Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

813

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

NASA ogłosiło, że prawie 47-letnia sonda Voyager 1 wróciła do pełnej sprawności po awarii, wskutek której sonda wysyłała bezsensowne dane w postaci zer i jedynek od 14 listopada 2023 r. Wiekowa sonda już nieraz stanowiła wyzwanie dla inżynierów NASA ze względu na rozmaite usterki, ale żadna nie była tak złożona jak obecna, gdyż NASA nie była w stanie nawet poprawnie się z nią skomunikować i sprawdzić, co mogło się zepsuć.

Jest to niemałe osiągnięcie, zważywszy na wiek sondy, jej prędkość oddalania od naszego Układu Słonecznego - 61500 km/h, a także odległość wynoszącą ok. 487 651 754 645 basenów olimpijskich lub 5 231 996 169 509 259 przeciętnych 15-centymetrowych bananów. Sygnał wysłany do sondy leci ponad 22h i 35 min. Na odpowiedź czekamy drugie tyle.

Podejrzewano usterki komputerów pokładowych, czy jednostki TMU (takiego Win-Rara i Gmaila do kompresowania i wysyłania danych na Ziemię). W marcu natrafiono na trop przyczyny usterki, kiedy to w ciągu losowych danych natrafiono na bardziej logiczny ciąg. W kwietniu go potwierdzono. Uszkodzony został fragment pamięci komputera FDS. Służy ona do przechowywania zbieranych danych, instrukcji wysyłanych z ziemi oraz sterowaniem przyrządami. W ostatnich tygodniach podzielono kod sondy na fragmenty i przesyłano go do sondy oraz wgrywano w różne miejsca w chipie,na wypadek dalszych uszkodzeń wokół wadliwych sektorów, a także uruchamiano kolejne, pozostałe przy życiu 4 instrumenty naukowe: do wykrywania promieniowania kosmicznego, cząstek niskiej energii, analizy fal plazmowych i heliosfery.

Niestety lata sondy nadal są policzone. Szacuje się, że paliwa starczy jeszcze na 2025, góra do 2036, kiedy to sonda i tak już znajdzie się już poza zasięgiem naszych radarów. W roku ok. 40270 r. powinna dotrzeć do gwiazdy Gliese 445 (będącej 17 lat świetlnych od Słońca), o ile jakiś UFO-rowerzysta nie wymusi jej pierwszeństwa.

A jak tam aktualizacje w Waszych trzyletnich Samsungch i Xiaomich ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

edit: w sumie ranga mi pasuje do wpisu xD

#kosmos #astronomia #ciekawostki #nauka
b7df2fc6-e990-41cd-955a-e7d64caaf30c
To_Stan_Umyslu

@Atexor "5 231 996 169 509 259 przeciętnych 15-centymetrowych bananów" nowa jednostka SI

kaszalot

korzystam z tego co wysyła do swojej pracy naukowej, więc kibicuję żeby działała jak najdłużej, chociaż od jakiegoś czasu nic ciekawego w tych danych już się nie dzieje i są raczej przewidywalne to fajnie jakby było ich więcej niż mniej

szymas

dałem pioruna po fragmencie o bananach

Zaloguj się aby komentować

Dyski protoplanetarne wokół mało masywnych gwiazd diametralnie różnią się składem chemicznym od tych wokół gwiazd podobnych do Słońca. Brakuje tam związków opartych na tlenie (np. woda czy dwutlenek węgla) za to jest mnóstwo węglowodorów.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/dyski-protoplanetarne-wokol-malomasywnych-gwiazd-sa-inne

Zaloguj się aby komentować

Feniks, tak nazwano planetę, która dziarsko okrąża rozdętego gwiazdowego czerwonego olbrzyma w odległości 6 razy mniejszej niż Merkury wokół Słońca. Najlepsze jest to, że tam dalej jest atmosfera.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowa-planeta-zachowuje-atmosfere-pomimo-promieniowania-pobliskiej-gwiazdy

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Nowa skalista planeta rozmiarami przypominająca Wenus. Ilość energii, którą otrzymuje od gwiazdy macierzystej mieści się gdzieś w okolicach między Wenus a Ziemią. Czerwony karzeł Glise 12 wydaje się nad wyraz spokojny, co daje rzeczywistą szansę na wykrycie atmosfery, ale do tak precyzyjnych badań potrzebny jest mocniejszy sprzęt pokroju JWST.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/tess-odkrywa-intrygujacy-swiat-o-rozmiarach-pomiedzy-ziemia-wenus

Zaloguj się aby komentować

SunSenMeo

Nie ma na nic dowodów xD


Te nasze ludzkie mózgi mogą myśleć, notować I kombinować a i tak nie mamy pewności.

