#kosmos #astronomia hej, wiecie może dlaczego ISS była widoczna z tak jakby ogonem dzisiaj rano okolo 4 30
#kosmos #astronomia hej, wiecie może dlaczego ISS była widoczna z tak jakby ogonem dzisiaj rano okolo 4 30
Zaloguj się aby komentować
Toaleta na promie kosmicznym.
#kosmos #transport #toaleta

Zaloguj się aby komentować

Szef Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) przekazał szereg nowych informacji na temat trwających programów kosmicznych. Wśród kluczowych tematów znalazła się data debiutu kapsuły Gaganyaan, nowe satelity oraz planowana rakieta nośna nowej generacji.
Z informacji podanych na łamach Times...
Saturn dziś się prezentował całkiem dostojnie. Zdjęcie robione ziemniakiem od majfrenda.
#astronomia #astrofotografia #kosmos #saturn

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj Słońce pokazało jak nas kocha - pojawiła się plama w kształcie serca
Zdjęcia w świetle białym wykonane za pomocą Newtona 150/750 z folią ND5
Zdjęcia w paśmie H-alfa wykonane za pomocą teleskopu Lunt 50mm
Kamera ZWO ASI 585 MC
Na powiększeniu na plamę zamieściłem Ziemię w skali dla porównania.
#astronomia #astrofotografia #kosmos #ciekawostki





Zaloguj się aby komentować
#kosmos #boeing
Sprzedawajcie akcje boeinga, astronauci ze Starlinera będą wracali następnym planowym Dragonem XD a Starliner ma wrócić bez załogi, w aktualnie nieokreślonym terminie.
Zaloguj się aby komentować
Dzięki materiałowi @TymczasowyNick66 mogłem podejść do obróbki NGC 7000, którą swego czasu zebrał Nikorem 135mm. Naprawdę chłopak złapał porządne klatki.
Obróbke poczyniłem standardowo w Pix Insight z krokami jak niżej:
1. Image Solver i SPCC
2. Crop
3. SCNR na zielony kanał.
4. Seti Astro Automatic DBE - moim zdaniem działa lepiej niż GraXpert
5. BlurxTerminator
6. StarxTerminator na rozdzielenie tła od gwiazd.
7. NoisexTerminator na tło i Narrowband Normalization
8. Wyciąganie tła GHS, zabawa krzywymi, saturacja maska na niebieski kanał (wychodził bardzo w tle), zdjąłem go trochę.
9. Wyciąganie gwiazd GHS.
10. Połączenie w PixelMath.
Ogólnie wraz z osobami z tagu i społeczności #astrofotografia stworzyliśmy serwer discord na którym wspólnie dyskutujemy o naszym hobby oraz wszystkimi innymi tematami około astronomicznymi.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
Tutaj również dostępna wersja w pełnej rozdzielczości. Hejto trochę przycina rozmiary.
#kruzdcontent #astronomia #kosmos #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj około 23:30 będzie można na żywo obejrzeć manewr asysty grawitacyjnej sondy JUICE w polu grawitacyjnym ziemskiego księżyca. Link do transmisji: https://www.youtube.com/live/ZoodtR-46Ms
#astronomia #technologia #kosmos #eksploracjakosmosu #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować

Meteoryt, który zmiótł z Ziemi większość dinozaurów, nadleciał zza orbity największej planety Układu Słonecznego.
Nikt by tam wtedy nie chciał się znaleźć. 66 milionów lat temu w Ziemię uderzył potężny meteoryt. Miał blisko 10 kilometrów średnicy i masę biliona ton. Wydarzyło się to w okolicach...

