, a-ale no chyba to nie może być przyczyną tego, prawda? Nie rozumiem, czemu nagle mój mózg chce ze mnie zrobić geja jak no ja jestem absolutnie hetero? Przysięgam, nigdy przenigdy nie podobały mi się siusiaki a gejowskie porno to tylko z kolegami w podstawówce oglądaliśmy dla żartów. Błagam, pomóżcie, bo już nie wiem co robić.
#teczowepaski #gejto #seks #pytanie #psychologia #psychiatria

Zaloguj się aby komentować