Cinkciarz

@SunSenMeo mamy pewność i są dowody. Jedynie jeszcze wyjasniamy detale. Chyba że kwestionujesz totalnie wszystko, jakiś mozg Boltzmanna czy coś.

SunSenMeo

@Cinkciarz

Nie mamy pewności skąd jesteśmy na tej planecie, to skąd mamy pewność co do kosmosu 🤔

Neq

@conradowl czyli światło z niej leciało do nas ponad 13 miliardów lat? Czy ile tam niby ma wszechświat lat.

kubex_to_ja

@Neq może nawet dłużej, bo wszechświat się rozszerza

conradowl

@Neq tak, światło leciało ponad 13 miliardów lat, ta galaktyka ma podobno 260 milionów lat. Ale raczej nasze teorie to tylko teorie, także co do wieku wszechświata. Im głębiej zaglądamy tym więcej widzimy, i to nie są młode i małe galaktyki

Dzawny

@conradowl zawsze mnie zastanawiało czy jest na niebie taki punkt gdzie jest skupisko tych starych galaktyk i można powiedzieć że w tym rejonie był wielki wybuch?

voy.Wu

@Dzawny to chyba tam będzie najmniej, bo od tego punktu uciekają we wszystkich kierunkach.

Cinkciarz

@Dzawny Wielki Wybuch był wszedzie. To nie było JAKIEŚ miejsce, tylko to było narodzenie się czasu i przestrzeni w ogole. Od tego czasu ona puchnie, dlatego wszystko ucieka od siebie.

https://youtu.be/W4c-gX9MT1Q?si=UWklVLjeeXn8vZFC

Zaloguj się aby komentować

Planeta rozmiarami większa od Jowisza, gęsta jak wata cukrowa. 1232 lata świetlne od nas, wokół gwiazdy podobnej do naszego Słońca, krąży obiekt, którego genezy nie przewiduje aktualny stan wiedzy astronomicznej.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkryto-olbrzymia-planete-lekka-jak-wata-cukrowa

Zaloguj się aby komentować

Połączenie dwóch supermasywnych czarnych dziur we wszechświecie, który miał 740 mln lat. Zagadką pozostaje, w jaki sposób one urosły w tak krótkim czasie. Obserwowane obiekty mają po około 50 mln mas naszego Słońca.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/webb-wykryl-najdalsze-jak-dotad-polaczenie-czarnych-dziur
end-stage-capitalist

@MiernyMirek ostatnio z kurzgesagt dowiedziałem się, że czarna dziura wielkości wrzechswiata miałaby gęstość równą średniej gęstości wrzechswiata, czyli nie jest wykluczone, że żyjemy w środku czarnej dziury

MiernyMirek

@end-stage-capitalist też to oglądałem, fajna koncepcja, całkiem możliwa, ale dowodów na ten moment brak.

conradowl

@MiernyMirek w zasadzie już w filmiku Kurzegesagt było wspomniane, że jeśli to prawda to nie jesteśmy w stanie tego udowodnić (czarnych dziur nadrzędnych), a zajrzeć do wnętrza podrzędnej też nie możemy póki co - bardzo ciekawy filmik.


Niemniej nadal to nie wyjaśnia, w jaki sposób mogły powstać te pierwotne czarne dziury o takiej masie. Chyba, że wszechświat jest jednak dużo starszy.

dzangyl

@MiernyMirek z tymi wczesnymi obiektami odkrywanymi przez teleskop Webba jest problem. Jednym z rozwiązań są błędne modele szacowania odległości do nich. Niech mózgowcy uruchomią swoje intelekty i kombinują, mają co robić

MiernyMirek

@dzangyl myślisz, że nie pracują nad poprawą dokładności pomiarów?

dzangyl

@MiernyMirek wręcz przeciwnie, myślę że na pewno wielu osobom zajmuje to obecnie czas i nie chodzi o dokładność pomiaru, a o modele na których opierają się te szacunki. Być może te wszystkie rewelacje o "młodych" gigantycznych strukturach we wczesnym wszechświecie są wynikiem błędu w modelach. Oczywiście jednocześnie na pewno wielu pracuje również nad tym, aby wyjaśnić jak takie wielkie struktury mogły powstać tak wcześnie. Ot nauka, przecież nie wiemy wszystkiego no może poza religiami, tam już dawno wszystko poznano i nie ma o co pytać

michalnaszlaku

W artykule znajduje się zdjęcie, jednak nie uwzględnia ono pozycji tych obiektów. Jeśli ktoś jest ciekawy, poniżej znajdzie odpowiedź.

fea063fe-e20f-4fc1-892a-337c996c81bd
conradowl

@michalnaszlaku w oryginalnym artykule (przypisy w Uranii - chwała im za przypisy) jest dokładniejsze zdjęcie

7665d340-6cba-47c5-b398-59541c98eba1

Zaloguj się aby komentować

55 lat świetlnych od nas odkryto planetę skalistą o rozmiarach Ziemi. Krąży wokół małej słabej gwiazdki, rok tam trwa 17 godzin. Przy tak ciasnej orbicie zapewne zwrócona jest tą samą stroną do swojego słońca, jak np. Księżyc do nas. Z wyliczeń wynika, że dostaje 10x więcej energii niż my, więc na życie lub chociaż atmosferę nie bardzo można liczyć.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkryto-olbrzymia-planete-o-gestosci-podobnej-do-gestosci-waty-cukrowej
Olmec

To co mi głowę zawracacie!

Zaloguj się aby komentować

Studenci MIT podczas zajęć odkryli 3 bardzo stare gwiazdy. Okazało się, że są to relikty po dawnych galaktykach karłowatych, które pochłonęła nasza Droga Mleczna.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/trzy-gwiazdy-krazace-w-halo-drogi-mlecznej-powstaly-12-13-miliardow-lat-temu
solly

ale po co sie uczyc takich rzeczy skoro to sie w zyciu mi nigdy nie przyda

MiernyMirek

@solly nawet nie wiesz ile z technologii kosmicznych i wiedzy z obserwacji wszechświata zmieniło w naszym życiu.

Inna sprawa, że ciekawość jest ludzką naturą, no chyba, że jesteś korwinowym rurkowcem z dna oceanu, który chce tylko żreć i wydalać.

solly

@MiernyMirek to byla ironia.

jesli ktos oczekuje od szkoly, ze nauczy go jak pracowac, to niech sobie idzie do zawodowki.

wyobrazcie sobie, jak wygladalby swiat, gdyby szkoly zajmowaly sie tylko uczeniem ludzi zawodu. swiat stanalby w miejscu, bo ludzie niczego by nie rozumieli, wiedzieli by tylko jak sobie maszyne obsluzyc. bo nikt nie bedzie wiedziec, w jaki sposob cos dziala i dlaczego.

Zaloguj się aby komentować

Bezpośrednia detekcja pierwszych gwiazd we wszechświecie (III generacji) na ten moment jest niemożliwa, zbyt duża odległość, za słabe światło. Naukowcy, głównie z Hongkongu, wpadli na ciekawy pomysł do obserwacji pośredniej. Masywne czarne dziury rozrywają pływowo gwiazdy wywołując potężne rozbłyski, zapewne robiły to także w bardzo odległej przeszłości. Tego typu zjawiska wydają się być możliwe do wykrycia przy aktualnym poziomie zaawansowania technologicznego. Nowy Teleskop Kosmiczny Roman, którego wystrzelenie na orbitę planowane jest na następną dekadę, powinien znajdować kilkadziesiąt takich błysków rocznie. Aktualny flagowy sprzęt JWST przy odrobinie szczęścia powinien też coś takiego wychwycić.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astrofizycy-odkrywaja-nowatorska-metode-polowania-na-pierwsze-gwiazdy
Cinkciarz

-Dobra panowie, zebraliśmy się żeby ustalić kilka rzeczy. Zacznijmy od najprostszego - jak nazwiemy pierwsze gwiazdy, które powstały jeszcze przed galaktykami, z pierwotnej materii, kiedy nie istniało nic innego?

-może gwiazdy III populacji?

-dostajesz awans, skurwysynu!

Zaloguj się aby komentować

Tak więc w nocy można było oglądać start radzieckie... znaczy kacapskie.... znaczy rosyjskiego Sojuza

Czy było warto wychodzić o 22 na dwór i wypatrywać chemtrailsów?

Kompletnie nie, start odbył się około 23:20 a rakieta leciała tak bardzo na północy, że nawet w Finlandii była lekko nad horyzontem, czego dowód mamy na zdjęciu poniżej.

Autor: Matias Takala https://twitter.com/elfsprite

Informacje o samym starcie też były ciężko dostępne z racji na blokadę informacyjną kacapstanu i na żadnym zgniłozachodnim portalu nie było oficjalnej transmisji na żywo
#astronomia #eksploracjakosmosu
Oczk userbar
0e0d98b9-1d38-4703-ad58-df7fe9cb1aeb
WujaDamian

Jakos przed pierwszą w nocy było widać jak leci nad Polska. Dwie kropki na niebie

Budo

@Oczk i co ten sojuz tam robił?

Oczk

@Budo @Budo jeżeli nic nie pomieszałem, to kosmonautów/zapasy na ISS

Budo

@Oczk myślałem, że zrezygnowano z ruskich staków?

Zaloguj się aby komentować

Następna