W piątek 16 sierpnia br. z bazy amerykańskich sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii został wyniesiony na orbitę okołoziemską na rakiecie Falcon 9 największy i najbardziej zaawansowany polski satelita obserwacyjny – EagleEye. Zbudowała go firma Creotech we współpracy z firmą Scanway oraz Centrum...
Uwielbiam tą serię, najlepsze co wypuściła TVP ever, nie zapraszam do dyskusji.
Dzisiaj o radiogalaktykach
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
No to teraz przyszła pora na zdjęcie, z którego jestem najbardziej zadowolony
Oto M31 czyli słynna Galaktyka Andromedy, nasza kosmiczna sąsiadka. Oddalona jest o 2,5 miliona lat świetlnych i pędzi w naszym kierunku z prędkością 300km/s co doprowadzi do zderzenia i połączenia z Drogą Mleczną za około 4,5 miliarda lat. Chociaż pojawiły się również badania, że jest 50% szans, że jednak galaktyki się miną. No cóż, pożyjemy zobaczymy
Galaktyka Andromedy ma średnicę 220 tysięcy lat świetlnych (nasza ma 100 tysięcy) oraz liczy około biliona gwiazd (1000 miliardów). Szacuje się, że w Drodze Mlecznej mamy około 400 miliardów gwiazd. No i patrząc na te wielkie liczby, nawet pesymistycznie zakładając, że tylko przy jednej gwieździe na milion istnieje planeta sprzyjająca życiu to i tak wyjdzie, że są tysiące takich planet.
Na zdjęciu widoczne są również galaktyki satelitarne Andromedy - M32 (ta wyżej) oraz M110 (ta niżej).
Teleskop: SW Evoguide 50ED
Kamera ZWO ASI 585 MC z filtrem UV/IR cut
Stack 400 ekspozycji po 10 sekund, zestackowane i obrobione w darmowym programie Siril.
#astronomia #astrofotografia #kosmos

Zaloguj się aby komentować

Wiele osób pewnie zna, ale to jest jeden z lepszych odcinków i warto go przypomnieć. Dajcie znać, czy działa, bo może być niedostępny w Polsce. W takim wypadku macie link alternatywny niżej. Oba źródła są w pełni legalne.
O czym będzie? O oświetleniu, ekspozycji, powiewającej fladze, podskakiwaniu...
Mgławica Orzeł (M16) ze słynnymi Filarami Stworzenia z mojego teleskopu (ʘ‿ʘ)
Jest to jedno z miejsc, w których rodzą się nowe gwiazdy. Gaz i pył w tych słupach zapada się pod wpływem grawitacji i z takiej zagęszczonej materii tworzą się nowe układy planetarne.
Filary są odległe od nas o około 6500 lat świetlnych, a ich wymiary to 4-5 lat świetlnych, czyli mniej więcej odległość dzieląca Słońce do najbliższej gwiazdy czyli Proximy Centauri.
Teleskop Sky Watcher 150/750
Kamera ZWO ASI 585 MC z filtrem UV/IR cut
Stack 400 zdjęć po 10 sekund ekspozycji.
#astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować

EagleEye to pionierskie urządzenie - pierwszy polski satelita z tak dużym teleskopem - powiedział PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Największy, najbardziej zaawansowany polski satelita został w piątek wyniesiony na orbitę.
#wiadomoscipolska #technologia #kosmos...
Jak was interesuje kosmiczne świry to dzisiaj Falcon 9 przeleci nad Polską
wyniesie na niską orbitę okołoziemską największego jak dotąd polskiego satelitę EagleEye
będzie leciał z południa na północ między 21:33 a 21:39
#spacex #kosmos #falcon

Zaloguj się aby komentować

Creotech Instruments, notowany na GPW wiodący producent satelitów i systemów satelitarnych, ogłosił oficjalną datę startu misji EagleEye. Największy polski zostanie wystrzelony już 16 sierpnia, około godz. 20:19 polskiego czasu. Termin ten został wyznaczony przez firmę SpaceX, dostawcę usługi...

Władze w Pekinie po raz pierwszy publicznie przyznały, że rakieta Długi Marsz, która w ubiegłym tygodniu wyniosła satelity telekomunikacyjne, rozpadła się w wyniku eksplozji - pisze agencja Bloomberg, dodając, że wybuch wygenerował najprawdopodobniej największą liczbę śmieci kosmicznych od...
Może i nie mam teleskopu Hubble'a, może i obiekt słabo widoczny z Polski, ale gdy tylko znalazłem się pod ciemnym niebem i zobaczyłem przejrzysty horyzont postanowiłem spróbować co mi tam wyjdzie
Oto NGC 7293, czyli Mgławica Ślimak. Znajdująca się w gwiazdozbiorze Wodnika odległa od nas o okolo 714 lat świetlnych mgławica planetarna.
Zdjęcie wykonałem z pomocą teleskopu SW 150/750 i niezawodnej kamery ZWO ASI 585. Na swoim rozklekotanym montażu mogłem wyciągnąć maksymalnie 16 sekundowe klatki i z połączenia wielu takich zdjęć (już nie pamiętam ilu dokładnie, mogę sprawdzić jak będę po podróży) oraz wyciągnięciu materiału za uszy udało mi się uzyskać taki efekt, który jest nawet zadowalający. Ja tam mam radochę
#astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować